Airbus finišuje s letadlem pro nejdelší linku na světě, cestující sveze v říjnu

A350-900ULR pro Singapore Airlines po dokončení lakování. Foto: AirbusA350-900ULR pro Singapore Airlines po dokončení lakování. Foto: Airbus

Airbus poprvé ukázal, jak vypadá ve skutečnosti letadlo, které bude mít ze všech strojů na světě nejdelší dolet. Dokončil lakování

Airbus poprvé ukázal, jak vypadá ve skutečnosti letadlo, které bude mít ze všech strojů na světě nejdelší dolet. Dokončil lakování modelu A350-900 ULR.  Do provozu ho první nasadí Singapore Airlines na svojí nové lince ze Singapuru do New Yorku. Ta bude nejdelším letem bez mezipřistání na světě.

Singapore Airlines si objednaly sedm těchto letadel, všechna už jsou v různé fázi výroby. První kus už má za sebou testovací lety, které byly zaměřené především na jiný palivový systém. Ten má umožnit, aby letadlo strávilo bez mezipřistání až dvacet hodin ve vzduchu. Oproti verzi A350-900 jsou palivové nádrže rozšířeny až o 24 tisíc litrů kerosinu, celkem tak letadlo pojme 165 tisíc litrů. Nové letadlo má motory Rolls-Royce Trent XWB, maximální vzletová hmotnost letadla je 280 tun. Letadlo je schopné dolétnout 9 700 námořních mil (17 964 kilometrů), má tak největší dolet na světě.

U prvního modelu aktuálně probíhá montáž interiéru. Singapore Airlines nepočítají v letadle s čistě ekonomickou třídou. Namísto obvyklých 300 sedaček bude mít letadlo 162 sedaček: 68 v byznys třídě a 94 v premium economy. Singapore Airlines jsou zatím jediným dopravcem, který si letadlo v této verzi objednal. Kromě linky do New Yorku otevřou i nové přímé spojení do Los Angeles, kam dosud létají s mezipřistáním přes Soul nebo Tokio.

Singapurci nasadí letadlo na linku od 11. října. V minulosti létali na trase do New Yorku přímo s Airbusem A340-500 přes severní pól, stejnou trasou by měli létat i teď. Trasa je dlouhá 16 700 kilometrů. Aerolinka počítá v letovém řádu s dobou letu 18 hodin a 45 minut ve směru z USA, ze Singapuru je díky příznivějšímu proudění větru let naplánován na 18 hodin a 25 minut. Ze Singapuru budou odlétat ve 23:35, na Newarku letadlo přistane v 6 hodin ráno. Zpět odlétne v 10:45 a přistane v 17.30 následují den.

„Bude to nejrychlejší a nejpohodlnější spojení mezi oběma městy,“ řekl šéf Singapore Airlines Goh Choon Phong. Ceny zpátečních letenek se aktuálně pohybují na úrovni od 36 tisíc korun.

Tagy Airbus A350-900ULR Singapore Airlines
15 komentářů