egoe-plus
Letectví

Airbus s nejdelším doletem poprvé ve vzduchu, první zamíří k Singapore Airlines

První let Airbus A350-900 ULR. Foto: Airbus
První let Airbus A350-900 ULR. Foto: Airbus

Letadlo, ve kterém mohou cestující strávit bez mezipřistání až 20 hodin, má za sebou první úspěšný testovací let. Nový Airbus A350-900ULR bude pro výrobce letadel znamenat dokončení celé „rodiny“ A350 i světové prvenství podle délky doletu.

Nové letadlo má motory Rolls-Royce Trent XWB, maximální vzletová hmotnost letadla je 280 tun. Letadlo je schopné dolétnout 9 700 námořních mil (17 964 kilometrů) nebo být dvacet hodin ve vzduchu.

Takový dolet žádné jiné letadlo dosud nemá. Druhý nejdelší dolet má Airbus A340-500: 16 670 kilometrů. Boeing 777-200LR má dolet sice kratší (15 843 km), drží ale zatím světový rekord v délce letu: v roce 2005 ulétl 21 602 kilometrů, let trval 22 hodin a 42 minut. Na palubě ale bylo jen 22 lidí, hlavně pilotů a techniků.

Oproti běžné verzi A350-900 má letadlo jiný palivový systém, díky kterému se do něj vejde o 24 tisíc litrů kerosinu více, aniž by se musela instalovat další přídavná nádrž.

Prvním zákazníkem budou Singapore Airlines. Ty jsou jedním z největších zákazníků na nové A350, celkem jich mají objednáno 67 včetně sedmi letadel verze ULR. Díky nim se Singapore Airlines vrátí na linku Singapur – New York a tím i na první místo v žebříčku nejdelších letů.

Singapore Airlines nepočítají v letadle s čistě ekonomickou třídou. Namísto obvyklých 300 sedaček bude mít letadlo 162 sedaček: 68 v byznys třídě a 94 v premium economy. Singapore Airlines jsou zatím jediným dopravcem, který si letadlo v této verzi objednal.

Někteří dopravci, například australský Qantas, ještě s rozhodnutím čekají na nové letadlo od Boeingu. Nový model 777-8 by měl mít dolet přes 16 tisíc kilometrů, Boeing ale už jedná s Qantasem o možné úpravě na delší dolet tak, aby stroje mohly létat bez mezipřistání z východního pobřeží Austrálie do Evropy. Firma chce o výběru letadel rozhodnout příští rok.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jeník_spotter

to je otázka pro management Singapore Airlines 🙂 !

Vojta

kudy bude letat? pres Tichy ocean, nebo pres severni pol?

Jeník_spotter

To je otázka pro management Singapore Airlines 🙂 !

Martin V.

Spíš pro meteorology. 🙂 Nejlépe stále s větrem v zádech (nebo aspoň ne proti větru). Obdobné linky obvykle létají na východ přes Pacific a zpět na sever, na sever, na sever, a pak na jih! Zkuste si to taky: na sever, na sever, na jih. No, že bych to musel vidět dvakrát… 🙂