AFRY CZ použije pro přípravu vysokorychlostní trati na Moravě i videoherní software

Vizualizace vysokorychlostní trati. Foto: Afry CZVizualizace vysokorychlostní trati. Foto: Afry CZ

Na zakázce se bude podílet francouzský projekční obr Systra, který je v segmentu vysokorychlostních tratí největší na světě.

31 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Po přečtení tohoto článku je mi zas nablití. Rozhazujeme státní peníze na 3D modely VRT. Až 10 procent že stamilionove zakázky, jen aby to vypadalo nabyskane před veřejností. Kdyby za ty prachy postavili přejezdy a nadjezdy na korydoru ostrava Praha… ale ne my nakrmime Francouze a z lidí děláme voly.

PetrOgar

Kde je napsané, že to bude 10% ze 100 miliónu? V článku je popsán princip soutěžení BVA/BVP a ne rozdělení peněz. Jestli máte lepší způsob, jak prezentovat výsledek dopravní infrastruktury veřejnosti, tak sem s ním. Ono se moc lidí, kteří umí číst technické výkresy mezi námi nenachází. Nevím proč by se měli stavět přejezdy na koridoru. To je totální hovadina. Trend je přejezdy rušit a má to spoustu logických důvodů. Jsme v ČR, takže to jde bohužel velice pomalu, ale přesto se to stále zlepšuje. V ČR neexistuje firma, která by měla dostatek zkušeností a know-how pro účast v zakázce… Číst vice »

Radoslav Molák

„V ČR neexistuje firma, která by měla dostatek zkušeností a know-how pro účast v zakázce na VRT.“
Jak jste na to přišel? Osobně jsem projektoval VRT Stuttgart – Ulm.

ivanK.

Mají co dělat, jestli chtějí v reálu v 2030 jezdit…….

none

Konecne to nekdo vyresil. Kdo se chce projet nasi VRT, ma sanci. Jedinou

Facepalm

Hlavní je, že v tom nejede žádnej SUDOP nebo Metroprojekt. A bylo by krásný, kdyby to tak bylo u veškeré připravované infrastruktury.

Broge

Tak Sudop dela vsechny zbyvajici useky, pokud vim, takze zatim zadna slava 🙂

dan Žatecký

Než tady draze a megalomansky projektovat VRT, daleko potřebnější je oprava a rekonstrukce ŽST Hranice na Moravě, a změna konfigurace kolejiště a nástupiště!!!

Projektant

Rekonstrukce Žst. Hranice na Moravě bude součástí stavby VRT Moravská Brána I.

Facepalm

A než stavět u vaší vsi čističku odpadních vod, to by vám měl raději někdo přijít opravit splachovadlo, že?

Jiří Kocurek

Současná trať Hranice – Prosenice je přetížená. Přestavba současné trati ze 100-120 km/h na 140-160 km/h nedává smysl ani při dostavbě dalších dvou kolejí. Natož dostavba dalších dvou kolejí na 100-120 se zachováním jediné trati, kterou v případě problémů není kudy objet.

Ondřej

Myslím si, že by měli většinu prostředku dát do toho 3D modelu a modelu trati do hry, protože to je to jediné co nám další desítky let bude sloužit jako ukázka „VRT“ v Česku 😄

jan v

Videoherní enginy se používají k prezentaci stavebních projektů již léta. I relativně malé architektonické firmy (2-3 lidé) je běžně používají ke komunikaci s klienty, veřejností, nebo i jen interně k testování variant řešení.

Jindra

Mezi požadavky mělo patřit vytvoření modelu trati do Train simulátoru. Abychom si to projeli virtuálně. 😁

Tomáš679.2

Ale to by nebylo vůbec špatné 😉

K.S.

Hmm, kolik uživatelů to má v ČR? Mohlo by být zajímavé kdyby se to dělalo ke každé větší akci spolu s tím jak to vypadá dnes.

Tomáš679.2

Teď nerozumím. Co kolik má uživatelů v ČR? Train Simulator? Jistě spousty. Ale jinak souhlas. Pěkně dvě veze. Jedna a by se mohla jmenovat „Today“ a druhá „Future“. I kdyby to následně mělo být jako placený DLC. Není výjimkou, že za trať dá člověk 20-30Euro a tak by se jim alespoň část peněz vrátila zpět a navíc by to byla reklama.

K.S.

Ano, Train Simulator. Naposledy jsem něco takového měl před mnoha lety (možná i více než 15 let) a tam ještě žádná DLC nebyla. 🙂

Možná by se jim tím mohly i náklady na ten vývoj mapy vrátit.

Reklama by to jistě byla a třeba by se to i líbilo v zahraničí.

Tomáš679.2

15 let, fííha. V roce tuším 2004 byl revoluční Trainz. Jenže to by už dnes těžko někdo rozdýchal. Dnes jsme skutečně zcela jinde.

Ale ano, máte pravdu. Je to zbytečné. Komunita si tu trať pro své potřeby vytvoří časem sama. Bude stačit mapa a vědět, co kde a jak se plánuje 😉

K.S.

No já z toho taky dostal málem infarkt 🙂 On před patnácti lety byl rok 2007 🙁 Ale nemějte strach, taky mám pořád únor 2020.

A Trainz 2004 jsem měl, ale disky jsou v háji, někdy kolem r. 2008 mi někdo, nejspíš bratr, doma položil druhý na stůl a vznikl na něm brutální škrábanec, který mechanika nedávala. 🙁

Pak ještě někde je nějaký mrkvosoftí, na obalu to má Létajícího Skota, ale ten mne tak nebavil.

Takže mi ze železničního žánru zbyl akorát Railroad Tycoon II.

Ryk Mat

Požadavek, aby stát vyhazoval veřejné prostředky na dětinskou zábavu naprosto marginální části společnosti, je humorem vpravdě absurdním.
Navíc je Train Simulator jen pro Windows, a i proto je to nemožné. V projektu placeném z veřejných prostředků totiž nelze vyloučit žádnou skupinu obyvatel jen na základě toho, jakou využívá počítačovou platformu. Případný soudní spor by SŽ téměř jistě prohrála.

V. K.

Dlouhodobě není nic vtipnějšího než amatérští právníci na internetu. O co míň vědí, o to jsou si jistější.

Zlámalík

A že se z té nasimulované reality udělá třeba normální video, které můžou ukázat starostovi, aby viděl, jak bude VRT zakomponovaná do toho kopce za obcí, vás nenapadlo, vy platformo?

Tomáš679.2

Bohužel to, že Windows je vyžadován u většiny obdobných aplikací je prostě fakt.
A i kdyby nebyli vyloučeni vzhledem k používanému operačnímu systému, tak by byli vyloučeni třeba vzhledem k požadavkům na hardware aby to k něčemu vypadalo neběželo to rychlostí 20FPS.

K.S.

Nejsme v USA kde platí že sw a data, jejichž vznik platil stát, jsou zdarma veřejná. V ČR se pořád ještě provozuje omezený přístup k datům, ideálně za poplatek, přestože by bylo možné aby tato občané/firmy zužitkovaly ke svému prospěchu a tím i prospěchu země. Existuje něco jako vodohospodářská mapa, jenže volně je k dispozici ve zcela nevyhovujícím formátu z doby před 20 lety. Existují data o ložiscích a jistě i příslušné mapy, veřejně nejsou k dispozici. Když chcete 70 let starou mapu v měřítku 1:5000, protože na ní jsou poměrně podrobné informace a terén se nemění zase tak moc,… Číst vice »

Jan

Vida, pěkné. Jinde by si mohli vzít příklad. Mimochodem, už mají v Olšanské lepší soft než AutoCAD 2000?

Lubomír B.

Projektovat VRT je jistě prestižní záležitost. Nicméně ve skutečnosti je to jen téměř rovná dvoukolejka v polích. Tím chci říct, že navrhnout rekonstrukci železniční stanice v intravilánu je mnohem složitější. Tím spíš, když řeším kromě komplexní železnice i návaznost na jiné dopravní módy (terminály), když řeším aby to fungovalo pro všechny uživatele a když taky řeším aby to nějak vypadalo, není to vůbec jednoduché.

Jiří Kocurek

Na novostavě chybí to zásadní: Nutnost zachovat provoz aspoň na nějakých kolejích.

Lysimachia

Jo, mají Microstation, super: snad jediná firma, u které je standard DGN a ne DWG…

Jiří Kocurek

Hlavně nepoužít DXF, ale by to nepřátelská strana měla složité!

Tomáš679.2

Proč ne. Unreal engine toho má na svědomí již tolik, že jednu prezentaci hravě zvládne .