15 020 kilometrů a 17 hodin 25 minut bez mezipřistání. Qantas pokořil rekordy pro nejdelší komerční let.

Výhled během letu z Buenos Aires do Darwinu. Foto: QantasVýhled během letu z Buenos Aires do Darwinu. Foto: Qantas

Celý let probíhal za denního světla.

Australský letecký dopravce Qantas sice zastavil pravidelné dálkové lety, přesto i v době omezení překonal nový rekord. Repatriačním letem z Buenos Aires do Darwinu pokořil hned dva rekordy: šlo o nejdelší komerční let podle času ve vzduchu a podle překonané vzdálenosti.

Qantas má za sebou už delší lety, například přímé spojení z Londýna nebo New Yorku, nešlo ale o spojení s platícími cestujícími. Tentokrát bylo na palubě 107 cestujícících, kteří si zaplatili za možnost návratu do své vlasti, která má stále jedny z nejstriktnějších podmínek pro vstup do země.

Právě kvůli těmto podmínkám byl cílem cesty Darwin na severu země: zde musejí cestující zůstat dva týdny v karanténě.

Boeing 787-9 překonal celkem 15 020 kilometrů, let zvládl za 17 hodin a 25 minut. Cestujícím se naskytly kromě výhledů na Tichý oceán také pohledy na Antarktidu, přes kterou trasa letu vedla. Let probíhal celou dobu za denního světla. Nad Antarktidou dosahovala teplota -75 stupňů Celsia. Trasa letu nebyla úplně přímá: kvůli takzvaným normám ETOPS (Extended Operations), které stanovují maximální vzdálenost od nejbližšího letiště pro případ selhání jednoho motoru. V případě Boeingu jde o 330 minut, proto musela část trasy vést tak, aby ke splnění normy došlo. Detailněji plánování vysvětluje na svém blogu Flightradar24.com.

Let s číslem QF14 byl o 522 kilometrů delší než nejdelší komerční linka na světě z Perthu do Londýna. Tu Qantas zastavil s nástupem pandemie.

Na palubě bylo celkem 107 cestujících a 17 členů posádky včetně techniků. Čtyři piloti se střídali během letu.

Cestující nejdelšího komerčního letu před odletem. Foto. QantasBoeing 787-9 před odletem z Buenos Aires. Foto: QantasBoeing 787-9 před odletem z Buenos Aires. Foto: QantasBoeing 787-9 v Darwinu po přistání. Foto: QantasVýhled během letu z Buenos Aires do Darwinu. Foto: QantasVýhled během letu z Buenos Aires do Darwinu. Foto: QantasBoeing 787-9 v Darwinu po přistání. Foto: QantasBoeing 787-9 v Darwinu po přistání. Foto: QantasBoeing 787-9 v Darwinu po přistání. Foto: QantasTrasa nejdelšího komerčního letu: Foto: Flightradar24.com

 

Tagy nejdelší let světa Qantas
34 komentářů