Letecké společnost Letectví

Letecká fúze roku? Majitel British Airways koupil podíl v Norwegian

Norwegian a jejich Boeing 737-800. Foto: Norwegian Air Shuttle
Norwegian a jejich Boeing 737-800. Foto: Norwegian Air Shuttle

V letecké dopravě se schyluje možná k jedné z největších fúzí za poslední roky. Společnost International Airlines Group (IAG), pod kterou patří například British Airways či Iberia, kapitálově vstoupila do společnosti Norwegian Air Shuttle. Ambiciózní norský dopravce expanduje s nízkonákladovým modelem do dálkové dopravy, je ale ztrátový.

IAG v tiskové zprávě potvrdila, že v Norwegian koupila podíl ve výši 4,61 %. „Považujeme Norwegian za atraktivní investici,“ uvedla IAG . Koupi podílu považuje jako možný základ pro další jednání včetně plného ovládnutí. Současně ale mluví o dalších jednání diplomaticky. „Žádná jednání s Norwegian dosud neproběhla, nedošlo k rozhodnutí podat nabídku a nemůžeme s jistotou tvrdit, že k takovému rozhodnutí dojde,“ uvedla IAG.

Ovládnutí Norwegian by se přitom jevilo jako logický krok. Norwegian velmi komplikuje byznys právě firmě British Airways. Svoji dálkovou expanzi směřuje hlavně do Velké Británie a kvůli tomu musí tamní dopravce výrazně snižovat ceny letenek.

Norwegian ve svém prohlášení uvedl, že s IAG nejedná. „Zájem jedné z největších leteckých skupin ukazuje udržitelnost a potenciál našeho obchodního modelu a globální růst,“ uvedl Norwegian.

Akcie Norwegian krátce po oznámení zprávy vylétly o 46 %, naopak IAG klesly o 3 %. Norwegian loni spadl do velké ztráty, hlavně kvůli velké expanzi.

Přidat komentář

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

Newsletter