egoe-plus
Dopravci Železnice Železniční průmysl

ŽOS Vrútky završily dodávku motoráků pro střední Slovensko

Motorová jednotka řady 861 slovenských drah. Pramen: ZSSK
Motorová jednotka řady 861 slovenských drah. Pramen: ZSSK
V okolí Zvolena je od neděle v provozu všech 21 objednaných motoráků řady 861.

Společnost ŽOS Vrútky završila zakázku na dodávku motorových jednotek pro střední Slovensko. V okolí Zvolena už je v provozu všech 21 objednaných jednotek řady 861; první byla nasazena do ostrého provozu v červnu 2019, poslední v neděli 18. dubna 2021. Dopravce ZSSK to oznámil v tiskové zprávě.

ZSSK si nové motoráky objednala ve dvou verzích. Tříčlánkové vlaky mají kapacitu 171 míst k sezení (v provozu jich je sedm), dvoučlánkové pojmou 115 sedících cestujících (v provozu 14 vlaků). Jednotky jezdí na tratích Prievidza – Horná Štubňa, Horná Štubňa – Vrútky, Zvolen – Kremnica – Horná Štubňa, Zvolen – Jesenské – Tisovec a Zvolen – Banská Bystrica – Brezno. Nové vlaky obsluhují tři kraje: Banskobystrický, Žilinský a Trenčínský.

„Těší nás, že se tento projekt podařilo dotáhnout do úspěšného konce, protože byl trochu problematický. Když jsme ho zdědili po předchozím vedení, soutěž bylo třeba dodatečně přehodnocovat a konzultovat s Evropskou komisí. Tento fakt se spolu s pandemií koronaviru podepsal pod mírné zpoždění dodávky vozů,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ZSSK Filip Hlubocký.

Jednotky jsou nízkopodlažní, klimatizované, mají wifi připojení k internetu, jsou vybaveny kamerovým systémem a počítadlem cestujících. Maximální rychlost je 140 km/h. Hodnota projektu je 77 milionů eur (cca 2 mld. Kč), z čehož drtivou většinu zaplatily evropské fondy.

Odebírat
Upozornit na
guest
64 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PeterC.

Pán Hlubocký nech netrepe hlúposti. Nech sa pozrie, koľko emailov s informáciami o poruchách HKV r.861 bolo odoslaných na GR za minulý kalendárny rok. Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, koľko porúch obsluha HKV necháva „len tak“. Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, na koľkých kusoch DMJ 861 to jeho slávne wifi nejé ako Mattoni. Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, ako disponujú informačným a komunikačným systémom pre cestujúcich, ktorý nehlási zastávky, alebo v ňom nie sú nahrané jednotlivé vlaky ani 5 mesiacov po zmene GVD. Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, že DMJ 861 majú… Číst vice »

Apollo17

A není ptákovina psát o spolehlivosti a uvádět malé nádrže,nenahraná data do IS, špatný typ mikrovnky(podobný je na Vectronech)….. 🙂

jan

Jsem slyšel, že měly nějaké problémy s chlazením motoru. Ale tak když je to man. Tak to snad musí jít řešit. A za tu dobu snad už vychytaly problémy.

liposh

Tak mě napadá, jestli by se prostým zkrácením tohoto nedala vytvořit ta náhrada za 810. Ta, co se tvrdí, že ji nikdo v celé evropě nevyrábí.

dopravopat

Keď som to navrhoval pri inej diskusii, tak ma takmer umínuskovali. 🙂 Ak ma pamäť neklame, tak mi vyšlo že by to mohlo mať 78 miest na sedenie, z toho 8 v NP časti a samozrejme aj NP bezbariérové WC). Ja si to predstaviť viem.

dopravopat

Pamäť ma sklamala, naišel som ten prísveok, v ňom som písal „odhadujem že by to malo 72 miest na sedenie. V nízkopodlažnej časti by bolo 8 pevných a 8 sklopných sedadiel.“ Takže kapánek menej.

Kubrt

Není problém, že by se takové vozidlo nedalo vyrobit, jen ho v ČR (a dnes už ani jinde) žádný objednavatel není ochoten zaplatit.

Pražák

Jakože bychom jeden šrot, který je alespoň jakžtakž spolehlivý (jeho jediné plus) nahradili jiným a navíc nespolehlivým šrotem? Jo, to dává smysl.

Miroslav Zikmund

Od čeho odvozujete, že se jedná o šrot. Máte konkrétní provozní zkušenosti nebo jen „opakujete“ něco, co jste někde četl nebo slyšel, že někdo někde něco říkal …

Pražák

Od příspěvků slovenských přispěvatelů nejen zde, ta jednotka je zoufale poruchová a hlučná, ostatně proč myslíte, že se jim říká dunihlav?

Petr

Takže prakticky neliší od u nás vyráběných panterů.

Pražák

To bych neřekl, první série měla porodní bolesti, to je fakt, ale od té doby to ŠT vychytala a z Pantera udělala solidní vozidlo, ostatně jeho prodeje mimo ČR to potvrzují. Část problémů vznikla také při údržbě, postarší technici zvyklí na vozidla z dob ČSSR (oprava typu francouzák a kladivo) si prostě ne vždy s moderní elektronikou rozuměli. Ale i to se zřejmě časem zlepšilo.

jirka

jakože vzít jen tu první část? no asi by to výrobce dokázal, a vypadloa by to fajn, a ještě takto zkrátit regiopantera a máme to samé i pod dráty…..no když my raději máme ty přemodernizované 810 a regíny, které se mám taky prohání pro elektrikou že 🙂

bkv

Tak proč to nenabídli?

Vbb

Prostým zkrácením z toho vyjde něco jako 842 s kouskem nízké podlahy a jedním motorem.
A pokud se mohu zeptat, kdo tu novodobou 810 v Evropě teda vyrábí?

Martin z topírny

Proboha raději ne…

Alibaba

Vzhledem k tomu, že to má společný podvozek pro dvě skříně, tak to prostě (a jednoduše) nezkrátíte.

Ten__Bíliny

Ono to nejde, dokud nějakej blbec nepřijde a neudělá z toho něco jako Regiosprinter…

Apollo17

Ale ono to jde.Nabízela to PESA na Inotransu před několika lety(jednodílný,dvojdílný i třídílný LINK) .Ale jednodílný si nikdo neobjednal.

O.K.

Jestli myslíte tento, tak těch jezdí po Polsku 56: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pesa_214M

MRC

Mám pocit, že měl spíš na mysli toto https://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto/201402/DSC_0292.jpg

Apollo17

MRC:To je přesně ono.Malý motorák,který splňuje TSI. Ty starší včetně Regiosprintera se nesmí vyrábět.

O.K.

Aha, tak to se omlouvám. Každopádně takhle z pohledu z venku je celkem jasné, proč se to nevyrábí 🙂 Kapacita jako autobus (dva) a přitom je to obrovská hromada železa. To by provozoval jenom magor.

Alibaba

To že se tomu nalepíte čelo na druhou stranu skříně z toho vůz neuděláte. Nevím, jestli jste pochopil, ale na jednom konci máte zavěšení na jakobsonově podvozku, a to jednoduše skříň nepředěláte. Ta se musí navrhnout a schválit z poloviny znova.
To už uděláte lépe z Pantera jednovozový motorový vůz, tam by se pravděpodobně podvozek posouvat nemusel.

Beny

Ze zdejší diskuze vyplývá, že se spolehlivostí na tom jednotky moc dobře nejsou. Neměl by prosím ještě někdo srovnání jak je to se spotřebou a komfortem pro cestující? Např. oproti Desirům a „Žralokům“?

PeterC.

Vid diskusny prispevok v clanku:
https://www.railpage.net/predstavenie-noveho-vozna-1-triedy-a-novej-dvojdielnej-dieselovej-jednotky-radu-861/

RaVo zo dňa 26.6.2020 5:55
Páni veľmi dobrý článok. Len škoda že sú to také nepodarky z Vrútok.
Pani zo Žopky a z Vrútok museli dobre namazat medove motuzy ministrovi pod nos, keď ich vidím na fotke z akým zápalom to vysvetľujú. Škoda ze minister nevie o skutočnom stave dunihlavov 861,že sa neplní ani turnusova potreba, že všetko si držia Vrútky, depa nevedia nič o jednotkách, že garančné jednotky už chodia na sústruh, nekvalitné dvojkolia, atď…. atď…. atď…

gajda

Měli by mít přezdívku tichošlápek, dunihlav je hnusný 🙂

Honza

Je to horší než 854 + 954?

PeterC.

Neviem aku spolahlivost maju 854+954, nepracujem na zeleznici. Zaujal ma jeden prispevok z diskusie od ceskeho prispievatela: No, pan Hlubocký píše, že nenechali nic náhodě a dohodli „čo najvyššiu prevádzkyschopnosť, t.j. minimálne 95 %“. Já myslím, že to je velmi mizerná provozuschopnost – v podstatě (samozřejmě teoreticky) to znamená, že každé vozidlo má problém, příp, padne v pěti případech ze sta, t.j. každou dvacátou jízdu. Malý příklad (můj odhad) : na trati Zvolen – Fiľakovo jede 15 párů vlaků denně, tj. 30 vlaků. To je práce pro asi 5 vozidel při 6 vlacích denně. Každé vozidlo udělá svou 20. jízdu… Číst vice »

Kuba

Předpokládáte mylně, že těch 5 % připadne výhradně na neschopnosti na trati, kdy vozidlo ani nedojezdí výkon. Mnohem častější je, že vůbec nevyjede z depa, což cestující nepozná buď vůbec (ne všechny jednotky budou v turnuse, takže vyjede záloha), nebo tak, že pojede starší vozidlo.

Vbb

A co kdybyste to počítal tak, že to chcípne po 95 minutách provozu z plánovaných 100 ?
Anebo po 95 sekundách…
To se počítá tak, že pokud máte 100 vozidel, tak jich každý den vyjede (v průměru) 95.
Pokud jich máte 20, tak (opět v průměru) každý den chcípne 1. A ne že jich po odjetí 19 jízd z 20 chcípne všech 20.

peterc

Neviem aka je metodika vypoctu neschopnosti u jednotlivych dopravcov.

Apollo17

To není výpočet neschopností,ale procento provozuschopnosti.A nepočítají se do toho „neschopnosti“ v důsledku násilného poškození (např. jeden Budějovický Panter je téměř stále nabourán po střetu na přejezdu). Ale šotouši to počítají do poruchovosti, protože není naplněná turnusová potřeba.

Miroslav Zikmund

Na těch 15 párů jste přišel jak ? 1-5 se započtením přestupů 11 spojení Os, 6+7 se započtením přestupů 9 spojení Os…

Juraj

Nebudem teraz komentovať problémy so spoľahlivosťou, ale vždy ma fascinovalo, že sa ŽOS Vrútky ani príliš nesnažili to predať ČD. Súťaž na motoráky u Drah bežala viackrát, nakoniec to horko-ťažko dostala Pesa za vyššiu cenu, než sa čakalo.

Osobne si síce myslím, že Pesa vyrába lepšie vlaky, ale zdá sa mi nelogické, že sa ŽOSka o tú rámcovku ani príliš nezaujímala. Jedine snáď, že by vedeli, že u ZSSK je to lepší kšeft, pretože tam si môžu dovoliť viac ryžovať a u ČD by to tak šponovať nešlo – ale to je len domnienka. Som otvorený iným teóriám.

SaulGoodman

Také jsem o tom přemýšlel, ČD měly problém dlouho cokoliv sehnat a tohle se přímo nabízelo. Nemůže to být problém s kapacitou výroby? Moc o té společnosti nevím, ale ty rámcovky jsou relativně velké…

Pražák

Myslím, že je jim jasné, že s tímto klenotem dopravního strojírenství nemají kromě rodných hor šanci. Když by ČD nakoupily ojeté Linty či Desira ze SRN či odjinud, tak dostanou podstatně kvalitnější vozidlo.

Vbb

Mě na tom fascinuje, že i když se nakoupí ty samé motory a převodovky a kompresory a kdoví co ještě, ze kterých to staví Siemens a Stadler a Bombardier, tak pokud to staví od Šumavy na západ, jih či sever, tak z toho vzejde skvělé vozidlo, ale jakmile to staví od Šumavy na východ, tak z toho vzejde paskvil.
Co jednou zkusit strčit pod kompas hřebík, aby ukazoval obráceně? 🙂

Pražák

Jenže to není o kompasu a evidentně ani o těch dílech, ale o tom, že Hans to zřejmě vymyslí a smontuje lépe než Laco. On to totiž ten Hans dělá už desítky let, kdežto Laco s tím prakticky začíná.
Jinak, že je to zbastlený krám, potvrzují níže příspěvky kolegů z poza řeky Moravy, už ta přezdívka „dunihlav“ myslím mluví za vše. Takže ano, ojeté RS1, Lint, GWT nebo Desiro jsou po menší rekonstrukci lepší vozidla než tento výrobek z Vrútek, bohužel.

Tom

Jsem rád, že obnova vozového parku postupuje i na Slovensku. Jsme vážně v době, kdy by měl mít každý, kdo bydlí někde u tratě, přístup k nízkopodlažnímu, klimatizovanýmu vlaku na úrovni, ať už bydlí ve městě nebo na vesnici.

Snad už nebudou tak poruchové, jak jsem se dočetl u těch původních.

esc

Celkově tak má ZSSK již 53 těchto jednotek a dalších patnáct bude zřejmě v blízké době následovat (aktuálně probíha výběrové řízení). Tím ale obnova vozového parku motoráků nekončí – pro tratě na západním Slovensku by mělo být také na leasing pořízeno 12 jednotek, tentokrát od západoevropského výrobce.

Jinak se tady ještě nikdo nezmínil, že minulý týden byly ohlášeny výsledky soutěže na 9+11 elektrických jednotek pro východní Slovensko, kterou podle očekávání vyhrala Škoda (jako druhý skončil Stadler, ten by však měl pro ZSSK dodat pro změnu čtyři dvoupatrové elektrické jednotky).

Petr

Tak západoevropska země jsme pro Slováky i my .

Pitrys

Jsme středoevropská země stejně jako Slovensko.

Zdenda

Tak, tak. Ale obcas se mi to v zahranici spatne vysvetluje.

Jaaaa

Pro západ jsme už východ. Prostě jiný úhel pohledu…

Kubrt

Evropu můžete dělit na oblasti podle hlediska geografického, geopolitického, historického, kulturního atd. My se samozřejmě rádi vidíme jako středoevropané, ale chápu, že z pohledu cizinců – byly jsme v sovětském bloku, mluvíme slovanským jazykem.. Pro lidi s ne úplně dobrým vzděláním a z opačného konce světa je Evropa dost nepřehledná a třeba ani moc nechápou, jestli jsme byli „součást Ruska“ nebo ne – de iure jsme v 48-89 byli stále nezávislý stát, ale reálně jsem tak úplně nefungovali, v domácí i zahraniční politice jsme byli zcela ve vleku SSSR, po část období tu byla jejich armáda.

Tomáš

Jak je to s poruchovostí, stále vysoká? Nebo u nových jednotek je podstatné zlepšení?

Avlaky

Těch 140 na motorák je celkem hodně , Desira a podobně mají max 100 ne?

Pajoš

Ne

O.K.

Dieselove desiro classic ma vmax 120 km/h.

Vbb

Německé 610 či 612 mají 160 km/h, jen ale Němci s tím mají kde jezdit.
Což Slováci nemají, nehledě na to, že nad 120 je na SK tuším povinné ETCS. V článku jsem nenalezl informaci, jestli ETCS mají nebo ne.

Pajos

Nad 120 určitě není povinné etcs. Co by dělali než se etcs začalo zavádět?
Na sk je dovoleno jet max 120 na nekódovaných tratích narozdíl od ČR kde je to jen 100.

Dan

„Co by dělali než se etcs začalo zavádět?“ – Měli jiné předpisy?

Vbb

Když se podívám do ŽSR Z-1 příl. 7 bod 7, tak tam vidím, že při poruše ETCS se smí jet maximálně 120 km/h. Nikde tam není napsané, že pokud funguje LS (Mirel), tak se může víc. Z toho ususzuji, že pro rychlost nad 120 je to EYCS povinné. Pokud máte odkaz na jiný výklad, rád si jej přečtu. „Co by dělali než se etcs začalo zavádět?“ 🙂 Jak se v Čechách jezdilo nad 100, když ještě nebylo kódování? Jak se lidi povinně poutali v autech, dokud nebyly vymyšlené bezpečnostní pásy? A čím si lidi povinně zakrývali pusu před nástupem Covidu?… Číst vice »

a8n

Ve staré Z-1, která se dá najít na netu to je článek 479:
a) pri vlakoch osobnej dopravy … 160 km/h
i) ak sa návesti alebo príkazy neprenášajú na vedúce dráhové vozidlo …. 120 km/h.
Jak by se jinak jezdilo 140 km/h na trati 110, kde ETCS vůbec není.

Miroslav Zikmund

Jenže obé nemá nízkopodlažní část ….

Petr

Určitě ne

timom25

Prezývku „dunihlav“ si treba poctivo vybojovať a zaslúžiť 😀

PeterC.

Neviem ako je to spolahlivostou, ale v diskusiach na SK www som nasiel info, ze 861 su dost poruchove. Prezyvka Dunihlav je viac ako vystizna.

PeterC.

Link patri k tomuto prispevku v diskusii:

Páni veľmi dobrý článok. Len škoda že sú to také nepodarky z Vrútok.
Pani zo Žopky a z Vrútok museli dobre namazat medove motuzy ministrovi pod nos, keď ich vidím na fotke z akým zápalom to vysvetľujú. Škoda ze minister nevie o skutočnom stave dunihlavov 861,že sa neplní ani turnusova potreba, že všetko si držia Vrútky, depa nevedia nič o jednotkách, že garančné jednotky už chodia na sústruh, nekvalitné dvojkolia, atď…. atď…. atď…

Miroslav Zikmund

Dvojkolí jsou subdodávkou (patrně BONATRANS GROUP a.s.), ŽOS Vrútky nejsou výrobcem dvojkolí.
Pokud se „projedou“ kola, tak musí být jízdní plocha přesoustružena na předepsané míry.
Projetí kol je provozní záležitost, s „garancí“ nemá nic společného …
Jsou motorové jednotky vybaveny zařízením pro mazání okolků ?

PeterC.

Netusim, skusal som najst info mazani pre 861, bez vysledku.

Rado

„Lepšia“ prezývka je dildo, ktorá vystihuje tvar jednotky