cargo

ŽOS Vrútky završily dodávku motoráků pro střední Slovensko

Motorová jednotka řady 861 slovenských drah. Pramen: ZSSKMotorová jednotka řady 861 slovenských drah. Pramen: ZSSK

V okolí Zvolena je od neděle v provozu všech 21 objednaných motoráků řady 861.

Společnost ŽOS Vrútky završila zakázku na dodávku motorových jednotek pro střední Slovensko. V okolí Zvolena už je v provozu všech 21 objednaných jednotek řady 861; první byla nasazena do ostrého provozu v červnu 2019, poslední v neděli 18. dubna 2021. Dopravce ZSSK to oznámil v tiskové zprávě.

ZSSK si nové motoráky objednala ve dvou verzích. Tříčlánkové vlaky mají kapacitu 171 míst k sezení (v provozu jich je sedm), dvoučlánkové pojmou 115 sedících cestujících (v provozu 14 vlaků). Jednotky jezdí na tratích Prievidza – Horná Štubňa, Horná Štubňa – Vrútky, Zvolen – Kremnica – Horná Štubňa, Zvolen – Jesenské – Tisovec a Zvolen – Banská Bystrica – Brezno. Nové vlaky obsluhují tři kraje: Banskobystrický, Žilinský a Trenčínský.

Motorová jednotka řady 861 slovenských drah. Pramen: ZSSKMotorová jednotka řady 861 slovenských drah. Pramen: ZSSKNový motorák 861.1 ze ŽOS Vrútky pro ZSSK. Pramen: ZSSKNový motorák 861.1 ze ŽOS Vrútky pro ZSSK. Pramen: ZSSKNový motorák 861.1 ze ŽOS Vrútky pro ZSSK. Pramen: ZSSKMotorová jednotka 861 ze ŽOS Vrútky. Foto: ZSSKInteriér nové jednotky 861. Foto: ZSSK

„Těší nás, že se tento projekt podařilo dotáhnout do úspěšného konce, protože byl trochu problematický. Když jsme ho zdědili po předchozím vedení, soutěž bylo třeba dodatečně přehodnocovat a konzultovat s Evropskou komisí. Tento fakt se spolu s pandemií koronaviru podepsal pod mírné zpoždění dodávky vozů,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ZSSK Filip Hlubocký.

Jednotky jsou nízkopodlažní, klimatizované, mají wifi připojení k internetu, jsou vybaveny kamerovým systémem a počítadlem cestujících. Maximální rychlost je 140 km/h. Hodnota projektu je 77 milionů eur (cca 2 mld. Kč), z čehož drtivou většinu zaplatily evropské fondy.

Tagy motorová jednotka 861 seznam slovensko Top ŽOS Vrútky ZSSK
64 komentářů