dpp

Znojmo čeká od neděle velká proměna MHD. Provoz přebírají Zemkovy AKV, končí nástup předními dveřmi

Nový autobus Mercedes-Benz Conecto. Foto: Znojmocity.czNový autobus Mercedes-Benz Conecto. Foto: Znojmocity.cz

Autobusy Karlovy Vary nasadí ve Znojmě autobusy MB Conecto a Isuzu Novo Citi Life.

Obyvatele a návštěvníky Znojma čeká od 1. ledna velká proměna městské hromadné dopravy. Provoz začne zajišťovat společnost Autobusy Karlovy Vary ze skupiny Z-Group Bus Zdeňka Zemka. Cestující čekají nové nízkopodlažní autobusy, nové linky i změna systému odbavení.

Autobusy Karlovy Vary střídají Znojemskou dopravní společnost – PSOTA. Firma se stala vítězem veřejné soutěže,  když z pěti účastníků nabídla nejnižší cenu: 48,28 Kč za kilometr s menším autobusem a 54,07 Kč za kilometr se standardním dvanáctimetrovým autobusem. Město ročně za MHD zaplatí kolem 60 milionů korun, smlouva je na deset let.

Dopravce nasadí na trasy autobusy Mercedes-Benz Conecto a Isuzu Novo Citi Life. Vozidla budou nízkopodlažní pro lepší cestování cestujících s kočárky a seniorů. Budou vybavena výkonnou klimatizací. Ve vozidlech budou kromě validátorů i sčítače cestujících pro lepší přehlednost vytížení linek.

Proměna sítě linek

První novinkou a velkou změnou pro cestující bude zavedení nástupu všemi dveřmi (přednostně druhými a třetími). První dveře se budou používat v případě platby jízdenky u řidiče nebo kartou. V ostatních případech platby kartou nebo s předplatní průkazkou bude možno využívat druhé a třetí dveře. Urychlí se tak přeprava a zvýší se pohodlí pro cestující.

Nové autobusy zajistí dopravu po mírně upravených trasách linek 801, 802, 803 a 804. Linka 805 bude sloučená s linkou 804. Vzniknou ale ještě dvě nové linky 806 a 807. 806 obslouží Cínovou horu a v druhém směru ulici Melkusovu a 807 pojede z Přímětic k ulici Koželužské. I nadále zůstanou zachovány noční linky 808 a 809.

Věřím, že lidé novinky ocení a brzy si na nový systém zvyknou. Důležitá zpráva pro všechny je, že cena nejlevnější jízdenky pro jízdu po Znojmě bude 10 Kč,“ uvedla starostka Ivana Solařová. Jednorázové jízdenky si bude možno zakoupit přímo ve voze, a to hotově u řidiče. Jízdenka je přestupní (dvě zóny) a platí 45 minut. Její cena je 20 Kč. Levnější a rychlejší variantou je platba kartou u řidiče nebo ve validátoru, nepřestupní jízdenka vyjde na 10 korun, s přestupem do 30 minut 16 Kč. Systém si pamatuje všechny jízdy za den a maximální částka, která může být za den naúčtována je, 40 Kč (denní limit).

Od pondělí 2. ledna bude v provozu Kontaktní centrum IDS JMK na vlakovém nádraží. Všechny potřebné informace, letáky a mapy linek ke stažení jsou k dispozici na webu www.znojmojede.cz.

Autobusy Karlovy Vary převezmou řidiče od stávajícího dopravce. „Probíhala jednání se stávajícím dopravcem ZDS – PSOTA o převodu řidičů a také s majitelem panem Karlem Psotou zejména o zajištění technického zázemí. Dnes máme smluvně zajištěno tankování, parkování a servis autobusů v Autocentru Psota ve Znojmě a pro řidiče a technické pracovníky máme zajištěny prostory v budově TOS Znojmo, která je s ACP propojena,“ řekl pro Busportál Zdeněk Suchan, předseda představenstva společnosti Autobusy Karlovy Vary.

Tagy Autobusy Karlovy Vary IDS JMK MHD Znojmo Znojmo
34 komentářů