dkv-spojujeme

Zastávka v Opletalově ulice začne sloužit cestujícím o víkendu, linka nahradí metro C

Nová zastávka Hlavní nádraží v Opletalově ulici. Autor: DPP/Aneta ŘehkováNová zastávka Hlavní nádraží v Opletalově ulici. Autor: DPP/Aneta Řehková

Obnovená trať v Opletalově ulici je zárodkem chystané tramvajové spojky skrze Vrchlického sady kolem Hlavního nádraží na Vinohrady.

Do Opletalovy ulice v Praze se o víkendu vrátí po dlouhých desetiletích tramvajový provoz s cestujícími. Torzo tratě, jehož obnova byla dokončena v polovině února, využije Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pro náhradní tramvajovou dopravu během první ze série výluk na trase metra C.

Výluky v úseku Vltavská – Hlavní nádraží jsou nutné kvůli výměně stropní desky ve stanici Florenc. DPP, který dnes zastávku v Opletalově ulici slavnostně zprovoznil, během výluky zavede náhradní tramvajovou linku XC Hlavní nádraží – Výstaviště a také linku 36 Zvonařka – Sídliště Ďáblice. Metro na lince C bude opět jezdit bez omezení od pondělí 23. května.

DPP bude o nastávajícím víkendu uvolňovat a odstraňovat prvních devět předepjatých nosníků, které tvoří stropní desku nad vestibulem stanice Florenc C. Práce budou probíhat v nejjižnější části stropní desky, v místě bývalého parkoviště autobusů mezi železniční tratí a Wilsonovou ulicí.

„Vzhledem k hmotnosti každého z nosníků, která činí až 28 tun, bude během manipulace s nimi kvůli bezpečnosti přerušen provoz metra na lince C v úseku Vltavská – Hlavní nádraží,“ oznámil dnes dopravní podnik. Metro na lince B bude v provozu v celém úseku, na Florenci ale nebude možné přestupovat na linku C.

Obnovená trať v Opletalově ulici končí zastávkou a úvratí. V plánech města zároveň představuje zárodek chystané tramvajové spojky skrze Vrchlického sady kolem Hlavního nádraží do Vinohradské ulice. Ta by měla vzniknout v roce 2024. Podrobně je historie tramvajových tratí v Opletalově ulici popsána v časopise pro  zaměstnance Dopravního podniku hl. m. Prahy DP kontakt.

Testování tratě v Opletalově ulici. Autor: DPP/Daniel ŠabíkNová zastávka Hlavní nádraží v Opletalově ulici. Autor: DPP/Aneta ŘehkováTestování tratě v Opletalově ulici. Autor: DPP/Daniel ŠabíkTramvaj v Opletalově ulici v Praze. Pramen: Adam ScheinherrTramvajová trať v Opletalově ulici v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářTramvajová trať v Opletalově ulici v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářNa jaře 2021 DPP zbudoval odbočku do Opletalovy ulice. Pramen: ROPIDTorzo tratě v Opletalově ulici (původní stav). Pramen: ROPID

Náhradní tramvajová doprava XC a linka č. 36

Po dobu víkendové výluky metra na lince C DPP zavede náhradní tramvajovou dopravu XC v trase Hlavní nádraží (v Opletalově ulici) – Masarykovo nádraží – Bílá labuť – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště.

Kromě toho bude cestujícím k dispozici tramvajová linka č. 36 v trase Zvonařka – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Bílá labuť – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Výstaviště – Nádraží Holešovice – Kobylisy – Ládví – Sídliště Ďáblice. Mezi zastávkami Kobylisy a Sídliště Ďáblice pojede každý druhý spoj linky č. 36, tj. interval v tomto úseku bude 15 minut.

Tagy dpp metro C obnova tratě v Opletalově ulici stanice metra Florenc
54 komentářů