Infrastruktura Stavebnictví Železnice Zprávy

Zakletý hostivařský koridor: Majitel pozemku napadl stavební povolení

Čtvrtý koridor, vizualizace zastávky Zahradní Město. Autor. SŽDC
Čtvrtý koridor, vizualizace zastávky Zahradní Město. Autor. SŽDC

Léta odkládané zahájení největší pražské železniční stavby poslední doby, kterou je čtvrtý koridor z Hostivaře do Vršovic, se opět zkomplikovalo. Tentokrát ale problém nevzešel z prostředí soupeřících stavebních firem nýbrž z řad majitelů přilehlých pozemků. Konkrétně společnost Lukon Investment, která vlastní pozemky v Petrohradské ulici ve Vršovicích, protestuje proti prodloužení stavebního povolení a žádá jeho zrušení.

Odvolání se objevilo na úřední desce Drážního úřadu, první na ně upozornil web Koridory.cz. Drážní úřad, který v tomto případě působí i jako úřad stavební, musí nyní sehnat vyjádření všech ostatních účastníků stavebního řízení, následně věc pošle podle mluvčího Martina Nováka k rozhodnutí nadřízenému ministerstvu dopravy.

Firma Lukon Investment majitele Andreje Kondratova protestuje proti tomu, že Drážní úřad letos počátkem února prodloužil platnost stavebního povolení, které bylo vydáno už v roce 2015. Úřad zároveň odsouhlasil změnu stavby, která spočívá právě v posunu termínů výstavby zhruba o tři roky. „Prodloužení stavebního povolení a dokončení stavby má přímý negativní vliv na investiční záměry účastníka řízení a blokuje dispozice s předmětným pozemkem,“ píše firma v odvolání.

Podle ní jde o nepřijatelný zásah do vlastnického práva. Společnost mimo jiné poukazuje na to, že stavbaři během budování zaberou část jejího pozemku, a rovněž upozorňuje na změny, které se od vydání povolení udály. V místě například vyrostl bytový projekt společnosti Central Group.

Správa železniční dopravní cesty přitom po letitých peripetiích s tendry tento týden uzavřela smlouvu se zhotoviteli, kterými jsou firmy Metrostav, Swietelsky a SMP. Hlavní práce by měly začít na přelomu června a července. „S tímto účastníkem jsme v kontaktu a budeme také jednat o jeho námitkách. Ty plynou podle našeho názoru spíše z obavy, že zahájení stavby se bude dále odkládat,“ uvedl mluvčí SŽDC Pavel Tesař. Železničáři doufají, že se problémy podaří do června vyřešit. „Tato stavba disponuje řadou dalších pravomocných stavebních povolení, na základě kterých bude možné zahájit některé přípravné práce, jako jsou například demolice,“ dodal Tesař.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr

je to verejnej zajem

Vrané

ZNOVU PRO REDAKCI A NEJEN JI.
POKUD MÁ BÝT TENTO WEB OPRAVDU PROFESIONÁLNÍ, PROSÍM PĚKNĚ, PŘESTAŇTE UŽÍVAT VŠEOBECNÝ TERMÍN „ŽELEZNIČÁŘI“.
ŽELEZNIČÁŘI NEMAJÍ V CO DOUFAT, V NĚCO POMYSLNĚ DOUFAT MŮŽE MAXIMÁLNĚ TAK MANAGEMENT.
ŽELEZNIČÁŘI zaměstnanci mohou doufat v to, aby se plnila kolektivní smlouva této statní organizace, nebyla porušována a pokud se proti tomu ohradí, aby na ně nebyl vyvíjen nepřijatelný nátlak, jak se nyní děje v hlavním městě republiky.

Otmar

Když to půjde dobře, tak se v září poprvé kopnr. Ale nejspíš se vše odloží na jato 2019. V zimě se nedá stavět.

Pavel

Lidi už mají tak zavirované mozky, samé novelizace, aktualizace, spekulace, machinace, že už se jen velice těžko doberou nějakého výsledku.
Navíc naše republika je hustě zastavěná, není už zde prakticky prostor na výstavbu nových železničních tratí nebo dálnic.

Vlada

proř se neodvolali už dřív? kokoti. 🙁 na druhou stranu kopnout a demolovat a stavět se dí v jinách úsecích. tenhl eminikousek by neměl rozhodně nic pozdrýet. spíš nechápu, že se nekde zacalo stavet na planech, kde ma stat koridor. jak to ze tam central group mohlpostavit bytovy dum???

Vs

Niekto sa snaží „pumpnúť“ štát

Bob

Nějaký Ukrajinec

T

Řekl bych, že prodloužení stavebního povolení, pakliže žadatel požádal před uplynutím doby, je O.K. a je to věc žadatele, nikoliv sousedů

Vláďa

Souhlass. Hlavne at uz se kopne.. .

Jan

Veru že nie, dotknutý účastník má právo podať odvolanie,a to v zákonnej lehote (nie ako tu píšu prečo ho nepodali skôr – asi mali mať vestiarsku guľu). Predĺženie musí byť právoplatnê ešte v lehote platnosti pôvodného rozhodnutia! Takže odvolanie môže byť kľúčové pre stratu platnosti.a to dobre Vedia.