Zakletý hostivařský koridor: Majitel pozemku napadl stavební povolení

Čtvrtý koridor, vizualizace zastávky Zahradní Město. Autor. SŽDCČtvrtý koridor, vizualizace zastávky Zahradní Město. Autor. SŽDC

Léta odkládané zahájení největší pražské železniční stavby poslední doby, kterou je čtvrtý koridor z Hostivaře do Vršovic, se opět zkomplikovalo.

Léta odkládané zahájení největší pražské železniční stavby poslední doby, kterou je čtvrtý koridor z Hostivaře do Vršovic, se opět zkomplikovalo. Tentokrát ale problém nevzešel z prostředí soupeřících stavebních firem nýbrž z řad majitelů přilehlých pozemků. Konkrétně společnost Lukon Investment, která vlastní pozemky v Petrohradské ulici ve Vršovicích, protestuje proti prodloužení stavebního povolení a žádá jeho zrušení.

Odvolání se objevilo na úřední desce Drážního úřadu, první na ně upozornil web Koridory.cz. Drážní úřad, který v tomto případě působí i jako úřad stavební, musí nyní sehnat vyjádření všech ostatních účastníků stavebního řízení, následně věc pošle podle mluvčího Martina Nováka k rozhodnutí nadřízenému ministerstvu dopravy.

Firma Lukon Investment majitele Andreje Kondratova protestuje proti tomu, že Drážní úřad letos počátkem února prodloužil platnost stavebního povolení, které bylo vydáno už v roce 2015. Úřad zároveň odsouhlasil změnu stavby, která spočívá právě v posunu termínů výstavby zhruba o tři roky. „Prodloužení stavebního povolení a dokončení stavby má přímý negativní vliv na investiční záměry účastníka řízení a blokuje dispozice s předmětným pozemkem,“ píše firma v odvolání.

Podle ní jde o nepřijatelný zásah do vlastnického práva. Společnost mimo jiné poukazuje na to, že stavbaři během budování zaberou část jejího pozemku, a rovněž upozorňuje na změny, které se od vydání povolení udály. V místě například vyrostl bytový projekt společnosti Central Group.

Správa železniční dopravní cesty přitom po letitých peripetiích s tendry tento týden uzavřela smlouvu se zhotoviteli, kterými jsou firmy Metrostav, Swietelsky a SMP. Hlavní práce by měly začít na přelomu června a července. „S tímto účastníkem jsme v kontaktu a budeme také jednat o jeho námitkách. Ty plynou podle našeho názoru spíše z obavy, že zahájení stavby se bude dále odkládat,“ uvedl mluvčí SŽDC Pavel Tesař. Železničáři doufají, že se problémy podaří do června vyřešit. „Tato stavba disponuje řadou dalších pravomocných stavebních povolení, na základě kterých bude možné zahájit některé přípravné práce, jako jsou například demolice,“ dodal Tesař.

Tagy hostivař koridor Lukon Investment SŽDC Vršovice
10 komentářů