Miliardová modernizace koridoru v Praze může začít, stavební povolení je už platné

Čtvrtý koridor, vizualizace zastávky Zahradní Město. Autor. SŽDCČtvrtý koridor, vizualizace zastávky Zahradní Město. Autor. SŽDC

Dostavbě čtvrtého koridoru v Praze mezi Hostivaří a jižním portálem Vinohradského tunelu snad konečně nic nebrání. Poslední překážkou bylo odvolání

Dostavbě čtvrtého koridoru v Praze mezi Hostivaří a jižním portálem Vinohradského tunelu snad konečně nic nebrání. Poslední překážkou bylo odvolání proti stavebnímu povolení ze strany společnosti Lukon Investment, která vlastní pozemky v Petrohradské ulici ve Vršovicích v sousedství koridoru. Firmě se nelíbilo prodloužení platnosti povolení z roku 2015. Nyní ale vzala svůj protest zpět.

„Došlo ke zpětvzetí podaného odvolání jednoho z vlastníků pozemků vůči rozhodnutí o prodloužení platnosti vydaného stavebního povolení. Rozhodnutí vydané v roce 2015 je nyní pravomocné. Zahájení stavby už tak nic nebrání,“ potvrdil Martin Novák, mluvčí Drážního úřadu, který v tomto případě funguje i jako úřad stavební.

Správa železniční dopravní cesty zatím informace o platném stavebním povolení oficiálně nemá. „Pokud se tak skutečně stalo, plánujeme zahájit práce k 1. červenci 2018,“ uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Ještě předtím ale chtějí železničáři spustit přípravné práce, například demolice nepotřebných objektů. Smlouvu se zhotoviteli, kterými jsou firmy Metrostav, Swietelsky a SMP, uzavřela správa železnic už v první polovině března. Sdružení zvítězilo s cenou 3,487 miliardy korun.

Cesta k podpisu byla ale trnitá a dlouhá. Podle původních plánů se měla letos ve Vršovicích stříhat páska, místo toho se tu bude teprve poklepávat základní kámen. První tendr byl totiž zrušen, druhý nabral zpoždění kvůli protestům firem. Stavební firma Eurovia ale před nedávnem nečekaně věc stáhla od antimonopolního úřadu, čímž otevřela cestu k uzavření smlouvy s vítězi.

Hostivařský koridor bude první tuzemskou čtyřkolejkou, vedle dálkové dopravy výrazně promění i pražskou MHD.

Tagy Drážní úřad hostivař koridor povolení praha SŽDC
30 komentářů