cargo

Zájem o malou plavbu neustává, ve Štěchovicích vznikne nové přístaviště

Lodě, Týn nad Vltavou. Autor: Zdopravy.czLodě, Týn nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz

Ředitelství vodních cest vychází vstříc rostoucímu zájmu o plavbu rekreačních plavidel. Aktuálně chystá výstavbu nového přístaviště ve Štěchovicích. „Toto veřejné

Ředitelství vodních cest vychází vstříc rostoucímu zájmu o plavbu rekreačních plavidel. Aktuálně chystá výstavbu nového přístaviště ve Štěchovicích.

„Toto veřejné přístaviště by bylo asi pro osm až deset lodí tvořené nábřežní zdí na levém břehu Vltavy, nicméně momentálně se zpracovává podkladová projekční dokumentace, takže podrobnější informace zatím nejsou k dispozici,“ uvedl zástupce šéfa ŘVC Jan Bukovský.

Právě ze smlouvy se společností Aquatis na zpracování dokumentace vyplývají další podrobnosti. Přístaviště má vzniknout mezi silničním mostem Dr. Edvarda Beneše a místem, kde se do Vltavy vlévá říčka Kocába. Je zde navržena nízká nábřežní zeď pro podélné kotvení o délce 80 metrů. Přístup k plavidlům bude zajištěn chodníkem a
dále schodišti. Součástí záměru bude i přípojka elektrické energie a pitné vody. Samostatně bude zpracována pozemní část přístaviště, spočívající ve vybudování sociálního zázemí, zpevněných ploch a napojení na inženýrské sítě. To zaplatí městys Štěchovice.

Stavět by se mělo začít už příští rok, hotovo bude v roce 2020. Náklady by neměly přesáhnout 20 milionů. Malá rekreační plavidla dnes fakticky nemají kde ve Štěchovicích přistát. U mostu přes řeku je pouze nástupiště pro velké osobní lodě, které patří Pražské paroplavební společnosti pro víkendovou linku z Prahy na Slapy a zpět.

Takzvaná malá plavba na rekreačních lodích je přitom v tuzemsku na vzestupu. Podle údajů Státní plavební správy si už letos pořídilo lodní řidičák 2352 lidí, zájem roste už čtvrtým rokem v řadě. Loni získalo oprávnění k řízení malých a rekreačních plavidel 2664 lidí. Celkem jej vlastní přes 60 tisíc lidí. V rejstříku malých plavidel jich jen letos přibylo dalších téměř 600 (z toho 117 skútrů), celkem rejstřík obsahuje už přes 17 tisíc záznamů.

Tagy plavba přístaviště Ředitelství vodních cest Štěchovice
9 komentářů