egoe-plus
Cestovní ruch Infrastruktura Stavebnictví Vodní doprava

Zájem o malou plavbu neustává, ve Štěchovicích vznikne nové přístaviště

Lodě, Týn nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz
Lodě, Týn nad Vltavou. Autor: Zdopravy.cz

Ředitelství vodních cest vychází vstříc rostoucímu zájmu o plavbu rekreačních plavidel. Aktuálně chystá výstavbu nového přístaviště ve Štěchovicích.

„Toto veřejné přístaviště by bylo asi pro osm až deset lodí tvořené nábřežní zdí na levém břehu Vltavy, nicméně momentálně se zpracovává podkladová projekční dokumentace, takže podrobnější informace zatím nejsou k dispozici,“ uvedl zástupce šéfa ŘVC Jan Bukovský.

Právě ze smlouvy se společností Aquatis na zpracování dokumentace vyplývají další podrobnosti. Přístaviště má vzniknout mezi silničním mostem Dr. Edvarda Beneše a místem, kde se do Vltavy vlévá říčka Kocába. Je zde navržena nízká nábřežní zeď pro podélné kotvení o délce 80 metrů. Přístup k plavidlům bude zajištěn chodníkem a
dále schodišti. Součástí záměru bude i přípojka elektrické energie a pitné vody. Samostatně bude zpracována pozemní část přístaviště, spočívající ve vybudování sociálního zázemí, zpevněných ploch a napojení na inženýrské sítě. To zaplatí městys Štěchovice.

Stavět by se mělo začít už příští rok, hotovo bude v roce 2020. Náklady by neměly přesáhnout 20 milionů. Malá rekreační plavidla dnes fakticky nemají kde ve Štěchovicích přistát. U mostu přes řeku je pouze nástupiště pro velké osobní lodě, které patří Pražské paroplavební společnosti pro víkendovou linku z Prahy na Slapy a zpět.

Takzvaná malá plavba na rekreačních lodích je přitom v tuzemsku na vzestupu. Podle údajů Státní plavební správy si už letos pořídilo lodní řidičák 2352 lidí, zájem roste už čtvrtým rokem v řadě. Loni získalo oprávnění k řízení malých a rekreačních plavidel 2664 lidí. Celkem jej vlastní přes 60 tisíc lidí. V rejstříku malých plavidel jich jen letos přibylo dalších téměř 600 (z toho 117 skútrů), celkem rejstřík obsahuje už přes 17 tisíc záznamů.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří

Přístaviště Štěchovice potřebují jako sůl. Vltava je úžasná vodní cesta, která se dá ale dnes jen velmi těžce využívat. Chybí infrastruktura. Držím palce!

Jirka

20 milionů – co takhle opravit spíše ve štěchovicích chodníky a silnice?? ! myslím že nejdřív by se mělo investovat to co potřebuje většina a ne pár zbohatlíků – menšina -co mají jachtu a podebně.

Chachar Budvar

To je pravda, mělo by se investovat jen a pouze do silnic. Tak totiž mručí většina stáda. Je docela švanda tyto stádní jedince pozorovat při hledání místa k zaparkování. Něčí práh logiky totiž bohužel končí za garáží pro 3 auta v satelitním hypotekovém domečku…..

železničář v důchodu

Ovšem právě Štěchovice bez pořádných chodníků a přechodů nejsou příliš bezpečné ani pro pěší chodce …

Petr.R

Jirko-nejste náhodou feták, zloděj, ochlasta, neplatič? Vy nemáte žádnou zálibu ani auto, kolo, televizi atd.

Jirka

pane Péťo, mám nový dům, 3 děti, manželku, auto. A Nechápu narážku- proč bych měl mít jako zálibu to co má většina lidí ???????????????

Milan

Ja pravda, že investice z veřejných prostředků by měly sloužit veřejnosti a nikoli pro zábavu zbohatlíků s jachtami. Kdyby opravili a dokončili turistickou stezku podél pravého břehu Vltavy bylo by to i pro obec prospěšnější. https://mapy.cz/s/2Vuwj

železničář v důchodu

Potřené je asi obojí (resp. všechno) – ale z prostředků obce by měli mít užitek především (místní) obyvatelé a návštěvníci obce, investorem přístaviště by mělo být ŘVC (a financovat je) a ne obec: bude-li to tak, pak nelze nic namítat – naopak (byť nesporně užitečnou) turistickou stezku může ŘVC už z principu investovat či vybudovat jen těžko.

Jarda

Přesně tak! Jako zbohatlík, který si koupil loď za 200tis. zastavím v Měchenicích U fregaty a to pětikilo za oběd raději zaplatím tam. A stejně tak to udělá dalších 10 tisíc zbohatlíků. Přeci nebudu házet kotvu v proudu ve Štěchovicích, když tam není molo ani pro pramici. 🤣