z prahy

Stát zrušil tendr na dokumentaci k plovoucím čerpacím stanicím, vypíše ho znovu

Servisní plavidlo v Praze. Pramen: ŘVCServisní plavidlo v Praze. Pramen: ŘVC

Ředitelství vodních cest (ŘVC) se zpožďuje plán na zbudování flotily zásobovacích lodí pro Vltavu v Praze a nádrže Orlík a

Ředitelství vodních cest (ŘVC) se zpožďuje plán na zbudování flotily zásobovacích lodí pro Vltavu v Praze a nádrže Orlík a Slapy. Organizace zrušila tendr na dokumentaci k plavidlům, která mají mimo jiné sloužit jako čerpací stanice.

„V rámci zadávacího řízení jsme obdrželi jednu nabídku od zahraničního dodavatele, která sice splnila příslušné kvalifikace, ale měla formální nedostatky, které nebyly v rámci tohoto zadávacího řízení řešitelné,“ uvedl mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Zadávací řízení podle něj bude brzy vypsáno znovu, přičemž podmínky se fakticky měnit nebudou. „Pouze dojde ke zpřesnění administrativních nároků, aby zejména pro zahraniční dodavatele byly dostatečně zřejmé,“ doplnil Bukovský. Na základě dodané dokumentace stát následně vypíše tendr na stavbu lodí (formou Design & Build). Ty by měly vzniknout v letech 2022 a 2023, náklady jsou předběžně kalkulovány na 205 milionů korun.

Vedle doplňování paliva budou nová plavidla sloužit například pro zásobování lodí všeho druhu pitnou vodou, odběr odpadních vod (z toalet, kuchyní apod.), nádních zaolejovaných vod a dalších odpadů. Podle ŘVC budou poskytovat veřejnou službu uživatelům vodních cest.

ŘVC již od roku 1998 provozuje servisní loď v Praze, která tímto způsobem zásobuje zejména osobní lodě. Podle Bukovského je ale stávající loď (soulodí remorkéru a člunu) po 23 letech na konci životnosti a její modernizace není kvůli zastaralé konstrukci a předpisům Evropské unie možná.

Jediným řešením pro pražskou plavbu tak je podle ŘVC stavba zcela nové lodě, která mimo jiné umožní i zásobování malých plavidel benzínem (což nynější loď neposkytuje). Nové plavidlo bude tankové, s dvojitým dnem a dalším zabezpečením pro přepravu nebezpečných věcí.

S totožnou konstrukcí se počítá i u lodí pro nádrže Orlík a Slapy, jen budou o trochu menší. Lodě budou pendlovat po nádržích podle jízdního řádu a poskytovat své služby.

Tagy plavba Ředitelství vodních cest ŘVC zásobovací lodě
2 komentáře