České dráhy půjčí 400 milionů své firmě na nákup Chapsu

IDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.czIDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.cz

Dozorčí rada Českých drah dnes schvaluje jednu z největších transakcí svých dceřiných firem. Společnost ČD–Informační systémy (ČD–IS) má koupit společnost

Dozorčí rada Českých drah dnes schvaluje jednu z největších transakcí svých dceřiných firem. Společnost ČD–Informační systémy (ČD–IS) má koupit společnost Chaps, veřejnosti známé hlavně díky vyhledávači jízdního řádů IDOS.

ČDIS kupuje firmu, která od roku 2013 neplní zákon o účetnictví a nezveřejňuje své výsledky, navíc nedávno přišla o svůj monopol na vyhledávače. Daňoví poplatníci tak nemají žádnou šanci ověřit, zda státní firma kupuje Chaps za cenu odpovídající jeho výsledkům a hodnotě.

České dráhy mají dluhy přes 35 miliard korun, i tak se ale na jejich účtech najde dostatek peněz půjčit svým dceřiným společnostem. Firma oficiálně potvrdila, že peníze na transakci poskytne.

Jde o standardní vnitroskupinové financování. Podobně poskytla mateřská společnost v loňském roce úvěr dceřiné společnosti ČD Cargo, na nákup pěti lokomotiv pro nákladní dopravu,“ řekl předseda dozorčí rady ČD i ČD–IS Milan Feranec.

Firma neuvedla, kolik půjčí, podle tří na sobě nezávislých zdrojů jde o 400 milionů korun. Zda jde o částku, za kterou ČD–IS Chaps kupují, není jasné.

Pro ČD–IS jde o velkou sumu: firma měla loni podle výroční zprávy tržby 483 milionů korun, její aktiva jsou 329 milionů korun. Kromě Chapsu má firma koupit i další firmy ze skupiny Chaps, tedy ČSAD SVT Praha, INPROP a SVT Slovakia.

Chaps pro České dráhy už dlouho dodává: vyvíjí a spravuje systémy spojené s odbavením zákazníků v osobní dopravě, a to včetně e-shopu nebo systému UNIPOK pro osobní pokladny, či IT služby spojené s In Kartou. Skupina ČD spolupracuje se Skupinou CHAPS již patnáct let.Dodává i nový web dopravce, s jehož spuštěním měla zpoždění. Na dotaz k výši pokuty za zpoždění ČD neodpověděly. „Vzhledem k tomu, že jednání o transakci zatím nebylo ukončeno, bližší informace poskytovat nebudeme,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Jaká je hodnota firmy Chaps je těžké vyčíslit. Firma má poslední účetní závěrku ve sbírce listin obchodního rejstříku z roku 2012. Podle ní měla tržby 70 milionů a zisk necelých deset milionů korun před zdaněním. Další výsledky firma nezveřejnila, ač jí to ukládá zákon o účetnictví. Chaps na dotazy serveru Zdopravy.cz neodpověděl.
Nabídka na prodej firmy přišla přímo od jediného majitele Petera Chlebničana.

Předseda dozorčí rady Milan Feranec, který se v transakci osobně angažuje tvrdí, že jednání se vedou už přes rok. „Cena je ověřena znaleckým posudkem,“ řekl. Podle něj má Chaps pro České dráhy strategický význam. Veřejnost je bez šance si vzhledem k ignorování zákona firmou Chaps cenu ověřit. Mezi lidmi v oboru vyvolává pochybnost už samotný nákup jen kvůli tomu, že firma přišla nedávno o monopol na vyhledávač jízdních řádů.

České dráhy nezveřejnily, kdo pro ČD–IS zajišťoval znalecké posudky. Podle informací serveru Zdopravy.cz znalecký posudek dělal Kreston A&CE, právní služby pro ČD–IS v souvislosti s touto transakcí pak firma HSP & Partners právníka Květoslava Hlíny. Ta pracuje pro Agrofert a u Českých drah získala nové zakázky po nástupu hnutí ANO do vlády, jak napsal nedávno server iDnes.cz.

Tagy čd - informační systémy čdis Chaps Milan Feranec
3 komentáře