Za srážku v Kdyni na Domažlicku dostal strojvedoucí osobního vlaku podmínku

Srážka vlaků v Kdyni. Foto: Drážní inspekceSrážka vlaků v Kdyni. Foto: Drážní inspekce

Podle soudu byla hlavní příčnou nehody chyba strojvedoucího, přispěl ale i stav nedostatečně udržovaného kolejiště.

Podmíněný trest uložil dnes domažlický okresní soud padesátiletému strojvedoucímu Jaroslavu Krotkému za předloňskou srážku osobního motorového vlaku a protijedoucího měřicího vozu v Kdyni na Domažlicku. Při nehodě se zranilo 20 lidí včetně Krotkého. Strojvedoucímu osobního vlaku hrozilo za obecné ohrožení z nedbalosti až osm let. Soud mu vyměřil trest 30 měsíců se zkušební lhůtou tří let a zákaz řízení vlaků na tři roky.

Nehoda se stala 9. září 2020 kolem 7:00. Obžaloba vinila Krotkého z toho, že do nádraží vjížděl rychleji, než je povoleno. Namísto maximální čtyřicetikilometrové rychlosti jel podle obžaloby šedesátkou, a nestihl tak včas zastavit. Podle žalobce také zvolil nesprávný způsob brzdění.

Osobní vlak jedoucí z Klatov do Domažlic měl postavenou vjezdovou cestu na druhou kolej, kde měl u nástupiště zastavit pro výstup a nástup cestujících. Na odjezdu mu svítila návěst Stůj. Vlak ale projel nádražím bez zastavení a srazil se pak s měřicí soupravou. Při brzdění kola vlaku klouzala po mokrých kolejích a motorák se nepodařilo včas zastavit.

Krotký vypověděl, že si není vědom překročení povolené rychlosti při vjezdu do nádraží. Řekl, že se snažil zastavit, na kolejích ale byla rozježděná vysoká tráva. Navíc byla mlha a vlhko, takže kola klouzala a vlak nešel zastavit. Za hlavní příčinu nehody označil špatný a nevyhovující stav kolejí.

Podle soudu ale stav nedostatečně udržovaného kolejiště jen přispěl k nehodovému ději, hlavní příčnou byla podle rozsudku chyba strojvedoucího.

Stav kolejiště ve Kdyni 11. září. Foto: Zdeněk MlezivaStav kolejiště ve Kdyni 11. září. Foto: Zdeněk MlezivaSrážka vlaků v Kdyni. Foto: Drážní inspekceStanice KdyněStopy po brzdné dráze vlaku ve stanici KdyněStav stanice Kdyně. Stanice KdyněStanice Kdyně. Foto: Správa železnicSrážka vlaků v Kdyni. Foto: Drážní inspekceSrážka osobního vlaku s nákladním v Kdyni. Foto: HZS Plzeňského kraje
Tagy Kdyně seznam soud srážka vlaků
103 komentářů