Z kapitána Airbusu strojvedoucím na jihu Čech. Ptejte se Aleše Tondla

Výhled z letadla vyměnil Aleš Tondl za výhled na trať. Autor: Aleš TondlVýhled z letadla vyměnil Aleš Tondl za výhled na trať. Autor: Aleš Tondl

Dopravní pilot a kapitána Airbusu vyměnil výhled z deseti kilometrů nad zemí za motoráky na českých lokálkách.

Aleš Tondl je dnes strojvedoucím na jihočeských lokálkách a obléká se do barev zdejšího dopravce GW Train Regio. Do kurzu na strojvedoucího nastoupil loni v září, letos ho úspěšně dokončil a potkat ho můžete v rámci celého souboru šumavských tratí, kde oranžovo-zelený dopravce jezdí. Nebylo by na tom až tak nic zvláštního, nové strojvedoucí si vychovávají na železnici všichni… Jenže v tomto případě jde o dopravního pilota a kapitána Airbusu, který vyměnil výhled z deseti kilometrů nad zemí za motoráky na českých lokálkách. Aleš Tondl bude tento týden hostem podcastu Cesty Zdopravy.cz.

V posledních letech létal Aleš Tondl u kazašského národního dopravce Air Astana jako kapitán letadla. Jeho pracovištěm byl kokpit Airbusů A320 a A321. Dnes „pilotuje“ motorové vozy řady 628, Regiosprintery a poradí si i s Regionovou nebo rekonstruovanou „osmsedesítkou“.

Výhled z letadla vyměnil Aleš Tondl za výhled na trať. Autor: Aleš TondlAleš Tondl jako pilot velkého dopravního letadla. Autor: Aleš TondlVýhled z letadla vyměnil Aleš Tondl za výhled na trať. Autor: Aleš TondlLetadlo Air Astana. Autor: Aleš TondlAleš Tondl jako strojvedoucí. Autor: Aleš TondlVýhled z letadla vyměnil Aleš Tondl za výhled na trať. Autor: Aleš Tondl

Jaké to je přesednout profesně z kokpitu letadla do motorového vlaku? Co člověka k takovému kroku přiměje? Jsou pro někoho, kdo musel složit zkoušky na kapitána letadla, testy pro strojvedoucí jen brnkačka, nebo se při nich také zapotil? Proletí se občas alespoň pro radost? Proč přistával nerad v indickém Dillí? Jak zásadní ránu uštědřila současná pandemie leteckému provozu ve světě? A co ho vlastně táhne k železnici, že se stal jihočeským fírou? Tato a další témata probereme s Alešem Tondlem tento týden při natáčení dalšího dílu podcastu Cesty Zdopravy.cz.

Ptát se našeho hosta můžete i vy. Své otázky pište do komentářů v diskusi až do úterního večera 20. dubna. Celý rozhovor vám přineseme v pátek 23. dubna. Předchozí díly podcastu naleznete zde.

Tagy Air Astana Aleš Tondl GW Train Regio pilot pilot strojvedoucím podcast Cesty Zdopravy.cz strojvedoucí
60 komentářů