Vysočina prohrála spor o komerční autobusové linky United Buses, ministerstvo jejich omezení zrušilo

Autobus United Buses. Foto: UBAutobus United Buses. Foto: UB

Spor se týká autobusové linky České Budějovice - Brno.

Ministerstvo dopravy zrušilo dalšímu krajskému úřadu jeho rozhodnutí, kterým se snaží omezovat komerční autobusové linky. Společnost United Buses uspěla v odvolání proti podmínkám, které stanovil Krajský úřad Kraje Vysočina pro provoz linky 320921 České Budějovice – Dačice – Brno. Kraj požadoval v podmínkách pro licenci taková omezení, která by podle dopravce vedla k ukončení linky. Rozhodnutí je ke stažení zde.

Jde o podobný případ, který řešilo ministerstvo letos v případě dopravce Quick Bus a jeho licence pro linku Varnsdorf – Praha. Pokračování linky překazil Krajský úřad Libereckého kraje. Kraj Vysočina už prohrál podobný spor o jinou linku United Buses, rovněž přes Vysočinu.

Ministerstvo vyhovělo odvolání United Buses. Také na Vysočině měli obavy, že jim linka, která jezdí několik let, bude ubírat na tržbách v krajem objednávaných spojích. Proto stanovilo, že nesmí jet komerční linka 60 minut před a 60 minut po spoji objednaném krajem Vysočina, zatímco doposud platilo 30 minut před a 20 minut po odjezdu. Kraj tvrdil, že linka United Buses je pro cestující nadbytečná.

Ministerstvo ve svém rozhodnutí uvádí, že úřad v závazném stanovisku nikterak časové období omezení provozování linkové dopravy nezdůvodnil a neodůvodnil tedy ani případnou délku ochranného období dotovaných spojů.

Redakce Zdopravy.cz požádala včera krajský úřad o vyjádření, reakce zatím nepřišla.

Tagy Kraj Vysočina Ministerstvo dopravy United Buses
54 komentářů