Výroba nových vlaků pro jižní Moravu začala, kraj má již jistou půjčku od EIB

První jednotka by měla být hotová do poloviny příštího roku, cestující sveze v roce 2022.

Společnost Škoda Vagonka začala s výrobou nových elektrických jednotek pro Jihomoravský kraj. První jednotka by měla být hotová v polovině příštího roku. Jde o kontrakt na celkem 37 nových jednotek. V Česku jde o unikátní smlouvu: poprvé vlaky kupuje přímo kraj, který je bude následně pronajímat dopravcům.

Výroba jednotek pro Jihomoravský kraj již byla zahájena a jsou vyrobeny první hrubé stavby pro dvě jednotky, u kterých probíhá v současné době povrchová úprava,“ potvrdil mluvčí Škoda Transportation Jan Švehla. Podle něj samotná montáž začne v lednu. „Dokončení první jednotky a zahájení zkoušek je pak plánováno přibližně na polovinu příštího roku,“ dodal Švehla.

Nové elektrické jednotky se budou částečně vyrábět i na Slovensku, Škoda se dohodla na spolupráci se ŽOS Trnava. Oba výrobci už spolupracují na produkci obdobných jednotek pro slovenské dráhy ZSSK: Škoda vyrobí skříň, podvozky a trakční sety. V Trnavě pak budou provádět povrchové úpravy, montáž vložených vozů a následně celé jednotky.

Jihomoravský kraj má většinu nákladů zaplatit z dotace z Operačního programu Doprava. Tu ale dostane až po skončení dodávky všech vozidel. Aby mohl platit zálohy za vozidla, podepsal smlouvu s Evropskou investiční bankou na úvěr ve výši 2,57 miliardy korun. Uzavření oznámila EIB v tiskové zprávě. Dotaci už loni potvrdila Evropská komise jen krátce poté, co kontrakt schválilo zastupitelstvo.

Škoda má Jihomoravskému kraji dodat 37 elektrických jednotek za 6,6 miliardy korun.  Vlaky budou nasazovány postupně, první jednotka se na kolejích objeví v roce 2022. Nové jednotky mají zajistit zhruba 45 % výkonů na spojích, které objednává kraj. Podle smlouvy budou vlaky jezdit na linkách S2 Křenovice horní nádraží – Brno hl. n. – Březová nad Svitavou (tratě 300 + 260) a S3 – Vlkov u Tišnova – Brno hl. n. – Břeclav (trať 250), případně i na dalších tratích.

Tagy EIB elektrické jednotky pro Jihomoravský kraj Evropská investiční banka Jihomoravský kraj Škoda Transportation Škoda Vagonka Top
51 komentářů