Vylepšování Hanácké dálnice bude pokračovat u Vyškova. ŘSD spustilo tendr

Dálnice D46 v úseku křižovatky Drysice (říjen 2022). Pramen: ŘSDDálnice D46 v úseku křižovatky Drysice (říjen 2022). Pramen: ŘSD

Čtyřicetikilometrová dálnice D46 mezi Olomoucí a Vyškovem supluje nedokončenou dálnici D1, ŘSD se ji snaží modernizovat od roku 2011.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hodlá příští rok pokračovat v kultivaci zastaralé dálnice D46, které se přezdívá Hanácká dálnice. Aktuálně vypsalo tendr na modernizaci mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/47 u Vyškova; předpokládaná hodnota zakázky je 571 milionů korun.

Stavba zahrnuje mimo jiné rekonstrukci čtyřkilometrového úseku dálnice, nové napojení mimoúrovňové křižovatky, doplnění bezpečnostní zálivů nebo zbudování protihlukových stěn. Její hlavní součástí bude doplnění připojovacího pruhu ve směru na Olomouc, což si vyžádá zbudování nového mostu přes řeku Hanou.

D46, MÚK Vyškov. Pramen: ŘSD

D46, MÚK Vyškov. Pramen: ŘSD

Mimoúrovňová křižovatka Vyškov byla zprovozněna v roce 1990 jen s připojovacími a odbočovacími klíny. V 90. letech pak byly ještě doplněny odbočovací pruhy a připojovací pruh ve směru na Brno. Připojovací pruh na Olomouc už pro svou nákladnost doplněn nebyl, dojde na něj až nyní.

Chybějící pruhy křižovatky Vyškov považuje ŘSD za bodovou závadu a výrazné ohrožení bezpečnosti provozu. „Při najíždění vozidel na D46 dochází ke konfliktním situacím,“ píše se v materiálech silničářů.

Čtyřicetikilometrová dálnice D46 mezi Olomoucí a Vyškovem supluje nedokončenou dálnici D1, ŘSD se ji snaží modernizovat od roku 2011. Kultivace spočívá především v přestavbě nevyhovujících křižovatek, kterým z dob výstavby před desítkami let chybějí právě připojovací pruhy. Zmodernizováno bylo zatím pět křižovatek, naposledy byla dokončena letos v říjnu křižovatka Drysice. Byla také instalována například nová svodidla.

Modernizace křižovatky Vyškov má být hotova v roce 2024.

Tagy D46 MÚK Vyškov ŘSD
32 komentářů