Vlaky pro varšavské metro od Škody mohou začít vozit cestující

Nový vlak varšavského metra od Škody. Pramen: Metro WarszawskieNový vlak varšavského metra od Škody. Pramen: Metro Warszawskie

Ve Varšavě jsou zatím čtyři soupravy, první z nich začne podle dopravce vozit cestující ještě tento týden. 

Nové soupravy pro varšavské metro, které vyrábí Škoda Transportation, mohou vyrazit do provozu s cestujícími. Oznámil to dopravní podnik Metro Warszawskie s tím, že vlaky získaly potřebná razítka od polského drážního úřadu, především schválení typu. Ve Varšavě jsou zatím čtyři soupravy, první z nich začne podle dopravce vozit cestující ještě tento týden.

První dodaná souprava vyrazila do varšavského podzemí letos v květnu, kdy započala zkušební provoz bez cestujících. Tehdy dopravní podnik předpokládal, že s cestujícími se začne jezdit do konce letních prázdnin.

Škodovácké vlaky zajistí provoz na nové (ve Varšavě druhé) lince metra, která slouží od roku 2015 a stále se staví. Dopravní podnik si jich v roce 2020 objednal celkem 37, na dalších osm jednotek má opci. I s opcí se hodnota zakázky blíží v přepočtu osmi miliardám korun.

Podle dřívějších zpráv polských médií jde o vůbec největší zakázku na vozidla v historii varšavského metra. V předchozích tendrech zvítězily Alstom a Siemens. Dodávka má několik měsíců zpoždění, první vlak měl být dodán už loni na podzim.

Nové šestivozové soupravy pro Varšavu pojmou až 1 500 cestujících. Jejich maximální rychlost je 90 kilometrů za hodinu. Obyvatelé Varšavy v hlasování rozhodli, že soupravy ponesou pojmenování Varsovia.

Tagy metro Varšava Metro Warszawskie Škoda Transportation Varsovia
11 komentářů