LOT 3a leaderboard

Vidíme, kdo jede bez jízdenky. DPO nasadil do kampaně video ukazující, zda cestující zaplatil

Kampaň DPO k jízdě s platným dokladem. Foto: DPOKampaň DPO k jízdě s platným dokladem. Foto: DPO

Kampaň s virálním videem míří na neplatiče jízdného.

Netradičním způsobem se Dopravní podnik Ostrava (DPO) snaží upozornit cestující na nutnost jezdit v městské hromadné dopravě s platnou jízdenkou. Zveřejnil video, které se tváří jako záznam z kamery v tramvaji. Cestující jsou přitom označeni rámečky, které ukazují, zda jedou bez jízdenky nebo ne. Někteří jeho diváci se už domnívali, že skutečně DPO vidí, kdo jízdenku má a kdo ne.

DPO dnes oficiálně potvrdil, že video je jeho dílem. „Virální video vznikalo v dílně marketingu DPO. Jeho tvůrci velice pečlivě zvažovali, jak nápad s virálním videem uchopit. Uvědomovali si přitom, že v případě využití kamerových systémů jde vždy o citlivé téma. Otazník ve sloganu kampaně „Vidíme víc, než si myslíte?“ proto znamená jednoznačně nadsázku, se kterou téma kamer ve vozidlech využili. Video vzniklo za použití profesionální kamery, tedy zcela mimo technologie bezpečnostních kamerových systémů, a bylo postprodukčně upraveno,“ uvedl DPO v tiskové zprávě.

Podle aktuálních statistik jezdí 94 % cestujících v Ostravě s jízdenkou. Nová kampaň míří hlavně na zbývajících 6 %. „Hledali jsme v DPO cestu, jak na problémové pasažéry upozornit. Chceme, aby 94 % našich cestujících vědělo, že nepřehlížíme nedodržování pravidel a záleží nám na jejich důvěře,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Příjmy z prodeje jízdného tvoří podstatnou složku v  rozpočtu DPO. V roce 2020 byly náklady na provoz ostravské MHD cca 1 794 mil. korun. Výnosy z jízdného byly 346 milionů korun, kompenzace činila 1,434 miliardy korun. „Naši revizoři a asistenti přepravy odhalí dennodenně stovky cestujících bez platného jízdního dokladu a vypořádají se s nimi. Pro bezstarostné cestování doporučujeme pořídit si celoroční jízdenku, která z nabídky jízdenek vychází v přepočtu nejvýhodněji a umožňuje cestujícím bezstarostné využívání ostravské MHD během celého roku v přepočtu zhruba jen za 11 korun denně,“ uvedl Michal Scholz, vedoucí odboru přepravy a tarifu DPO.

Tagy cestující bez platného dokladu dopravní podnik ostrava DPO seznam
185 komentářů