Doprava ve městě Metro Tramvaje

Praha prodloužila slevu na pokuty za jízdu načerno. Výměnou za roční kupón

Tramvaj T3 v zastávce Hlavní nádraží. Foto: Jan Sůra
Tramvaj T3 v zastávce Hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Už přes dva tisíce lidí využilo slevy na pokutu za použití pražské MHD bez platné jízdenku. Výměnou za slevu si koupili roční kupón. Praha se proto rozhodla platnost nabídky prodloužit nejméně do konce roku.

Jde o součást kampaně Nejedeš načerno? Zatím nabídky využilo 2 169 cestujících. „To znamená, že z 2 169 černých pasažérů se stali roční předplatitelé hromadné dopravy v Praze, a dopravnímu podniku vzrostly tržby o téměř osm milionů korun. Je to obrovský úspěch, chceme v tom s dopravním podnikem i organizací ROPID pokračovat dál,“ řekl náměstek primátorky a pražský radní pro dopravu Petr Dolínek.

Namísto pokuty ve výši 800 Kč lidé zaplatí jen 400 Kč, pokud si do pěti pracovních dní koupí nepřenosný roční kupon. „Pokuta za půlku motivuje cestující, aby si koupili roční kupon, stali se předplatiteli Pražské integrované dopravy a vyzkoušeli si, že jezdit bez stresu a v pohodě je mnohem lepší než se neustále ohlížet, jestli někde neuvidí revizora, “ doplnil náměstek Dolínek.

Pokuta za jízdu načerno je v systému Pražské integrované dopravy 1 500 Kč. Pokud ji černý pasažér zaplatí revizorovi na místě nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně, snižuje se na 800 korun. Díky pokutě za půlku má černý pasažér možnost si pokutu snížit až na 400 Kč.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bukaj

Proč ne? Dobrá motivace. Já bych tu pokutu v tomto případě i odpustil celou.

Martin

To by si potom tu roční lítačku nekoupil nikdo a čekal by, až ho poprvé chytne revizor, což se taky může stát v červnu nebo v říjnu…:-)

petr.r

tohle by bylo nejhorší co by mohli udělat, nebot řada lidí by jezdila až na chycení. Nevím jak v praze jestli dělají statistiku černých pasažérů, ale v brně je nejvíce vysokoškoláků právnických fakult.

Milan

I ta dosavadní akce s pokutou 400Kč je na hraně, už po 6 týdnech bez „chycení“ revizorem je černý pasažer v plusu. Ale chápu, že tento spíš výchovný poplatek je nakonec prospěšnější než než nějaké brutální pokuty. Přistižený nakonec zjistí, že 10Kč denně a klid se nakonec vyplatí.