Černí pasažéři mohou v Praze nově platit pokuty online

Jízdenkové automaty na Letišti Václava Havla. Foto: RopidJízdenkové automaty na Letišti Václava Havla. Foto: Ropid

Pokutu lze takto zaplatit nejdříve ve 13:00 následující pracovní den po jejím uložení.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) zavedl novou možnost úhrady přirážky k jízdnému, jinak řečeno pokuty za využití MHD bez jízdenky. Nově ji mohou přistižení černí pasažéři zaplatit online prostřednictvím e-shopu DPP.

Pokutu lze takto zaplatit nejdříve ve 13:00 následující pracovní den po jejím uložení. DPP novinku zdůvodňuje „vylepšením a zjednodušením“ platby pokut. Platba pokuty online nicméně vyžaduje přihlášení (registraci) do e-shopu.

V roce 2019 zkontrolovali revizoři DPP 6,8 milionu cestujících a uložili přes 247 tisíc pokut, což bylo meziročně o 5,6 procenta více. Od roku 2019 lze pokutu platit i kartou při kontrole.

Pokuta za jízdu načerno v Praze je 1500 korun. Pokud ji pokutovaný zaplatí na místě, nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně pražského dopravního podniku, snižuje se na 800 korun.

Jak uhradit pokutu online? (Pramen: DPP)

– Přihlaste se do e-shopu DPP.
– V menu zvolte možnost Pokuty.
– Následně vyplňte číslo ze Zápisu o provedené přepravní kontrole (ZOPPK) a klikněte na Vyhledat.
– Pokud jste měli v době přepravní kontroly zakoupený platný kupón (pouze jste ho zapomněli), nebo jste si v rámci akce Pokuta za půlku do 5 pracovních dní zakoupili roční plnocenný kupón, klikněte na volbu Ověřit kupón. Systém automaticky vyhodnotí vlastnictví kupónu a sníží výši přirážky k jízdnému. *
– Pokud kupón zakoupen nemáte, přejděte do sekce Platba stisknutím tlačítka Zaplatit. Snížení částky pokuty za včasnou platbu (do 15 dní) proběhne automaticky při výběru typu platby.
– Platbu lze provést platebními kartami, platebními tlačítky ČSOB nebo Poštovní spořitelny a přes Servis24 České spořitelny.
* platí pouze pro kupóny zakoupené prostřednictvím e-shopu DPP nebo pidlitacka.cz

Tagy dpp jízda načerno pokuty seznam
18 komentářů