Video: Qatar Airways ukázaly, jak je poničený lak na Airbusech A350

Detail poškozeného laku A350. Foto: Qatar AirwaysDetail poškozeného laku A350. Foto: Qatar Airways

Podle dopravce video jednoznačně ukazuje velikost problému, který s letadly má.

45 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Arnošt

Koukám, že Airbus se cítí hodně pevný v kramflecích (anebo potřebuje uvolnit kapacity na dráž prodané dodávky?), že „potrestá“ A7 jednostrannou výpovědí A321neo a přihraje tak kšeft Boeingu…

Petr

Tak nějak to bude. Nestíhají při současných problémech vyrábět a toto si vzali jako záminku.

Air Traveller

Boeing ale nemá co nabídnout. A pokud alternativu tak riziko vad u boeingu je několikrát vyšší. Poslední dobou co kus to nějaký zmetek.

Juraj

Tak Boeing Akbara al-Bakera dobře zná, a jelikož 737 MAX se pořád prodává slušně, nemá důvod jít s cenou výrazně dolů. Airbus uvolněné výrobní sloty zaplní snadno, backlog je pořád kolem sedmi tisíc strojů.

Ono když o vás zákazník začne říkat, že váš obchodní vztah je „absolutně zničen“, tak je často lepší takového zákazníka pustit.

Dino

To video je urcite natocene tak jak Qatar potrebuje aby to vsichni videli. Tohle ma natocit nekdo nestrany a pak zverejnovat 😉

Zdeněk

I kdyby to natočil někdo nestranný, výsledek by byl tentýž, pokud by se nepoužilo retušování.

Y.K.

To byste se divil co se dá zařídit střihem a volbou záběrů. 🙂 Ostatně každé kulisy přesně pro záběr dělají iluzi něčeho většího, co je mimo záběr nevidíme a domýšlíme si.

Y.K.

Čímž netvrdím, že tam nějaký takový záměr byl, nezávislý pozorovatel by to mu však jistě dal váhu.

Air Traveller

Třeba cestující z okénka 🙂

Jirka

Že by sabotáž od Boeingu 🤔🤣

VojtaDrevik

Vzhledem k tomu, že Airbus dodává letadla po celém světě a tohle je (asi) výjimka, tudíž si myslím, že to je údržbou Qatar Airways….

Zdeněk

Jak vypadá údržba laku (když nepočítám mytí) ?

Pacicka

Jenže na jiných letadlech to tak nemají, takže to asi údržbou nebude

Mysel

Jenze ono se to projevuje na letadlech ruznych provozovatelu, zdaleka nejen u Quatar. Jediny rozdil je, ze katarska regulacni autorita zastava nazor, ze tohle neni slucitelne s bezpecnym provozem, kdezto jinde to toleruji.
Takze ne, neni to udrzbou. Chyba je v konstrukci / vyrobe. Otazkou zustava, „zda to necemu vadi“.

Martin Hájek

Nesouhlasím. Není to jen problém Qatar airways. A tady je důkaz: https://zdopravy.cz/novy-problem-pro-airbus-potize-s-kvalitou-laku-u-a350-hlasi-dalsi-dopravci-98031//

Jaro

Přesně takto se loupala naše pramice na Slapech, když jsem byl ještě dítě … byla ze stejného materiálu.

Nevíte někdo, jak se tento typ materiálu lakuje? Umím si představit, že u klasického „kovového“ letadla se toto vezme bruskou a normálně přelakuje. Jak je to ale u kompozitu? Používá se na lakování stejná lakovna, stejné postupy a stejné materiály – nebo jsou nějaké větší technologické rozdíly? Je tu někdo z Ostravy, kdo by o tom uměl napsat?

Aleš

Tak ono mezi laminatkou vyrobenou před několika dekádami a kompozitnimi letadly z minulé nebo této dekády bude asi nějaký technologický rozdíl 🙂
Takže odpovím v podobném duchu: Když jsme jako děti stříkali barvou ve spreji rub tištěných spojů (materiál se tehdy nazýval cuprextit a bylo to něco jako laminát), bylo potřeba je také napřed ošmirglovat. Jinak se to loupalo. Takže kvalita opracování povrchu před lakováním může být příčinou těchto problémů. Zajímavé, že jen u Qataru a že Dreamlinery tyto problémy také nemají. Může ale samozřejmě jít o vadu konkrétní série, dodané právě Qataru.

Tango Sierra

787 maji pro zmenu problemy s lakem na horni strane kridla..jen se to neresi medialne.

Y.K.

Hliníkové slitiny letadel se určitě bruskou neberou (každý vryp je potenciální zdroj trhlin). 🙂 Prostě to odmastili a nastříkali základem pro „dural“. A i tam se to kolem nýtů atp. loupe či propraskává první.

Uhlíkový kompozit je laminátu dost daleko. O lakování kompozitů nic nevím, tak to raději nechám bez komentáře.

Martin Csabo

Osobně si myslím že s tím Qatar mají problemy kvůli extrémním výkyvům teplot. Přeci jenom jejich lety většinou začínají v Doha kde je 40°c a v průběhu letu se v 10km dostali do -50°c. A u nich je také největší pravdepodobnost že se něco stane protože mají nejstarší stroje a také jich mají nejvíc

Letadlo

ono je z pohledu materialu v podstate jedno, jestli dochazi k rozptylu -50 – 20 nebo -50 -40.

MaT

No já si říkám, jestli spíš než změny teplot se na tom nepodepsalo to, že to nechali odstavené v nějaké písečné bouři…

Mysel

A u Finnairu nebo Lufthansy je to taky „extremnimi vykyvy teplot“? U jejich letadel se deje to same.

lol

šmejd kevlarovej tahle honba za co nejnizi spotrebou vzajmu ekologie bude stat hromadu lidi zivoty! Evidentne ve spojich a vsude kde jsou pod lakem srouby se to chova uplne jinak nez v kovu to je ale kevlarovej kram na formule to mozna staci tam to po jednom kole vymeni, ale pro letadla zcela nevhodne

Gwann

a čím je to nevhodné?

Rudolf Tuček

S kompozity ma airbus zkušenost asi 30 let, neb A300 na konci 80.let měl celou směrovku z kompozitu a při nehodě v New Yorku v listopadu 2001 vydržela kompozitní směrovka dvojnásobek projektovaného zatizeni.

VíKo

Jako vůbec to nevypadá dobře. Těžko říct, kde je chyba, ale výsledek Win-Win z toho bude těžko.

Mik

QATAR chce odstoupit od smlouvy a koupit US stroje. Takto,, zestarnout,, lak umele neni problem.

Air Traveller

Tomuto se směju, koupi si zmetky typu MAX a 787 kde jedinej exemplář není v pořádku. Přišli o A321 a boeing pro ně nemá nic adekvátního… Krom budoucí verze MAx a tam jsme zase zpátky, zmetky.

Up&Down

Tak z tohoto videa už je jasné, že to opravdu není banální nedostatek celistvosti laku. Já osobně bych do takového letadla nesednul. Jenže, věc může mít stále oba viníky. Opravdu mohl Airbus pochybit ve výrobě, ač je to velmi zvláštní, koncentrace výskytu vadných kusů zrovna u Qatar. Pokud se ovšem ukáže, že s lakem někdo záměrně nebo nezáměrně ale neodborně manipuloval, Qatar se dostane do velmi nevýhodné pozice. Na výsledek se těším, ať to dopadne jakkoliv, jedna ze stran si uřízne pořádnou ostudu.

Rudolf Tuček

Trup z uhlíkových vláken je pokryt kovovou síťovinou a ta je překrytá nějakou hmotou aby byl trup hladký, lak drží dobře ale loupe se i s tou kryci hmotou.

Kubrt

Všechny vrstvy nad tím tahokovem lze považovat za nátěrový systém.

Bohdan

Pripomina mi to utrzenou strechu letadla na Havaji. Proc zrovna tam? Na Havaji to byl nezvykle velky pocet cyklu tlakovani trupu v dusledku extremne kratkych letu. Umim si predstavit, ze ma Airbus castecny problem, ktery muze byt akcelerovany spacifickymi podminkymi v Zalivu (zjem teplota a intenzita slunecniho zareni.
Proste podobne jako u leteckych katastrof – nemusi jit o jeden jediny zasadni faktor.

digi

taky spousta brusného materiálu ve vzduchu…. Vlhkost ve vzduchu od moře, slané prostředí… No uvidíme…

Lukino

No moc hezky to nevypadá. Na druhou stranu A7-ALE je třetí Airbus pro Qatar, co A7-ALA a A7-ALB? Ještě před nimi dostala A350 French Bee, mají problémy?
Jako může to být „šotek z výroby“, možná nějaká odstávka tomu nepomohla. Pochybuji, že by někdo chodil v Doha kolem letadla a loupal z tama barvu. I když kdoví. Když může šéf FIFA bydlet v Kataru.

Víťa

Taky mi to přijde zvláštní. Co když to letadlo dlouhé měsíce během covidu stalo na ploše v Doha. To by se stoupal lak i z auta 😅

Já, kdo jiný

Během covidu letadla v Kataru na ploše zase tak dlouho nestála. Určitě kratší dobu než na jiných letištích v Arizoně, nebo Španělsku, ze kterých se lak také neloupe. Zrovna A350 byly hojně využívány na cargo lety v počátcích pandemie.

EM*

Velká výhoda Španělska a Arizony je suchý vzduch. V zálivu se vlhkost nezřídka dostává i přes 90 %.

Mad_Majk

Zrovna sucho a vysoké teploty jsou pro konzervaci letadel nejlepší. Proto se letadla odstavují v pouštích.

Já, kdo jiný

Stačí si danou registraci dát do Flightradar24 a hned vidíte, jestli za poslední dobu vykonala nějaký let.

Y.K.

A7-ALE nevykonal let už rok a půl dle historie FR24.

Y.K.

Zejména zkrabatělý vrch trupu vypadá hodně zvláštně, nechce se mi věřit, že by s tím jiní dopravci neměli problém. Také je tu faktor toho, že používají natónovaný odstín (ne bílý trup) co méně odráží IR, jestli to někde stálo v poušti při nejvyšších teplotách, rozpálené jak plotna to překročilo teplotní limit laku?

Ty vyloupané nýty a spoje každopádně vypadají jako závada.

Air Traveller

Jiní dopravci měli moudrost a s Airbusem se dohodli.
Cikáni z Doby si stěžují

MildaIV

Peníze od Airbusu dostanou všichni. Jenom ti z Kataru jsou zvyklí k dohodě dospět za velké pozornosti médií, zatímco jiní dávají přednost vyjednávání za zavřenými dveřmi. Málokterý dopravce chce na veřejnosti propírat nedostatky svých letadel.

koupák

Můj tip je, že katarci dostanou přiznanou úhradu podle adekvátně doloženého nedotovaného létání. Skutečná poptávka po sedadlech je jasná z výpisů počtu cestujících na jejich linkách na světových letištích na druhé straně spojů, není možné si vymýšlet, kam všude „by bývali mohli nasadit 359, kdyby to šlo“ – vnitrostátní linku nemají žádnou. Katarcům letadla kvůli covidu prázdná nelétala, protože do poslední chvíle nasazovali menší stroje, čímž se sice chovali ekonomicky správněji než ten, kdo musel nasazovat velké stroje, ale tímpádem zase mají nižší důvod pro náhrady. Bude to hodně papírování a tipuji, že na konci z toho žádné velké peníze… Číst vice »