Válka mezi Airbusem a Qatar Airways. Kvůli sporu o kvalitu laku zrušil výrobce zakázku na nové A321neo

Airbus A350 společnost Qatar Airways. Foto: Qatar AirwaysAirbus A350 společnost Qatar Airways. Foto: Qatar Airways

Airbus obvinil dopravce, že problém s lakem zveličil a zinscenoval.

Spory mezi katarským dopravcem Qatar Airways a Airbusem dosáhly nové úrovně. Jen pár týdnů poté, co Qatar Airways zažalovaly Airbus o uhrazení škody za problémy s kvalitou laku a povrchu letadel Airbus A350, přišel evropský výrobce s nečekaným protiúderem: zrušení kupní smlouvy na 50 nových letadel A32neo. Ty přitom dopravce potřebuje pro svoji další expanzi.

O zrušení kontraktu informovala jako první agentura Bloomberg. Mluvčí Airbusu zrušení potvrdil s tím, že takový krok umožňují podmínky smlouvy. Model A321neo je podle počtu objednávek pro Airbus mimořádně úspěšný. Katarci si u Airbusu objednali 50 těchto letadel. Akcie Airbusu na zprávu reagovaly poklesem. Qatar Airways uvedly, že se zrušením kontraktu nesouhlasí a hodlají se o jeho platnost soudit. Dodávka letadel měla začít příští rok v lednu.

K vyhrocení sporu obou stran dochází jen pár dní před tím, než začne londýnský soud řešit žalobu dopravce na Airbus. Na soud se obrátil katarský dopravce poté, co neuspěl s jednáním s výrobcem ohledně možné kompenzace za vady na trupu letadel A350-900. Kvůli nim je odstaveno 21 letadel.

Airbus v materiálu pro soud uvedl, že Qatar Airways poškození letadel záměrně zinscenovaly. Problémy s povrchem trupu a kvalitou laku hlásili i další zákazníci, žádný ale v takovém rozsahu jako Qatar Airways. Kvůli závadám na trupu dopravce část letadel již před několika měsíci odstavil. U soudu požadují Qatar Airways 600 milionů dolarů odškodnění a vyřešení problému.

Airbus ve vyjádření na konci roku uvedl, že v minulosti řešil problémy s předčasným opotřebením povrchového laku, které bylo viditelné. Řešil je přímo s dopravci.

Qatar Airways tlačí čas: na konci roku v zemi proběhne fotbalový šampionát a lze očekávat zvýšenou poptávku po létání. Chybějící letadla mohou aerolinky připravit o část byznysu.

Tagy Airbus qatar airways
23 komentářů