Infrastruktura Železnice Zprávy

Velké převlékání modré armády: Zaměstnanci SŽDC se drželi při zdi, někteří dostanou oblek na míru

Nové uniformy SŽDC. Pramen: SŽDC
Nové uniformy SŽDC. Pramen: SŽDC

Správa železniční dopravní cesty chce do dvou let převléci své provozní zaměstnance do nových stejnokrojů. Jejich podobu, kterou navrhla společnost Blažek, dnes představila na módní přehlídce ve vládním salonku na pražském hlavním nádraží. Převlékání čeká zhruba 4500 uniformovaných zaměstnanců správy železnic.

Nové uniformy jsou dle popisu během přehlídky mimo jiné „pohodlné, vzdušné a nemačkavé.“ Mají reflexní prvky a nesou nové logo SŽDC, které je i na knoflících. Nezbytnou součástí je červená čepice. Kromě základního dělení na pánské a dámské mají několik dalších podvariant, například zimní a letní. Všichni zaměstnanci je dostanou najednou, do konce září chce SŽDC vysoutěžit dodavatele.

Generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda připomněl, že jako výpravčí rovněž nosil uniformu, kterou definitivně svlékl v roce 1996. Podle něj nové uniformy jsou oproti těm, které nosil, velkým skokem kupředu. „Tehdy jsme jim říkali lepenkové, všichni víme, jak byly prodyšné. Ty nové bych nazval spíše oblekem,“ řekl Svoboda.

Na podobě uniforem se podíleli i zaměstnanci; a podle Svobody se projevili spíše konzervativně a některé nápady návrhářů tlumili. Například volili usedlejší barvy. „Mě to celkem nemile překvapilo,“ řekl Svoboda. Jako háček se podle něj může ukázat i skutečnost, že řada zaměstnanců SŽDC nemá právě konfekční postavu. Některým pomůže flexibilní úprava pasu v podobě spony, díky které se kalhoty (či sukně) změní až o dvě velikosti, pro jiné ale bude třeba šít uniformy na míru. Oproti původním plánům také SŽDC zatím ustoupila od zavedení takzvaných bundokošil.

Průměrné náklady na kompletní výstroj pro jednoho zaměstnance nepřesáhnou podle SŽDC 16 tisíc korun bez DPH, celkové náklady se mají pohybovat kolem 70 milionů. Svoboda přitom nechce skončit u výměny uniforem. Zaměstnancům dispečerských pracovišť, kteří celý den sedí u obrazovek, chce nabídnout pohodlná trika a kalhoty na způsob riflí. Uniformy pro ně nebudou povinné, budou moci zvolit uvolněnější variantu.

[yop_poll id=“25″]

38 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kikina

To si někdo potřeboval namastit kapsu. Hnus….
Kde autor bral inspiraci? Všude se dělají moderní a hlavně funkční věci. Ale u nás se vracíme do první republiky.
I ten igelitový pytel je hezčí a funkčnější než tyto hadry.

Versace

Nějak nevidím rozdíl v nových uniformách pro dámy.Na mne dost usedlé, nenapadite a konzervativní…

Mafouz

„Jako háček se podle něj může ukázat i skutečnost, že řada zaměstnanců SŽDC nemá právě konfekční postavu.“ Se nedivím, když po celodenním sezení na CDP zaměstnanci, místo aby se šli proběhnout, si dají 4 škopky v první nálevně na rohu. Když je škola, tak první starost je, kde je knajpa a kde se můžou ožrat. A aby se to obhájilo, pořádají se fotbalové turnaje, kde není podstatou sportovní výkon, ale objem vypitýho piva a kořalky. Samozřejmě se startkou v ruce. A naprostý souhlas s Georgem. jestli je někdo nemocný, tak to nikdo neřeší. ale když se někdo chová ke svému… Číst vice »

K.L.

Nebýt těch červených čepic tak ty pánské vypadají spíše jako uniformy pro funebráky. Vzhledm k tomu,že většina výpravčích už na peron nechodí a dispečeři už vůbec ne, tak je to jen zbytečný humbuk a vyhazování peněz. Většina pracovníků SŽDC používá oranžové monterky,případně vesty,a v těch se na módní přehlídky nechodí.

Franz

Takže na dispečerských pracovištích si mohou zvolit kalhoty na způsob riflí a trika a my, co musíme ručně přestavovat výhybky a v zimě odklízet sníh se budeme dál potit v podivných uniformách. Paráda.

Franz

Reprezentovat se dá i v riflích a triku. Ale věřte, že odklízet v zimě sníh v kravatě a saku je hrůza.

železničář v důchodu

Kravatu lze na dobu manuální práce třeba i odložit, ale celou uniformu těžko, a právě ta se na manuální fyzickou práci příliš nehodí: i strojvedoucím se v minulosti podařilo „vybojovat si“ oděvní součásti praktičtější pro jejich práci, tak proč by neměli (a nemohli) mít vhodnější uniformy i zaměstnanci dopravní služby?

liberal shark

Nic moc, připomíná to osmdesátá léta :-(.

Pepa

Hlavní funkcí funkčního materiálu prý bude nemačkavost…

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/zachranari-obleceni-kozni-problemy-puchyre.A180817_421440_brno-zpravy_vh

Romanero

Upjaté, málo odvážné a moderní

Danula

Pořád tu nevidím něco praktického jako např. flísovou mikinu místo svetru přes hlavu. A nedovedu si představit, jak ve vypasované košili a „rourách“ jdu do kolejiště ručně přestavit výhybku. Na léto když ne bundošky, tak aspoň polotrika s límečkem, existuje spousta „funkčních“ materiálů. Obuv snad taky mohli zmodernizovat, 12 hodin v uzavřených polobotkách v létě v zimě – chudáci nohy. Vždyť pracovní obuv už se vyrábí pohodlná i pěkná zároveň. Dokonce existují i bezpečnostní sandály. Proč se nepodíváte v čem chodí třeba policisté? Strážníci u nás mají na léto funkční trika, plátěné kalhoty (i krátké), čepice se síťkou, na zimu… Číst vice »

železničář v důchodu

Bingo !!!

Hans

Myslím že pánská varianta je povedená, je vidět že Blažek zkrátka pánskou konfekci navrhuje a vyzná se. Ale dámská ja nevím. Není to úplně špatné, ale něco tam chybí. Je třeba říct že typů žen, které to mají nosit je spousta. Věkem, výškou, typem postavy. Krásná mladá holka bude krásná i v pytli od brambor, starším dámám sluší něco jiného, dustojnejsiho, štíhlé chtějí svoji postavu zdůraznit, ty při těle zase většinou naopak a zase dají důraz na neco jiného. Když už to navrhují a není to zrovna levné, co mít treba varinaty mladší štíhlá, mladší plnostihla, a to samé pro… Číst vice »

Zdeněk

Chybí mi tam bundokošile. A pokud bude pro pány předepsaná pevná, uzavřená obuv i v létě, tak pěkně děkuji!

Standa

Pevná uzavřená obuv je požadována ze stejných důvodu jako v továrnách. Je to kvůli bezpečnosti, a ochraně , provozní zaměstnanci se pochybují v kolejišti

Danula

Asi jste ještě nestrávil 12 hodinovou letní směnu v uzavřených polobotkách. Víte, že existují i bezpečnostní sandály? A že existují velmi nepříjemné a bolestivé choroby právě z nošení uzavřené obuvi? Každý by musel nafasovat aspoň 2 páry, aby je mohl několikrát za směnu vyměnit

Standa

Strávil. A nejednu . Na Plzeňském seřaďovacím nádraží jako výhybkář a tam si to v sandálech nebo nízkých botach fakt nedovedu představit

Danula

no jo, ale výhybkář asi nebude fasovat takovéto uniformy. Tam to zůstane o gumových montérkách a „pionýrkách“

Jiří 2

Pevná uzavřená obuv už je teď, bundokošile v návrhu SŽDC byla, nakonec se to stoplo na podnět odborových centrál, které by místo nich chtěly pro ženy halenky a pro pány krátké košile bez kravaty. Což si celkem představit dokáži a určitě to bude lepší než stávající bundokošile. Třeba u ČD už to omezili jen na regionální Os/Sp vlaky s cílem je vymýtit zcela.

Gogo

U ČD se to naopak na podnět odborových centrál zavedlo.

Hodně štěstí

Se nedivím, že zaměstnanci chtěli mít usedlejší barvy. Asi nechtějí vypadat jako barevní klauni.

Jiří 2

Hlavně původní návrh byly vodorovné tyrkysové proužky… To vadilo asi všem nejvíc

herma

zbytek nafasuje oranžové umělohmotné montérky a hybaj do deště.

Georg

co se tyce tlustych lidi, zadne extraburty nesit a skoda, ze neexistuje moznost (po nabidnuti psychologicke pece) je vyhodit.

jsou mene produktivni (co asi zastane clovek, co ma problem si zavazat tkanicku nebo vyjit deset schodu), evidentne maji nejaky psychicky problem, a driv nebo pozdeji budou mit zavazne chronicke onemocneni, cimz budou firme jeste vic k nicemu.

to, co jsem napsal neni projev moji necitlivosti, ale snaha dokopat lidi k odpovednosti za svoje chovani a zivoty. jako prase vypadat nikdo nemusi.

Dominik

Takže dobrého výpravčího vyhodit jen zato jakou má postavu?
Při nedostatků lidí super nápad. Navíc by se jednalo o diskriminaci, za kterou by dotyčný mohl žalovat zaměstnavatele

Qěcy

Od toho jsou ze zákona povinné psychotesty a pravidelné zdravotní prohlídky. A vyhazuje se dost lidí. Takže netřeba vašeho sprostého řešení.

F. K.

Kde se vyhazuje dost lidí?

Qěcy

Na psychotestech a perskách.

Jiří 2

Tak ono je tlustý a tlustý. Nemám zrovna konfekční postavu hodnou módních přehlídek, tkaničky si však zavazuji běžně a do patra chodím po schodech rovněž…

Eskimo Joe

Jasně, dispečera dálkového provozu vyhodíme jen proto, že díky celodennímu dřepění u monitoru tloustne a kazí se mu oči. Někdo možná jako prase vypadá, ale jiný jím uvnitř je svojí sobeckou povahou. Snad jsou to jen názory patnáctiletého fracka, který z toho jednou vyroste.

železničář v důchodu

To stvoření, které napsalo tak hulvátský výlev, už ovšem zjevně nemá žádné předpoklady pro to, aby ze svých komplexů z vlastní nešťastnosti mohlo ještě někdy vyrůst – to spíše asi „rostou“ všichni kolem něho právě z něho.

Eskimo Joe

Třeba jednou sám doroste nikoliv názorově, ale do jateční váhy. Pak už jen stačí potkat nějakého ambiciozního manažera s chutí vnutit svůj názor celému svému okolí.

kat kostí

Primitive. Řada lidí je „tlustá“ proto, že trpí vrozeným a v podstatě nevyléčitelným = chronickým onemocněním. A to, že je někdo hubený, ještě neznamená, že je zdravý, nebo zralý na psychologickou pomoc.

Jmfjv

Dle inteligence vašeho příspěvku soudím, že vy o evidentních psychických problémech něco víte.

Petr Novotný

Pánovi asi haraší…

Rtep

Když si čtu ten Váš blábol, tak bych jen dodal:
Pokud chcete dokopat lidi k odpovědnosti za své chování a životy, tak prvním co by tito „dokopaní“ lidé udělali, že by si našli práci, kde nebudou pracovat v nepravidelných směnách a v noci. Jedním z hlavních důvodů nadváhy je právě nepravidelné stravování a nepravidelný spánek.
Na základě Vašeho třeskutě inteligentního řešení by za chvilku na dráze nepracovala ani čtvrtina současných zaměstnanců.

liberal shark

A hned jako další v řadě bych seknul sociopaty :-).