egoe-plus
Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Václav Fischer prohrál dvě arbitráže se státem o 10 miliard korun

Fischer Air. Zdroj: Wikimedia Commons - Ken Fielding/http://www.flickr.com/photos/kenfielding
Fischer Air. Zdroj: Wikimedia Commons - Ken Fielding/http://www.flickr.com/photos/kenfielding

Podnikatel Václav Fischer neuspěl ve dvou mezinárodních arbitrážích, v kterých po České republice požadoval deset miliard korun. Oznámilo to dnes ministerstvo financí. Rozhodnutí jsou již pravomocná. Jde o spory, které se týkaly letadel po Fischer Air a také jeho vytěsnění z Cestovní kanceláře Fischer.

Spor o letadla patřící společnosti A.M.F. Aircraftleasing Meier & Fischer GmbH & Co. KG, kde je Václav Fischer komanditistou, se vlekl přes deset let, řešily ho opakovaně i tuzemské soudy. Arbitráž začala na konci roku 2016. Firma se v ní domáhala částky 375,3 milionů USD kvůli pochybením v souvislosti s insolvenčními řízeními z let 2005 a 2006, kdy došlo k údajně neoprávněnému zapsání letadel do soupisu konkursní podstaty a jejich následnému vydražení. Letadla po Fischer Air stála několik let odstavená na zemi a zbytečně ztrácela svoji hodnotu. Už loni na začátku roku navrhl Fischer státu smír.

Rozhodčí tribunál žalobu v celém rozsahu zamítl. Dále určil, že každá strana sporu je povinna si hradit své náklady řízení. Českou republiku v této arbitráži zastupovala advokátní kancelář Dechert LLP ve spolupráci s interním týmem Ministerstva financí.

Stejný tribunál zamítl i druhý spor Václava Fischera, v kterém po státu požadoval 60 milionů eur. Podle Fischera Česká republika neochránila jeho investici v CK Fischer, kterou musel prodat kvůli dlouhodobým finančním potížím skupině KKCG Karla Komárka. Rozhodčí tribunál jeho nárok zamítl a v tomto sporu navíc přiznal České republice právo na náhradu nákladů řízení, které vedli právníci Ministerstva financí ve spolupráci s advokátní kanceláří Zeiler Partners.

Podnikatel Fischer vede proti České republice svým jménem ještě třetí arbitráž, ve které si nárokuje 21 milionů EUR za znehodnocení své investice způsobené údajně nezákonným konkurzem. Toto řízení je v počáteční fázi.

Václav Fischer se v poslední době věnuje vymýšlení leteckých společností. Zatím naposledy plán na nového dopravce oznámil na konci dubna. Není ale úplně jasné, zda nejde jen o vtip. Fischer na dotazy, zda jde skutečně o jeho projekt, neodpověděl.

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Chroust

Jeho největší problém je, že se začal tahat s ČR. Kdyby zůstal u německých sousedů, jeho byznys by dnes nejspíše vypadal jinak. Že to byla cílená likvidace je myslím všem jasné, i proto nechápu, proč je potřeba dalších (domnívám se, že marných) pokusů o podnikání v tom stejném oboru na tom stejném místě.

P.S.: Nečekal jsem jiný výsledek. Někdo snad ano?

P.P.S.: Jeho politické smýšlení či styl podnikání je mi celkem jedno, bavme se nezaujatě.

Y.K.

Cílená likvidace, to je jeho pohled. Nemám o tom příliš detailní informace, ale jeví se mi to tak, že se viděl, že „problematickou“ firmu ukončí a tím se dluhy stanou nevymahatelné, věřitelé se svými pohledávkami ostrouhají a nepočítal s tím, že mu stát skrze soud sáhne na letadla (což prý správně neměl). Mohl též závazky vyrovnat a zástava by se uvolnila, ale chápu, že na to zřejmě neměl, tak letadla propadla státu za mizivou hodnotu. Což může být důvod, proč nevyhrál arbitráž – protože to nebylo „jen obstavení majetku zdravé firmy“, bylo to buď a nebo.

Peet

No, on spíše cíleně likvidoval sám sebe, když odmítal prodávat místa ve svých letadlech i jiným cestovkám….., ve chvíli kdy to po létech změnil, už mířil ke krachu, resp. k nucenému prodeji firmy KOmárkovi

Peet

A teď se na jeho „pseodowebu“ objeví, že žádné lety z a do ČR nebudou, protože jsou na něj Češi zlí. Slovy Járy Cimrmana: A dnes odpoledne, si nedám viržínko. Neplačte, sami si za to můžete! Ale ať jenom nehaním. Ten člověk, svého času, asi něceho dosáhnul a něco vybudoval, že to ani v tom Něnecku asi nebylo na jedničku není teď úplně podstatné. Nicméně mi připadá, že po skončení jeho „senátorství“ nějak zahořknul a hodně se změnil. A jeho plány za poslední cca 3 roky již pomalu vypadají, jako počínající stařecká demence (a to píšu bez urážky). Už před… Číst vice »

Peet

„Václav Fischer se v poslední době věnuje vymýšlení leteckých společností“. Oj! Tady si někdo koleduje o další arbitráž!

Pe.tr

Byl první , kdo začal nabízet levné letenky s přestupem . Naučil němce , potažmo evropu , létat levněji . Měl mraky dobrych nápadů ale pak se někde zadrhl ,možná zpět s návratem do čech .Kdy se z něho v tom vývoji stal myšlením komouš , před kterým utekl , nevím.

left-libertarian

Dovolím si nesouhlasit. „myšlením komouš“ by určitě nebyl miliardář. Spíš je to kapitalistický vyžírka

Pe.tr

Myšlením komouš myslím najít kličku , ojebat ledi , přečůrat stát , cestou někoho podrazit, druhého podplatit za vydatné podpory reklam a píár i bez nich . Máš neskutečně mnoho oligarchů s myšlením komoušským a přesto milionářů . Je to spíše o charakteru . Fišer byl vždy slušný jen se pak někde zlomil , možná právě častou komunikací s bývalou papalášskou elitou , kterou vzal jako běžný standart .

left-libertarian

Přesně to dělá současná elita kapitalistického světa. Elon Musk za potlesku buržoazních médií nahání dělníky do továren, Ivana Trumpová nutí ženy a děti šít oblečení za potlesku elit z jejich panství a keců o lidských právech (ale jen v cizích továrnách). Komouš jako Stalinista je rozhodně vyčůránek, na druhou stranu Komouš jako následovník Marxe či Lenina ne. Leninův SSSR s ideologií marxismu byl například první velmocí která zlegalizovala homosexualitu nebo zrovnoprávnila náboženství

Georg

zejmena zidovske, ze, ty blbecku…

Pe.tr

Zajímavá informace v té poslední větě . Nějak mi to uniklo …………………..

Y.K.

To je zajímavý výklad zrovnoprávnění.
V tom případě nacisti také zrovnoprávnili, židy, romy, homosexuály a všechny další nevyhovující ideální rase.

tom

Snad už konečně šmejd zmizí v propadlišti bizarních dějin tohoto státu.

left-libertarian

Je to pouze parazit, velký zlý a namyšlený parazit

a kdo chcete dát červený palec, zamyslete se jestli by vám, a každému členovy vaší rodiny nepřišla tisícovka vhod

tom

Mám osobní zkušenost z roku 2000, nejpříšernější dovolená mého života. Ať chcípne, mizera.

Georg

co jineho dat komunistovi nez cerveny palec? mozna jeste pravidla ceskeho pravopisu.

Petr

Poslední odstavec se mi moc líbí. 😀

left-libertarian

Jinými slovy Václav buržoust Fišer chtěl vyčořit kadému z nás 1000 korun z kapsy. A nepovedlo se 🙂