Uvězněná kontejnerová loď se pohnula o 30 metrů, šéf Suezského průplavu vyloučil jako příčinu počasí

Vyprošťování lodi Ever Given uvízlé v Suezském průplavu na jaře 2021. Foto: Suez Canal AuthorityVyprošťování lodi Ever Given uvízlé v Suezském průplavu na jaře 2021. Foto: Suez Canal Authority

První dopravci ztrácejí trpělivost a přesměrují provoz na výrazně delší trasu okolo Mysu Dobré naděje.

(aktualizováno 21:54)

V Suezském průplavu dnes pokročily pokusy o vyproštění velké kontejnerové lodě, která tuto vodní cestu blokuje od úterý. Dnes se podařilo pohnout se zádí a kotvou, stále však není jisté, kdy bude loď schopna opět vyplout, oznámila správa průplavu. Podle egyptských médií se loď pohnula už o 30 metrů.

Loď Ever Given dlouhá 400 metrů se v úterý při silném větru zaklínila šikmo přes jižní část kanálu a zablokovala jednu z nejrušnějších vodních cest světa. Šéf správy průplavu Usáma Rabía doufá, že nebude nutné odebrat z lodi zhruba 18.300 kontejnerů, aby se odlehčila. Snahy o její uvolnění ale teď komplikuje silný vítr a vlny.

Bagry už do pátku odstranily kolem 20.000 tun písku kolem lodi. Nizozemská firma pracující na uvolnění plavidla uvedla, že by se loď mohlo podařit vyprostit na začátku příštího týdne za pomocí těžkých remorkérů, bagrování a přílivu. Podle zdrojů se dnes odpoledne začalo s pokusy o její vytažení a vše bude pokračovat i v noci. Pro její uvolnění však bude zřejmě nutné odstranit ještě více písku z jejího okolí.

https://twitter.com/EgyptTodayMag/status/1375881519403823108?s=20

Rabía dnes také na tiskové konferenci uvedl, že hlavní příčinou incidentu nemůže být silný poryv větru ani písečná bouře, jak se původně uvádělo. Dodal, že po skončení vyšetřování budou uplatněny finanční sankce. Na povolení použít průplav nyní čeká podle egyptského tisku 321 lodí.

„Silné nárazy větru a meteorologické faktory nejsou hlavní důvody potíží té lodě. Ve hře mohly být lidské chyby nebo technické problémy,“ řekl Rabía. Sdělil také, že kormidlo a lodní šroub těžkého plavidla už jsou v chodu.

Šéf správy průplavu dodal, že někteří dopravci jsou připraveni odklonit trasy svých lodí kolem mysu Dobré naděje. Trasa kolem Afriky by dopravu zboží prodloužila o dva týdny a zvýšila náklady na pohonné hmoty. Rabía odpoledne uváděl, že žádná z čekajících lodí se zatím nerozhodla odklonit od trasy. Nicméně večer přepravní společnost CMA CGM uvedla, že se rozhodla některé své lodě odklonit kolem mysu Dobré naděje. Podle svých webových stránek firma zatím odklonila dvě plavidla a uvažuje také o alternativních námořních, železničních nebo leteckých trasách pro náklad, který ještě nebyl naložen.

ČTK

Tagy Ever Given Evergreen Marine Suezský průplav
77 komentářů