LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Soud: Loď, která zablokovala Suezský průplav, zatím zůstane v Egyptě

Vyprošťování lodi Ever Given. Foto: Suez Canal AuthorityVyprošťování lodi Ever Given. Foto: Suez Canal Authority

Správa Suezského průplavu po japonském majiteli požaduje odškodné ve výši 916 milionů dolarů.

Egyptský soud v úterý rozhodl, že kontejnerová loď, která v březnu skoro týden blokovala Suezský průplav, prozatím zůstane ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu. Soud tak zamítl odvolání japonského majitele plavidla. S odkazem na soudní zdroj o tom napsala agentura Reuters.

Přes 400 metrů dlouhá a 220.000 tun vážící kontejnerová loď Ever Given zablokovala Suezský průplav 23. března. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech, kdy blokovala provoz v obou směrech, čímž zpozdila zhruba 400 čekajících lodí. Desítky jiných plavidel nečekaly a zvolily alternativní trasu kolem mysu Dobré naděje na jižním cípu Afriky, což jejich cestu prodloužilo a prodražilo.

Po uvolnění byla Ever Given odtažena do Velkého Hořkého jezera. Správa Suezského průplavu (SCA) po japonské společnosti Shoei Kisen Kaisha, která loď vlastní, požaduje odškodné ve výši 916 milionů dolarů (přes 19,7 miliardy Kč).

SCA pokračuje ve vyšetřování příčin incidentu, ale zatím závěry neoznámila. Soud ve městě Ismáílíja zadržování lodi schválil poté, co mu SCA podala zprávu. Japonský majitel v dubnu podal odvolání, které nyní soud zamítl. Zdůvodnění soudu není zatím k dispozici.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19.000 lodí. Pro Egypt je Suezský průplav důležitým zdrojem devizových příjmů.

Deník Zdopravy.cz přinesl nedávno k právní situace po havárii v Suezu rozhovor s výkonným ředitelem Svazu spedice a logistiky Petrem Rožkem a ředitelem divize forwardingu logistické společnosti PST CLC Janem Bláhou. „V každém případě půjde o obrovskou právní bitvu,“ uvedl Rožek.

ČTK

Tagy Ever Given seznam Suezský průplav
32 komentářů