V Plzni instalují do vozidel MHD kamery za 40 milionů, chtějí posílit bezpečnost

Plzeňské dopravní podniky mají ve flotile celkem 114 tramvají. Foto: PMDP.Plzeňské dopravní podniky mají ve flotile celkem 114 tramvají. Foto: PMDP.

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) vybaví většinu autobusů, trolejbusů a tramvají vnitřním kamerovým systémem. Má zvýšit bezpečnost cestujících. Instalace vyjde

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) vybaví většinu autobusů, trolejbusů a tramvají vnitřním kamerovým systémem. Má zvýšit bezpečnost cestujících. Instalace vyjde dvakrát dráž, než PMDP původně očekávaly.

Zakázku získala podle registru smluv společnost SUPTel, které PMDP zaplatí 39,8 milionu korun. K instalaci má dojít postupně až do roku 2022.

„Celkem vybavíme 181 vozů napříč všemi trakcemi. Nově nakupované vozy již budou tímto systémem vybaveny. Nebudeme vybavovat vozidla, která budou v horizontu několika let vyřazována,“ řekla Lenka Kováříková z PMDP.

PMDP původně mluvily o nákladech zhruba 20 milionů korun. Podle Kováříkové je navýšení způsobené tím, že systém je doplněn o prvek zajišťující jednotné komunikační vozové rozhraní, přes které bude probíhat veškerá datová komunikace informačních, odbavovacích, servisních a nově i kamerových systémů vozidla.

Plán na zřízení kamerového systému představily PMDP poprvé v červenci 2017. Kamery mají zvýšit bezpečnost cestujících i zaměstnanců PMDP.  „Předpokládáme, že kamery budou mít zejména preventivní charakter, a že se tedy výrazně omezí počet případů napadení, kapsářství a výtržnictví. Ve vozech bude vždy rozmístěno pět až osm kamer dle velikosti vozidla,“ řekl tehdejší primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Kamery budou lokálně nahrávat záznam na vnitřní SD kartu a nahrávky uloží na centrální městské úložiště vždy na konečné stanici, případně v depu, pomocí wifi připojení. Záznamy se tak z kamer dostanou na pult městské policie většinou s nejdéle půlhodinovým zpožděním. Do budoucna se počítá s online přenosem, kdy by bylo zajištěno přímé spojení s policií. Záznamy nebudou v majetku firmy, bude je zpracovávat jen policie. Vedle prevence tak budou sloužit také k vyšetřování případných incidentů. Garantovaná minimální doba uložení dat bude tři týdny.

Tagy kamerový systém Plzeňské městské dopravní podniky PMDP
1 komentář