Dopravci Železnice

Švýcarské dráhy rozšíří nabídku mezinárodních vlaků, nově ukázaly i emise CO2 za některé trasy

ICE 4, Giruno a TGV 2N2 na nádraží v Curychu. Foto: SBB
ICE 4, Giruno a TGV 2N2 na nádraží v Curychu. Foto: SBB

Švýcarské spolkové dráhy (SBB) s novým jízdním řádem rozšíří kapacitu i počty spojů mezinárodních vlaků, které končí či začínají ve Švýcarsku. Novinkou je i zveřejňování emisí CO2 za cestu vlakem do jednotlivých destinací.

Novinky prezentovaly švýcarské dráhy o víkendu v Curychu, kam se sjely i soupravy TGV Lyria od SNCF nebo ICE 4 od Deutsche Bahn, SBB ukázaly své vysokorychlostní jednotky Giruno.

Podle SBB je navýšení kapacit reakcí na rostoucí  poptávku: v mezinárodní dopravě podle dopravce stoupla za letošní rok od ledna do září o 10 %. Firma současně uvedla, že pracuje na změně ceníku, aby nabídla více levnějších jízdenek do zahraničí.

Ve všech případech jde o navýšení kapacity, nejvíce pak na linkách do Francie: pod značkou TGV Lyria bude SBB a SNCF provozovat celkem 15 dvoupodlažních jednotek na trasách z Curychu, Lausanne a Ženevy do Paříže. Dosud na těchto spojích jezdí jednopodlažní jednotky. Současně dojde k navýšení počtu spojů Podle SBB se tím denní kapacita navýší ze 4 500 sedaček na 18 tisíc míst denně.

Od prosince se na tratích v pravidelném provozu objeví i nová švýcarský rychlovlak Stadler Giruno. Od změny jízdního řádu bude jezdit z Curychu do pohraničního Chiassa, od jara až do Milána. Až dojde k otevření tunelu Ceneri, dojde k dalšímu zásadnímu zrychlení cestování mezi severem Švýcarska a Itálií.

Změnou projde i spojení do Německa: na vlaky do Švýcarska, které v některých případech pokračují až do Churu, nasadí Deutsche Bahn nejnovější ICE 4, dosud do Švýcarska posílá nejstarší soupravy ICE. V praxi to znamená navýšení počtu míst o 20 %.

SBB se snaží vlak propagovat i jako ekologický způsob dopravy, nově proto zveřejnila i tabulku, kolik emisí CO2 připadá do různých destinacích na jednoho cestujícího. Firma se nedávno dohodla s leteckou společností Swiss na spolupráci při spojení z Lugana do Curychu, které aerolinky přestaly nabízet. I když je důvodem krach Adria Airways, které na lince létaly, Swiss i SBB novinku prezentovaly jako krok  k ochraně klimatu.

Tabulka emisí CO2 při jízdách vlakem ze Švýcarska
Tabulka emisí CO2 při jízdách vlakem ze Švýcarska

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jirka

muzete si doplnit Schweizer versus Cech
– Schweizer nema vetsinou Vysokou skolu
-Schweizer umi 3 az 4 jazyky
-Schweizer je tichy
-Schweizer je disciplinovany
-Schweizer nema povetsinou blby kecy
-Schweizer ma super dalnice
.Schweizer ma super zeleznici
.Schweizer umi soferovat
-Schweizer necha druhe na pokoji
-schweiz Polizei pokutuje pomale sofery
.schweiz Polizei pokutuje telefony, Tabs etc.
-schweiz je poradek
-schweiz je cisto

Medvěd

Máme co dohánět 300 let…….pořádný koridor………tunely …………práce i v noci…………soupravy z Zličína………..dopravní koncepce na 20 let dopředu ……..informace na zastávkách……………průvodčí apod.

A.R.

Nejen po dopravní stránce.
Nejhorší je, že jsem se tam cítil líp než ve své vlasti.

jirka

jo je tam dobre

A.R.

Ty tam bydlíš/žiješ/pracuješ?

MMM

Chyba: „do italského Chiassa“ – Chiasso neleží v Itálii, je to poslední obec ve Švýcarsku směrem do Itálie.

Tomáš Záruba

Část žst. Chiasso však již je na italském území, tak nějakou omluvu přece jen máte. 🙂

A.R.

Něco jako Železná Ruda-Alžbětín?

jirka

Eisenstein… vzdy Eisenstein. do Roku 1945… Elisabethdorf je ten Alzbetin? divny lidi tam bydli

jirka

Chiasso 🙂 to je dovolena. a drive to bylo osvobozeni od cechu. ale dnes jsou i tam.

dopravák

Ale hlavně se v celé té části Švýcarska stejně mluví především italsky, takže „Itálie“ to svým způsobem jednoznačně je (i geograficky, je už na jihu od hlavního masivu Alp).
To já spíše nerozumím úplně přesně konstatování „zveřejnila i tabulku, kolik emisí CO2 připadá do různých destinacích na jednoho cestujícího“: je to podíl na „skutečného“ cestujícího, nebo podíl na jedno místo k sedění (předpokládám, že místa k stání se neuvažují).