Informační technologie Infrastruktura

Stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám, na hackathonu vznikl funkční systém

Podoba dálničních známek na rok 2019. Foto: Ministerstvo dopravy
Podoba dálničních známek na rok 2019. Foto: Ministerstvo dopravy

Stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám, řekl dnes nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Spolu s problematickou zakázkou na IT systém tak skončí i tendr na distribuci vinět, jehož odhadovaná cena byla přes 477 milionů korun. Tendr byl podle něj vypsán nelogicky. Všechny zakázky k systému budou přepracovány.

Stát už zrušil první zakázku na informační systém k dálničním známkám. Na té se původně dohodl Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) s fimou Asseco Central Europe za 401 milionů korun. Zakázka, která byla vedena v utajovaném režimu a nebyla pro ni vyhlášená otevřená soutěž, však vyvolala velkou vlnu kritiky z řad odborníků, opozice i premiéra Andreje Babiše (ANO). V pondělí kvůli ní skončil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), nahradil jej vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Ten následně rozhodl o zrušení zakázky na IT systém.

Vedle toho byla těsně před uzavřením další soutěž na zajištění sítě distribučních míst, kde by se prodávaly známky pro motoristy, kteří by nevyužívali prodej na internetu. Ta podle původních odhadů měla vyjít na zhruba 477 milionů korun. SFDI v ní už vybralo vítěze, čekalo ale na uplynutí lhůt pro případné námitky na podmínky tendru. Podle Havlíčka však budou po zrušení zakázky na IT systém ukončeny i všechny ostatní zakázky k elektronickým známkám, tedy i na distribuční místa.

„Z našeho pohledu byla zakázka na distribuci opět nelogicky vypsána. Pokud někdo, zejména čerpací stanice, poskytuje tyto služby, tak to není za účelem byznysu, ale za účelem získání zákazníka,“ řekl Havlíček. Podle něj je tato služba obvykle provozována zdarma nebo maximálně za symbolický poplatek od státu. „Nesmí se z toho dělat byznys, je to přirozená nabídka služeb čerpacích stanic,“ dodal.

Základem pro všechny části k systému elektronických dálničních známek by se teoreticky mohl stát informační systém, na kterém pracují v rámci veřejného hackathonu dobrovolní programátoři. „Pokud se prokáže, že tento systém je bezpečný a kvalitní, mohl by tvořit východiska pro to, jakým způsobem se bude dále postupovat,“ podotkl ministr. V případě, že by stát využil systém od dobrovolníků, vypsal by v budoucnu soutěž na jeho provozovatele. Podle Havlíčka je vše možné stihnout do 1. prosince, kdy by měl být celý systém spuštěn.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

Účastníci hackathonu dnes na sociálních sítích ukázali, že se jim podařilo vytvořit funkční model systému elektronických dálničních známek.

Live test včetně reálné komunikace s naprogramovaným backendem.U kuželů (25m) se snímá SPZ a během 0.4s je v systému a hlášená. Tato SPZ není zaplacená (červený řádek na obrazovce nahoře).#znamkamarada

Gepostet von Michal Bláha am Sonntag, 26. Januar 2020

ČTK

109 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
R2R2

Vybrane penize maji jit na charitu, takze je to asi obdoba transparentniho uctu, jak je u charit dobrym zvykem 😉

Sinda

Akorát je to prezentované jako věc nasaditelná státem. Není. A navíc si na nich jistě smlsne UOOÚ. Tam s touhle argumentací neobstojíte – už jen proto, že běžně nezveřejňujete email i telefon.

R2R2

To byl samozrejme zert.
Co se tyce nasaditelnosti, tak te snad nikdo rozumny neveril, navrhnout a implementovat spolehlivy a bezpecny system za dva dny je temer nemozne, o potrebnem testovani ani nemluve, maximalne mohou vystupy z hackathonu poslouzit jako urcity zaklad nebo prototyp.

Alex

Bohužel pan Vondráček z Actumu to i do televize prezentoval nikoliv jako prototyp, ale jako hotovou funkční věc. Takže kritika je na místě.

Chytrý za 2

V původním zadání (zrušeného vývoje) byl prý požadavek, aby systém uměl pro bezpečnostní složky státu skladovat data o tom, kdy kde jaké auto projelo. To by umožnilo poskládat si obrázek o kompletním pohybu kteréhokoli auta v dálniční síti. Kdo tento požadavek vzesl a proč?

Luke

I z legislativních podnětů bezpečnostních složek je patrné, že by rády sledovaly kdeco. Ostatně viz třeba kauza PČR s rozpoznávaním obličejů na letišti a jejich snaha toto mít i na kamerovém systému Prahy. Prý kvůli bezpečnosti 😀

Bespi

Treba pri policejnim patrani to smysl dava, stejne jako kratkodoba archivace obrazu z kamer.

Jde jen o to, aby tyto udaje byly dobre zabezpeceny a pristup k nim byl dostatecne auditovan. Kazdy nepoloveny pristup pak muze byt trestne stihatelny.

Jen tak

abych byl upřímný .. pokud ta data budou pořádně zabezpečena, nic proti takovýmu požadavku nemám.

Chytrý za 2

Ono stačí, že vám doma špicluje a udává robotický vysavač. Já ho nemám.

Tady na Moravě

Jestli máte řidiče bez, platné známky pokutovat, tak, VELKÉ PŘEKVAPENÍ, musíte ta data po nějakou dobu skladovat a ne hned vypustit. Žádný systém na principu kartotéky vám nepoběží bez skladování dat, to je úplná prapodstata toho všeho. Ano, ztrácíme tím kus svobody, stejně jako když lezete každý den na různé webovky, které si vaše data také ukládají.

jan

Stejně ten systém bude jen do roku 2025. Od 2025 ma být v EU pro osobáky dle EU mýtné.

jan

Oprava od 2026.

Dáda

no v každém případě nás čekají změny. fakt je, že mýtné je spravedlivjější – platba není paušál, ale je od výkonu – jezdíš málo platíš málo. Otázkou bude jeho výše.

Tady na Moravě

Mýtné je daleko spravedlivější a především daleko „kapitalističtější“ – kdo jezdí, platí, kdo jezdí málo, platí málo.
Paradoxně proti tomu řvát ti největší „pravičáci“ a kapitalisti, kteří berou auto za lidské právo a ježdění zdarma za nějaké svaté přikázání – jakkoliv absurdně to zní. Stačí začít jen s takovou hloupostí jako jsou modré zony na parkování a modroptáci rudnou.

Alex

Jednou to už tady bylo. Před mnoha a mnoha lety, kdy se zaváděla spotřební daň z pohonných hmot. Vybrané prostředky měly jít na na údržbu a rozvoj dopravní infrastruktury. Tento původní účel daně z textu zákona v čase tiše vyprchal.

Dnes tyto peníze pohltí státní rozpočet, ale utratí je někde jinde. Do dopravní infrastruktury tak reálně v rámci přerozdělování přiteče jen část toho, co se vybere.

eLKá

Zásadní problém je, že „spravedlivější“ mýto je daleko dražší na provoz, neboť je nutné spolehlivě evidovat jeden každý ujetý kilometr každého auta. I proto Německo s výkonovým mýtným pro osobní auta nepočítá.

eLKá

Prosím o zdroj této informace. Děkuji.

Michellini

apropos . proč se nekoupí třeba rakouský system. Umí vše i posílat pokuty pokud známka chybí.

Dáda

Protože Kapsch, jestli se nepletu?

Jen tak

tyhle „enterprise“ systémy se blbě přenáší z jednoho prostředí do druhého.

odlišná infrastruktura, jiné systémy na backendu, provázanost s další agendou …

náhodný kolemjdoucí

Ten nový eshop je pěkný nápad. Ale rozhodně to není funkční řešení. Spousta věcí tam není dotažených, protože to prostě nebylo kdy dotáhnout. Např. si můžete zkontrolovat platnost kuponu u RZ libovolného spoluobčana – asi by to chtělo ověření přes nějaké další číslo z techničáku…

Tady na Moravě

A to nevidíme/nevidíte všechny ty funkce, které má tento e-shop mít pro uživatele typu úředník/policista/účetní, atp. Reporty, výstupy, kontroly, hromadné objednávky…. A to přitom už teď na tom strávilo minimálně 60 lidí 2 plné dny, tj. zhruba tak 4 reálné pracovní dny. Do toho se tím hromada jiných lidí zabývala organizací, něco určitě stál nájem a další režie… takže už máme několik milionů teoretických korun ušetřených a to je stále polovičaté, neotestované řešení, nenasazené, nazaučení uživatelé a hlavně neprovozované… Jo, aha, Máňo, oni v novinách psali, že to jde prej zadarmo. Tak proč si taky nějakej ten éšop nepořídíme, když… Číst vice »

R2R2

Tam je prave pomerne zasadni problem v tom, ze eshop by podobne funkce vlastne vubec nemel mit, ty funkce pro uredniky, policisty a podobne by mely byt na prodeji znamek nezavisle. To je vlastne hlavni prusvih te zakazky, kdyby nekombinovala verejne a tajne casti do nesmyslneho celku, tak se po castech dala poridit levneji, jenze to by stat musel mit lidi schopne analyzy problemu nebo si na takovou analyzu nekoho najmout. Cimz se dostavame k dalsimu dulezitemu problemu, se kterym se nas stat potyka opakovane a to je cas, pokud chtete problem resit seriozne, analyzovat ho, vypsat souteze, radne vybrat… Číst vice »

Tady na Moravě

Jenze ta zakazka je na komplexni system. Ze v mediich vytvori medialni zkratku „eshop“ urcenou pro obycejne smrtelniky, aby tomu vubec rozumeli, to je druha strana mince.

Jan

A to vadí? Dneska taky na autě vidíš jestli má nebo nemá dálniční známku.

glagol

A umí to fízlovat ?

Sinda

Bezpečnost se na novém eshopu zrovna nepovedla 😀 Ale jo, bylo to levný… 😉

https://i.imgur.com/5Q544wt.jpg

Jen tak

to slo rychle 😀

mgr.pavel

Tak věřím, že takovéto chyby by se našly během testování, a byly by obratem opraveny.

Stejně jako věřím, že když autorům napíšete, opraví to také.

666

Takze jsme si overili, ze za vikend to naprogramovat nejde.

Dusanh

Jasně, takže to budeme programovat půl roku za 400mega???

Alex

Tak to spíchneme za víkend, nalezené bezpečnostní chyby budeme bagatelizovat, ono o nic nejde, vždyť to jsou jen osobní údaje 😀 Ano, vývoj logicky něco stojí. 400 mega možná bylo moc, ale ten víkend na funkční a bezpečné řešení je utopie zrovnatak. O (ne)dodržování zákoníku práce nemluvě, žádný dodavatel si nemůže dovolit své zaměstnance zavřít přes víkend v konklávi s populárním označením hackaton.

666

Zkratka 400 mega za shop je presne smerovana na inteligencni level volicu Babise.

Za 400 mega mel byt dodan velmi sofistikovany system na sledovani, pripraveny na usekove mereni rychlosti. Coz imho cenove odpovida.

Sinda

Jsou to data získané z produkčního API po ostrém veřejném startu. Tedy defacto legitimní osobní údaje uživatelů. A takový únik v pořádku rozhodně není. Že to po reportu opraví na věci nic nezmění.

Vladimír D.

Není možné, aby počítačový systém, vzniklý v podstatě za pouhé dva dny, mohl býtl vydáván a považován za funkční. To nemohli myslet vážně ani jeho tvůrci, byť sebevětší odborníci. Tato doba totiž není dostačující ani jen na prostou analýzu zadání. Vůbec není možné požadovat jakoukoli (byť i částečnou) praktickou funkčnost. Není možné v tomto čase ani řádně rozdělit úkoly mezi programátory. Systém musí být také podroben jisté době odlaďování k ověřování a odstraňování chyb (které jsou ovšem v každém, i menším programu). Proto toto víkendové extempóre lze chápat jenom jako demonstrační či propagační happening a taky ho tak brát

Jen tak

v zasade mas pravdu .. je to presne tak jak rikas.

ale ona je to demonstrace neceho jineho. rozpocet na vyvoj celeho toho systemu (jeho SW stranky) byl rozpočet cca 100 mega.

smyslem celé te akce bylo demonstrovat, že to jsou naprosto nesmyslné peníze – protože nyní máš systém, který je relativně funkční, a který stvořit trvalo cca 360 MD, což je cca 5,5 mega czk (a to počítáím rejtu, kterou u nás účtujeme za SW developera německým zákazníkům).

a všechny ty tvé činnosti, které popisuješ, a které jsou nedílnou součástí sw vývoje, prostě nestojí 95 mega 🙂

Petr Whatever

Ta rejta- To by bylo cca 80 ecek za hodinu. Softwarovy lowcost?

Jen tak

ty jsi taky lowcost . zajimalo by me, v jaky reslite zijes. nesmis si obrazek delat podle rejt sap konzultantu a nosicu vody z accenture 😀

tohle neni sap … a i s temahle rejtama je problem konkurovat i firmam v zapadnim nemecku.

Petr Whatever

Tak zalezi, koho fakturujete, ale v normálním vyvoji funguji scrum masteri, product owneri, testeri, apod. Pokud je fakturujete extra, nebo si to ridi zakaznik nebo je to mensi vyvoj apod., pak je mozne uctovat 80 ecek.

Jen tak

to byla rejta za MD… takze za osobu a den 🙂 Takže pokud je to to tým o deseti lidech (v různých specializacích), tak je to samozrejme třeba 800 € za den týmu (+/- .. ty rejty se přirozeně liší)

Chytrý za 2

Já tvrdím, že IT aplikace jsou využívány jako černé díry na státní peníze. Prostě horizont událostí. Nikdo tam „nahoře“ tomu pořádně nerozumí, a klidně se nechá opít loupáčkem. Těch případů už tu tady bylo…. Příště důvěřuj, ale taky pořádně prověřuj. 🙂

asdfr

Dobre som pochopil, ze to je 80 euro za MD prace programatora ? To je tak 10 euro na hodinu programatora – 250 Kc/hod. To fakt uctujete ako firma za mesacnu pracu programatora 40k ? To ten programator u Vas robi za 25k mesacne v hrubom ?

Tak asi zijem v inaksom svete. Co mi chodia ponuky prace pre programtarov tak z Prahy, Tak sa platy programatorov pohybuju okolo 80k -100k mesacne.

Jen tak

chapete to dobre, ale ja to napsal blbe 🙂

neni to MD ale MH 🙂 i ten puvodni vypocet pracoval s MH … jen v tom poslednim postu jsem to blbe napsal

a to ten tyden teprve zacina

asdfr

Diky za vysvetlenie.

Jen tak

oprava … nejde o md a dny, ale mh a hodiny 🙂

Hajnej

Možná by bylo lepší napsat „člověkohodin“ a neházet tu po nás zkratkama. Jo ledaže to mělo navodit dojem hluboké zasvěcenosti…

Bespi

Problem cislo dve je ten, ze je to postaveno na komercnim SW, ktery bude stat miliony za licence 😀 . Puvodne jsem predpokladal, ze to postavi na open source reseni. Takto nevim co si o tom vlastne myslet.

Jen tak

Kentico a miliony za licence? tak úplně ne… 🙂

Jinak existují dvě vyvinutá řešení – jedno postavené na Kenticu a jedno, jako čistá kombinace backendového API a JS aplikace běžící na frontendu komunikující s backendem (čili bez nějaké platformy mezi tím).

Alex

A už to nahráli na github k code review? 😀

Hen ten oný

Už se k tomu přiznali. 😀

Alex

Mimochodem, ani opensource rozhodne zadarmo není. Spoléháte, že se o použité funkční kusy bude starat někdo za Vás. Ale historie je dlážděna opensource projekty, jejichž podpora skončila a nikdo se o ně nestará. Pokuď nějaký takový využíváte ve své aplikaci, máte do budoucna zaděláno na velký problém. Ale to asi vidět nechcete 😀 A kdo pak zaplatí ty údržbáře?

Bespi

Tak ja to vim. Vetsinou kdyz nejaky komplexnejsi kod stahnu z netu, tak pak minimalne dva tydny opravuju chyby nebo resim nadstavbu aby to slo pouzit.

bohyn

Tak určitě, aplikace se vůbec nestaví na opensource frameworcích

asdfr

To je postavene na tomto ?

https://www.kentico.com/purchase. Ja tu vidim licenciu od nejakych 15 000 euro rocne.

Dalsia vec. Ako je to napr. s sql servermi. Asi to nepobezi na mysql. Takze najskor asi MS SQL – kto kupuje licencie ? Dodavatel alebo svoje licencie si doda ministerstvo ?

Bespi

Licence SQL, OS atd. se vetsinou zapocitavaji do ceny reseni. Pouze u mensich veci, ktere lze nasazovat na existujici instalace to neni nutne, a pak se to pocita „bokem“.

Predpokladem ze u toho Kentico bude pouzita ve vysledku nejaka vyssi verze pro server farm s nejakym tim lepsim suppportem a tam jsou castky dle obchodni domluvy.

Problem u teto cenove relace bude hlavne v tom, ze se to prihralo konkretni firme/reseni bez vyberoveho rizeni. Tohle muze nekdo lehce napadnout.

Almad

Takže z eshopu zadarmo je skrytě malá domů pro zpřízněné kamarády… 😀

asdfr

V tom funkcom systeme je aj Android/IoS aplikacia ? Videl som nejake obrazky z programovania a bola tam premietnuta asi architektura toho projektu a bol tam aj toto. Mobilne aplikacie boli sucastou povodnej poziadavky na system a robilo sa to v tomto 2 dnovom programovani ?

eLKá

Upřímně, nevidím pro jakoukoliv aplikaci pro Android/IoS důvod, jednoduchý web pro mobilní zařízení vnímám jako optimální. Známku si zákazník koupí 1x za rok, případně cizinec při překročení hranice. Zastaví na první pumpě, načte QR kód, vyfotí si RZ, zadá první den platnosti a zaplatí přes bránu. Jestli chce plati hotově, tak té pumpě řekne RZ, jak dlouho známku a od kdy chce a zaplatí.
Jestli mobilní aplikace byly v původní zakázce, tak IMHO jde jen o zbytečnou komplikaci a zdražení.

Jen tak

(ono to teda ve skutečnosti bylo ještě o dost méně, než 360 MD, protože těch 60 +/- lidí, co se kolem toho motalu, tam nejelo od pátku nonstop…. ale pro tento účel to můžeme brát jako 60 lidí jedoucích nonstop od pátku)

Radek Janata

Bylo by to méně už proto, že reálně by to dělal menší tým (delší dobu). Takže by byla práce efektivnější. S programátorama je to jako s kopáčema, co kopou příkop. Nelze jich na zakázku nahnad neomezené množství. Od určitého počtu se sobě navzájem začnou plést a už to nemá žádný přínos.

Paja

S delším projektem zase roste režije.
A hlavně jde o testování, tam prolítne mrak MD i v „internu“. Pak nějaký „externí“ (penetrace, perfy) a to to lítá. Takže nevím jestli 360 MD je úplně moc na takovou zakázku.

Alex

Vstupní analýza se prováděla v předstihu. Tento „drobný podvod“ ovšem přilíš medializován není. Sami tvůrci nicméně prohlásili, že to za dva dny postaví – mohli říct, že to udělají za týden, dva nebo měsíc. Ale to už by nebyl až takový chyták, že?

Jen tak

No … on totiž není moc co medializovat. žádné velké analýzy neprobíhaly. trošku běžel návrh ux/ui, řešily se věci, jako které technologie se použijí, a pak den předem infrastruktura. nic jako „analýza“ ve formě, že by nějací analytici seděli a vytvářeli projekt / technický design apod. neběželo) koneckonců to, že to byl opravdu hackathon se vším všudy bez nějaké velké přípravy předem, je možné demonstrovat i tím, že teprvě až v průběhu se hledali (přes linkedin a podobné kanály) lidi, kteří by mohli přijít a doplnili díry v odbornostech … co si vybavím, tak se dodatečně hledali lidi se znalostmi… Číst vice »

Sitgestravel

Jo jo, ach ty analyzy. Zadani se musi analyzovat, na to je treba sehnat nekoho dalsiho, k tomu je treba ale sepsat nejake dalsi zadani pro zadani te analyzy a miliony se jen nabaluji. Pak to nema stat 400 mega. Tak snad zadani je v zadavaci dokumentaci a at si to kazdy zanalyzuje podle toho.

Bespi

Zadani samotne potrebuje analyzu, protoze zadani samotna jsou prakticky bez vyjimky chybna a je potreba je narovnat. Pak teprve lze hledat reseni konkretnich upresnenych bodu zadani.

Hen ten oný

Příklad (ne tedy vtip) z někdejší programátorské praxe.
Vedoucí k programátorovi: „Jak jste daleko s tím programem?“
Programátor: „Program mám hotový, ale ještě jsou tam nějaké chyby“.
Vedoucí: „Hm, dobře…. Velmi oceňuji, že jste se k nim sám přiznal“. 😂 🤓

Jen tak

mno a do tretice …

zadani ukolu mezi programatory se stihlo docela dobre, testeri se taky nenudili, a system byl prubezne testovan a chyby se odladovaly prubezne 🙂 probehlo i penetracni testovani “etickymi hackery” apod.

nevim, jake jsou vase zkusenosti s vyvojem sw, ale mam pocit, ze jste zamrzl nekde v devadesatkach (a to sam nejsem extra velky priznivce techto “hura” pristupu k vyboji sw)

Paja

Tak ono jistě záleží pro koho se to dělá.
Myslím že je od zadavatele celkem rozumné si přečíst analýzu a schválit jí před vývojem. Stejně tak rozsahy testů atd. A už jenom dohadování se o tom trvá nějakou dobu. O integracích na jiné systémy, zajišťování infrastruktury, licencí apod. ani nemluvě.
Tím nechci říct, že by se mi nelíbilo nadšení, ale systém vzniklý za 2 dny bez zadání (v rozhovoru s organizátorem se psalo, že zadání nahradily informace od insiderů) bych si asi do produkce hned tak nepustil 🙂

Hen ten oný

Sdílím plně nadšení tvůrců systému. Uvidíme co z toho vzejde a komu hlava sejde. 🙂

Rozner
Alex

Ten eshop nefunguje. Zasekne se u objednávky, nefunguje pořádně ani kontrola RZ, při otevření webchatu je patrné, že to má problém s připojením k serveru. Asi se to hochům poněkuď zhroutilo pod náporem zvědavců 😀

Jen tak

hlavně ferznamka.cz (což je jedna ze dvou verzí) je nějaká … no, nedomrlá 🙁
ten druhej web .. vypadá o něco líp … 🙂

666
Rosťa

ANO, bude Líp. Ukázali nám, jak se umí pracovat. Bohužel to nehodí žádné malé domů. Nebude se to líbit však líbit vládě, která nás už 6 roků přesvědčuje, že je jediná, která tady kdy MAKALA a nekecala.

Tady na Moravě

Zazrak, parta nadsencu udelala piar a stahla prvni eshop z githubu.
Tak ted to jeste 4 roky zadarmo provozovat, starat se o helpdesk, udelat kompletni dokumentaci a skoleni pro vsechny ty uredniky a prodejce… Coze, ze to zadarmo nejde?

Jan Pytela

Nikdo neříká, že ten systém může být zadarmo. Ale i předražení o jednotky milionů Kč je zbytečné, natož když se jedná o 200 mega a jádro systému se dá udělat za víkend. Helpdesk a školení se může zařídit v otevřené soutěži, do které se bude moct přihlásit více než 5 firem s prověrkou.

Paja

A každá napřed bude muset nastudovat ten systém komplet, aby věděla o co jde. Tam se pane ušetří 🙂

Jen tak

No, on to není jen eshop (který není stažený z githubu) … ale je tam i napojení na kamerový systém a další integrační věci …

a nikdo neříkal, a neříká, že to bude někdo zadarmo provozovat a celé dělat. celý to má jen demonstrovat, že i těch asi 100 mega, které v tom rozpočtu byly vyhrazeny na vývoj, jsou naprosto nesmyslné, a že reálná cena celý tý IT šaškárny je se vším všudy minimálně poloviční. včetně nějakého toho zisku apod.

asdfr

Videli ste zadanie a viete co oni naprogramovali. Pokial viem, oni z toho zadania si vyberali co budu programovat a ako to naprogramauju. Neviete, na kolko percent to co urobili sa zhodovalo s tym, co chcel stat po firmach. Dam prikad zo stavebnictva. Vy pridete za stavebnou firmou s planmi ze chcete takyto dom. Stavebna firma sa rozhodne, ze podkrovie na dome nebude, lebo to je prilis drahe. 20 cm izolaciu stien nahradi 10 cm, lebo to staci a podobne a bude potom krasne hovorit, kolko penazi usetrila. Ono sa da krasne usetrit, ked polovicu veci co chce zakaznik vypustim… Číst vice »

Jen tak

To, co panáčkové naprogramovali, a co si vybrali, vím velmi dobře 🙂

Kromě toho, vývoj a architektura systémů mě už asi 20 let docela obstojně živí … a i kdyby si vybrali, tak ani ten zbytek neobhajuje to předražení o stovky milionů. Ony oblíbené „vícepráce“ tady jsou v řádu jednotek milionů.

asdfr

Takze v tom pripade, sa Vam duplom cudujem. Tvarite sa ako odbornik, ale bez toho aby ste videly poziadavky na ten system a aj odhady pracnosti, tak viete povedat za ten system bol predrazeny o stovky milionov, pricom co som zachytil tak na vyvoj mali ist 100 milionov.

Jen tak

No .. na vývoj mělo jít ve skutečnosti 250 mega (+/-). koncipované to bylo tak, že za 100 mega je vývoj sw, a 150 mega je jeho „další rozvoj“. čili další vývoj.

a i kdybych ty požadavky neviděl (viděl jsem je), tak vám každý šikovnější programátor řekne, co je možné vyvinout za 100 mega. nemluvě o 250 milionech.

asdfr

Nech sa paci. Odhadnite mi narocnost vyvoja modulov kataster, pozemky, najomne zmluvy tochto programu. No som zvedavy, ako presne sa trafite.

http://skeagis.sk/produkty/

Ja to viem presne. Bol som pri vyvoji od napisania prveho riadku az po odovzdanie prvemu zakaznikovy.

Jen tak

tady nejde o to si ukazovat pindíky.

tady jde o to, že každý šikovný ajtak (ktery teda neskončil jen u datlování kódu, ale má přesah i do té byznysovější části) vam je schopen říct, co je možné udělat za 100 – 150 mega míčů.

my děláme s cca pětinovými rozpočty systémy, proti kterým je SW část těch známek jen takovým plivnutím do rybníčka.

a je v podstatě jedno, jestli to bude nakonec stát 20 nebo 40 mega. smyslem toho celého je ukázat, že 100 mega je částka, které je adekvátní zcela odlišný (a podstatně rozsáhlejší) produkt/výsledek.

asdfr

Nevadi. Takze odpoved asi nedostanem. Chcel som len vediet aky mate presny odhad.
Ten vyvoj tych 3 modulov bol priblizne 6 clovekorokov, takze v dnesnych cenach asi 12 milionov, pokial by to bol vyvoj na zakazku.

Jen tak

Úžasné. A?

Alex

Jen jste zapoměl, že nikdo z těch špiček nechce dělat pro stát…. na pozicích, kde by podobným excesům zamezili… 😀

eLKá

Ale ony ty špičky by pro ten stát pracovaly, ale výkonná moc má poněkud jiné zájmy, než aby státní úředníci podobným excesům bránili.

Hajnej

Checht, 100-150 mega míčů je 100-150 biliónů, to si průměrně šikovný ajťák neumí ani představit (nanejvejš že se to nevejde do 32-bitového integeru)…

Alex

Aktuálně to padá na držku pod náporem zvědavců. Ono postavit systém, co ustojí i takové věci až taková trivka není.

tom

Jasně, ta cena byla uplně normální…

Alex

Ta cena byla stejně „normální“ jako silácké výroky typu „za víkend to naprogramujeme a bude to funkční“. Ano, nerealistické bylo obojí.

Jen tak

to vypadá, že nam tady píše „kolega“ z asseco group 😀

Alex

Nikoliv. Výše se můžete pobavit nad únikem osobních údajů. Holt namachrovaní týpci, co neřeší vše, co k serióznímu vývoji patří.

Tady na Moravě

Ten kamerovy system do do databaze naliva jiz rozkodovanou RZ ve forme prosteho textu.
Ukolem je tedy jen „naprogramovat“ (=stahnout open source reseni) utilitku co nahlizi do databaze a porovnava spzky.

Jen tak

ano … je vidět, že máš vskutku přehled o tom, co obnáší naprogramovat..cokoli 🙂

– ne, kamerový systém do databáze nic nenalívá, i když pravda – je to ve formě prostého textu
– a úkolem toho naprogramovat je vskutku mnohem víc 🙂

Tady na Moravě

Tak to jsem asi pracoval s nejakym jinym kamerovym SYSTEMEM. Staci zaintegrovat jeho vystup do sveho systemu. Dostanes stejny text SPZ jako kdyz ti ho uzivatel napise na klavesnici.

Jen tak

asi jsi pracoval s jiným systémem.

ano, sice dostaneš text SPZky, v tomto případě přes vzdálené API … ale ono to jaksi není jen o tom uložit text SPZky někam do databáze tvl 😀

Tady na Moravě

Pravda, jeste si ho muzes vytetovat na celo.

Bespi

Co je soucasti tech 401 milionu se nevi, ale rozhodne tam budou licence, HW a provozni naklady. Ano 401 milionu se zda hodne, asi by to mohlo byt mene, ale zda to jde nazvat predrazene tezko rict bez hlubsi znalosti zakazky.

Hen ten oný

A teď ještě prověřit další státní zakázky na IT systémy.

Alex

Když je tu najednou tolik „dobrovolníků“ ochotných makat i zadarmo, proč nejdou pracovat na úřady na zodpovědné pozice za tabulkové platy…? Státní IT vypadá jak vypadá – protože schopný lidi tam dělat nechtějí 😀

eLKá

Schopní lidé jsou z veřejné správy vyháněni systematicky posledních minimálně 20 let, nepleťte prosím příčinu a následek…

mgr.pavel

Protože ti lidé jsou jednorázově na…ehm, štvaní, tak jednou jdou demonstrovat státu, jak lze také odvést práci s nesrovnatelně lepším poměrem kvalita/cena?

Jako jednorázový políček státu mi to přijde více než dobré. Ale nevidím důvod, proč by ti lidé pak měli naklusat pracovat pro stát, jen rpotože si to vy přejete. To je jako argumentovat, že všichni demonstrující z Letné musí vstoupit do politických stran a kandidovat do PSP.

Alex

Za víkend slátali děravou aplikaci, co na internet vystavila všechny provedené registrace. Inu velmi kvalitní vývoj 😀 Jenom se bohémsky vykašlali i na naprosté základy.

Radek Janata

Protože na úřadě za ten plat musíte být pořád, ne jen víkend, a otravovat se tam s těma blbcema kolem vás. Jsou dvě podmínky, abyste dostal shcopné lidi do státní správy. Zaplatit je a zamezit tomu, aby na úřadech měli vliv blbci. prostě velká obměna lidí.

Chytrý za 2

A co politici? Kéž by téze „čím větší peníze, tím větší píle a kvalita“ platila i pro ně.

Chytrý za 2

Někdy mám dojem, že výše řečené platí i pro některé ministerské náměstky.