Automobilový průmysl Automobily

Stát hledá znovu auto pro prezidenta včetně SUV. První soutěž zrušil

Škoda Superb pro přepravu prezidenta. Foto: Škoda Auto
Škoda Superb pro přepravu prezidenta. Foto: Škoda Auto

Prezidenta republiky Miloše Zemana čeká výměna vozového parku a možná i značky, v které dosud jezdí. Ministerstvo vnitra vypsalo znovu soutěž na dodávku vozidel pro přepravu prezidenta a chráněných osob. Celkem poptává 11 vozidel, z toho jedno v neprůstřelné verzi. Nově poptává také auta kategorie SUV. Odhadovaná cena je 50 milionů korun. Původní tendr ministerstvo zrušilo.

Ministerstvo vnitra zakázku zveřejnilo ve věstníku veřejných zakázek a na profilu zadavatele. Termín pro podání nabídek je do 27. června. Cena má váhu jen 55 % v hodnocení, dál řeší například náklady na údržbu, provedení obou typů vozidel či typ vzduchového odpružení. Podmínkou je nejméně třílitrový motor a výkon nejméně 320 kW, na 100 km/h má auto z nuly zrychlit za 4,8 sekundy.

Celkem má vítězná firma dodat 9 limuzín, z toho jednu v neprůstřelné verzi. Ministerstvo hledá pro přepravu chráněných osob i vozy kategorie SUV,  u kterých odhaduje cenu na šest milionů korun. Nejdražší položkou v nákupu je auto s balistickou ochranou, u něho ministerstvo odhaduje cenu 14,7 milionů korun.

Miloš Zeman jezdí s vozem Škoda Superb, byl prvním uživatelem vozu Škoda Superb třetí generace. Mluvčí automobilky Vítězslav Pelc potvrdil, že domácí výrobce bude mít o zakázku zájem, automobilka ještě v příštích dnech bude podle stávající smlouvy předávat nový vůz. „Jeho limuzína, vlajková loď mladoboleslavské automobilky v černé perleťové barvě Magic a v nejvyšším stupni výbavy Laurin & Klement, je poháněna benzinovým přeplňovaným motorem 2.0 TSI/206 kW v kombinaci s převodovkou DSG a pohonem všech kol,“ řekl Pelc. Škoda Auto vozy zapůjčuje vybraným institucím vždy na jeden rok.

Ministerstvo vnitra hledalo dodavatele aut pro prezidenta už na začátku roku, soutěž  v polovině května zrušilo. Důvodem bylo vyloučení obou uchazečů, společností Stratos Auto a Dajbych. Jedno vozidlo nesplnilo podmínky minimálního rozvoru, druhé mělo příliš vysokou spotřebu.

 

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav

Škoda, že tu nejdou blokovat uživatelé jako na Facebooku. Opravdu bych si rád ušetřil koukání na komentáře Petra.R.

Petr.R

co to je facebook? Tam zakazují nějaký názory, když jaroslav něco řekne, tak nikdo nesmí mět jiný názor? Je to nějaká sekta z nemecka? Pověz hochu jak jsem se provinil proti tvojemu názoru? není lepší vlastní názor, než poslouchat někoho na facebooku?

Ota

tak pokud je podmínka třílitrový motor, tak Škodovka je out. A to drahý Miloš rád vždy připomínal, že čeští papaláši mají jezdit ve Škodovce…
Asi mu už Superb nevoní, brat Putin mu ukázal jeho novu krásnou limuzínu a Miloš po ní zatoužil taky 😀

Jakub K

Proč teď nové auta? Ať si to vybere normální nový prezident, pač tenhle hajzl tam už dlouho nebude …

Filip

Já bych mu koupil Volhu, ať je všem jasné, za jakou zemi kope.

Petr.R

Jakou? Na našeho Zemana nešahej, není problém se odstěhovat a doufám, že technicky nás poučíš.

Já

Petr.R Tak to abys už do toho Ruska mazal taky. 😛

Petr.R

Já jsem nikdy v rusku ani v sssr nebyl a nevím na co narážíš, jestli se Ti nelíbí demokratický volby, tak asi ti nezbude nic jiného než do toho ruska odcestovat a chci se zeptat koho volils ty(jestli máš volební právo)?

Michal

Volha je málo, to je tak služebák pro Ovci nebo Mynářovu sekretářku. V SSSR jezdili papaláši takovou opajcnutou Amerikou z 50. let, říkali tomu Čajka a vyráběla to továrna GAZ.

Asi to po sovětském vzoru žere jako tank, ale zase je tam určitě zabudovanej popelníček, lednička na chlast a radiotelefon na KGB frekvenci, čili pro Zemana ideál.