Kodiaq začíná jezdit v Česku poprvé v policejním provedení, na dálnice míří Superb

Škoda Kodiaq v policejním provedení. Foto: Škoda AutoŠkoda Kodiaq v policejním provedení. Foto: Škoda Auto

Stát nechává přestavět 500 objednaných Kodiaqů v civilní verzi na policejní.

Policie České republiky převzala první vozidla z velké smlouvy na dodávku nových vozidel Škoda Kodiaq a Škoda Superb Combi v policejním provedení. V případě modelu Kodiaq jde o přestavbu z civilní verze, Superby budou poprvé jezdit v policejních barvách.

Policie ČR převezme v následujícím období 500 kusů modelu Kodiaq, které budou opatřeny policejními polepy a vybaveny prostředky zvláštního určení. Jedná se o zakázku, kterou ministerstvo vnitra vysoutěžilo v rámci velkého tendru na dodávku 1853 aut v civilním provedení a rozhodlo se pro úpravy 500 vozů pro policii. Průměrná cena nových Kodiaqů různých stupňů výbav ve smlouvě byla 477 tisíc korun bez DPH, k ní je třeba připočíst 130 tisíc za úpravy pro policii.

Vozidla nemají žádné úpravy nad rámec sériově vyráběných specifikací a budou osazeny majáky na střechu, přípravou pro radiostanici a vybranými položkami ze sortimentu Škoda Originálního příslušenství. Jde například o dělicí mříže do zavazadlového prostoru či koberce. Součástí přestavby je rovněž aplikace polepů. Všechny automobily jsou poháněny zážehovým motorem 2,0 TSI o výkonu 140 kW, výbavový stupeň je Ambition. Kodiaqy pro policii mají automatickou převodovku a pohon na všechna kola. Policie již dříve uvedla, že je chystá hlavně do podhorských oblastí. Nahradí částečně dříve zakoupená auta Hyundai ix35.

Superby budou kontrolovat rychlost i dálniční známky

Policie současně omladí i svoji flotilu aut pro dálniční hlídky, objednali si celkem 38 vozidel Superb Combi ve výbavovém stupni Ambition s motorem 2,0 TSI o výkonu 206 kW ve standardní kombinaci s převodovkou DSG a pohonem všech kol. Všechny vozy budou vybaveny adaptivním podvozkem. Tato vozidla dosahují maximální rychlosti 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí během 5,8 s. Na rozdíl od předchozích policejních vozů Superb, které měly civilní design, se zbarví do tradičního designu Policie ČR. Kromě běžné policejní techniky, jako jsou majáky či radiostanice, budou osazeny vysokovýkonným kamerovým systémem na čtení registračních značek vpředu i vzadu jedoucích vozidel. Ten umožní okamžitou kontrolu uhrazení dálničního poplatku.

Zavazadlový prostor se speciální zástavbou pro potřeby dopravní policie pak poslouží i jako mobilní kancelář. „Věřím, že nejen policisté, ale i veřejnost ocení další modernizaci našeho vozového parku, která není v letošním roce poslední. Jako velmi důležitý přínos vnímám také to, že policisté s každým novým služebním dopravním prostředkem jezdí ve stále bezpečnějších a účelnějších vozech,“ uvedl policejní prezident Jan Švejdar.

Předání policejních aut. Foto: Škoda AutoŠkoda Superb Combi v policejním provedení. Foto: Škoda AutoŠkoda Kodiaq v policejním provedení. Foto: Škoda Auto
Tagy Ministerstvo vnitra Policie České republiky Škoda Auto Škoda Kodiaq Škoda Superb Combi
27 komentářů