egoe-plus
Doprava ve městě Tramvaje

Stadler vyhrál zakázku na nové tramvaje do německé Jeny včetně servisu na 24 let

Tramvaj Stadler Tramlink. Foto: Stadler
Tramvaj Stadler Tramlink. Foto: Stadler
V druhém největším duryňském městě nahradí nové tramvaje vozy z první poloviny devadesátých let.

Společnost Stadler Rail dodá do německého města Jena celkem 24 nových tramvají Stadler Tramlink. Švýcarská společnost vyhrála veřejnou zakázku tamější dopravního podniku Jenaer Nahverkehr. Nové vozy nahradí tramvaje z 90. let.

Stadler své vítězství oznámil v tiskové zprávě. Součástí zakázky je i opce na dalších 19 tramvají a také servis a dodávka náhradních dílů po dobu 24 let s možností prodloužení o dalších osm let. Celková hodnota kontraktu je 92 milionů eur.

Stadler do druhého největšího města spolkové země Duryňsko dodá dva typy tramvají. Větší bude měřit 42 metrů a pojme 234 cestujících, z toho 75 sedících. Kratších tramvají bude osm, budou měřit 32 metrů a svezou 174 cestujících, z toho 46 sedících. Vozidla budou kompletně nízkopodlažní, klimatizované a s prostory pro vozíčkáře či kočárky. Stadler slibuje, že z každého místa bude vidět na informační systém. Delší tramvaj bude šestidveřová, kratší pětidveřová. První tramvaje Stadler dodá v roce 2023.

„Nové tramvaje jsou důležitou investicí do veřejné dopravy a klimaticky přátelskou budoucnost našeho města,“ řekl Steffen Gundermann, šéf místního dopravního systému.

Tramvaje Tramlink jezdí dosud ve čtyřechzemích. Šéf tramvajové divize ve Stadleru Patrick Sefzik uvedl, že v případě Jeny se výrazně zaměřili i na snížení spotřeby.

V Jeně dosud jezdí tramvaje AEG GT6M-ZR 601-610, (10 kusů, r.v. 1996), Adtranz GT6M-ZR 611-619 (9 kusů r.v. 1997); Bombardier GT6M-ZR 620-633, (14 kusů, r.v. 2002-2003) a 5 tramvají Solaris Tramino.

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
KAREL

Zdravím,u nás v Ostravě jezdí tramvaje STADLER 4 dveřové již dva roky a jsou velmi tiché, pohodlné,a v těchto letních vedrech hlavně klimatizované.

Peeetr

„Delší tramvaj bude šestidveřová, kratší pětidveřová.“

Tak proč na obrázku vidíme 4 dveře?

X 1

Obrázek je z informačního letáku firmy Stadler.

Kubrt

Je to univerzální vizualizace Tramlinku.

Véna

Co na to zdejší rádobyvlastenci, kteří mají dodnes pocit, že tramvaje uměla vyrábět pouze Tatra Smíchov?

Anonymní alkoholik

Jestlipak po ojetinách z Jeny skočí Lodž po vzoru NF6D ex. Bogestra. Vyřadila by tím poslední nereko Konstaly, které ještě zbydou po dodávce Moderusů. Nebo třeba takové 3-4 kusy na Liberecké meziměsto?

Twix

Úplně vyloučené to asi není, je pravda že těch nereko Konstalů (co nemají ani nová čela) už tam zase tolik vidět není. Přijde mi akorát že v Lodži existuje pořád několik úseků, kam se moderní nízkopodlažní tramvaje vůbec neposílají, takže s těmi bude potřeba něco udělat, jak se bude vozový park obnovovat. Stejně tak si nejsem jistý, jestli by článková nízkopodlažní tramvaj bezpečně projela některé hodně zanedbané úseky té jablonecké tramvajové tratě. A jestli je vůbec liberecký dopravní podnik v pozici, aby nakupoval nové (byť ojeté) vozy, nebo jestli se tím jedním Evem na dlouho vyčerpali.

Radiátor

Ta vizualizace se mi moc nelíbí. Zvlášť ten pantograf uprostřed. Docela si nedokážu představit jaký oser by to byl v Praze na sekcích.

Jiří Kocurek

Ve srovnání s dvojící T3 (+ odvozenin) to až zas tak velký opruz nebude.

Martin

I v Praze jezdili tramvaje s pantografem uprostred, RT6-N a zkusebne i RT6-S…

Jiří Kocurek

To vím, ale je to 20 roků pryč.

X 1

V současné době každý schopný výrobce udělá tramvaj tak jak si ji objednavatel nakonfiguruje. Dizajnem počínaje, přes interiér aj. a elektro výbavou konče.
Zkratka jeden univerzální modul a nekonečně mnoho variant.
Například dizajn tramvaje Alstom ve Francii je v každém městě jiný a přitom je to stále jeden a ten samý typ.

Kubrt

Není to tramvaj pro Prahu, takže umístění sberace nemusime řešit. Nicméně i do Prahy byly dodány tramvaje se sberacem uprostřed, dokonce od léty provereneho výrobce:-)

Alexandr Mikulka

Žádný oser by to nebyl.

Kubrt

Už to bude znít jako klišé, ale Olomouc je stejně velká, stejně dobře pokryta tramvajovou sítí, jen ty vozidla trochu pokulhávají. Ja vím, v Olomoucí mají malou vozovnu a velké dluhy, ale to srovnání se nabízí.

R2R2

Jak vysoke chcete platit dane?

Jiří Kocurek

Vychází to na 127 mil Kč za tramvaj. Otázkou je, kolik z ceny dělá servis na 24 roků. I tak je to na čeké poměry hodně.
Nicméně Ostrava vysoutěžila 40x Tango NF2 za nějakých 30 mil. Kč/kus. Tramvaj má zhruba stejnou kapacitu jako Vario LF2.
PS: Ozývaly se hlasy, že se má koupit česká tramvaj, ikdyby byla 3x dražší.

Jiří Kocurek

Špatně počítám, ne 19, ale 24 tramvají za 92 mil €. Takže 100 mil. Kč/kus.

X 1

Servis na tak dlouhou dobu může být klidně i polovina nákladů. Ovšem v konkrétním, Německém případě bych to viděl tak na 25-30% z celkové sumy.

Peeetr

V Olomouci mají kvalitní české tramvaje, a ty vydrží v provozu daleko déle než německé křápy 🙂

Olda

No…, já to vidím jako vzor pro vyjednávání v nákupu pro veřejný sektor. Nejsem sice dopravní expert, ale kus za 3,8 mil. E (a jsou dlouhý a ještě delší, přičemž těch delších je víc) se servisem na 24 let…?! Otázkou je samozřejmě co vše se podřadí pod ten „grátis“ servis a co si bude muset dopravní podnik dělat sám, rozuměji co jej bude stát pracovní síla a nezbytné zázemí pro servisem nepokryté činnosti.