Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Správa železnic dokončuje opravy čtyř středočeských nádraží

Nádraží Zbečno po opravě. Pramen: Správa železnic
Nádraží Zbečno po opravě. Pramen: Správa železnic
Ve Voticích byla připravena plocha pro osazení mobilního WC se zástěnou z tahokovu.

Čtyři nádraží Středočeského kraje se v posledních dnech opět zaskvěla v původní kráse. Správa železnic dokončuje opravy nádražních budov ve Voticích, Lysé nad Labem (práce už jsou fakticky u konce), Zbečnu a Novém Strašecí (rekonstrukce skončí začátkem listopadu). Správa železnic od roku 2016, kdy nádraží převzala, zrekonstruovala ve středních Čechách 31 budov, dalších 14 se aktuálně opravuje. Investovaná suma překročila miliardu.

Ve Voticích došlo k opravě pláště výpravní budovy, výměně oken a dveří, obnově veřejně přístupných prostor a elektroinstalace. Nádraží získalo nový venkovní mobiliář a přístupové cesty. „V rámci zakázky se také připravila plocha pro osazení nových mobilních veřejných WC se zástěnou z tahokovu. Celkové náklady činí 8,15 milionu korun,“ uvedl ředitel Oblastního ředitelství Praha Vladimír Filip.

K obdobným úpravám se přistoupilo i v Lysé nad Labem, kde oprava za 10,2 milionu korun skončila na přelomu září a října. Budova získala novou fasádu a střechu. Vyměnila se okna a dveře, chodníky před nádražím a pod přístřeškem stavbaři předláždili. Ve venkovních prostorách přibyly nové lavičky a odpadkové koše.

„Snahou opravy výpravní budovy ve Zbečnu je navázat na úspěšně dokončenou opravu nádraží v nedalekém Nižboru a zachovat vzhledem k charakteru této tratě historický ráz budov, jež k ní neodmyslitelně patří,“ doplnil Filip. Součástí projektu je nová fasáda, vymění se okna a dveře. Dále se opraví střecha a také veřejně přístupné a provozní prostory, tedy čekárna a dopravní kancelář se zázemím pro obsluhu dráhy. Instaluje se nový vnitřní i venkovní mobiliář, opravou prochází rovněž přístupové chodníky. Celkové náklady dosahují 5,7 milionu korun, aktuálně práce finalizují, skončit by měly v závěru října.

Stejný termín ukončení oprav je plánovaný i v Novém Strašecí, celá akce je vyčíslena na 11 milionů korun. Pracuje se na opravě střechy a fasády, na výměně oken a dveří. Modernizací prochází i elektroinstalace. Veškeré dřevěné a kovové konstrukce dostanou nový nátěr.

Správa železnic v uplynulých týdnech dále odstartovala opravu výpravní budovy v Sedlčanech, Berouně Závodí a Hýskově. Opravy běží například ve Zvoleněvsi, Byšici, Otvovicích, Ratboři, Loděnici a v Kralupech nad Vltavou předměstí.

47 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ušatá

To Nové Strašecí bylo pět minut po dvanácté. Ta budova se rozpadala před očima, že to vypadalo, že vše půjde k zemi. Takže konečně!

Petr

Jsem zvědavý na hajzly z tahokovu. Doteď jsem preferoval kované..

Slosor

S opravami nádraží se nám roztrhl pytel, za to si SŽDC zaslouží velkou pochvalu. Jen škoda, že názvy stanic na budově nejsou častěji krásné jako ve Zbečně místo těch hnusných modrých cedulí.

leviathan

Nyní záleží na životnosti rekonstrukcí. Pokud se to někde odfláklo…

Ondra

Votice teda dost zprasili. Tady to na fotkách není vidět ale použitá okna a dveře a zastínění před budovou znamená kvalitativní pokles.

Démon

zbourat 🙂

Lemmy

Proti plastovým oknům a dveřím sto let starým?

Zdrasa

Dneska už se každé rekonstrukce bojím, kdy koho napadne osekat fasádu od všech estetických prvků jako římsy, šambrány a podobně, zateplit to a natřít šílenou barvou. O to větší mám radost, když se rekonstrukce povedou jako tady. Musím pochvalně zamručet, v posledních letech se Správě železnic v tomhle ohledu daří, jen tak dál.

Vašek

Moc pěkné, jenomže ta sprejerská paka se už těší.

ušatá

Pokud by konečně byly pořádné tresty a zejména nucené práce minimálně na púl roku, včetně sobot a nedělí. tak ono by to rychle přestalo. Ale zase otázka: proč se nechce? Nebo se to snad potichu podporuje?

Rochličák

Zbečno (až na tu bílou elektrobednu) velmi pěkné, Nižbor jak z které strany a Strašecí by si možná zasloužilo trochu vyladit odstíny nátěrů. Dneska člověk bohužel téměř nevidí pěkně udělaná nová okna. Ale tak mohlo to dopadnout i mnohem hůř.

Démon

Nižbor je hotov už minimálně půl roku

Petr

Vypadá to opravdu povedeně. 🙂

Jarek

A spoji Zbečno s DOZ tak, aby se během rekonstrukce dala ubourat ta šílená přístavba nešlo?

Vlastimil Kocurek

Pokud v přístavbě nejsou nějaké technologie , měla být zbourána.

Vlastimil Kocurek

Jinak je to ale krásné nádraží, pěkně rekonstruované, v léto tam projektant měl naprojektovat:):) červené muškáty :):), bez nich to není to pravé venkovské nádraží.

Kubrt

Tam DOZ není.

Lemmy

Jo, tam je to jako na ŽSR. 🙂

MLB

No nevím, taková Lysá byla i před rekonstrukcí celkem v pořádku. Asi by se to dalo investovat efektivněji…

M H

Těžko říct, do elektroinstalace, vody či střech člověn na první pohled moc nevidí. A často je lepší to pak udělat rovnou komplet…

Teo

Rekonstrukce nádraží v Lysé je povedená, fakt je to tam moc hezké. Barevné provedení i venkovní posezení.

Struhadlo Spravedlnosti

A jaká je ta fasáda teď?

Teo

Je to takové upravené a přitom jsou tam zachované původní prvky. Ladí fasáda, sloupy, dlažba. Barevně to jde do nevtíravé, decentní šedé. Pod střechou je hodně laviček, které tady mají smysl, jsou na čerstvém vzduchu a je z nich vidět na odjezdovou tabuli. Prostě jdu kolem a říkám si, že to vypadá hezky.

Kalina

Píše se: „v Byšicích“, nikoli v Byšici

leviathan

Tak nevím, jestli ta dáblice a líbeznice pendlovala nebo jich bylo více. Pardon za OT.

Jan Hájek

Otázka trochu mimo téma, ale mohl by mi někdo přiblížit, co bude předmětem několikatýdenních výluk v úsecích Plaňany – Kouřim a Uhlířské Janovice – Ledečko od 1.11.?

M.D.

ve Zbečně nikoli Zbečnu. To je nesmysl

Kalina

Ve Zbečnu je správně.

Michal

Já si vás dovolím rozsoudit – 3. p. Zbečnu a 6. p. Zbečně, viz: https://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian/obce/542610

Kalina

https://www.kurzy.cz/obec/zbecno/
Skloňování – Mluvnické pády názvu obce Zbečno
Název Zbečno Použití názvu Zbečno
2. pád názvu Zbečna bez Zbečna, do Zbečna
3. pád názvu Zbečnu k (ke) Zbečnu
4. pád názvu Zbečno vidím Zbečno
6. pád názvu Zbečnu v (ve) Zbečnu
7. pád názvu Zbečnem mezi Zbečnem a …

Jarda Š.

Proč by se Zbečno nemělo skloňovat přesně podle vzoru město, tedy ve (městě) Zběčně?

leviathan

Protože Krásno – Krásnu, ne Krásně.

Kalina

tam je příklad: „roubený statek ve Zbečnu“

johny

Ve Zbečnu, v Chrudimě i Bruntáli :)))

martin

Chrudimi

Alibaba

Nevím jak „v Chrudimě“, ale do Chrudimě určitě. Jen musíte být z Chrudimě. 🙂 Tady se to běžně používá a je to prostě zbytkové skloňování z minulosti.

martin

Lžete je to chrudidi

martin

Lžete je to Crudimi

Struhadlo Spravedlnosti

Chrudimi

Struhadlo Spravedlnosti

Aliblbe martin má pravdu ne vy

Alibaba

A v čem nemám pravdu?
Že se takhle v Chrudimi nemluví?
A že se to takhle neskloňovalo?
A slyšel/četl jste někdy podobně vyskloňované do Čáslavě a do Břeclavě?
Chrast u Chrudimě jste neslyšel? 🙂

Struhadlo Spravedlnosti

Je to v Chrudimi

M.D.

To je pěkná blbostí. Žil jsem tam 25 let a nikdy by nikdo neřekl ve Zbečnu.

To je stejný jako Kladno. Copak někdo říká v Kladnu? Přece v Kladně. Používá se samozřejmě na Kladně. Ale pro porovnání.

SaulGoodman

Pěkné! Btw na fotce Zbečna vidím vzadu na přístřešku modré hodiny – že by to bylo jedno z těch prvních umístění, jak o tom v nedávném rozhovoru mluvil pan Svoboda?

jan

To budou ony:-D

BND 30

Do každé rodiny, elektrické hodiny !