dpp

Obrazem: Polský Těšín má nádraží roku

Soutěže se zúčastnilo 10 stanic.

Nádraží v polském Těšíně nedaleko českých hranic zvítězilo v celostátní soutěži „Stanice roku”. Informoval o tom portál Transport Publiczny. Soutěž se konala již popáté, vyhlášení výsledků proběhlo 12. listopadu na železničním kongresu konaném 17. listopadu ve Varšavě.

Porotu složenou z drážních odborníků či památkářů zaujaly především efektivní služby pro cestující ve spojitosti se zachováním architektonických a historických hodnot staveb. Těšínské nádraží obsluhuje spoje na českou stranu dvojměstí, Čechovic-Dědic a Skočova.

Nádraží vzniklo v roce 1888 jako menší pomocná zastávka k hlavnímu nádraží, tehdy ještě v rámci jednoho města. Po 1. světové válce a rozdělení Těšínského Slezska připadlo hlavní nádraží české straně, což si vynutilo stanici v Těšíně rozšířit. Osud ji však nepřál, mohlo za to postavení na tehdy bezvýznamné trase ve vzdáleném příhraničí. Poslední kapkou bylo pozastavení spojů do Bílsko-Bělé, Katovic a Českého Těšína, po čemž následovalo zřícení střechy do bývalé čekárny ve chvíli, kdy nádraží převzalo město. To pak dlouho nemohlo najít prostředky na jeho obnovu.

Rozsáhlá proměna před čtyřmi lety

Situace se změnila v roce 2018, kdy stanice prošla velkou rekonstrukcí. Historické prvky nádraží doplnil současný mobiliář a z vlakového nádraží se stal důležitý dopravní uzel s autobusovým nádražím. K dispozici je také parkoviště pro automobily i kola, cyklisté mohou využít dílnu k základním opravám. Součástí stanice je restaurace, úschovna zavazadel nebo bezplatné, údajně udržované toalety. Prostoru je v nádraží tolik, že v něm sídlí advokátní kancelář, fyzioterapeut nebo policejní stanice. Porota však nejvíce ocenila vzhled nádraží, informovanost a obsluhu cestujících nebo bezbariérovost prostor.

Příležitost v soutěži dostala taky veřejnost, ocenění získaly Katy Wroclawskie. Tamní nádraží z roku 1920 se v letech 2019 až 2021 dočkalo důkladné rekonstrukce s obnovením původních prvků. Zvláštní cenu pak symbolicky obdrželo hlavní nádraží v Přemyšli, které sehrálo důležitou roli v první fázi války na Ukrajině jako centrum příjmu a poskytování humanitární pomoci uprchlíkům. Minulý rok zvítězila v soutěži „Stanice roku“ Osvětim.

Cieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.czCieszyn je polským nádražím roku. Foto: Vojtěch Očadlý / Zdopravy.cz
Tagy Cieszyn nádraží Polsko
58 komentářů