Spor o režijky na jihu Moravy graduje. Odbory ustavily stávkový výbor
Počet majitelů režijních jízdenek dlouhodobě klesá. Ilustrační foto: Jan Sůra
Ústředí Odborového sdružení železničářů dnes na mimořádném jednání řešilo situaci kolem režijek v Jihomoravském kraji. Výsledkem je ustavení stávkového výboru
Přiznám se, že nemám sílu číst celou diskusi… Nicméně pár bodů k tématu bych měl. 1) Bod sice nepodstatný, ale cena 1500,- je skutečně úlet. Nevím kde kraj přišel na takový nesmysl, ale asi tam má někdo hodně přebujelé ego a myslí si, že u nich po regionálce má potřebu jezdit celá republika. 🙂 Já u nich osobákem za posledních 15 let jel asi 12 km a podobně na tom bude naprostá většina režistů. Takže odpovídající „příplatek“ by byl méně, než 1 Kč za rok. Tady zcela chybí soudnost… 2) Právo na stávku – zde někteří žijí v bludu, že… Číst vice »
ad 3) bylo by prosím možné ocitovat příslušnou pasáž smlouvy z 06/2018, která potvrzuje co tvrdíte? Odkaz na smlouvu je níže. Já totiž ve smlouvě našel pravý opak toho co tvrdíte = tj. České dráhy, chtějí-li rozdávat paušální jízdenky, tak si je musí koupit od Jihomoravského kraje P.S. Pokud je cena paušální roční jízdenky po slevě (tj. 1500 Kč/rok) za neomezené cestování v Sp/Os vlacích na Jižní Moravě moc peněz, tak fajn, tržní ceny ročních paušálních vlakových regionálních jízdenek zná každý (=jsou asi 5x až 10x vyšší). P.P.S. Souhlasím, že není správné stávku zakazovat nebo za ni trestat, stávka je… Číst vice »
Ještě doplnění k tomu argumentu, že náklad na paušálních zaměstnanecké jízdenky by firma ČD dostala proplaceny v rámci nabízené ceny od Jihomoravského kraje (tj. že by se o něco navýšilo těch cca 5,6 miliardy bez DPH)… To není tak úplně jisté, protože regionální veřejnou hromadnou dotovanou dopravu nenabízí jen ČD, ale taky jiní železniční dopravci nebo autobusoví dopravci. Další formou konkurence firmy ČD je spolujízdní automobilová doprava… Tj. nabízenou cenu mohla ČD zkusit navýšit, otázka jestli by uspěla a otázka jaký by byl počet objednaných linek/spojů…. Jestli by to nebylo tak, že Jihomoravský kraj by neměl jak navýšit rozpočet, tj.… Číst vice »
Ano, navýšilo by se to o tolik o kolik chce kraj, tedy kraj to navyšuje sám sobě a nakonec nula od nuly pojde. Akorát pro ČD by to bylo i tak poměrně nevýhodné, protože by kraji zaplatili najednou a vracelo by se to postupně, takže taková bezúročná půjčka. Ale to už je problém kraje, který s tímto požadavkem přišel v podstatě až nyní, tedy po uzavření smlouvy a ČD, zda jim takto pro ně nevýhodnou půjčku budou poskytovat.
@ Pandrhola… zkuste si o5 přečíst co jsem napsal – kde je napsáno že současný rozsah hromadné regionální dopravy zajišťované firmou České dráhy by zůstal po 2020 stejný? Copak Vám nedochází že při navýšení nabízené ceny firmou České dráhy by se reduktovaly některé vlakové spoje či celé linky, tj. linky kde budou jezdit firma České dráhy (anebo rovnou celé tratě firmy SŽDC). To Vás nenapadlo? Typičtí kandidáti na zrušení jsou některé lokálky a některé spoje na železniční trati podél které vede silnice… Copak jste nezaznamenal že železnice dostává leckdy mnohem vyšší dotace než autobusová hromadná např. zejm. na některých linkách… Číst vice »
Ne, protože cenu nenavyšují ČD, ale kraj… tím, že navýší náklady dopravci, logicky navýší i cenu služby. To jsou spojené nádoby. Je to tedy pouze problém kraje…
Na první pohled máte pravdu. Ale na druhý pohled už ne – protože když (železniční) dopravce A zdraží, tak jej může (zčásti) nahradit jiný (železniční) dopravce B. Nebo jej nahradí (autobusový) dopravce. Nebo spolujízdní automobilová doprava. Nebo v případě lokálky Čejč-Hodonín patrně celá železniční linka bude nahrazena mikrobusy nebo taxíky (a protože nevím o využití pro nákladní dopravu, tak patrně bude zrušena/opuštěna i celá železniční trať). Tj. nic nebrání, aby firma České dráhy a.s. navyšovala nabízenou cenu, ale na druhé straně nic nebrání zákazníkovi, aby si našel levnějšího dodavatele nebo levnější řešení … principem dohody je, že se domluví všechny… Číst vice »
Motáme se v kruhu… asi nemá smysl pokračovat. 😉
Jo, k normální diskuzi je nutné se vrátit na zeměkouli z „galaxie České dráhy/SŽDC)
Já naopak hledal pasáž, kde by to ve smlouvě bylo výslovně uvedeno jinak, jenže taková tam není a v podstatě ani nemůže být, protože režijka nespadá pod tarif vyhlašovaný dopravcem a zaměstnanecké jízdné řeší dosud platný zákon, takže taková pasáž by pravděpodobně byla v rozporu. Ano, ta cena je úlet… nevím kolik bude režijek pro příští rok, ale pokud vezmeme odhad 100.000 ks režijek s tím, že zaměstnanců ČD podílejících se na dopravě v kraji bude tak 500-1000 + pár rodinných příslušníků. Podobně u SŽDC, tak i když to jen odhadnu, pak kraj chce 1500 x 96.000 ročně za lidi,… Číst vice »
Ve smlouvě jsem našel relevantní body a to 10.3 a 10.5. Opravdu nechápu jak někdo příčetný z tohoto textu může dojít k závěru, že i po 1.1.2020 jej České dráhy můžou dle své libosti někoho (skoro) ZDARMA vozit regionální veřejnou železniční dotovanou dopravou v Jihomoravském kraji. V současné době se prý jedná o 7 tisíc držitelů režijních jízdenek kterých se dotkne změna parametrů dodávek služeb Českých drah a.s. pro Jihomoravský kraj (a případné proplácení Českými drahami). P.S. A ono někoho nutí, aby si kupoval paušální (omezenou na Os/Sp) vlakovou jízdenku na území Jihomoravského kraje… Copak zaměstnanci Českých drah/SŽDC výjimečně projíždějící… Číst vice »
Prosím, uvědomte si, že zákon o kolektivním vyjednávání reguluje stávku v případě kolektivního vyjednávání. Žádnou jinou oblast nepokrývá. Naprosto tedy nereguluje, a ani z toho neplyne, že jakákoli jiná stávka (proti komukoli) je nelegitimní, nelegální nebo nespravedlivá.
Stávkovat je možné proti vládě, proti kraji, proti obci, proti zaměstnavateli, proti komukoli. To je přesně to, co plyne z Ústavy.
Dobrý den, to si nerozumíme. Samozřejmě, že stávkovat jde i mimo zákon o kolektivním vyjednávání, tj. např. v menších firmách kde nepůsobí odbory. A protože je stávka vázána na výkon zaměstnání, tak z logiky věci jde využít v rámci vyjednávání (chcete-li boje) se zaměstnavatelem. Stávka kterou udělají železničáři, kteří chtějí bojovat proti zákazníkovi svého zaměstnavatele (tj. nechtějí „bojovat“ proti svému zaměstnavateli) je nespravedlivá a špatná. A po zásluze za tutu nespravedlivost, během několik le, přijde řada stávkujících o práci a to protože část zákazníků odehnali resp. odeženou. Stávkovat proti vládě, kraji, obci nejde, protože to není stávka, ale realizace práva… Číst vice »
Nikoli. Taková generální stávka v Katalánsku je stávkou v pravém slova smyslu. A ano – stávka znamená přerušení výkonu zaměstnání. Nikoli právo se shromažďovat. Pokud je navíc kombinovaná s nějakou manifestací či shromážděním, je to druhá věc; nemíchejte to dohromady.
Přesně tak – stávka (kvůli mzdovým požadavkům, jak je napsáno výše v článku) opravu nedává smysl, když je směřována proti zákazníkovi zaměstnavatele. Klidně si dokážu představit, že železniční odboráři svolají demonstraci proti Jihomoravskému kraji – ovšem vlaky budou jezdit a odboráři si vezmou dovolenou na demonstraci nebo ve svém volném čase.
Totálně to motáte… právo na stávku a právo shromažďovací jsou dva odlišné pojmy.
Zde by se tedy mohlo uplatnit právo na stávku s tím, že kdo by chtěl, tak může jít navíc i demonstrovat, protože to se nevylučuje… nejedná se totiž o kolektivní vyjednávání, takže to nespadá pod daný zákon. Tím, že pro tento případ neexistuje příslušný zákon není právo na stávku nijak omezeno.
Ten počet jsem pouze odhadoval a zapomněl jsem při tom na důchodce, takže skutečně může být počet režistů v rámci kraje cca 7.000. To na věci ale nic nemění. Odborům jde o zachování stávajícího stavu, tedy režijky jako celorepublikového benefitu pro všechny uživatele, což je počet kolem 100.000. Proto je nutné počítat celkový počet a z toho tedy vycházet. P.S. Ano, ono by bylo levnější, než akceptovat přemrštěnou nabídku kraje, kdyby si ti ostatní „náhodní“ projíždějící zakoupili IDS jízdenku a u ČD si ji nechali následně proplatit, protože půjde o jednotky kusů, ale odporuje to logice fungování toho celorepublikového systému… Číst vice »
@Pandrhola… z čeho vyplývá právo firmy České dráhy, aby změnila dohodnutou cenu (aby zdražila Jihomoravskému kraji) za poskytování veřejné regionální železniční dopravy? Tj. z čeho vyplývá právo firmy České dráhy, aby Jihomoravský kraj zaplatil dodatečné rozhodnutí firmy České dráhy libovolně rozdávat (skoro) zdarma paušální jízdenky v Jihomoravském kraji? Připomínám, že dle smlouvy se Jihomoravský kraj zavázal, aby zaplatil částku (cca 1,2 Kč na osobu a kilometr) a zároveň, aby se předešlo manipulacím/omylům Českých drah při rozdělování tržeb (=jízdenka použita v rychlíku nebo EC/IC nebo Sp/Os,…), tak ve Sp/Os budou veškeré tržby ze samostatných jízdenek. Viz vyjádření hatemana (z jiného kraje,… Číst vice »
To je stále dokola. Z čeho vyplývá ? Z požadavku kraje o kompenzaci za něco, co už bylo kompenzováno v původní nabízené ceně, protože kraj nevyužil možnost režijní jízdné výslovně odmítnout. Dostali tedy nabídku, kde tyto náklady byly zohledněny, tu akceptovali a nyní to tedy chtejí vlastně zaplatit podruhé. Tedy v podstatě se jedná o stejnou změnu podmínek, jako kdyby řekli, že každý rok budou chtít změnit barvu vlaku, ale nedají za to ani korunu. Vícenáklady vzniklé na popud objednatele jdou prostě za objednatelem. Celá sranda se točí kolem toho, že byla poptávka na cenu, ČD dali cenu dle současného… Číst vice »
Ve smlouvě je výslovně napsáno, že určuje Jihomoravský kraj (viz jednotlivé body v kapitole 10 Smlouvy)…. Proto jsem se Vás o5 ptal kde jste k uvedenému názoru přišel – chápu-li správně, tak Vás uzavřená smlouva nezajímá, ale prachy budou dostávat České dráhy podle toho jak se jim bude líbí. P.S. Jestli ČD dali cenu bez zaměstnaneckých paušálních jízdenek, tak v čem je problém? Přece jako každý normální cestující si cestu zaplatí (zvláště když už Jihomoravský kraj přiznal obrovskou slevu ve výši zhruba 80%-90% z obvyklé ceny)… tj. cestu zaplatí buď přímo cestující jako zaměstnanec Českých drah (a České dráhy mu… Číst vice »
Ach bože… to je asi vážně marné… Znovu jsem si přečetl kapitolu 10 a není tam jediný bod, který by mohl vyloučit tzv. zaměstnanecké jízdné. To totiž nespadá pod kompetenci dopravce. Zde tedy platí tato pasáž: „Dopravce má právo odmítnout vyhlášení tarifů a Smluvních přepravních podmínek požadovaných Objednatelem či Pověřenou osobou pouze v případě, že by byly v rozporu s platnými právními předpisy…“ S tím, že MD sice dalo krajům možnost, nikoliv povinnost… v případě soutěží zaměstnanecké jízdné vyjmout, ale protože se jedná o možnost, tak by to muselo ve smlouvě být výslovně uvedeno, což skutečně uvedeno není. Kraj se… Číst vice »
Ale my nejsme v rozporu ve většině. Vy si pouze do smlouvy dosazujete pasáže které ve smlouvě nejsou…. Tj. já vůbec nerozporuji, že třebas má firma České dráhy chuť/povinnost rozdávat paušální vlakové jízdenky (skoro) zdarma některým cestujícím… Akorát já nevidím ve smlouvě jinou možnost, než že České dráhy si nakoupí od Jihomoravského kraje jízdenky, které chce/musí rozdávat zdarma…. Přece několik tisíc lidí cestujících na náklady zákazníka (Jihomoravského kraje) na zaměstnanecké paušální jízdenky zcela změní parametry smlouvy počítané na haléře…. P.S. Jestli to nedochází lidem na železnici, tak nespravedlivou stávkou si znepřátelili/znepřátelí veřejnost a tím odstartují revoluční změny v pohledu na… Číst vice »
Pravda, nejsme v rozporu ve většině. Já pouze vycházím z logiky věci, kde platí, že zaměstnanecké jízdné je dané zákonem. (zda je to správně, či nikoliv je na jinou diskusi). MD sice umožnilo tuto zákonnou povinnost pro kraje vyjmout v případě vysoutěžených spojů, ale to ve smlouvě vyjmuto není. Takže pokud není ve smlouvě výslovně uvedeno jinak tak platí původní, tedy zákonná úprava, viz bod 10.4. ČD nejspíš ani nemohou svévolně nakoupit nějaké další jízdenky, protože mají povinnost chovat se s péčí řádného hospodáře a princip brutto smlouvy je o tom, že kraj proplácí náklady, které byly stanoveny k platnosti… Číst vice »
Tak co píšou v tom bodě 10.4: „Dopravce má právo odmítnout vyhlášení tarifů a Smluvních přepravních podmínek požadovaných Objednatelem či Pověřenou osobou pouze v případě, že by byly v rozporu s platnými právními předpisy, a to zejména s výměrem Ministerstva financí ČR, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami nebo s nařízením kraje, které v souladu s právními předpisy stanoví maximální ceny jízdného.“ Tak mě poučte (protože já fakt nevím co je nezákonného chtít od cestujících peníze viz bod 10.1), konkrétně který zákon či jiná právní norma je porušena tím, že zaměstnanci Českých drah, či jejich rodinný příslušníci či… Číst vice »
Nezákonného na tom chtít od cestujících peníze není nic, rozdíl je v tom, že zaměstnanec nemá status běžného cestujícího, ale spadá pod jinou právní úpravu, kdy jízdné už má jednou uhrazené ve formě benefitu na který si přispívá. Šlo by tedy o dvojí platbu. Omlouvám se, ale už mne nebaví stále něco dohledávat. Zaměstnanecké jízdné se zde řešilo nedávno v jiném článku, najdete ho možná snadno, protože tam byla také dlouhá diskuse… především na téma, zda má tento benefit určovat zákon, nebo zda to má být věcí zaměstnavatele. Jen pro informaci… vedení ČD již odmítlo onu „podivnou nabídku“ kraje jako… Číst vice »
@Pandrohola… aha, už je jasné proč si nerozumíme. Z pohledu kraje (a jeho zájmu optimalizovat dotovanou veřejnou hromadnou krajskou dopravu např. náhradou busů za mikrobusy, 810-ky za bus anebo nahradit spoustu aut s jedním cestujícím za vlak) není žádný rozdíl mezi cestujícími. Úkolem kraje je zajistit dopravu a protože kraj nemá neomezený měšec (už nevím, kde by bylo možné vybrat nějaké další daně), tak nemůže provozovat poloprázdné spoje. A proto Jihomoravský (a jiné kraje) chtějí nechat na cestujících, aby si sami cestující (svým zájmem) řekli: Kde (mezi kterými místy), Kdy (v jakém čase během dne), a s jakou Kapacitou má… Číst vice »
No, tohle je debata na jiné téma.
A ještě drobný dotaz… Kdyby ČD na tu absurdní cenu přistoupily, tak kde asi vezmou těch cca 140 mega ročně, které kraj nyní požaduje navíc ? Muselo by to být na úkor jiných krajů a linek objednávaných ministerstvem, protože peníze nepadají z nebe.
Zde skutečně moc možností není… než že kraj uzná chybu, nebo se dohodnou na nějakém kompromisu ve formě dodatku ke smlouvě, aby neztratili tvář.
@Pandrhola… 5,6 miliardy bez DPH na 3 roky není malý balík. Z mého pohledu příliš nerozumím proč České dráhy nepoptávají kromě normální paušální jízdenky také kreditní paušální jízdenky. Protože je evidentní, že (z těch zhruba 100 tisíc zájemců o zaměstnanecké paušální železniční jízdenky jak kdosi odhadnul) jen malá část bude často používat Sp/Os v Jihomoravském kraji, tj.vyplatilo by se, aby zaměstnanec Českých drah např. z Karlovarského kraje mohl dostat od Českých drah jízdenku na které by se načítaly jeho jízdy v Os/Sp v Jihomoravském kraji… „co je (skoro) zadarmo, toho si zákazníci vesměs neváží“.
Ta částka možná nevypadá jako malý balík, ale nejspíš odpovídá nákladům… nemalá část z toho jde třeba na poplatky za dopravní cestu, což třeba autobus platit nemusí. Zkrátka provozovat vlaky není nic levného. Kdyby to byla netto smlouva, tak tam asi bude nějaký prostor k jednání, ale u brutto smlouvy, kde jde o náklady to pochopitelně není možné. Takže ta nesmyslná částka v podstatě znamená, že kraj chce dodatečně slevu skoro 10%. To akceptovat nelze… kdo by doplatil ten rozdíl ? Kraj totiž vychází z hodně pomýleného předpokladu, že všichni budou jezdit především u nich a nedochází jim, že odhadem… Číst vice »
Kde jste vzal Vámi uvedenou částku 10%? Při 5,6 miliardy bez DPH na 3 roky pro České dráhy se bavíme o částce přes 2 miliardy ročně. Po brutální (80-90%) slevě Jihomoravským krajem je nabízena zaměstnanecká cena 500, příbuzní 1500 za paušální vlakovou regionální jízdenku v Os/Sp v JMK. Tj. průměr zhruba 1000 Kč, při 7 tisících potencionálních zájemcích o tuto paušální „zaměstnaneckou“ jízdenku v Jihomoravském kraji (zdroj: vyjádření železničářských odborářů) jde o 7 milionů ročně, které Jihomoravský kraj dostane buď přímo od zaměstnanců ČD nebo od jejich zaměstnavatele (anebo, a to je velmi důležité, si tito zaměstnanci spočítají, že se… Číst vice »
Kde ? To je přeci jednoduché… odbory požadují dodržení memoranda o sociálním smíru. kde se jedná o režijce s celorepublikovou platností… tedy ne varianta „celá republika mínus jeden kraj“, protože to by postrádalo její původní smysl. Tedy celkový počet režijek bude pro rok 2020 asi 100.000 (jen odhad s tolerancí +/- 10.000, protože věštit budoucnost neumím). Případná nedohoda se přímo dotkne asi těch cca 7.000 lidí, protože ostatní tam nejezdi, ale jde o zachování toho celosíťového principu. Jenže kraj nabízí nižší cenu pro zaměstnance přímo se podílející, tedy zaměstnance ČD a jejich rodinné příslušníky (480+990 asi můžeme zprůměrovat na 750,… Číst vice »
Já bych se vrátil k tomu pohledu na vyjednávání, kdy Vy jste psal, že zákazníkovi (Jihomoravskému kraji) mělo být jasné, že kromě více než 2 miliard ročně ještě k nákladům musí připočítat, že nezanedbatelná část cestujících Jihomoravskému kraji nebude platit za jízdné… Připomínám, že šlo o odlišný typ smlouvy narozdíl od minulosti = zjednodušeně řečeno: České dráhy přestaly být „dopravcem, který vozí co nejvíc cestujích“, ale České dráhy se nově staly „dopravcem, který POUZE jezdí“… A proto nerozumím tomu, jak jak by tuto „fintu s (deseti)tisíci černých pasažérů“ měl zákazník poznat. Ve smlouvě to není. Případná ujednání mimo smlouvu se… Číst vice »
Ono je to těžké, protože jde sice o jiný typ smlouvy, ale i když „POUZE jezdí“, tak stále je ta smlouva o nákladech a veškeré benefity pro zaměstnance jsou přímou součástí nákladů dopravce… Pokud se nepletu, tak oni o tom stále jednají, tedy spor se snaží řešit. Ale myslím si, že řešit spor soudní cestou je vždy nešťastné a mělo by to být až jako poslední cesta k řešení. Zvlášť, když jistý podíl na tomto „nedorozumění“ asi má i samotné MD, které ujasnění k výkladu svého tarifu přineslo teprve nedávno. Z mého pohledu šlo jen o to ujasnit situaci, protože… Číst vice »
nemáte pravdu … zaměstnanecké jízdné je vyhlášeno tarifem MD … a podle tohoto tarifu ve vlacích JMK, které byly vysoutěženy, režijky neplatí … pravdu má tedy Axel … co se týká požadavku JMK – od standardního cestujícího by utržil minimálně o 1000 Kč ročně více … tedy nabídka za 1500 Kč vůči zaměstnavatelům je poměrně zajímavá … a pozor – je na odborech, zda těch 1500 Kč uhradí zaměstnavatel (ČD, SŽDC, DÚ, MD) kraji sám, nebo je přenese na zaměstnance … v každém případě – pokud do JMK nejezdíte, tak si příplatek nepořizujte a ušetříte svému zaměstnavateli (případně sobě) úhradu… Číst vice »
@PzD… 2 poznámky: Za 1500,- paušální jízdenku na Os/Sp v JMK beru všema deseti, kde se dá koupit? Princip zpoplatnění je klíčový, aby se určil skutečný zájem cestujících… tj. hledat konkrétní spoje či kompletní linky které buď nebudou jezdit vůbec nebo je nahradí levnější dopravní prostředek/dopravce. Např. na lince Čejč-Hodonín by možná byl nejlevnější taxík, vzhledem k počtu cestujících které jsem viděl vystupovat v Hodoníně jako cestující projíždějící Hodonínem.
A zde jsme u toho omylu… MD dalo krajům možnost neuznávat režijku u vysoutěžených výkonů… tedy možnost, nikoliv povinnost. Kraj tuto možnost ve smlouvě nevyužil, mluví se tam pouze o tarifu dopravce, což není tento případ. Kraj chce tedy tuto možnost uplatnit dodatečně nad rámec původní smlouvy a tím pádem došlo k oné patové situaci… Protože chtít dodatečně cca 140-150 mega ročně je úplný úlet.
Ve smlouvě JihoMoravský kraj -České dráhy z 06/2018 nevidím možnost dopravce (Českých drah a.s.) libovolně rozdat (skoro zdarma) jednu jedinou jízdenku…. Ze kterého ustanovení smlouvy jste vyčetl Váš názor?
P.S. Mají-li České dráhy povinnost poskytovat svým zaměstnancům paušální jízdenky, tak v případě smlouvy JMK-ČD je řešení jednoduché – České dráhy si jízdenky nakoupí od Jihomoravského kraje
Tak ono je to přeci jen o trochu složitější a kraj je v tom celkem nevinně, protože zmatečno vzniklo na ministerstvu a teprve 22.10.2019 došlo k právnímu výkladu a ujasnění pojmů. „Zástupci Ministerstva dopravy proto přislíbili zaslat Jihomoravskému kraji dopis, kde jej MDČR bude o této skutečnosti informovat.“ Takže ze smlouvy platí pro tuto situaci bod 10.4., protože tento tarif vydává MD a ačkoliv obsahuje část, kdy podle ust. § 2, odst. 3) písm. a) až e) Tarifu je platnost režijky v daném vlaku vyloučena, tak zároveň platí, že jediným subjektem, který je právními předpisy zmocněn ke stanovení časového příplatku… Číst vice »
Třebas tu absurditu té nespravedlivé stávky, která proběhne pochopí i ti železničářští odboráři, kteří zaostávají s čtením, psaním a počítáním (=zaostáváním myslím to, že jim trvalo minimálně 15 měsíců si přečíst smlouvu ke které jejich zástupci mají přístup z titulu členství v dozorčí radě ČD… a když už si smlouvu přečetli, tak 10 týdnů před účinností smlouvy se nespravedlivě rozhodli vyhánět zákazníky svého zaměstnavatele, namísto toho, aby začali jednat se svým zaměstnavatelem ČD resp. SŽDC a nesrali jeho zákazníky tím že zlomyslně zablokují plnění smlouvy dokud zákazník nepřiplatí – holt železničářsko-odborářští vyděrači můžou počítat že část z nich skončí protože… Číst vice »
A protože stávka je patrně nevyhnutelná, tak ať. Doufám, že po krajských volbách 2020 najdou politici odvahu škrtat v málo využívaných linkách, kterými jezdí platící zákazníci (=mezi platící nepočítám ty z ČD/SŽDC, kteří dostali slevu 80-90%, ale zdá se jim to moc). Tj. je fajn, že po nové smlouvě od 2023 patrně velmi ubyde příjemců té brutální slevy na 500 nebo 1500 Kč ročně, protože řada lidí v ČD/SŽDC přijde o práci. Kvůli vlastní zabedněnosti resp. zaostalosti železničních odborářů
Pro ujasnění pojmů odkazuji i na tiskovou zprávu Jihomoravského kraje: https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=401700&TypeID=2 Z této tiskové zprávy je v tomto článku uveden jen poslední odstavec, nicméně důležitý je i tento odatavec: „Na stejném jednání Jihomoravský kraj dále deklaroval, že souhlasí též s uznáváním všech režijních jízdenek ČD (zaměstnanci SŽDC, Drážního úřadu, Ministerstva dopravy atd.) ve všech vlacích objednávaných Jihomoravským krajem za předpokladu, že ČD uhradí JMK 1500 Kč za každou jednu vydanou řežijní jízdenku těm zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům, kteří se přímo nepodílí na zajištění regionální železniční dopravy v Jihomoravském kraji. Pro ty zaměstnance Českých drah, kteří se na zajištění regionální… Číst vice »
Ještě Vás to baví? A máte i příspěvek ve kterém neuvidíte číslo 1500?
Naopak, citace onoho údaje z tiskové zprávy je nejdůležitějším bodem celé polemiky. Zejména její část o tom, že JMK nemá problém s tím, když dopravce oněch 480/990/1500 Kč za (nejen) své zaměstnance zaplatí, takže zaměstnanci nemusejí platit (či jim být strháváno) ani o korunu víc než dosud.
Tím nepatřičnějšími se stávají veškeré zdejší komentáře typu „může za to JMK“ či „nebudu připlácet 1500 Kč ročně“ (= 125 Kč měsíčně) atd.
Se jednou ucitujes k smrti, cim se vlastne uivis, ze tady sedis den, noc, 24hod denne?
Proč už nerezignovalo vedení železničářských odborů, které zaspalo? A proto zkouší odvést pozornost a nahnat lidi z ČD/SŽDC proti jejich vlastním zákazníkům? Zaspalo, protože prý už ve 2017 byl zveřejn návrh smlouvy. Faktem je, že smlouva byla podepsána 27.6.2018. Co dělali zástupci železničárských odborů, kteří byli zvoleni do dozorčí rady Českých drah a.s.? Spali? Nebo co dělali, že jim trvalo minimálně 15 měsíců si přečíst text uzavřené smlouvy? Možná tato zbrklá reakce je důvodem proč odbory reagují útokem (nespravedlivou stávkou) na zákazníky Českých drah, zatímco normální stávka by byla jako součást vyjednání, aby České dráhy nakoupili (za těch pár milionů… Číst vice »
„Zaspalo, protože prý už ve 2017 byl zveřejn návrh smlouvy.“
Pouze upřesním: šlo o zadávací podmínky soutěže (byť de facto i tak lze pojmenovat podobu budoucí smlouvy, resp. smluvních podmínek).
Jinak souhlas.
P. S. Před několika hodinami jsem ve stanici na pomezí JMK a sousedního kraje (těsně se ta stanice nachází už v onom sousedním kraji) při výpravě vlaku slyšel, jak výpravčí SŽDC říká směrem k paní průvodčí ČD mj. slovní spojení „zkur**nej Jihomoravskej“.
Proč to tak asi jen řekl? 🙂
A kde je v tom problém ? Režijky nespadají pod žádný vyhlašovaný tarif. Je to podobný benefit jako stravenky, nebo penzijko.
Jasně, že paušální zaměstnanecké jízdenky na vlak (režijky) jsou benefit. Akorát zapomínáte ve vlacích Jihomoravského kraje je můžou České dráhy rozdávat leda v případě, že si jízdenky koupí od Jihomoravského kraje. Tj. já bych Vás železničáře chápal, kdybyste stávkovali v létě 2018 (v době uzavření smlouvy mezi ČD a Jihomoravským krajem), tak aby Vám ČD propláceli/rozdávali zdarma nakoupené jízdenky od Jihomoravského kraje. Jinou věcí by bylo jestli by tímto benefitem (tj. nákladem) nezdražili České dráhy své služby až na tolik, že by konkurence byla levnější… Např. na lince R8 byl RGJ levnější o cca 10% než ČD. Ve Zlínském kraji… Číst vice »
Jak to tak všechno čtu, připadá mi, že si někdo myslí, že lidi půjdou stávkovat za jeden překonaný benefit, který nezvýhodňuje příkladně zaměstnance firem, ale celé jejich rodiny a nesmyslně bývalé zaměstnance drah na penzi, zejména v čase současných dotací od Babiše. Ti zaměstnanci drah nejsou spokojení zejména s vlastní mzdou a to po několik let. Odbory pro ně udělají tvrzené maximum možného, ale nebýt přesčasů, tak průměrna mzda vypadá uplně jinak. Ti stejní zaměstnanci neměli odvahu jít do stávky za to nejdůležitější v pracovním poměru, což je mzda, ani odbory nepovažovali mzdu a její adekvátní nárůst ve vztahu s… Číst vice »
Musím s vámi naprosto souhlasit. Ano, jsem nádražák, 28 let ve funkci výpravčího. Po zdravotních problémech v osobní pokladně. Režijní výhody využívám opravdu sporadicky, jsem za ta léta naježděný ažaž. Zvýšení mezd by opravdu mělo být na prvním místě, protože bez přesčasů je plat v nepřetržitém provozu výsměchem. Jak tedy postupovat v případě režijních výhod? Zrovna jsem přijel tramvají, nabízí volná místa a režijní výhody! Začíná se mi to trochu motat. Každý zaměstnavatel dnes nabízí výhody, u dopravců je zřejmé, že to bude výhodnější cestování. Nebo ne?
@Bert…. Dobrý den, konkrétně v Jihomoravském kraji České dráhy můžou nabízet levné/zdarma cestování osobními/spěšnými vlaky leda v případě, že za tržní cenu jízdenky koupí. Tj. na rozdíl od jiných linek se ĆD v JMK v regionální vlakové hromadné dopravě vzdali práva rozdávat jízdenky (téměř) zdarma….
Zopakuji včerejší dotaz, který nebyl zodpovězen:
Proč ČD u vlaků, které provozuje na své riziko – komerční vlaky, požaduje po režistech komerční příplatek?
Proč JMK u vlaků, které bude provozovat na vlastní komerční riziko – vlaky objednané v nové smlouvě, nesmí po režistech požadovat komerční příplatek?
Protože odboráři udělali chybu a ustoupili. Teď se po nich chce ústupek znova a to už je přes čáru. Tím, že ustoupili, se čeká, že budou ustupovat snad donekonečna? Jednou ukážete slabost a kdejaký pitomec se bude po Vás vozit. Byla to chyba, která se nesmí opakovat….
„Protože odboráři udělali chybu a ustoupili“ Přesněji řečeno: zjevně ustupují každý rok. Namísto toho, aby (když už tedy v minulosti v této věci ustoupili) si pro další rok dojednali (resp. vynutili) u svého zaměstnavatele revokaci tohoto ústupku. „Teď se po nich chce ústupek znova a to už je přes čáru.“ Nicméně není jasné, proč do toho kromě svého zaměstnavatele (odmítajícího vstřícnou nabídku JMK ve smyslu „když zaměstnavateli zaplatíš 1500 Kč/ks ročně, budou moci JMKregionálních vlaků využívat i tzv. neJMK zaměstnanci“ a tím bránícího v pokračování uznávání tohoto typu jízdenek i pro neJMK pracovníky ČD či JMKpracovníky neČD) zatahují např. i… Číst vice »
Ježiši už to nekomentuj inženýre, v hlavě nakadíno a chytréj jak zachodové prkýnko. Ještě Tě z té diskuze klepne a všichni tady heknem blahem.
je to zbytečné…. Odbory by vám všem měly vyjednat lepší pracovní podmínky, kvalitnější zázemí a hlavně konkurenceschopnou mzdu a vy všichni jste spokojení s tím, že pořád jen kecají o režijkách.
Odboráři totiž nejdou a nepůjdou proti ČD ani SŽDC, což je jejich prvořadá úloha – vztah zaměstnavatel x zaměstnanec. Bojí se o svá korýtka. Vždy jdou proti jiným subjektům, státu, kraji.
Proč se v olomouckém kraji nesmí používat jízdní doklady IDS na rychlících a v JMK ano? Dálkovou dopravu hradí stát nebo i na ni JMK přispívá? A není to jediná výjimka! Co tenhle dvojí pohled na dotační politiku? Je v pořádku?
Je to jednoduché – ano, JMK za integraci platí … ČD totiž za integraci rychlíků, což jsou vlaky v netto režimu (= tržby náleží ČD), požadují po krajích kompenzaci … a všichni se diví, že JMK chce za režijky do Os a Sp vlaků, které budou v brutto režimu (= tržby náleží JMKú, kompenzaci …
Děkuji za vysvětlení. Když je to tak jednoduché, pak nechápu, proč se stejně nepostupuje i v jiných krajích? Tam to asi tak jednoduché není. Netvrdím, že kraj nemá právo požadovat kompenzaci za režijky, jen se podivuji nad možností odlišného přístupu financování IDS.
Koukám, že pár odborářských pitomců si stále nedá s režijkami pokoj. Nárok na ně nemají a jediné, co je třeba, aby v objednávaných vlacích platil pouze tarif objednatele a pak i státní tarif. A bude konečně klid.
Pár odborářů si tím obhajuje vlastní nesmyslnou existenci. Nic víc. Pitomečkové na to skáčou. Aby se udělal nějaký rozumný sociální program (peníze, směny, bydlení), o tom ani prd. Jen ta plastová kartička. Prostě zmar.
Samá právnická esa
„Samá právnická esa“ Míříte-li tento výrok směrem k výrokům typu „SŽDC rovná se stát“, „ČD rovná se stát“ či „kraje musejí uposlechnout pokynů z memorand ministerstva dopravy“, pak máte pravdu. Směřujete-li tento výrok v ironickém vyznění k nositelům opačných názorů než výše zmiňovaných, tak v první řadě připomenu, že JMK podepsal s dopravcem ČD, a. s. smlouvu o zajištění železniční osobní dopravy na období 12/2019 – přinejmenším 12/2022 za oboustranné shody, coby vážný projev svobodné vůle, a to nikoliv v tísni či za nápadně nevýhodných podmínek; mj. včetně podmínky, že smlouva je v režimu „brutto“ a že objednatel si může… Číst vice »
500 už je blízko! Jako vždy.
Jako ze už budeš mit vydelano skoro 500? Tak to ti preju chlape!!!
Táhni na lampárnu, idiote!
A jsi na sebe pyšnej? Buď! Je to tvůj životní vrchol.
Mě ty jeho nadávky a urážky také někdy dost vadí. Ale nemazal bych je. Alespoň si všichni udělají o něm obrázek a zjistí jak moc vážně brát názory takového člověka.
Jaké urážky? Jsem se jen ohradil proti tomu šmejdovi. Koukám, že jeho reakce už je smazaná. Moje na něj taky. Dofám, že pan Sůra dá přednost obsahu před čteností a všechny tyhle šmejdy jako Hans, Hrackalw, asdf odsud vypráská sviňským krokem. Na blití, tenhle lidský odpad.
Vypráskán bude každý, kdo tu mluví vulgárně. Takže se mějte
No doufám, že to platí na všechny…
DOBYT!
Režijky, to je jistota…
Shrnutí: a) Od 2020 přebírá JMK část aktivit (tržby atd.) dotované regionální veřejné hromadné dopravy na Jižní Moravě (tj. dopravce se mění z „plnotučného“ dopravce na „nízkotučného“ dopravce, který sice „má své jisté“, ale přišel o kus svých dřívějších pravomocí, např. o pravomoc si libovolně rozhodnout komu a jakou dát slevu na jízdném jako např. tzv. režijky už nemá v rukou dopravce, ale „slevu“ si dopravce musí zaplatit). b) Smlouvu v tomto smyslu podepsaly ČD v 2018 a vyjednávat o ní začali patrně v 2017 c) Při současné slevě Jihomoravského kraje na 500 Kč s DPH resp. na 1500 Kč… Číst vice »
Že tě to baví to pořád řešit….
Ty uz jsi tim fakt posedlej, to ti nakej rezijkar prebral zenskou nebo co?
Sdělím ti smutnou zprávu. Tvoje shrnutí, předpoklady, doufani ani závěry nikoho nezajímají, je to snuska nenavistnych plku.
Ještě si zapomněl napsat kouho budeš volit abysme to vsichni věděli.
@Hans, díky za zpětnou vazbu.
Doufám, že až díky stávce začnou politici redukovat ty nejvíc dotované linky veřejné hromadné dopravy, tak přiměřeně se sníží zdanění automobilistů. Anebo se zlepší služby ve zbývajích linkách veřejné hromadné dopravy.
Závěrem – Všem diskutujícím přeji hezký víkend na téma „celý svět je zaujatý proti nedotknutelným režijkám“. A až Vás přestane bavit stávkovat, tak dejte vědět, ať zase začnu jezdit hromadnou (a nebojte, nebudu se vyhýbat ani vlakům Českých drah).
Vyházet tenhle odpad z dráhy! Ať si žerou kamení…
@VRT… jestli jste navrhoval propustit z práce lidi podobné inteligence jakou projevují zde v diskusi, tak to prr. To ne. To je věc zaměstnavatele jestli chce dávat práci takovým duševním gigantům. Mě a ani nikomu kdo není z ČD nebo SŽDC do toho nic není. A už vůbec bych si nedovolil někoho označovat za „odpad“.
P.S. Ale budu moc rád, až politici začnou redukovat ty nejvíc dotované (=protože nejmíň využívané) linky veřejné hromadné dopravy. Začal bych lokálkami. Čejč-Hodonín by měla skončit co nejdřív. Další příklady železničních tratí „na odstřel“ jsou zde v diskuzi níže
Souhlas. Kde se to dá podepsat???
Myslíte to o změně rozdělování vybraných daní (=ukončit z nostalgie udržované, ale málo používané linky)? Podepisovat není třeba, stačí se zeptat konkrétních kandidátů na hatemana (nebo na radní/radního) na názor a podle osobní preference si vybrat a pak přijít k volbám (krajským). Budou za rok, asi někdy na podzim.
Jenže zrušení provozu mezi Čejčem a Hodonínem již jednou neprošlo a neprojde ani po druhé, potřetí atd. Nehledě na to, že platba za objednávané vlaky zde jsou fakt jen drobné. Proto bych se spíš zaměřil na zlepšení využití této trati – nová zastávka v Mutěnicích zde: https://mapy.cz/s/jepuzeporu
Dále úprava přístupu v Čejči k nádraží vytvořením nové přístupové cesty takto: https://mapy.cz/s/hokoforaha
Uvědomte si, že pokud nemáte chuť zazdít časem provoz mezi Čejčem a Zaječím, tak se tyto úpravy stejně budou muset udělat.
Dobrý den, hovořím jako cestující, který projíždí/přestupuje vlakovým nádražím Hodonín. Vlakem z/na Čejče jsem viděl jezdit hrstku lidi (=na prstech jedné ruky). Tj. proto odhaduji, že tato linka je brutálně prodělečná. S ohledem na pochybnosti o údajích Českých drah (viz vyjádření hejtmana Plzeňského kraje, který už dokázal odhalit jedno švindlování dotovaného dopravce) bych už z tohoto principu považoval za jednoho z primárních kandidátů na zrušení nejen tuto linku, ale i celou trať Čejč-Hodonín. Tj. proto jsem pro, ať rozhodne zájem CESTUJÍCÍCH platících obvyklou cenu jízdného, opakuji platících cestujících (platícími cestujícími nepovažuji cestující z ČD/SŽDC s možností jezdit ročně za 500… Číst vice »
Automobily zdanit ještě víc, ekologicky, to je snad nejhorší možný způsob dopravy.
Hm… s ohledem na stávku asi využiju nabídku příbuzného a budu kupovat Dacii na LPG… tolik k „ekologii“. A ohledně „zdanit auta ještě víc“… Tak jo, klidně hlasujte pro ještě větší zdanění aut a jejich provozu. S ohledem na tu nespravedlivou stávku (kdy záchranou pro cestující budou zejména auta) Vašemu návrhu nedávám moc šancí na úspěch
Jistě, 100% zdanění individuální dopravy a vláčky (speciálně na lokálkách) nejlépe zadarmo! Převodovka z 810 místo mozku, no…
Pro zklidnění hormonů doporučuji seznamku on hledá jeho. Dobře se vzájemně zhulite a vyčistíte hlavu. xyz doporučuji to samé. To jen aby se necítil ukřivděne.
To je pořád bububu stávkou, ale všichni víme, že OSŽ do stávky nikdy nepůjde, protože by muselo zaplatit pokuty soukromým dopravcům za to, že nemohli jezdit. A spousty dalších překážek. A to si nikdo na hrb nevezme.
ČD a část SŽDC můžou stávkovat i když nechají jezdit soukromníky. Ne každý zaměstnanec SŽDC je výpravčí/dispečer.
A taky se dá udělat bílá stávka, na kreportu se řeší hodně nejasností v předpisech.
No, už je ta hrozba nesmyslnou a nespravedlivou stávkou naštvala spoustu lidí (=nespravedlivou protože nejde o normální stávku, tj. stávku proti zaměstnavateli, ale jde o zlomyslnou snahu poškodit zákazníky zaměstnavatele). ČD přišli o kus dobré pověsti, kterou v minulých letech pracně získávali.
Až by se nedomluvili a ta stávka náhodou bude, tak budu mezi prvníma ca Vám to bububu omlátí o hlavu.
„OSŽ do stávky nikdy nepůjde, protože by muselo zaplatit pokuty soukromým dopravcům za to, že nemohli jezdit“
V tomto případě ale do ničeho takového skutečně nechce jít, viz odborářské vyjádření citované v článku „k přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“.
Ono také SŽDC do žádné stávky nepůjde, půjdou do ní její zaměstnanci :-). No nevím ale k tomu asi souhlas od vedení nepotřebuji.
A ty pokuty by neplatilo OSZ ale SŽDC.
„Ono také SŽDC do žádné stávky nepůjde, půjdou do ní její zaměstnanci :-)“ Dle citovaného prohlášení nepůjde o skutečnou stávku typu „nepracovat“, protože prohlášení OSŽ uvádí „k přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“. Tzn. pracovníci SŽDC budou max. stávkovat stylem „být na pracovišti a pracovat; řídit provoz ostatních vlaků, pouze svévolně nepostavovat vlakovou cestu (atd.) vlakům objednávaným Jihomoravským krajem“. Resp. reálně ani to ne, protože ty vlaky v tu chvíli ani nevyjedou, protože budou stávkovat i pracovníci ČD zajišťující provoz oněch vlaků objednávaných Jihomoravským krajem, tzn. v souladu s oním odborářským prohlášením, pro pracovníky SŽDC… Číst vice »
Nepůjdou, mají strach, děti, hypotéky…
Při posledním průzkumu (cca dva roky zpět), kdo by stávku opravdu podpořil, to byl jeden z pěti. Sám jsem ten průzkum dělal a u ostatních PV to nebylo jiné.
Nekecej Radime, takový průzkum byl i u DPMB před a nakonec třičtvrtě lidí nepřišlo do práce. Ještě, že to bylo ve státní svátek, jinak by to o pracovním dnu zkolabovalo.
Obávám se, že Radim má částečně pravdu, část lidí by to udělala fikaně, podepsali by, že se stávkou souhlasí, ale nezúčastní se, protože jsou podělaný strachy, ale takoví nepůjdou nikdy, ani za režijky, ani za plat.
Jedině dobře. Už nejsou 90. léta, kdy rudý dobytek z odborů něco zmohl. Dneska už je to jen pár netáhel, co si tím honí ego.
Přesně tak. Pokud se netáhla zapojí do stávky, okamžitě jim sáhnout na plat a den, kdy nepracovali, jim neproplatit. On si to každý rozmyslí, když jde o peníze.
Prosím, dokázal by někdo vysvětlit také problemetiku režijních jízd zaměstnanců dopravce GWTR?
Všichni mají služební auto pro rodinu, na delší vzdalenosti letadlo a na krátké vzdálenosti vrtulník.
Dane, děkuji za odpověď. A všechna ta auta, letadla vrtulníky má pod palcem velký bos Bosáček, že?
Rozebírá se zde problematika benefitu pro zaměstnance ČD, ale je třeba řící, že zaměstnanci např. společnosti GWTR mají také kouzelné kartičky, které je opravňují k jízdě zdarma na spojích kompletně hrazených krajem. Nejdná se přitom jen o Jihočeský kraj, ale také o Královéhradecký, Karlovarský i Moravskoslezský. Velice slušně jsem se chtěl pouze dotázat někoho znalého, jak probíhá kompenzace dotčeným krajům za cesty těchto zaměstnanců GWTR.
„Velice slušně jsem se chtěl pouze dotázat někoho znalého, jak probíhá kompenzace dotčeným krajům za cesty těchto zaměstnanců GWTR“
Můj tip: pravděpodobně ta kompenzace neprobíhá nijak, a to z prostého důvodu: všechny smlouvy (u té jihočeské s GWTR to vím určitě, u ostatních to považuji „jen“ za pravděpodobné) krajů s GWTR jsou netto, tzn. riziko tržeb nese dopravce = sám dopravce může uvážit, jaké jízdenky (příp. za jakých podmínek) bude a nebude komu uznávat.
Ty odbory jsou čistě politická organizace.
Nevadí směny strojvedoucích, platy, nezařízené fírcimry na místě pobytů,……
Ale vadí režijky. A ještě zaměstnanci protestují ne proti zaměstnavateli který jim režijky nedá (ačkoliv má velkou slevu – 1500 na všechny zóny IDS JMK na rok), ale proti jeho zákazníkovi. 🙂
Na všechny zóny IDS JMK? Pokud se pletu, tak mě odkažte na příslušný článek, ale těch 1500,- má být jen příplatek na režijku, aby byla platná ve vlacích ČD i v JMK, o žádných dalších zónách se nemluvilo. A ani to po JMK nikdo nechce, nám stačí platnost ve vlacích.
Tak je možné že jihomoravákům ČD koupí IDSku na celý kraj, to je blbých 22 tisíc na osobu a rok. Pokud to budou kupovat ve velkém, třeba dostanou slevu. To by bylo hezké čisté řešení, ale teď je otázka kolik lidí mají dráhy v JmK. Ale budu to spíš náklady desítek milionů korun ročně., což by pro ČD neměly být problém.
Jinak k těm platům, bez režijky by se mohlo stát, že místo požadovaných třeba 15% (stejně se to ve finále uhraje tak na 5 – 8%, ale furt lepší než předchozí roky, kdy to byla sotva 2%), bychom mohli chtít třeba 30% (40), takže reálně by to do výplaty mohlo být i 8 – 10 tisíc měsíčně, což by asi zabolelo víc než režijky.
„takže reálně by to do výplaty mohlo být i 8 – 10 tisíc měsíčně, což by asi zabolelo víc než režijky.“
O to víc je v zájmu ČD, a. s. přistoupit na vstřícnou nabídku JMK na rozumně vysokou kompenzaci cca 120 Kč měsíčně (= 1500 Kč) ročně za „neJMK“ pracovníka ČD, a. s. (či jeho rodinného příslušníka).
1500,- za jeden kraj za vlaky ČD Vám přijde rozumné, když režijka na celou republiku vyjde na 1200,-? Máte zajímavé počty. V čem je ten JMK kraj tak výjimečný, že je dražší, jak celá republika dohromady?
„1500,- za jeden kraj za vlaky ČD Vám přijde rozumné, když režijka na celou republiku vyjde na 1200,-?“
I zde zopakuji – těch 1200 Kč je částka, kterou chce zaměstnavatel po zaměstnanci.
Těch 1500 Kč je částka, kterou chce objednatel coby přiměřenou kompenzaci za jednu režijní jízdenku typu „ne zaměstnanec ČD v JMK či jeho rodinný příslušník“.
Nic Českým drahám, a. s., nebrání tuto částku 1500 Kč ročně (tedy 125 Kč měsíčně neboli též cca 4 Kč denně) v plné výši zaměstnancům proplácet tak, že oni sami finančně nic nepoznají.
Těžko to lze vysvětlit víc polopaticky. Děkuji.
Nebo jednoduší řešení, ČD si nakoupí pár desítek „erárních“ karet od kraje. Cena je na domluvě mezi oběma subjekty (ČD-Kraj). Při nástupu na směnu, je dotyčný dostane proti podpisu, na konci směny ji opět vrátí, když je jim zatěžko vypisovat cesťáky. Nebude je přeprava vrámci služby stát ani Kč. No a v případě zájmu tu na individuální cestování máme, jako každý jiný IN100, nebo vlastní auto. 🙂
@Tuzemák… jen technická. Ve firmě České dráhy a.s. pracovalo na konci loňského roku cca 18 tisíc lidí. Řekněme, že 500 lidí ubylo (odchody k RGJ, Arriva, Leo, GWTR či k jiným soukromníkům nebo ubylo v České Třebové na železničním „hřbitově“ loko/vlaků, kde už asi není takový „nával nebožtíků“). Odhaduji, že v Jihomoravském kraji se vyskytovalo řekněme 1/5 lidí zaměstnanců ČD a.s. (někteří pracují trvale v JMK, ale někteří jen projíždí např. Břeclav jako výchozí/konečná stanice nebo Železniční uzel Brno) tj. spíše bych čekal, že České dráhy budou poptávat od Jihomoravského kraje 2 typy jízdenek a to jízdenky pro projíždějící zaměstnance… Číst vice »
Vám přijde jezdit po kraji za 1500 Kč za rok hodně? Taky zajímavé počty 🙂
Jako samostatná jízdenka na všechnu dopravu asi dobrý, ale jako příplatek (který je dražší jak režijka) za to, že budou ve vlacích dopravce akceptovány jeho zaměstnanecké výhody to je trochu moc (vzhledem k ceně základní režijky).
„vzhledem k ceně základní režijky“ – Kde se prodávají režijky za tuto „základní cenu“? Rád bych si ji koupil.
Režijka ač je jen pro zaměstnance, tak základní cenu má, nebo co je potom těch 1200,-?
Těch 1200.- je „obezlička“ zaměstnavatele, aby zaměstnanec nemuset platit daň z příjmu (a odvody) za nepeněžní část mzdy. Rozhodně to ale není cena odpovídající hodnotě.
nezapomínejte, že pro zaměstnance dopravců JMK přišel s vlastní jízdenkou za 480/990 NEVÁZANOU na Režijku MD, kterou ČD ale odmítly svým zaměstnancům uznávat v rychlících v rámci JMK. Tedy proti dnešní ceně 1100,- by jihomoravský zaměstnanec ČD mohl ušetřit 620,-Kč. Nedělejme si iluze, že všichni zaměstnanci jsou fandové a na výlety a dovolené jezdí vlakem (svá auta nechají stát doma a raději se s dětmi a batohy vydají na vlak? k moři vlakem místo letadla?, ..)., a reálně tedy potřebují celosíťovou jízdenku (který už ani celosíťová není a nebude, že? Ústecko, Jižní Čech,y Liberecko, Zlínsko, Brno – Bohumín, …). PROČ… Číst vice »
Mne hrozně baví, jak tady všichni pořád kážou, co by měl chtít a dělat někdo jiný. 😀
Ano, ale stále je to zlatá cena (oprati všem jiným cestujícím :))
Ale no tak, zase to svoje pořád dokolečka.
Tak když má někdo za 1100 republiku tak na kraj je to sakra dost. To se na to ale musíte podívat i z druhé strany. Ne jenom, že já platím třeba desítku tak je to za pakatel.
„Tak když má někdo za 1100 republiku tak na kraj je to sakra dost. To se na to ale musíte podívat i z druhé strany.“ Pohledem z oné druhé strany – ze strany „neJMK“ nádražáka: – Někdo (nádražák) dá 1100 za republiku. – Dopravce/zaměstnavatel coby slušný zaměstnavatel vážící si práce svých zaměstnanců akceptuje dohodu s JMK o tom, že neJMK pracovníci budou moci využívat JMKregionálních vlaků za příplatech 1500 Kč a onen dopravce tuto částku za každého ze zaměstnanců/jejich rodiny zaplatí. – Onen „někdo“ (ten samý zaměstnanec z kategorie „ne ČD v JMK“) nadále platí pořád těch stejných 1100 Kč… Číst vice »
Nezáviď a přidej se na dráhu a jako bonus ušetříš spoustu času na tomto webu v protireži diskuzi. Raketové inženýry potřebujeme jak sůl.
„Nezáviď“
Nikomu nic nezávidím.
„na tomto webu v protireži diskuzi.“
Proti existenci režijních jízdenek v této diskusi téměř nikdo nevystupuje.
“ Nevadí směny strojvedoucích, platy, nezařízené fírcimry na místě pobytů“
Ba naopak, v diskusích na toto téma se někteří na tyto jevy i upomínají ve smyslu „máme mizerně rozplánované směny, dopřejte nám aspoň ty režijky“ či „přespáváme na nuzných ubikacích, dopřejte nám aspoň ty režijky“ (pozn. přičemž ve skutečnosti: málokdo v takových diskusích uvádí názor, že by pracovníci dopravce neměli mít nárok na zaměstnanecké jízdenky).
Kluci, jděte do stavky, když to neuděláte teď, tak příště to začnou osekávat další kraje a nakonec třeba fira bude muset prolongovat i 8 krajů kde jezdí jen aby byl variabilní. A dostneme se do nesmyslů o kterých polemizovat je na těžké bolesti hlavy.
Zajímavé, že skoro nikoho z údajných zaměstnanců ČD nezajímá nesolidní jednání jejich zaměstnavatele vůči zákazníkům, ať už jde o tuhle nespravedlivou stávku nebo o nepravdivé nabídky služeb cestujícím https://zdopravy.cz/glosa-proc-ceske-drahy-prodavaji-mistenky-do-neexistujicich-vozu-asi-samy-nevedi-36349
Jo, je fajn aby České dráhy přišly o další kus zakázek. Buďto ve prospěch individuální/spolujízdní dopravy nebo nahradit je busy nebo levnější železniční konkurencí viz soutěž o R8, kde RGJ byl levnější o 10%. A bez podrazů, jaké předvádí zaměstnanci ČD, kteří si jako terč vybrali někoho jiného než vedení svého zaměstnavatele. Holt, kluci, „těsně vedle“.
Věřte že i u RGJ až se rozroste, je možné, že tak třeba za tři, pět let budou zaměstnanci ve stávkové pohotovosti, pokud jim např. nebude chtít přidat. Popř. tato situace časem může nastat u kteréhokoli dopravce, tak jako u ČD
@Pako: Budou ale stávkovat proti svému zaměstnavateli, nikoliv proti jeho zákazníkovi.
No proč asi firi u RJ vstoupili do federace a dobrovolně přispívají odborům. Ten s nema kroutil a vydrbaval jak to jen šlo. A najednou když jsou už ve federaci tak RJ u inzerátu na firu začal uvádět každoroční zvyšování mzdy. Jen tak sám od sebe, nic ho k tomu nevedlo.
„Kluci, jděte do stavky, když to neuděláte teď, tak příště to začnou osekávat další kraje“
Nebo takové kraje tím více přidělí kontrakt jinému dopravci než ČD, a. s. Protože jiní dopravci takové problémy nemají.
To je nějaká duševní porucha furt kopírovat psané texty? A komu to budou zadávat ty kraje kdyzt už teď soukromníci od nového GVD mají problém s personálem. Viz arriva, pár nespokojenců od CD se najde co přestoupí ale to je nespasi. To je jak se u carga hekalo blahem jak o všechno přijdou a itak má vargo prest 70% výkonu je pátý největší dopravce v EU. To si jako opravdu myslíte, že to převezmou ve velké míře soukeníci?
Zkuste se podívat kolik jezdí auto po silnici, takže podpořit spolujízdu parkováním gratis … to bude tvořit část náhrady. Ale díky stávce železničáři naštvali hodně lidí, takže si stačí připomenout fakt že jsou auta brutálně zdaněné a hromadná doprava (zejména regionální vlaky) tak bohatě dotované… tak se to narovná díky omezení veřejné hromadné dopravy ve prospěch aut.
To fakt nikoho ze železničářských odborářů netrklo, že některé málo využité tratě brzy skončí? A fakt lidem ze SŽDC nedochází, že bude tlak na zrušení tratí které vedou souběžně se silnicemi?
A JMK je tak výjimečný, že uznání režijky ve vlacích ČD by u něj mělo být dražší jak na celou republiku.
Nebo máme být takový dobrodějové a vzdát se režijky za 20 000 ročně (2 000 měsíčně) do výplaty, protože všichni přeci děláme jen kvůli prachům a 2 000,- je přeci pořádný ranec.
Leda tak ve snu, kde ty auta hlavně ve městech budou parkovat, když už teď není místo a zavádí se modré zóny. To jako všichni ráno vyjedou do práce autem? Jen od Tišnova na Brno jezdí ráno 4 narvané vlaky za hodinu. To jako ty lidí teď všichni sednou do auta. A co žáci, budou řidicaky od deseti let. Nebo jak si predstavujete?
Holt namísto zeleně budou parkoviště. A ne, všichni nepřesednou do auta, pouze část. A nestane se to hned, ale během pár roků skončí lokálky a bude tlak na ukončení provozu tratí vedených souběžně se silnicemi (tj. tratě bez významného podílu nákladní dopravy). Tj. ano, část zaměstnanců si touto nespravedlivou stávkou polepší (zůstanou vytížené tratě kde se doufám dokáže železniční dopravce ČD líp uživit než na zapadlých lokálkách). Jo, a ČD můžou zapomenout na dosavadní víc než 95% podíl na regionální dotované železniční dopravě na jižní Moravě, protože už leda politický sebevrah si po této nespravedlivé stávce zopakovat rozhodnutí sociálních demokratů… Číst vice »
Žádné parkoviště ve městech nebudou, kde je postaví, max parkovací domy za cenu parkovného co většina lidí nezaplatí. Od baráku mam jeden takový dům za cenu 36000 ročně. To se vyplatí. Spravedlnost je taková jakou si vyberete. Kdyby jste rezijku měl, viděl bych jste jinou spravedlnost a tak podobně. Politický sebevrah bude kopat jak o život, ostatní kraje to radši nechali být. Hlasy voličů a udržení se v politice jsou pro ně důležitější. MD dalo krajům pravomoc rozhodovat o veřejné dopravě v kraji, poněvadž kraje vědí lepe jak kde co je potřeba. Na to krajům významnou částkou přispívá MD. V… Číst vice »
@Dan, ale já bych taky chtěl mít proplaceny cesty z/do práce…. to mi přijde jako normální požadavek na zaměstnavatele. Akorát nechápu proč lidé od ČD a od SŽDC o tomto požadavku dosud nikdy nejednali se svým zaměstnavatelem, tj. firmou České dráhy resp. SŽDC… aby jim jejich zaměstnavatel kupoval/proplácel jízdenky…. Přece na jižní Moravě se bavíme o předloňsku 2017, kdy ČD už věděli (a to včetně odborářů v dozorčí radě ČD) že nově bude o jízdenkách již nebudou rozhodovat České dráhy, ale Jihomoravský kraj (tzv. brutto smlouva, kde České dráhy jezdí za své náklady plus přiměřený zisk).
https://zdopravy.cz/nejvetsi-zakazka-na-zeleznici-jihomoravsky-kraj-vybira-dopravce-za-vice-nez-5-miliard-korun-6087/
Akorát to asi ještě nikdo netušil, jaký bordel udělají s režijkami, resp. Nikdo nepočítal, že by je mohli chtít zakazovat.
Prosím Vás, co dělají zástupci odborů v dozorčí radě ČD? Spí? Přece druhá největší zakázka pro České dráhy (největší zakázkou mají ČD od Ministerstva dopravy) není maličkost, takže proč odbory zaspali a neuvědomili si, že se „mění pravidla“… že má-li pokračovat proplácení cest z/do práce zaměstnanců Českých drah a.s., tak České dráhy a.s. budou muset kupovat jízdenky pro své zaměstnance (v regionální dotované dopravě na jižní Moravě)… Přece nejde nabídnout zakázníkovi za jakou částku bude dopravce jezdit, uzavřít smlouvu že zákazník si ponechá tržby a dopravce bude „mít své jisté“ a následně zákazníkovi sdělit, že část cestujících musí jezdit bezplatně,… Číst vice »
Axel, jednoduchá otázka? Mluvil některý z krajů, že s přechodem na nový typ smlouvy o zákazu režijek? Pokud vím, tak ne, ani o zákazu tarifu dopravce, zde je primární chyba.
Znovu zopakuji – změnila se pravidla hry (vyjednávalo se o nich v 2017, smlouva ve 2018)…. tj. dle nových pravidel je logické, že České dráhy získají jízdenky pro své zaměstnance, tak že tyto jízdenky budou kupovat… nic jim v tom nebrání a už dostali brutální slevu (1500 Kč ročně). A proto nechápu proč nyní železniční odbory nestávkují proti vedení svého zaměstnavatele, ale namísto toho zaměstnanci chtějí zlomyslně poškodit zákazníky svého zaměstnavatele.
už jsem to psal, opakuji se, ale … kromě přechodu na smlouvu s rizikem tržeb JMK jako jediný soutěžil … a tedy dle platného Tarifu MD o zam. výhodách Režijky neplatí atd. … ano – řešit se mělo v roce 2017, v rámci soutěže je možnost pokládat dotazy, připomínky, …. předpokládám, že jak vedení ČD, tak OSŽ (prostřednictvím podnětů vůči ČD) této možnosti plně využilo … celá věc je tedy nyní poněkud překvapující a spíše mi připadá, že všichni spali 🙁 … nebo to někomu účelově vyhovuje
Jen faktická: třetí. Druhý je Středočeský kraj.
@HonzaLB, jojo. já to bral z pohledu krátkodobých zakázek. Protože ve Středočeském kraji se ČD dohodli na 10-leté smlouvě. Zatímco na jižní Moravě šlo pouze o 3-letou smlouvu od 2020 , tj. brzy bude další vyjednávání o smlouvě na další období po 2023… takto jsem myslel (ale nenapsal -:))ten hejt, že si odboráři v dozorčí radě ČD měli prioritizovat monitoring činnost svého zaměstnavatele. Proto nechápu ten virvál odborářů proti zákazníkům ČD, když z pohledu ČD jde na jižní Moravě v zakázce na 5 miliard o nespravedlivou stávku kvůli pár milionům korun ročně (počítám několik tisíc paušálních jízdenek za ten směšný… Číst vice »
Byla podepsána brutto smlouva a nikdo netušil, že budou platit jízdenky objedbavatele a nikoliv jízdenky dopravce.
V tom případě byste měli vyměnit obchoďáka který neví co prodává.
Hm… jsem jen obyčejný cestující, kterého naučili číst, psát a počítat…. tak co jsem zjistil (na rozdíl od profesionálních odborářů zastupujících desetisíce železničářů z ČD/SŽDC/…): „10.1 Veškeré tarify a Smluvní přepravní podmínky uplatňované Dopravcem při poskytování plnění dle této Smlouvy stanovuje Objednatel, resp. Pověřená osoba. “ „10.3 Dopravce není oprávněn vyhlašovat vlastní, ani jakýkoliv jiný tarif či kombinaci tarifů na Linkách bez souhlasu Objednatele.“ Objednatel je Jihomoravský kraj. Zdroj Registr smluv ke smlouvě datované 27.6.2018. Je ke zvážení jak moc/málo jsou přínosní profesionální odboráři, kteří si smlouvu přečtou po více 15 měsících od podpisu (a cca 10 týdnů před účinností… Číst vice »
Myslím tuhle smlouvu https://smlouvy.gov.cz/smlouva/6098607 Celou jsem nečetl, ale nenašel jsem nic z čeho by vyplývalo právo Českých drah libovolně (a z kapsy Jihomoravského kraje) komukoliv rozdávat jízdenky… jestli se pletu, tak budu rád, když někdo ocituje tu příslušnou pasáž textu… Když už mě ti i…i z odborů v ČD/SŽDC donutí svojí nespravedlivou stávkou přesednout do auta, tak bych rád věděl jestli i železničářské odboráře ve škole naučili číst, psát a počítat. Nespravedlivou stávkou myslím to, že nestávkují proti svému zaměstnavateli (aby ČD proplatili svým zaměstnancům celkem těch pár milionů ročně – jde o jen o pár milionů, protože ČD dostali… Číst vice »
„„10.3 Dopravce není oprávněn vyhlašovat vlastní, ani jakýkoliv jiný tarif či kombinaci tarifů na Linkách bez souhlasu Objednatele.““
A jaká ironie, když už s tím onen objednatel souhlasil v rozumné podobě „490 Kč/ks pro místní pracovníky ČD“ (mimochodem, i tuto částku by ČD mohly zaplatit za své zaměstnance samy a nepožadovat ji po svých zaměstnancích“, resp. 1500 Kč za ostatní (kde i tady platí, že tuto částku může za zaměstnance zčásti či i plně uhradit zaměstnavatel), tak je to pro některé osoby stejně špatně a ustaví stávkový výbor úkolující kromě zaměstnavatele (O. K.) mj. také onoho vstřícného objednatele.
Smutné. 🙁
přidejte ještě pár měsíců, protože znění smlouvy bylo zveřejněno už při vyhlášení nabídkového řízení, tedy v roce 2017.
To je úplně jednoduché, teď to vygradovalo tak teď se to řeší. Doteď se čekalo jak se kdo zachová. Pokud chcete proplácet jízdné do práce tak věřte, že takový zamestnavatele jsou a můžete dát výpověď a k takovému přestoupit. Jinak když jsem dělal na dráze tak jsem tam byl jenom kvůli rezijce abych mohl jako mladý cestovat po cz-sk a Evropě. Na nějaké dojíždění to až tak není, pokud někdo nedojizdi daleko. Ten benefit je úplně o něčem jiném než o dojíždění do práce. A další obrovsky benefit je neřešit nákup jízdenek. Jedu z Košic do Brna jeee, to je… Číst vice »
„To je úplně jednoduché, teď to vygradovalo tak teď se to řeší.“ Zajímavý postřeh, že „gradace“ tedy trvala prý cca 2 roky. Velmi pomalá „gradace“ co do hájení zájmů zaměstnanců. „A další obrovsky benefit je neřešit nákup jízdenek. Jedu z Košic do Brna jeee, to je přeplněný vlak“ Pouze připomenu to, co jste napsal jen „mezi řádky“: – platící cestující takovým vlakem jet musejí – ani takové výhody nestojí zaměstnavateli (ČD, a. s.) za to, aby za ně proplatil těch 1500 Kč ročně A také připomenu, že: – cesta z Košic do Brna = bez použití jakéhokoliv spoje objednávaného Jihomoravským… Číst vice »
Kopirovaci psychopate a bla bla bla. Pořád dokolečka jak u blbečku.
Ja to uvedl jako příklad a ty se toho chytneš jak cikánce cecku a gradujes do nesmyslnych vysin dal a dal….
Nebudu, můžu přijet od Bratislavy, takže vůbec přes Ostravu nemusím jet.
„můžu přijet od Bratislavy, takže vůbec přes Ostravu nemusím jet.“
… čímž padá vámi zmiňovaná varianta „přesednu ve Vrutkach do jiného místo přes BA to vemu prest Ostravu“ (coby vámi zvýhodněná výhoda oproti platícím cestujícím, kteří i při přeplněném vlaku již musejí v takovém vlaku zůstat, protože jízdenku mají pro konkrétní trasování), resp. přinejmenším se mění do krkolomné varianty „přes Ostravu a dále přes Olomouc/Prostějov“ či do ještě oklikovější varianty „z Ostravy do Brna přes Břeclav“.
Chytrý kluk, te je tady škoda v diskuzi, máš na vic…
Já o žádném přesedání ve Vrútkách nemluvil, navíc kdyžtak mohu dojet do Olomouce a z Olomouce Rychlíkem, ten pokud vím, zůstává ČD.
To že je nemají, neznamená že je jednou nebudou mít…
Souhlasim a mate moji podporu,ale pozadujte „rezijky“ (nebo jine zvyhodnene jizdne) predevsim po svem zamestnavateli (CD), ne po JMK ani jinem kraji. Vsak se svym zamestnavatelem urcite nejak dohodnete, je vas malo a on vas potrebuje…
Přesně tak, celá stávka je nespravedlivá, protože odboráři míří „těsně vedle“. Holt měli už dávno vyjednávat se svým zaměstnavatelem firmou České dráhy (nebo SŽDC). A to vyjednávání o jízdách z/do práce zaměstnanců ČD/SŽDC zdarma by ideálně mělo skončit před podáním nabídky Českých drah Jihomoravskému kraji.
Jaký z/do práce zdarma, přejezdy během směny se dají proplatit.
Režijka je jiný název pro IN100
A on kdy, na In100 mohu na Slovensko či si převézt kolo?
Tak IN100 + podobný produkt na Slovensku + kolo.
Takže to stejné není, potom i částka 20 000,- ročně je jen výcuc.
Informace o tom, že jste drážní zaměstnanec se dá nahrát i na IN 100. je to naprosto stejná kartička, se stejným čipem.
Jízda na Slovensku není vázána na režijku. Režijka je pouze elektronický doklad o zaměstnání.
Ne rezijka neni IN100. V mnoha vecech se lisi. Ma horsi vlastnosti nez IN100.
Proplaceni cest je hromada papirovani, ve vysledku to stoji vic nez a rezijka/IN100.
„Ne rezijka neni IN100. V mnoha vecech se lisi. Ma horsi vlastnosti nez IN100.“
Srov. s příspěvkem napsaným o 17 minut dříve a „o řádek výše“:
„A on kdy, na In100 mohu na Slovensko či si převézt kolo?“
🙂
„Proplaceni cest je hromada papirovani“
Přesto k němu – předpokládám – např. taková SŽDC již přistupuje, když proplácí např. traťovým pochůzkářům či údržbářům zab. zař. cesty do stanic/úseků, kde buď není osobní železniční doprava, anebo kde osobní doprava je, ale zajišťovaná jiným dopravcům než ČD, a. s.
A slyšel jste o tom, že gvtr dalo szdc jízdenky gratis, zkuste hádat proč.
Pst to se tady říkat nesmí, přeci jiný dopravce nikdy nebude režijky akceptovat
Ale oni jim nic nedali, za účelem služebních cest uznávají služební průkaz vybraných zaměstnanců SŽDC a za následné proplacení jízdného, je to stejné jako kdyby jim SŽDC vyplatila cesťák.
Popř. jak se dopravují zaměstnanci, kteří si režijku nepořídili.
Do práce létají tzv trondoidem…
V něčem horší, v něčem lepší, jak In100.
IN 100 je proti rezijce menší brácha.
Časem nebude:-))
Za normálních okolností (třeba u učitelů) požadavky zaměstnanců podporuji a přijdou mi smysluplné. Tady v tomhle případě by to ale opravdu už chtělo někoho jako Ronald Reagan:
„V roce 1981 začala stávka vyhlášená odbory letových dispečerů, čímž byl porušen zákon zakazující odborům zastupujícím státní zaměstnance stávkovat. Reagan vyhlásil na základě „Taft Hartley Act“ nouzový stav a v tiskové konferenci vyzval stávkující, aby se do 48 hodin vrátili do práce, jinak o ni přijdou. Dne 3. srpna 1981 nechal Reagan vyhodit 11345 stávkujících dispečerů, kteří neuposlechli jeho výzvy.“ (wiki)
Nesouhlasím, že stávka má být ukončena propouštěním. Protože zaměstnanci ČD i SŽDC mají právo stávkovat. Ovšem jinou věcí je jejich kuriózní omyl, že železničáři kvůli svým mzdovým požadavkům stávkují s cílem donutit ke změně názoru nikoliv svého zaměstnavatele (=to je přece normální), ale stávkou chtějí donutit ke změně názoru zákazníka svého zaměstnavatele. Takže za mě jde o nespravedlivou stávku i kdyby šlo o hlavičku špendlíku nebo jinou haléřovou položku. A budu volit ty partaje, které omezí podíl železniční dopravy na veřejné hromadné dopravě. V první řadě budou cílem lokálky s nízkým využitím. V druhé řadě doprava na železničních tratích vedených… Číst vice »
Jak mám jednat se zaměstnavatelem, když ten mi chce umožnit využívat benefit? On není ten, kdo ho blokuje, nebo snad má přistoupit na nesmyslných 1500,-? Navíc jaký je rozdíl mezi režijkou zaměstnance v JmK a neJmK, že si kraj troufá to takto dělit?
Velká pravda, takto to tu ještě nikdo nenapsal.
@Dominik … Co kecáte? České dráhy mají právo nakupovat paušální jízdenky od Kraje, tak jako každý jiný za tržní ceny https://www.idsjmk.cz/cenik/Cenik.pdf a poskytovat nakoupené jízdenky svým zaměstnancům. České dráhy jako velký zákazník dostali od Kraje velkou slevu (podle mě přemrštěnou protože těch 1,5 ročně je fakt pakatel), takže nechápu co by ještě České dráhy chtěli….
To je možná lákavé, pro někoho, kdo benefit na dopravu nemá, ale jakou má logiku, kupovat paušál IDS (když kraj se rozhodl hrát si na svém písečku, protože přeci tam nikdo jiný, než občané kraje, VHD nejezdí), když mám režijku. Navíc nikdo po kraji nepožaduje platnost v MHD či bus, takže to bude jen příplatek za akceptaci režijky, takže to dost je
Zkuste pročíst ještě jednou výše uvedené a poté použít hlavu. Protože pak třebas napíšete něco smysluplného. A zopakuji – co jste si Vy jako zaměstnanci v minulosti dohodli se svým zaměstnavatelem České dráhy a.s., tak nemá souvislost s veřejnou regionální dopravou dotovanou Jihomoravským krajem. Protože ČD se dobrovolně zřekli svého dřívějšího postavení plnohodnotného dopravce (který riskuje kolik utrží od cestujících) a vydali se na jednodušší cestu „odjezdit to“ jako námezdný provozovatel vlaků. Čili České dráhy chtějí-li pro své zaměstnance přepravu zdarma, tak tu přepravu musí zaplatit Jihomoravskému kraji. A České dráhy to mají Jihomoravskému kraji zaplatit v tržní ceně (což… Číst vice »
„(když kraj se rozhodl hrát si na svém písečku, protože přeci tam nikdo jiný, než občané kraje, VHD nejezdí)“
To nikdo netvrdí. Ani sám kraj.
„Navíc nikdo po kraji nepožaduje platnost v MHD či bus, takže to bude jen příplatek za akceptaci režijky, takže to dost je“
Opět (pokolikáté už?) zopakuji: 20 000 děleno 14 (+ zaokrouhlení „nahoru“ s přihlédnutím k velikosti kraje) = 1500 Kč ročně coby přiměřená cena coby kompenzace ze strany dopravce směrem k objednateli.
Ještě jednou 20 000 je cena In100 za režijku platím 1500,-, takže z logiky věci (když to chcete počítat z ceny) byste to měl počítat z toho kolik platím za režijku, kdyby to byl příplatek na In100, tak si to počítejte z In100 (nebo kdyby alespoň poskytovaly to samé).
Navíc bych rád viděl něco, kde příplatek za rozšíření je větší než základ.
„takže z logiky věci (když to chcete počítat z ceny)“
Už jsem to sem psal asi třikrát, tak zkusím napočtvrté:
rozlišujte „cenu, za kterou zaměstnavatel prodá jízdenku zaměstnanci“ (zde 1200 Kč pro celou síť, zvýhodněná zaměstnanecká cena) vs. „cenu, za kterou dopravce-zaměstnavatel kompenzuje uznávání jízdenky směrem k objednateli“, zde 1500 Kč (vyjma pracovníků ČD v JMK a jejich rodinných příslušníků – pro vlaky objednávané Jihomoravským krajem) coby cena odpovídající hodnotě ekvivalentu pro běžné cestující (protože ona kompenzace se netýká zaměstnance, nýbrž je ve vztahu dopravce – objednatel).
Co je na 1500 nesmyslného, všechna pásma IDS JMK na rok stojí míň?
Jde o to, ze je spousta lidi co tohle nepotrebuji. Proste staci ty vlaky. Pak taky lidi co prejizdi z kraje do kraje … to jako az tohle zavede kazdy kraj tak clovek bude davat pres 20k krajum? Asi ne. Zakladni problem tohole je v prvni rade totalni nekoncepcnost a nedomyslenost. Coz je v tomto state cim dal vetsi standard at jde o cokoliv.
„to jako az tohle zavede kazdy kraj tak clovek bude davat pres 20k krajum?“
– Předně, zdaleka ne každý kraj toto zavádí, tzn. mimoběžně předjímáte.
– A hlavně: nejde o platbu ze strany zaměstnance (viz vaše zmínka „ČLOVĚK bude dávat“), ale ze strany zaměstnavatele (resp. de facto ani nejde o platbu, ale o snížení úhrady, kterou tak jako tak dopravce dostane od objednatele za zajištění služby).
1. Ze pro strom nevidite les, je vas problem.
2. Samamova metoda. To ze ted je to jeden kraj, neznamena ze za nekolik let to nebudou vsechny.
3. Clovek nemuze jezdit na 20 mistech najednou. Bohate by stacilo kdyby ten poplatek byl za jeden kraj a to ten ve kterem konkretni zamestanec bydli/pracuje a ostatni kraje to uznavaly. Takove reseni je ekonomicky win-win pro vsechny. Technicky vzato to nemusi byt omezeno jen na zamestance … klidne by mohla byt „celostatni IN100“.
„Samamova metoda. To ze ted je to jeden kraj, neznamena ze za nekolik let to nebudou vsechny.“ V převážné většině krajů tomu tak nebude dalších 10 let, protože se tam nesoutěžilo (a v nesoutěžených krajích musejí být režijní jízdenky ČD uznávány – viz platná vyhláška) a také proto, že ony 10leté kontrakty v oněch krajích ani nic takového nepředpokládají. „Clovek nemuze jezdit na 20 mistech najednou.“ Tím méně dávají logiku argumenty typu „nádražák z Chebu jede do JMK jednou za rok, takže těch +1500 Kč placených za něj zaměstnavatelem směrem k objednateli je moc“. „Bohate by stacilo kdyby ten poplatek… Číst vice »
– Celostatni IN100 pro vesterou dopravu, muze byt pro bezneho cloveka pri dnesnich cenach klidne 25k a stale to bude vyhodne pro vsechny strany.
– Urovnen zvyhodneni pro zamesntance v doprave je otazka, predpokladam, ze by ty jizdni vyhody byly stupnovane stejne jako u beznych zakazniku – tj. forma nejake slevy z bezne ceny. To by melo vyhovovat vsem stranam a bylo by to zcela transparentni. Nebo se pletu?
Nebo jednoduše převést současnou režijku pod SJT, výhody v zahraničí dojedná MD, režijka bude pro všechny zaměstnance drah a bylo by po problému, ale to se raději CENDIS zaštiťuje síťovou jízdenkou.
„Navíc jaký je rozdíl mezi režijkou zaměstnance v JmK a neJmK, že si kraj troufá to takto dělit?“ Sám JMK to zdůvodnil – zaměstnanec v JMK se podílí na provozu vlaků smluvně objednaných Jihomoravským krajem. Zaměstnanec mimo JMK nikoliv. „On není ten, kdo ho blokuje, nebo snad má přistoupit na nesmyslných 1500,-?“ – Nelze než i zde zopakovat, že oněch 1500 Kč/ks/rok je přiměřená částka co do věci „kompenzace od dopravce k objednateli“, resp. co do věci „cena celosíťové jízdenky děleno počet krajů“. – S ohledem na předchozí: blokující stranou jsou ČD, a. s., nepřistupující na kompromisní nabídku JMK s… Číst vice »
1500,- zato, že budou respektovat režijku ČD ve vlacích ČD? Trochu drahý špás, jo kdybychom požadovali všechny dopravce a k tomu ještě bus a MHD, tak neřeknu, ale to po kraji nikdo ano nechce.
„1500,- zato, že budou respektovat režijku ČD ve vlacích ČD?“
Ne, 1500 Kč za to, že bude respektovat režijku ČD pro „osoby nezajišťující provoz těchto vlaků na území předmětného kraje + jejich rodinné příslušníky“ ve vlacích, jejichž provozovatelem jsou ČD, a. s., ovšem s nositelstvím tržeb ze strany objednatele.
„Trochu drahý špás“
… tedy 125 Kč/měsíc. Neboli 4 Kč/den. Z pohledu kraje velmi vstřícné (a cenově i přiměřené s ohledem na již zmíněné „20 000 Kč děleno čtrnácti“).
A v čem je JMK tak výjimečný, že by měl být dražší, jak režijka po zbytku republiky?
„A v čem je JMK tak výjimečný, že by měl být dražší, jak režijka po zbytku republiky?“ Překopíruji i sem: Těch 1200 Kč je částka, kterou chce zaměstnavatel po zaměstnanci. Těch 1500 Kč je částka, kterou chce objednatel coby přiměřenou kompenzaci za jednu režijní jízdenku typu „ne zaměstnanec ČD v JMK či jeho rodinný příslušník“. (tzn. smícháváte dohromady dva pojmy – sníženou cenu ve vztahu „zaměstnavatel – zaměstnanec“ vs. běžnou cenu ve vztahu „objednatel – dopravce“). Nic Českým drahám, a. s., nebrání tuto částku 1500 Kč ročně (tedy 125 Kč měsíčně neboli též cca 4 Kč denně) v plné výši… Číst vice »
Mně se strašně líbí jak všichni šmejdi se snaží když už není zbytí rozepisovat částku na týden, den, případně hodinu jen aby to opticky vypadalo jako nízká částka. Vždyť jsou to jen dva rohlíky denně a podobné nesmysli.
„Vždyť jsou to jen dva rohlíky denně“… a ani za to nestojí takové společnosti, jakou jsou ČD, a. s., jejich „neJMK“ zaměstnanci za to, aby za ně tato společnost zaplatila ekvivalentní částku umožňující přepravu těchto zaměstnanců ve vlacích objednávaných Jihomoravským krajem.
„jí jak všichni šmejdi se snaží když už není zbytí“
Samozřejmě že „je zbytí“; mnoho dalších argumentů již bylo napsáno. Zpět tedy k roční částce 1500 Kč: jde o přiměřenou, vstřícnou částku, kterou by ČD měly v zájmu sociálního smíru se svými „neJMK“ zaměstnanci akceptovat.
Zatím tak neučinily.
Možná pro Vás, ale k ceně režijky je to absurdní (a je jedno zda to bude hradit zaměstnavatel či zaměstnanec). Ještě jsem u ničeho nezažil, aby příplatek za rozšíření stál víc jak základ.
Tak třeba pražská Lítačka – základ (samotná karta) stojí 50 až 100 Kč, a rozšíření (aby vám to v nějakých pásmech platilo jako předplatní jízdenka) stojí vždycky víc než ten základ.
„Ještě jsem u ničeho nezažil, aby příplatek za rozšíření stál víc jak základ.“
Předně: všechno je jednou poprvé.
A hlavně: všechno je také relativní.
Pokud by „základní“ režijní jízdenka stála (ve smyslu „zaměstnavatel by za ni od zaměstnance požadoval“) jen 100 Kč/ks/rok, pak by „příplatek za rozšíření stál víc než základ“ i v případě, pokud by takový příplatek byl třebas jen 150 Kč/rok (a dost možná by tedy i – z vašeho pohledu – by „to k ceně režijky bylo absurdní“).
Argumentujete pouze ze své strany a neberete v potaz protistranu podud protiargumentuje a nesouhlasi. A pořád dokola u v milionovém příspěvků na tomto webu.
Podmínky, za jakých budou zaměstnanci jezdit po kraji, měl ale zaměstnavatel, tedy ČD, s Jk vyjednat ve smlouvě. Ze strany ČD bylo několikrát řečeno, že s podobou smlouvy nemají žádný problém…takže ať tyto částky zaměstnancům jednoduše zaplatí. A odbory to mají prosazovat při projednávání nové kolektivní smlouvy…
@ukojesita… Přesně tak. Nechápu, proč tak normální věc (=zaměstnanci ČD mají jednat s vedením ČD) nechápou zdejší diskutující, kteří údajně pracují pro ČD.
Akorát doplním – Odbory v ČD měly řešit už v roce 2017 (předtím než ČD poslali nabídku Jihomoravskému kraji), od toho mají ze zákona možnost dostávat informace od svého zaměstnavatele (např. formou účasti v dozorčí radě, která má konkrétně v ČD dost silnou pozici).
Vy stě se úplně zbláznil?!Ekologie Vám asi nic neříká že?!
A odkud vzal těch náhradu za těch 11345 dispečerů? Je natrhal na stromě nebo jak, trošku se rozepíšte….
https://en.wikipedia.org/wiki/Professional_Air_Traffic_Controllers_Organization_(1968)#August_1981_strike
Četl jste to předtím než jste to sem vložil?
Ano. Tazatel se ptal na podrobnosti. Ty jsou tam popsány dostatečně, i když v duchu amerického přístupu.
No právě a je tam napsáno, že jim to pěkně zkolabovalo, potom využili armádní dispečery, snad i z uklízeček se snažili udělal dispečery a v roce 1985 zrušili těm co stávkovali doživotny zákaz a brali je zpět. Samozřejmě vznikli nové odbory do kterých vstoupili. Dále je tam uvedeno, že trvalo 10let až se situace stabilizovala. Takže nevím co tímto ten pitomec Regan dokázal? Potom dál Clinton tento nesmyslný zákaz úplně zrušil v devadesátých letech. Proč asi, jenom tak sám od sebe, z ničeho nic ho to trefilo. Nemáte odkaz na vyčíslení škod za těch 10let?
Hoho,to je správná připomínka,jenom nevím,jestli stejný zákon,tj.zakazující stávku státních zaměstnanců platí i u nás.Pokud jo,tak duševní giganti,jako Hralckaw, kteří ani neví,kdo je jejich zaměstnavatel,ale je přesvědčen že stát 🥴, vlastně chystali nelegální stávku.Dává logiku aby v organizacích nezbytných pro funkci státu byli zaměstnanci státu,bez možnosti stávkovat.Policie, armáda, hasiči ,řízení leteckého a železničního provozu.Jeden z železničních dopravců ale jistě pro stát nezbytný není,tak ať si jeho zaměstnanci stávkují do zblbnutí.Jenom aby to ten jejich zaměstnavatel přežil.Kupředu,levá…🚂🚂🚂
Bože, to je taková spleť nesmyslů, a ten závěr, to je koruna diletantismu. To jako, že doprave, který má i od nového GVD pořád 95% podíl není vůbec důležitý. Bravo, takové odborníky potrebujeme jak sůl. Ne aby jste nám náhodou emigroval…
Možná má 95% podíl, ale pokud nezíská žádné zakázky, ještě bude rád, pokud od něj někdo jeho vozidla a pracovníky převezme. DPÚK měl taky v jednom kraji téměř monopol, a když zlobil, do roka po něm nebylo málem ani památky. V okolních zemích je spousta dopravců, kteří – také díky celosvětovému útlumu železniční dopravy – rádi skočí po každé zakázce. Třeba takové DB už tady získaly dominanci v autobusové dopravě, tím spíš by pro ně nebyla železniční v tak malé zemičce, jako jsme my.
Byla by škoda, kdyby ti poctiví a normální lidi z ČD (potkávám jich spoustu) přišli o práci kvůli neschopnosti/hlouposti odborářů působících v ČD a kvůli chybám managementu firmy ČD
Jako myslíte arriva tak Vám klepne ještě víc co ona nabízí benefity na cestování. Třeba skupinová jízdenka ARRIVA za 300kč na rok i pro rodinné příslušníky a třeba jízdenka AVL dokonce zdarma. Jako za 300kč možnost jezdit v celé skupině arriva by byla bomba. Kor když působí snad v 15 státech EU.
Ááá, zas ten chytrolín,co doslova nemůže kvůli režijkám spát. Psát příspěvek ve dvě v noci,to už je choroba.
V ČR protiústavní.
Nashledanou.
Mimochodem, jak vysoké příspěvky na dopravu na pracoviště dostávají od zaměstnavatele (tzn. SŽDC, s. o.) výpravčí SŽDC sloužící ve stanicích Holubice, Rousínov, Komořany u Vyškova a Luleč, tedy ve stanicích, ve kterých nic či skoro žádné vlaky nezastavují?
Děkuji za odpověď.
Zatím žádné, navíc tato situace jde řešit i tak, že může být určen vlak, který tam běžně nestaví, ale pro dopravní zaměstnance tam zastaví. Tak jako se to řeší i u hůře dostupných hradel a hlásek.
„navíc tato situace jde řešit i tak, že může být určen vlak, který tam běžně nestaví, ale pro dopravní zaměstnance tam zastaví.“
Otázka zcela konkrétně míří na tyto čtyři stanice. Staví v nich některý z rychlíků tzv. olomouckých (dopravce: ČD) či bohumínských (dopravce: ČD; od 12/2019: Regiojet)?
Nevím, tamější trať zas tak dobře neznám.
Tak ono existuji i odbočky kde taky nic nezastavuje. A co má jako být? Teď by neměli mít nárok na tento benefit?
Už rozvil čas a voní nadějemi svobody slunce, prší z oblaků. Vpřed, soudruzi, hle, zaslíbenou zemí, kde už není pánů ani žebráků. Kde nebe míru nad hlavou se klene, kde už člověk není vlkem člověku. Vpřed, soudruzi, k té zemi zaslíbené, kterou chudák marně hledal od věků. R. Do houfu v srdce spojme svoji víru, muž podle muže, podle boku vbok, my dojdeme! My dojdeme! Je čas, je čas, by každý z nás svou paži k činu zved! Tam, kde se napře síla v jeden ráz, tam se pohne svět! Do houfu v srdce v jeden pevný blok, kupředu levá,… Číst vice »
Žije, žije ve stepi
jeden v suché otepi.
Druhý v láptích pod pařezem,
třetí v díře mezi bezem.
Ať si jsou, tam kde jsou.
Ať sem na nás
nelezou.
Rodiče moji neměli kde bydlet.
Boháči měli paláce.
My však už nikdy nepoznáme,
co je to býti bez práce!
V palácích jsou dnes ozdravovny,
pracovny našich závodů.
Z zítra pro chleba se půjdem
tak jako dneska pro vodu!
Kdo tohle všechno způsobil,
kdo podal chudým ruce?
Dělníci spolu s rolníky,
řijnová revoluce.
Z mojí mateřské školky:
Tluče bubeníček, tluče na buben
a svolává hochy „Hoši pojďte ven“.
Budujeme republiku, nebude to v okamžiku,
ale za pět let bude jako květ.
I my nejmenší chceme pracovat,
svoji republiku chceme budovat.
My sbíráme textil, kosti,
aby bylo všeho dosti.
A v ten pátý máj
bude u nás ráj.
Ti dopravci se vám na to taky mohou vysrat… 😉😉
Tuhle diskuzi odmítám číst, je tu opravdu vyjímečně hodně nablito. Snad jen podotknu, že pokud by se chtělo, jistě by se našlo kompromisní řešení, přijatelné pro všechny strany. Pokud si bude každý hrát na svým písečku, brečet a dupat do země, stejně tu ničemu nepomůže, výsledek bude ke škodě VŠEM zúčastněným, nikdo na tom stejně nic moc nevydělá (každý to na just ojebe, jak se dá) a akorát budou všichni nasraní, to je celé.
No, k tomu, aby člověk nebyl zbytečně nas… tak by stačilo, aby zaměstnanci stávkou vyjednávali se svým zaměstnavatelem. Taková stávka by byla normální, spravedlivá. A mě jako cestujícího by „bolela“, ale chápal bych ji. Jenže o normální stávku není zájem, namísto toho je cílem stávky něco jiného – nespravedlivého: odradit zákazníky svého zaměstnavatele…
Takže podle vás je kraj zákazníkem státu ?
Cože?
Napsal jste přeci že cílem této nespravedlivé stávky je odradit zákazníka svému zaměstnavateli nebo tak nějak. Již jsem psal že výbor ustavilo OSŽ takze převážně zaměstnanci SŽDC a jejich zaměstnavatelem je stát. Takže podle vaší teorie je kraj zákazníkem státu. Pěkný nesmysl že 🙂 . Čtěte po sobě co píšete.
„Již jsem psal že výbor ustavilo OSŽ takze převážně zaměstnanci SŽDC“
… a také zaměstnanci ČD, a. s.
„zaměstnanci SŽDC a jejich zaměstnavatelem je stát“
Ne, jejich zaměstnavatelem je SŽDC, s. o.
s. o. jestli se nepletu je státní organizace takže stát.
„s. o. jestli se nepletu je státní organizace takže stát.“
Nikoliv, takže samostatný právní subjekt. Ostatně (viz i jiný můj komentář) proti SŽDC, s. o. ani nejsou namířeny ony „odborářské úkoly“ (viz body v článku kurzívou).
Pletete.
Tady je zase Einsteinů na právo…
SŽDC nemá žádný vlastní majetek. Je to jen prázdná schránka, kterou si stát vytvořil, aby kam měl papírově nacpat tabulky.
Efektem, že budou stávkovat zaměstnanci SŽDC kvůli (já vlastně nevím co reálně chtějí) bude, že „neprojede ani vagon“. Jo, to odradí zákazníky. Takže v první řadě se zruší lokálky. V druhé řadě se šáhne na redukci linek vedených souběžně se silnice. A zbývající linky doufám budou výdělečnější, takže těch kdo v SŽDC „přežije propouštění“ se doufám zvednou výplaty.
To ale nic nemění na tom že jste v minulém příspěvku nenapsal blbost. Stejně tak jak je pochybná celá ta vaše teorie o nespravedlivé stávce. Mohu vám poradit ? Dříve se to říkávalo. Běžte si stěžovat na nádraží do lamparny 🙂 .
Jo, třebas jsem napsal blbost. V každém případě mě ta nespravedlivá stávka rozezlila. A budu volit partaj, která slíbí, že omezí železniční osobní dopravu, protože v tom oboru pracuje tak velká část nepříliš inteligentních, že nemá smysl pokračovat v brutální dotování, tak jako doposud. Stačí si srovnat jak obrovsky je zdaněn provoz automobilů ve srovnání jak velké částky z našich daní se používá na dotování veřejné hromadné dopravy (zejména té železniční).
Na to pane máte samozřejmě právo. Uznávám že každá stávka asi rozezli mnoho lidí.
Jenže Vy nemůžete omezit železniční dopravu, protože vlak uveze podstatně více lidí než jeden autobus. A řidiči na autobusy co? Nejsou… Takže pokud jde o inteligenci, tak raději mlčte…
Souhlasím, že dálkové vlaky zůstanou. Stejně tak zůstanou regionální vlaky s téměř plně využitou kapacitou. Ovšem brzy skončí lokálky jsou-li málo využívané (tj. využitím myslím počet cestujících/nákladů, nemyslím počet linek jezdících skoro prázdných). A v budoucnu budou ohroženy železniční tratě vedené souběžně se silnicí.
Tj. ano, ti zaměstnanci ČD a SŽDC, kteří zůstanou i po zrušení části tratí si polepší. Nevím jak se uživí ti propuštění pro nadbytečnost (kteří si propuštění vyvolali zčásti sami touto nesmyslnou a nespravedlivou stávkou)
„To ale nic nemění na tom že jste v minulém příspěvku nenapsal blbost.“
IMHO nenapsal „blbost“.
Je logické, aby představitelé odborů o svých výhodách jednali právě se svými zaměstnavateli, tzn. s ČD, a. s. (kterým JMK nabídl uznávání běžných režijních jízdenek za rozumnou kompenzaci 1500 Kč/ks/rok) a SŽDC, s. o. (např. pro zpětné proplácení běžných jízdenek z těchto regionálních vlaků coby benefit poskytovaný zaměstnavatelem – provozovatelem dráhy).
Nic takového se ovšem nestalo a odbory „zaúkolovaly“ jiné subjekty – primárně ministerstvo dopravy a Jihomoravský kraj.
1500,-Kč/rok není přiměřená suma.
„1500,-Kč/rok není přiměřená suma.“
Nelze než zopakovat, že z pohledu JMK je cena takové jízdenky adekvátní ceně celosíťové roční jízdenky ČD, tedy částce 20 000. Při rozpočtení na počet krajů, vychází oněch 1500 Kč/rok v přepočtu na jeden kraj coby odpovídající částka.
Jak jste přišel zrovna na 20 000,-? Režijka a In100 rozhodně nejsou to samé a proto jej nelze ani srovnávat. Navíc zaměstnanecké jízdné, je proto zaměstnanecké, jelikož je zvýhodněné
„Navíc zaměstnanecké jízdné, je proto zaměstnanecké, jelikož je zvýhodněné“
Z pohledu zaměstnavatele vůči zaměstnanci ano.
Z pohledu objednatele vůči dopravci (tedy zaměstnavateli oněch zaměstnanců z předchozího řádku) nikoliv.
„Jak jste přišel zrovna na 20 000,-? Režijka a In100 rozhodně nejsou to samé a proto jej nelze ani srovnávat.“
O. K., jaká by dle vašeho názoru měla být (namísto 20 000) ona částka, která by po vydělení čtrnácti vyšla coby kompenzace požadovaná Jihomoravským krajem po dopravci za uznávání režijní jízdenky pro „neJMK pracovníka (či jeho rodinného příslušníka) ČD, a. s.?
Tak jelikož za režijku platím, jako zaměstnanec 1200,-, tak logicky 1200,-, vy jste také vycházel z komerční ceny In100.
Ano 1500Kc je unosne a v jistem ohledu ok. Nicmene pokud se na to koukne v sirsim pohledu tak je to nesmysl. Proste naprosto nekoncepcni reseni. Tohle je jen dusledek neschopnosti ministerstva dopravy neco skutecne resit.
Kafemlejnek.
„již jsem psal že výbor ustavilo OSŽ takze převážně zaměstnanci SŽDC a jejich zaměstnavatelem je stát.“ Ovšem subjektem dotčeným dopady oné stávky by byl právě Jihomoravský kraj (nikoliv SŽDC či MD), viz citovaný údaj „přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“ v tomto článku. Z citovaného údaje mj. vyplývá, že pokud vůbec by se oné stávky měli účastnit pracovníci SŽDC řídící provoz vlaků objednávaných Jihomoravským krajem (což mj. znamená i pracovníky CDP Přerov řídící příslušné části tratí č. 330 a 250, přičemž jejich pracovní působiště je v úplně jiném – Olomouckém – kraji), tak by šlo… Číst vice »
Kraj je zákazníkem čd A.S.
Pane, vy jste tak chytrej, proč nejdete do politiky a všechny nás nespasíte?
„Tuhle diskuzi odmítám číst, je tu opravdu vyjímečně hodně nablito.“
Čili aniž byste konkrétní příspěvky četl, tak víte, že jde o (vašimi slovy) „zvratky/blitky“. 🙂
Pan Fanta to možná řekl dosti drsně 😀 . Ale i tato diskuze odhaluje jednu skutečnost. Celé rozdrobení bývalé ČSD celá liberalizace byla provedena dosti amatersky a způsobila jeden veliký s prominutím bordel a Kocourkov. Nejsou dovyresene vztahy nejsou patřičné zákony a pod. Asi to potrvá dlouho než se to podaří dát do pořádku. Nic víc se k tomu asi napsat nedá.
„Celé rozdrobení bývalé ČSD celá liberalizace byla provedena dosti amatersky“ … kdy pak výsledkem je, že stát přikazuje jedné konkrétní obchodní společnosti (!), aby tato uznávala své zaměstnanecké jízdenky i pracovníkům jedné státní organizace (včetně těch pracovníků, kteří do oné organizace nastoupili ve chvíli, kdy ona obchodní společnost již byla samostatným obchodním subjektem a ne státní organizací se stejným názvem). A železničářské odbory prosadily, aby toto přikazování (navzdory návrhům toto zrušit) pokračovalo i nadále. “ a způsobila jeden veliký s prominutím bordel“ … kdy namísto logického rozdělení typu „správce infrastruktury má v majetku koleje, nástupiště, budovy, jakož i řízení a… Číst vice »
Nesmyslné bylo vůbec dělení SŽDC – ČD, měla zůstat jedna společnost, ať si ostatní dopravci (případně i EU) skáčou jak chtějí vysoko, že dopravce je zároveň i správcem infrastruktury.
Místo aby si ostatní dopravci zařídili depa, zbrojení, opravy, atd…, jak umí, tak raději vymyslíme zařízení služeb, aby je tam ČD pustit museli (i když za peníze).
A to, že na silnici jezdí i vozidla, která nepatří správci silnic, je taky špatně, že? Silniční doprava měla být jeden podnik, ať si soukromí majitelé aut a autobusů skáčou jak chtějí vysoko…
Já myslím, že kraj nabídl dobré řešení. DOjíždění do práce pro zaměstnance za hubičku, pro jejich příslušníky za levný peníz a pro ty ostatní držitele jízních výhod ze zákona, nabídl více než konkurence schopnou cenu za celoroční jízdenku.
Zajímavé je, že jak jde o „režijky“, tak diskuze je vždy minimálně o stech příspěvků : -)
Největší ROFL je, že zaměstnanci chtějí stávkovat proti zákazníkům svého zaměstnavatele. To nevymyslíš.
Na zničení železniční dopravy si stačí železnice sama 🙁
…ano, bohužel je to tak. A zdaleka nejde jen o tuto problematiku. Třeba taková železniční normotvorba také dosti často vykazuje rysy podřezávání vlastní větve. Na druhou stranu – vždycky když čtu podobné články na téma režijky, tak nabývám skoro dojmu, že jde o nejzásadnější problém české železnice, což je svým způsobem uklidňující… 🙂
Jsi na velikém omylu. Jestli jsi dobře četl tak stávkový výbor ustavilo OSŽ. A tam minimálně polovinu clenu ne-li více tvoří zamestnenci SŽDC nevím proč se tu téměř výhradně hovoří a špína hází jen na ČD. A pro zaměstnance SŽDC nejsou kraje zákazníkem. Zaměstnanci SŽDC budou stávkovat proti svému zaměstnavateli proti státu.
Sorry pane. Já psal zcela záměrně o „železnici“… Zkuste vymyslet nějaké jiné zdůvodnění…
Já odpovídal panu Axelovi.
Beru zpět, sorry…
@Hracklaw… pokud jde o zaměstnance SŽDC, tak proč SŽDC nechce nakupovat jízdenky od (Jihomoravského) kraje a rozdávat tyto jízdenky svým zaměstnancům? Jo, jasně, že chápu, že SŽDC následně za nakoupené jízdenky (např. 5000 Kč/rok rozdávané zdarma). musí zdražit za používání železnice. A právě to zdražení rozhodne jestli se vyplatí udržovat i takové tratě jako je trať Čejč-Hodonín … když si člověk srovná tu hrstku cestujících, a to že tato konréktní lokálka vede skoro souběžně se silnicí a autobusák v Hodoníně je 120 metrů od vlakového nádraží… Takže ve finále zbydou leda ziskovější železniční tratě a předpokládám, že lidem kteří zůstanou… Číst vice »
Ale to je zase jiná otázka já reagoval na vás že to je stávka proti svému zákazníkovi a to tedy rozhodně v tomto případě stoprocentně neplatí.
No, jestliže stávka zaměstnanců ČD míří proti zákazníkovi jejich zaměstnavatele, tak je to nespravedlivá stávka. A ta stávka zaměstnanců SŽDC, která proběhne, tak ta je nespravedlivá na druhou.
Když můžou staVkovat učitele tak proč ne jiní…. učitele jsou chudáci….
Váš češtinář stávkoval po celý rok, zdá se.
Na dráze jsou velké podstavy , takže nějaké propouštění z nadbytečnosti fakt nehrozí
„A tam minimálně polovinu clenu ne-li více tvoří zamestnenci SŽDC“
U těch je to paradoxnější. Chtějí protestovat proti subjektu, se kterými ani jejich zaměstnavatel nemá žádný smluvní vztah.
Samozřejmě i lidé ze SŽDC mají právo stávkovat. Že by měli stávkou „vyjednávat“ se svým zaměstnavatelem je normální. Ale tato nespravedlivá stávka proti zákazníkovi svého zaměstnavatele připraví železniční dopravu o ty vlažnější podporavatele železnice jako jsem např. já. Takže postupné rušení lokálek po proběhlé stávce pokládám za naprosto férový postup a budu volit ty politiky, kteří po této nespravedlivé stávce udělají hluboký řez. A podobně bych čekal, že se zaměří pozornost i na perspektivu železniční tratě bez významné nákladní dopravy, pokud tato trat vede (skoro) souběžně se silnicí.
https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/vlaky-na-odpis-zeleznici-z-cejce-do-hodonina-nahradi-autobusy-20190403.html
Takže záchrana lokálky díky podpoře veřejnosti se už nebude opakovat https://zdopravy.cz/kraj-ustoupil-vlaky-v-useku-cejc-hodonin-rusit-nebude-27560/
Pro SŽDC nejsou kraje žádný zákazník.
@Hrackalw… O to víc nespravedlivější je stávka zaměstnanců SŽDC, která proběhne. Namísto toho, aby zaměstnanci SŽDC stávkou vyjednávali s vedením svého zaměstnavatele
A jen pro vaši informaci dle nařízení EU má dojít k poměrně značnému přesunu nákladní dopravy na železnici do určitého roku již si přesně nepamatuji má být na železnici 50 procent přepravy. Tomu rušení lokálních trati jistě napomůže a státu splnění tohoto požadavku ulehčí 🙂 .
Např. zrušení (kvůli stávce která nyní proběhne) tratě Čejč-Hodonín určitě nijak nezabrání tomu, aby se zvýšila přeprava nákladů po železnici. Nebo Vy snad víte o nějakém solventním zákazníkovi nákladní dopravy, z poplatků za přepravu jeho nákladů by se zaplatila údržba této tratě? Já o nikom takovém nevím. Takže je fajn, že proběhne stávka, aspoň skončí plýtvání kvůli nesmyslnému udržování této tratě
Tuto trať neznám tak bohužel na toto nemohu objektivně reagovat. Snad jen teoreticky. Místo kde je již hotová infrastruktura je mnohem zajímavější pro investory. A s přihlédnutím k politice EU ta železniční obzvlášť.
Víte, ta stávka která proběhne bude mít přesně ten efekt, že kazisvěti (=ti nespravedlivě stávkující) akorát znehodnotí tu zbudovanou infrastrukturu. Protože nikdo nechápe proč zaměstnanci nechtějí stávkou vyjednávat s vedením svého zaměstnavatele, ale stávkou chtějí odradit zákazníky svého zaměstnavatele.
A proto odhaduji, že během několika let rapidně ubyde železničních tratí… právě kvůli této nespravedlivé stávce (jak Vy píšete, tak kromě zaměstnanců ČD proti cestujícím budou stávkovat také zaměstnanci SŽDCD proti… já vlastně nevím proti komu… o to je bláznivější celý ten odborářský omyl).
Nespravedlivá stávka? Zaměstnavatel snad nechce umožnit využívat benefit? Pokud vím, tak to je kraj, který nejdřív nechtěl vůbec a teď si klade nesmyslnou cenu.
1. jsem přesvědčen, že ani jeden zaměstnanec SŽDC nemá v pracovní smlouvě jako zaměstnavatele Česká republika
2. ad SŽDC … může mi někdo sdělit, jaká je nabídka SŽDC vůči vlastním zaměstnancům ve věci jízdného na Jižní Moravě?
3. hmmm … v rámci kolektivního vyjednávání SŽDC je jedním z bodů rovněž příspěvek na dopravu
„Zaměstnanci SŽDC budou stávkovat proti svému zaměstnavateli proti státu.“
– Zaměstnavatelem zaměstnanců SŽDC je SŽDC, s. o.
– V žádném z bodů citovaných v článku není coby protistrana (které jsou ze strany OSŽ ukládány „úkoly“) citována SŽDC, tzn. nemáte pravdu (uváděno je pouze MD, Jihomoravský kraj a ČD).
Zaměstnavatelem zaměstnanců SŽDC je SŽDC, nikdo z nich nemá ve smloiluvě Českou republiku. A v jejich případě jde o totéž, stávkují proti zákazníkovy zákazníka svého zaměstnavatele, to nevymyslíš, dali nám kšefty, tak budeme stávkovat. Nebo si myslíš, že v případě zastavení os dopravy třeba ze Střelic do Hrušovan, atd. tam zůstanou výpravčí? Těžko, zavede se výluka a konečně budou moct jít do dolů a továren.
A pěšky.
Už se trhlo 200 za pouhé čtyři hodiny
Přesně! Okolo pos..nych režijek se točí svět. Ale když dojdeš fyzicky kamkoliv s dotazem, jak nejvýhodněji cestovat vlakem od nového grafikonu ze Zlínského kraje přes Jihomoravský a ještě s dvěma dopravci, několikrát do týdne, tak na to odpověď není…dále už bych byl jen sprostý.
Škoda, že svoje ROH nemají také ostatní železniční dopravci (Arriva, Leo Express, RegioJet a další). Mohla by být ještě větší sranda.
Ale vážně: Všechny ty dohody, memoranda a koneckonců i zákon, který přiznává „režijní výhody“ jen jednomu dopravci a stání organizaci SŽDC, jsou vlastně diskriminací všech železničářů. U těch „zákonem zvýhodňovaných“ jde o pozitivní diskriminaci, u ostatních pak o diskriminaci klasickou. A jako každá diskriminace je vlastně nelegální z pohledu evropského práva.
Tak o tom zadna, ja jsem pro aby vyhody byly v adekvatni vysi pro vsechny zamestnance verejne dopravy nezavysle na typu. Ale tohle jde na triko ministerstvu dopravy ne CD ne SZDC … .
Máte na mysli „nezávIsle“.
„Tohle“ nejde na triko MD, nýbrž na triko aktérů opoziční smlouvy (jeden sedí na Hradě, druhý teď dostal od prvního nejvyšší státní vyznamenání), kteří v tehdejším zájmu „zachování sociálního smíru“ přiznali tyto výhody zaměstnancům nástupnických právnických osob a neuvažovali při tom, že v budoucnu vzniknou další dopravci.
O diletantismu zákonodárců už jsem se tu několikrát zmiňoval a vždy jsem schytal obrovské množství mínusů.
Petr Šimral: většinou přes 300 příspěvků
Držel jsem se na bezpečné straně….
Evidentně zbytečně…
Jaký je vlastně původní účel/smysl režijek? Aby se nádražáci dostali levně na výchozí místo šichty a pak domu (což je pochopitelné a dle mne by mělo být i plně hrazené), nebo aby mohli v době volna levně jezdit kamkoliv (dovča apod.)? Protože v druhém případě je to zájem jen a pouze ČD o blaho vlastních zaměstnanců a od toho by se měla také odrážet výše ceny režijky pro JMK
“ k přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“
Jinými slovy – stávkovali by právě ti pracovníci ČD, kterých se týká ono vstřícné dojednání o krajském příplatku za režijní jízdenku ve výši jen 490/990 Kč.
Tzn. nikdo z těch, kdo by měli platit (nebo by za ně zaměstnavatel mohl uhradit či jim na to přispět) 1500 Kč či jinou částku.
Myslíte, že by se nikdo ze zbytku republiky nepřipojil?
„Myslíte, že by se nikdo ze zbytku republiky nepřipojil?“
Pokud by tak učinil, pak by tím zastavil železniční dopravu v kraji, který naopak pracovníkům ČD i SŽDC ve vlacích ČD nadále umožní. 🙂
Nejen že ti co stávkující by získali nejmíň ale taky by nejvíc riskovali protože to jsou právě oni kdo by přišel o místo pokud by vlak nahradil autobus.
Pro IDS JMK je ta stávka docela dobrá příležitost vyzkoušet si nahrazení vlaků autobusem a pokud to někde nezafunguje tak hodit vinu jinam (na ČD a jejich zaměstnance).
Nemyslím, že stávka je dobrá příležitost si něco zkoušet. Spíše nutné zlo. Uvidíme. Nicméně naštvali už tím nehoráznou stávkou=že zaměstnanci dodavatele (tj. lidé z ČD) si myslí, že je OK měnit názor zákazníka svého zaměstnavatele, tj. nechtějí normální stávku proti názoru svého zaměstnavatle
Ale s názorem, že 1500,- je moc, souhlasí, tak jak mohu protestovat proti zaměstnávateli, když s ním souhlasím.
Toto je nehorázné vydírání od JMK,naserte řízení provozu ,které patří pod SŽDC a nehne se ani kolo.
„Toto je nehorázné vydírání od JMK“
Naopak, prvky vydírání lze najít výhradně v přístupu odborů.
V projevech JMK žádné prvky vydírání neshledávám.
No vidíte a někdo by mohl považovat za nehorázné braní si za rukojmí cestující s výhružkami, že se „nehne ani kolo“
Kola se hnou, jen tentokrát možná ne po kolejích.
Počkejte pár let, SŽDC výpravčí vyhází a nahradí počítačem, který režijku nepotřebuje a nestávkuje.
Jasně, jasně, vše bude řízeno dálkově, pak přijde fialová smrt a bude stát půlka republiky (nebo požár jak v Bohumíně), pak si budeme říkat, hergot kdyby byly v každé stanici výpravčí, aby se dalo jezdit aspoň na hubu. Vždyť to vidíme už teď, porucha zab. zař. v jedné stanici a na pár hodin se nehne ani kolo.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDezlo_(%C5%BEeleznice)
A pak tu máme tratě, kam se ani takováto masivní investice nevyplatí.
Tak tam se zastaví provoz a bude tam jezdit autobus. Chápejte, já si nepřeju, aby se to stalo, ale železničáři stávkující za režijky tomu napomáhají.
A nebo robotama co?
Nadávat, kritizovat závidět, psát urážky a bludy, jo, to dokáže každej…přemýšlet a uvažovat, to už trošinku míň lidí…I když se to těm rejpalům, kteří možná o provoze vědí to, co já o politice a korupci možná nebude líbit, já jsem na to hrdý, že jsem součástí firmy, kde naprostá většina dokáže táhnout za jeden provaz. Ono, taky jsem v tom 89tým cinkal klíčema i pro tu demokracii. A jestli se někomu stávka, jako poslední možnost vyjádření nespokojenosti nelíbí, tak ať si jde do zbývajících komunistických států a neopruzuje zde…tam se na to nehraje. Taky se mi to nelíbí a je… Číst vice »
Uvědomujete si vůbec, že stávkovat proti názoru zákazníka svého zaměstnavatele kandiduje na vtip roku? Dřív nebo později podstatná část takových stávkujících logicky přijde o práci u svého současného zaměstnavatele a žádné další stávky s tím nic neudělají, protože Váš zaměstnavatel přijde o zklamané zákazníky.
Jo, kdyby lidé z ČD chtěli stávkovat proti názoru svého zaměstnavatele (=aby ČD nakupovali paušální jízdenky od Jihomoravského kraje a rozdávali nakoupené jízdenky svým zaměstnancům), tomu bych rozuměl. Ale to co předvádí odboráři naštve každého normálního člověka „žijícího mimo galaxii jménem České dráhy/SŽDC“
Oni nepříjdou o práci……..Oni už v dnešní době dávají sami od sebe výpovědi v té situaci, do jaké se dráha dostala…..i lidé, kteří pracovali dvacet a více let. A odcházejí úplně od oboru, jak jsou znechucení……Taková je situace..a nechybí moc, aby se vlaky začaly odříkat kvůli nedostatku zaměstnanců, ostatně u LB to už delší dobu je……..budou absoloventi, pár srdcařů a zbytek z východu..Nic moc pěknýho pro bezpečnost a provoz…..Možná tak v době, kdy bude vše řízeno bezchybným počítačem bez nároku na kontrolu.
Jako cestující to nedokážu posoudit. Nicméně dle Výroční zprávy za 2018 firmy České dráhy k 31.12.2018 meziročně ubylo 168 zaměstnanců, tj. 0,9% z celkového počtu.
Ale není mi jasné proč tedy lidé, kteří z ČD neodešli, se dopouští takovou chybu = udělají takovou pitomou stávku? Pitomou myslím to, že chtějí stávkovat proti názoru zákazníka svého zaměstnavatele. Normální (všemi lidmi pochopitelnou) stávkou je stávkovat proti názoru svého zaměstnavatele… ale tuhle normální stávku lidé v ČD nedělají. Nechápu to.
Ale jo, já Vám rozumím, jako človéku s pohledem z venčí. Ale je konec 2019 a situace jiná,, než minulý rok. Může za to i nástup soukromníků. Od nás jel kluk do 80km vzdálené stanice zaskočit, jen, aby se to vyjelo a cestující byli dopraveni…. A lidé si hledají jinou práci částečně i kvůli tomu, protože pro soukromníka pracovat odmítají. A je lepší být zaměstnán v místě, nebo poblíž bydliště, než třeba být z baráku i čtyři, pět dní při dojíždění a přitom přicházet i o tu jednu z posledních poslední motivaci. A ti starší už to fakt nedávají, někteří… Číst vice »
Jak se bránit pokud Vám zaměstnavatel nechce nabídnout benefit (=tj. že ČD nakoupí od kraje za tržní cenu třebas 5000 Kč/rok paušální jízdenky a prodá Vám je za třebas za stovku)? Hm…. jako první krok bych odmítnul přesčasy nad zákonné minimum. Kromě toho… co Vám brání marodit? Jako další krok… co brání, aby zástupci odborů zvolení do dozorčí rady úkolovali toho Vašeho nového Babišova člověka… (nechci jej obsáhle popisovat protože jeho popisů s despektem se už objevili)? Třebas fakt, že ČD patrně nikoliv výjimečně prodávají jízdenky s místenkami do lepších vagonů než jaké skutečně jedou… vždyť to je klamání spotřebitele….… Číst vice »
Takže mne vlastně navádíte spíš k sabotáži a ne ke stávce. Ne, nemám na to, být simulantem, nebo nechat komandýra ve štychu, to doopravdy ne. a o tom dráha je, že všichni tahají za jeden provaz a snaží se, aby to jelo…to by se táta obracel v hrobě, kdybych se takto měl chovat. A jestli Vy jste ochoten si nechat sprostě nadávat za něco, za co nemůžete a ani Vaše firma nemůže a v daném případě ČD za nic nemohly, protože se čekalo na křižování se zpožděným LE, pak se nezlobte, ale Vaše důstojnost a osobnost je hodně nízko. Uznávám… Číst vice »
Údržbu a opravy infrastruktury budou dělat neomylní roboti
Otázka o které konkrétní tratě se bavíme. Výsledkem nesmyslné stávky je/bude ztráta podpory veřejnosti pro zachování málo využitých lokálek. Tak fajn, ať se zvýší mzdy pro lidi kteří zůstanou po redukci tratí. A ti přebyteční, si holt budou muset najít jinou obživu.
https://zdopravy.cz/kvuli-etcs-hrozi-zanik-desitkam-lokalek-zachranit-je-muze-premena-na-vlakotramvaj-3894/
A k čemu mít x karet? Nikdo po JmK nepožaduje aby režijka platila i v MHD či autobusu, takže je to možná paradox, ale dopravce není ten, co chce dělat obstrukce.
Mě stačí režijka a pak se zařídím dle situace.
„jako poslední možnost vyjádření nespokojenosti“
Předchozími vyjádřeními nespokojenostmi než vystupovat proti objednateli služby (neboli též odběrateli) bylo co?
žádný jiný kraj ale nesoutěžil … tedy režijky musí uznávat … a naopak ve vlacích vzešlých ze soutěže režijky neplatí … a to je případ Jižní Moravy .. tak zní už několik let tarif Ministerstva dopravy … to ten tarif nikdo nečte? až teď se všichni diví? mám pocit, že to ustanovení bylo vloženo jako následek zrušení soutěže na linku Plzeň – Most, kdy ČD argumentovaly znevýhodněním vůči jiným dopravcům, neb musí uznávat režijky … tedy – tehdy se to hodilo, teď jsme z toho říční … ano – ČD mohou stanovit příplatek … kraj ale má právo po ČD… Číst vice »
Rozeberme si to – zaměstnancům žel.dopravců JMK udělal nabídku ve vlastním tarifu – 480,-Kč (990,- rodinný příslušník), kterou mohou, ale taky nemusí využít. Nikdo nikoho nenutí. Současně JMK pro všechny režisty nabídl Českým drahám roční jízdenku za 1500,-. Kolik vyberou ČD od svých zaměstnanců a partnerů (SŽDC, MD, …) je jejich věc. Pokud vlastním zaměstnancům poskytují příplatek na komerční vlaky zdarma, mohou postupovat stejně. Když SŽDC může hradit vlastním zaměstnancům příplatek na komerční spoje ČD, jistě může uhradit i příplatek za vlaky JMK. Zda konkrétní zaměstnanec něco zaplatí nebo ne je přece věc zaměstnavatele, nikoli kraje. Nějak se mi nedoneslo,… Číst vice »
Pokud ČD nevypraví spoje v jihomoravském kraji, hrozí za to dopravci sankce? Nebo se s tím v rámci smluv jaksi nepočítá, protože krajskou dopravu řeší amatéři.
Ono vlastně by to bylo zajimave srovnáni : důchodce ex-ČD jede vlakem z Břeclavi do Prahy . Nyní jej vlak veze jako rezijkáře zdarma resp. za poplatek roční prolongace, rozpočet republiky ani krajů to nestoji nic navíc. ( pominu faktor ušlé tržby) Pokud prijde o jízdní výhody koupi si jizdenku se slevou AB ve vyši 75% a tento rozdíl zaplatí státní rozpocet dopravci . Případnê kraji ? Nevím jak je to v případě oněch brutto smluv. Podobně u studentů…
Rychlíků, resp. vlaků objednávaných státem se to „neuznávání“ snad netýká, tedy ani hopotetické cesty z Břeclavi do Prahy.
@Ketchup… máte nějaký jiný nástroj, aby se neplýtvalo penězi náš všech na veřejnou hromadnou dotovanou dopravu? Já neznám jiný nástroj, než ten, aby každý cestující platil tržní cenu ( a jestli jízdenku zčásti nebo zcela proplatí někdo např. ze soucitu je věc jiná). Protože ono by se mohlo ukázat, že by se např. vyplatilo, aby auta po D2 mířící do Brna sjížděli k nějakému terminálu u Břeclavi, kde by formou spolujízdy nasedali cestující z Břeclavska…. Snažím se říct, že kvůli souběhu trasy železnice a silnice by možná bylo efektivnější pracovat na vyšším využití kapacity např. formou redukce málo používaných linek… Číst vice »
Aaa modla zvaná trh – tržní ….. Kde končí trh a začíná lichva, kde končí zisk a začíná nenažranost? Kolik stojí lidské zivoty obětí dopravnich nehod, kolik stojí externality silnicní dopravy? Opravdu si myslite že spolujizda je vykoupením? Už dávno funguje u lidí co se zají.
Čímž netvrdím, že doprava u nás je v pořádku, jenom nesouhlasim s tim , že jedinou cestou je tato liberalizace. Zvlášť v této povedené formě. Dnesní cesta mojí dcery do Londyna vlakem cca 100 km za ekvivalent 1500,- Kč mi neprijde v poradku …pokud by dorazilo sem poteš koste ….
Pane Hrackalw, to že jste nic neplatil neznamená, že příplatek na komerční vlsky neexistuje. Možná by stálo za to, abyste se seznámil s Prolongacnim rozkazem. Priplatek na komerční vlaky ČD – 690,-. ČD ho svým zaměstnancům poskytují ze svého, zaměstnancům SŽDC jej zakupuje SŽDC a dokonce jim ho ve mzdě zdaňuje jako nepeněžni příjem, …
Já toto dobře vím. Svým zaměstnancům ho ČD dává jako benefit a to je jakoby vlastně nebyl a vy jste psal že ho ČD po svých zaměstnancích požaduje. A to není pravda.
Podstata dotazu je v tom, proc CD pozaduje u rezistu komercni priplatek.
Uplne stejne to xhce JMK
Promiňte, ale kličkujete jako zajíc. 1. Nikde jsem nepsal, že ho ČD po svých zaměstnancích požadují. 2. Podstata věci je úplně jinde – ČD mají právo své vlaky režistům zpoplatnit a JMK ne? Proč odborářům a zaměstnancům příplatek na komerční vlaky ČD už několik let nevadí?
To byl omyl myslel jsem že odpovídám panu ciklistovi omlouvám se.
Ale stejne jste neodpovedel nikomu… Proc CD muze po rezistech pozadovat platbu za jizdu svymi vlaky a JMK ne?
Jelikoz vlaky objednane JMK jdou na komercni riziko JMK je to naprosto stejny pripad jakk komercni vlaky CD
Jako vždy Hracklaw na konkrétní dotaz, který neodpovídá jeho odborářské rétorice neodpovídá
Krajské tarify z mého pohledu slouží zejména ke zrušení mnoha spojů v budoucnu. Třeba Jihočeský kraj (u něhož vlastní tarif ani nehrozí) sice nemá ani funkční integrovanou dopravu, ale o rušení vlaků a autobusů se snaží dlouhodobě a bohužel i úspěšně.
Na druhou stranu by mne zajímalo, zda se ti zábavní odboráři zeptali svých členů, pro koho jsou režijky nějak důležité. Jak už jsem tu kdysi psal, tak hodně ajznboňáků si režijku kupuje jen ze zvyku, byť na ní dost prodělávají. Jinak řečeno – musíme vymyslet nějakou tu stávku, aby si lidi nevšimli, že jsme úplně zbyteční…
Není snad nic jednoduššího, než tu drážní ,, inteligenci,, vykazat do patřičných míst a vvýkony zadat komukoliv jinému, nebo ne?
Jestli budou stávkovat proti svému zákazníkovi/cestujícímu nejen zaměstnanci Českých drah, ale taky zaměstnanci provozovatele „silnice“ SŽDC, tak náprava sice potvrá, ale za pár roků už železniční tratě budou hodně redukované na ty nejvíc používané, tj. ziskové (=takže se navýší platy zbývajícím lidem na SŽDC) a ČD na zbytku linek taky budou mít vyšší využití kapacity. Akorát ti přebyteční (hrubým odhadem několik desítek %) zaměstnanců ČD a SŽDC si holt budou hledat obživu v jiném oboru/u jiného zaměstnavatele
Půjdou do dolů a továren a dostanou v Amazonu o 30 tis. měsíčně víc, furt to tu čteme.
To bych si vůbec nebyl tak jistý… Ale třebas se pletu, bo „každý svého štěstí strůjcem“
Dcera dnes jela vlakem v Anglii cesta do Londýna trvala cca 1,5 hodiny , platila v přepočtu 1500,- Kč. Predevčirem z letište Stansted ke kamarádce, co ji pozvala 500,- pul hodinka vlakem. Tak se moc „těším “ až zmizí odporné statni dráhy ve všech evropských zemích a ty české obzvlášť .
No, tak ty britské ceny nejsou nějak moc odlišné od těch co jsou v ČR. Když si člověk odmyslí dotaci pro dopravce. Tak bych se vůbec nedivil částce 10 Kč/km na jednoho cestujícího viz např. těch 310 Kč/km dotací plus tržby od cestujících na lince Praha-Rakovník… uznávám, že nemám dost informací, protože nevím kolik lidí průměrně jezdí touto linkou.
https://zdopravy.cz/310-korun-za-kilometr-ztrata-rychliku-cd-stoupla-i-pres-doplatek-za-slevy-31476/
To nezáleží ani tolik na tom, kdo tu dopravu provozuje, jako spíš na tom, jestli ji někdo dotuje. Pokud ji dotuje, tak sice student jede za 30 Kč přes celou republiku, ale jinak na to my všichni v daních platíme stejně nehorázné peníze, jaké to stojí v té Anglii.
Muze mi konecne kolega Hracklaw vysvetlit, proc by JMK mel uznavat rezijky, kdyz je neuznava ani CD a na spojich, ktere nejsoi dotovane MD pozaduje po zamestnancich komercni priplatek?
No tak nevím o jakém příplatku na nekomerční vlaky mluvíte nikdy jsem nic takového neplatil. A proč by je měl JMK uznávat? Z několika důvodu je jich víc tak dám alespoň jeden. Z ekonomického důvodu.
No z ekonomického právě ne, když mu skrz režijky unikají tržby…
Tak tato debata tu už byla několikrát. Režijka je pro zaměstnavatele nepeněžní benefit nestojí ho nic kdyby byl nahrazen peněžitým vzrostou dopravci mzdové nároky. Kraj na tom ekonomicky vydělá tak že jim vybraný dopravce bude levnější protože bude mít menší mzdové náklady než kdyby režijky nebyly. To kompenzuje ušlé jízdné. Které když odečteme jízdy zaměstnanců přímo v JMK do a z práce je asi dost malé.
Režijka je benefit zaměstnavatele.Ne zákazníka. Nestojí ho nic ??? To je otázka jejichž odpověď by jste nepochopil.
Kraj čd bude platit , nese riziko tržeb a vy přijdete s tím, že jste machr z čd bez kterého to nejde a budete jezdit zdarma ???
A stačí málo . Výběrové řízení tři roky dopředu a máme jak dobrou cenu , minimálně tržní , tak klid a třeba i novější vlaky. Jen to čd u toho nemusí většinově asistovat.
Já psal že režijka nic nestojí zaměstnavatele ne že nic nestojí zákazníka.
Pokud zaměstnavatelem myslíte České dráhy, které se dohodli, že budou jezdit za částku svých nákladů plus marže, tak tohoto zaměstnavatele stojí paušální jízdenka peníze. A to za jízdenku, kterou si Váš zaměstnavatel (např. České dráhy) koupí od Jihomoravského kraje (např. za 5 tisíc/rok). Připomínám, že se bavíme o změněné situaci, kdy dopravce České dráhy přestal být v JMK „plnotučným“ dopravcem, který žije z rozdílu mezi příjmy (=dotace+jízdné) a výdaji. Jako „odtučněný“ dopravce (=brutto smlouvy) již České dráhy nemají v JMK žádné jízdenky.
Tak to bez debat
Nekomercni vlak je vlak dotovany MD nebo krajem. Na vlaky bez dotace chteji CD od zamestnancu s rezijkou cestu zaplatit. To znamena ze neuznavaji rezijku, kterou jim v ramci socialniho smiru narizuje zakon.
Nic takového není kde jste na toto přišel ?
Nic se za komerční vlaky do režijky neplatí omg.
Ať se kraje podívají na své režijní náklady a zbytečnosti… když chtějí být řádným hospodářem. Kolik těch z vedení VÚSC cestuje vlakem?
„Ať se kraje podívají na své režijní náklady a zbytečnosti… když chtějí být řádným hospodářem.“
Však v případě této smlouvy tak kraj učinil – sjednal ji tzv. brutto, tzn. tržby budou vraceny přímo kraji (a dále přerozdělovány v rámci IDS), nezůstanou v kapse dopravci.
P. S. Ze zvědavosti se zeptám – pokud by JMK od samého začátku uznávání režijních jízdenek ČD povolil, také byste psal, „ať se kraj podívá na své režijní náklady a zbytečnosti“, nebo by vám tyto (dle vašeho názoru) „režijní náklady a zbytečnosti“ najednou nevadily?
Děkuji za odpověď.
Psal… platí zbytečně moc úředníků pro tak malé území. Stačí pověřené obce.
Takže agendu, kterou nyní zvládne pár úředníků na krajském úřadě, by místo toho mělo řešit desetkrát víc úředníků na pověřených obcích?
Kraje jsou nehospodárné organizace, půlka lidí je tam zbytečně navíc, ale když to srovnám s ministerstvy, tam 3 ze 4 lidí jsou zbytečně, stát jako celek je dneska extrémně drahá organizace plná úředníků, která spotřebovává šílené zdroje a není schopnáý žádné akce, tak proto přijímá další. Navíc ji Bureš rozežral svými dárky z rezerv (asi 350 mld.) a z výběrů soukromé sféry hospodářského růstu podpoření monetární stimulací ČNB (asi 400 mld.). To koblihy se socanama projedli za 6 let. Našli jsem peníze tady a tam, no už půl roku to Andrejko neříká.. Velmi příznivé ekonomické časy skončily, ale na výdajích… Číst vice »
Já jsem ve vlaku viděl Tesaříka (KDU) z Hodonína, Seďu (ČSSD) z Uh. Hradiště a Klašku (KDU) ze Šlapanic u Brna.
P.S. Souhlasím, že je zbytečnost slevovat z tržní ceny paušální krajské jízdenky (např. 5 tisíc za rok) na 1,5 tisíc pro některé své zákazníky – např. pro České dráhy. To mi vadí. Ať České dráhy nakupují jízdenky pro své zaměstnance za tržní ceny (a už je otázkou uvnitř ČD jestli jízdenku za 5 tisíc dají zaměstnanci za stovku třebas nebo zdarma)
Konečně, já už myslel že odbory zapsaly.
Toto chtělo ještě než byla podepsána smlouva s JMK, ale lepší pozdě nežli vůbec.
To chtělo, aspoň by tam už ČD nejezdili.
Z výnosu pokut dopravci vyplývající ze smlouvy může kraj odškodňovat cestující, pokud to bude trvat déle, může se domáhat úhrady dalších škod, nakonec vyměnit nespolehlivého dopravce. Nevím, proč by kraj měly zajímat nějaké interní spory jednoho z dopravců, podobně jako u soukromého přepravce, tam taky nezajímají spory o brebendy. Kraj ani nemůže vozit zadarmo, už vidím ta trestní oznámení na radu a zastupitele, za to, že se nechová jako řádný hospodář, zodpovídající se daňovému poplatníkovi a nakládající s jeho prostředky. Odbory to je relikt minulého režimu, nefachčenka, si neuvědomují tu hlavní změnu, že dříve se odpovídali nějakým nevoleným úředníkům, nyní… Číst vice »
Ale kraj vše neplatí, dostává na železniční dopravu dost velký příspěvek ze státního rozpočtu.
Stát žádné peníze nevydělává, pouze ty které vybere od poplatníka, to jen na okraj.
Pokud mu jsou svěřeny, jedno přes kolik státních organizací mají volení zástupci za povinnost s nimi nakládat s péči řádného hospodáře. Časy kdy vyplácely neprůhledně ministerstva kompenzace jsou v krajské dopravě minulost, to je hlavní rozdíl. Volený politk si může jít za nehospodárnosti sednout.
A státní rozpočet asi naplňuje kdo? Mohl by mi někdo za použití alespoň elementární logiky vysvětlit proč musí být režijky elementární lidské právo zaručené ústavou a nikoliv normální zaměstnanecký benefit zaručený interními směrnicemi potažmo kolektivní smlouvou?
A tak mi vysvětlete, proč by tedy kraj měl benefit omezovat (nesmyslnou výši kompenzace), protože takový benefit přestává být benefitem.
Promiňte, ale to co jste napsal je esencí omylu, které nikdo normální nechápe. Totiž Váš (asi oprávněný) požadavatek na benefit (=dopravu z/do práce zdarma či slevou) si máte nárokovat po svém zaměstnavateli, nikoliv po zákazníkovi svého zaměstnavatele.
Protože kraj tu dopravu objednává a hradi, tak celkem logicky chce jízdné za každého cestujícího? Jinými slovy, proč by měl kraj hradit benefit pro zaměstnance komerční firmy?
„proč by tedy kraj měl benefit omezovat (nesmyslnou výši kompenzace)“
To, že ona výše je nesmyslná, je váš subjektivní názor.
Mimochodem připomínám, že jde o kompenzaci dopravce směrem k objednateli, tzn. transakci, z níž jsou zcela vynecháni zaměstnanci dopravce.
Taktéž připomínám, že ta kompenzace není fyzickou platbou, nýbrž pouze snížením finanční úhrady, která tak jako tak bude ze strany JMK směrem k dopravci učiněna.
Benefit zaměstnaci na železnici neposkytuje kraj, ale jeho zaměstnavatel. Ať to kraji doplácí zaměstnavatel ze svého a zaměstnance se to nebude týkat. Potom by to teoreticky mohl být benefit…
Dan, Dominik: pánové, nezlobte se, ale jste mimo, protože si pořád myslíte, že těch 1500 nebo kolik korun budete muset platit VY ze své výplaty.
NE, těch 1500 korun je částka, kterou chce JmK po ČD za to, že převezl jejich zaměstnance. Pokud ale máte pocit, že těchto 1500 Kč po vás bude zaměstnavatel chtít, stávkujte proti němu.
A ty peníze bere stát kde? Tiskne si je? Jsou to stejné veřejné peníze jako jiné krajské peníze, které stát získává z daní. Proč by měli všichni doplácet za výhody jedné skupiny pracujících?
Odbory nejsou relikt. Právo na stávku je fajn. Akorát ti kteří chtějí stávkou změnit názor zákazníka svého zaměstnavatele zapomínají že jediným logickým výsledkem, že jejich zaměstnavatel přijde o zákazníka. Konkrétně já budu volit ty politické strany, které omezí vliv (skoro monopolního) dopravce v části veřejné hromadné dopravy… teda jestli fakt dopravce (České dráhy) zbabral vyjednávání se svými zaměstnanci (tj. klidně ať České dráhy nakupují za tržní ceny paušální jízdenky pro své zaměstnance a se slevou nebo zdarma ať tyto nakoupené jízdenky prodávají svým zaměstnancům… to je legitimní řešení, ale jsem velice udivený že toto není cílem stávky).
Klima v zemi se zostřuje, rukojmí si žádají odbory ve zdravotnictví, školství, na minimální mzdě, no nevím jestli jako v dopravě ještě.
Průmysl, který živí zemi je v recesi, daňové výnosy stagnují, platy v soukromé sféře jsou daleko nižší, ale křik ze státního roste, efektivita mizerná, přezaměstnanost. Hmm, já myslím, že se schyluje ke střetu, jedni se ohánějí právy, ale kde brát, když není z čeho..
Lidé pracující ve službě nemohoucím (charity atd.) ti jsou na tom brutálně špatně. Protože Ministerstvo zdravotnictví rozděluje vybrané peníze blbě. Holt, těchto lidí je mi líto. Vůbec by mi nebylo líto kdyby se přestaly vyhazovat peníze na železniční lokálky – např. když vidím tu hrstku cestujících v Hodoníně vystupující z vlaku z Čejče
Vyměnit nespolehlivého dopravce -jako vtip dobrý, teď ještě kým.
Myslíte že v téhle zemi existuje nějaký železniční dopravce, jenž je schopen během několika dnů sehnat několik desítek plonkovych vagónu a lokomotiv?
A pokud by v JM kraji stávkovali i zaměstnanci SŽDC, tak vám ani případná výměna dopravce nepomůže
Rukojmí, chápu zákazník, cestující, ale pamatujte, až půjdete do akutně do nemocnice a tam bude stávka, můžete si to dát pak na hrob. Stávky patří do extrémních situací a do komunismu, to není tento případ.
Když si vezmete dopravu z Břeclavska do Brna tak jezdí to téměř nebude problém. Když si vezmete dopravu z oblasti Veselí n. Moravou do Brna/Slavkova, tak stačí zajistit dopravu pouze na polovině délky trasy. V Nesovicích umožnit přestup do osobních aut jedoucích po souběžné silnici = preferovat spolujízdu přičemž odměnout pro spolujízdu by bylo preference při parkování+příspěvek na PHM.
V okolních zemích je spousta dopravců, kteří by mohli být schopni během několika málo let expandovat i na český trh a ze stávajících železničářů si vybrat ty schopné a spolehlivé. Pokud do té doby České dráhy budou mít výpadky kvůli stávkám, tak to nejspíš bude mít za následek, že lidé budou nuceni objevovat jiné způsoby dopravy a třeba někteří zjistí, že je to pro ně výhodnější, levnější, pohodlnější…
Také připomínám, že JMK šel Českým drahám, a. s., max. „na ruku“, a to v tom, že vyhlásil „soutěž“ pro celý kraj najednou (v rámci jednoho „balíku“) + s dost krátkými lhůtami, takže nikdo jiný než ČD se ani reálně nemohl přihlásit.
Také mohl JMK postupovat jinak – rozdělit osobní dopravu do např. čtyř soutěžených souborů. Z nichž např. dva by třebas vyhrál jiný dopravce než ČD. A pak by na oněch dvou souborech „nebylo o čem“ – režijní jízdenky pro pracovníky ČD (ani pro ty jihomoravské) ani SŽDC by tam tak jako tak neplatily.
Za dobrotu…
Ano, přesně toto je chybou krajských politiků v Jihomoravském kraji, zejména těch kteří dominují krajské koalici (tj. sociálních demokratů z ANO a ČSSD).
Plus měly vznikat P+R plochy určené zejm. pro auta používané pro spolujízdu… nedává logiku proč v tolika autech jede pouze jeden člověk, tj. proč „nenabere“ další spolucestující a nevysadí je např. na autobusovém terminálu (výměnou za toto by měl „spolujídzní“ řidič přednost/slevu na P+R parkovišti).
Proč? Protože auto je INDIVIDUÁLNÍ doprava
Až budu chtít jet kamkoli s někým dalším (a nebude to člen rodiny nebo velmi dobrý známý) pojedu vlakem, tramvají nebo autobusem….
A to je přesně ten důvod, proč sdílená auta jsou velmi okrajová záležitost pro pár městských hipsterů
Nesouhlasím, např. na silnici Trenčín – Brno je v úseku po přejezdu řeky Moravy auto takřka ideální formou pro spolujízdu namísto veřejné dopravy. Nechápu proč z Nesovic pokračuje vlak směrem na Brno, když železnice téměř kopíruje silnici.
Pochopil’s první větu v mém příspěvku?
Auto je moje a já v něm žádného Axela ani jiného obejdu nechci. Proto jedu autem, které vždy bude dražší než jakékoli jiná doprava. To je totiž ten nejzásadnější benefit auta.
Koukám že po Trondovi s jeho cyklostezkami tu máme jiného blázna…
No vidíte, jak to chápete. A kraj zase nechce, aby se mu ve vlacích, které si platí, nějací obejdové vozili zadarmo, když všichni ostatní to symbolické jízdné normálně platí.
Třeba na rumunském venkově je spousta městských hipsterů, že?
Axel – na kterém P + R parkovišti v JMK platíte (kromě Brna)?
No, právěže specifikem JMK je, že podstatná část hromadné dopravy je směřována do Brna(či jeho blízkého okolí)…. Takže právě v Brně by bylo zlepšení/navýšení kapacity P+R potřeba jako sůl.
Skrz režijky se vyhlašují stávkový výbory, ale skrz navýšení platů v min letech nic. A ještě se chvástání co vyjednali.
No passaran! Režijky o muerte! 😉 Onehdy nás tu jeden „modrý“ přesvědčoval, že nejde o režijky jako takové, ale o stavovskou čest a sebeúctu. Protože bez zákonem zaručených režijek by práce u ČD klesla na úroveň normálního zaměstnání což je nepřijatelné, zvlášť když už bylo zrušeno deputátní uhlí.
Tak co se divíte?
Prostě ajzbón je svět sám pro sebe.
A chápete že ty dve věci spolu úzce souvisí?
Že když mám režijku, tak nemám až takovou potřebu tlačit na růst platu, ( jehož ne malou část bych dal za dopravu, pokud režijku mít nebudu).
Nehledě na to, že letos byl nárůst platů solidních 8%
To si řešte se zaměstnavatelem, od toho ostatně máte odbory. Nicméně chtít, aby vám benefit namísto zaměstnavatele platil zákazník vašeho zaměstnavatele je prostě nesmysl.
Kde jste na takovou blbost přišel? Nikdo to nechce, nikdo nezpochybňuje právo kraje na kompenzaci, ale v rozumné míře a za všechny režijky.
Co je to o rozumná míra? Pro kraj je režijkář cestující jako kterýkoliv jiný. Tedy má kraj nárok na standardní jízdné. Jak a pokud vůbec si to ČD se svými zaměstnanci vyřeší vážně není problém kraje. Jediné fér řešení není to, že bude kraj chtít za režijkaře méně, ale že ČD za své zaměstnance, pokud jim chtějí režijku poskytovat, odvedou kraji standardní jízdné. Ale to je pro Vás asi příliš složité.
Popravdě řečeno, taky nechápu, proč kraj nabízí Českým drahám uznávání režijek za jiných podmínek než SŽDC anebo jakékoliv jiné firmě v regionu.
@Dominik… třebas tu absurditu pochopíte na příkladu. Jedete autem, „žíznivé oko“ začne svítit, tak zajedete k nejbližší benzínce. Natankujete za 1000, jdete zaplatit, ale pokladní po Vás chce 1200,- Kč, protože těch extra 200 Kč se ona sama (=ta pokladní) dohodla s majitelem benzínky že bude její mzda = tj. co „vytříská ze zákazníků navíc kromě ceny za benzín“…. Vy byste ještě k této benzínce někdy zajel? Já bych se benzínkám této značky začal vyhýbat širokým obloukem a všem známých bych povykládal o zážitku se „šmejdy“ z benzínky.
Pokud by na jiné benzince stejné množství benzinu stálo 1500 Kč, tak by možná někteří i nadále volili tuto „s dýškem“. Ale finančáku by ty daňové úniky mohly být podezřelé.
Tak podle reálných nabídek to spíš vypadá tak, že u jiných benzínek stojí stejné množství benzínu za 1000 Kč třebas 900 Kč nebo 1050 Kč viz nabídky Arrivy nebo RGJ ve Zlínském kraji v porovnání s nabídkami ČD. A prozatím to nevypadá, že by zákazník Arrivy zažíval podobný šok jako s těma dodatečnými 200,- Kč odrbávky, kterou nyní zažívají na Jižní Moravě od Českých drah.
On to nikdy nepochopí. Ani ti jeho plusaři. Prostě jak už tu bylo napsáno, režijka nebo smrt. Bez ohledu na cokoli a na logiku tuplem. Nicméně bych si ten Váš příklad dovolil trochu poopravit, aby více odpovídal dané situaci: Jste velkoobchodník s palivy a vyhlásíte soutěž na nákup. Jistá velká firma Vám nabídne Natural 95 za 25,- Kč / litr, jiná menší za 25,50 Kč. Ta velká je sice zákony vázána na nějaké zaměstnavatelské benefity, ty se však nevztahují na typ smlouvy, kterou s danou firmou máte. Začnete tedy nakupovat od té velké firmy. Její zaměstnanci ale po Vás začnou… Číst vice »
Ten tak zákazník moje benefity zaplatí v každém případě.
Peníze které můj zaměstnavatel vydá na benefity si vezme od zákazníka – zdraží svoji službu. Pochopil?
Proto je rezijka i pro toho zákazníka nejvýhodnější a nejlevnější řešení
Ne není. Váš zaměstnavatel zdražit nemůže,podepsal smlouvu na určitou výši úhrady.Nemá právní nárok na její zvýšení. Pochopil?
Vtip je v tom, že veřejná hromadná doprava je hodně dotovaná. Takže ať rozhodne zájem všech cestujících, kteří se racionálně rozhodují… ovšem ti kdo za dopravu neplatí se vesměs chovají jako zákazníci u jiné zboží, které je skoro zdarma, moc si neváží.
Takže výsledkem zavedení placení za dopravu bude optimalizace využití dotací. Např. skončí skoro nevyužitá Regionova/810, kterou nahradí SOR s náklady nižšími o desítky procent. Nebo výsledkem bude P+R u terminálu hrana/hrana pro přestup ze spolujízdní automobilové dopravy např na autobusy.
Nesouhlasím se zdejší kritikou kroků železničních odborů. Právo na stávku je zaručeno ústavní Listinou základních lidských práv a svobod. Takže stávka je právem a vedení firmy, kde stávka hrozí by toto měla vzít vážně a začít se svými zaměstnanci seriózně jednat. Nicméně z mého pohledu jako cestujícího ztrácí České dráhy serióznost (paušální jízdenky pro své zaměstnance si měli řešit v rámci ČD už před několika lety když se vyjednávalo kdo bude zajišťovat veřejnou regionální hromadnou dopravu v Jihomoravském kraji).. A budu volit toho ty krajské politiky, kteří budou chtít snižovat podíl Českých drah na krajské veřejné hromadné dopravě. Tak aby… Číst vice »
Většina soukromých dopravců má své kapacity vyčerpané, takže jentak ČD nahradit nedokáží.
Ano, krátkodobě (rok, dva) bohužel České dráhy mají téměř vydírací pozici (a to vyčítám krajským politikům v Jihomoravském kraji). RGJ podle mě má kapacitu. Ocelárny v Evropě se odstavují (tj. doprava do hutí má předpokládám prostoje) – tj. potencionální zdroj loko pro tažení vagonů. Možná se pletu, ale RGJ z nakoupených vagonů má část mimo provoz – buďto jsou odstavené nebo čekají na repasi. Jihomoravský kraj by teď měl začít makat na usnadnění spolujízdy (např. organizovat improvizované P+R, které budou zdarma, pokud v autě bude více „cestujících“ – např. 3). Dlouhodobě však ČD ztratí vydírací pozici, pokud nyní zastaví regionální… Číst vice »
Však si Jihomoravský kraj kupuje svoje vlaky. Jak douho už? Dva roky? A ještě neuzavřel ani výběrové řízení.
„Však si Jihomoravský kraj kupuje svoje vlaky. Jak douho už? Dva roky? A ještě neuzavřel ani výběrové řízení.“
Akorát jste to přivolal – viz zpráva na tomto webu z dnešního rána.
Jen pro vaši informaci pane. Odbory mají v tomto překvapivě velikou jednotu. Jestli bude stávkovat i SŽDC může si kraj najít třeba dvacet soukromých dopravců a nepojede ani jeden.
“ Jestli bude stávkovat i SŽDC může si kraj najít třeba dvacet soukromých dopravců a nepojede ani jeden.“
Autobusoví dopravci pojedou.
Autobusy možná ano ale jen ty samoriditelne. Bez řidičů se nepojede ani tady a řídíči prostě nejsou chybí jich tisíce jak se tu nedávno psalo.
No teď v zimě je jiná situace než během letních měsíců (=zájezdová doprava).
„No teď v zimě je jiná situace než během letních měsíců (=zájezdová doprava).“
Ano.
Navíc se již koná i méně výluk tratí, takže mohou posloužit i ty autobusy + ti řidiči, kteří by jinak jezdili na výlukách.
Akorát kde seženete těch několik desítek autobusů navíc a hlavně jejich řidičů
„Akorát kde seženete těch několik desítek autobusů navíc a hlavně jejich řidičů“
Už jsem odpověděl výše – mj. se v zimním období koná i méně výluk tratí, takže mohou posloužit i ty autobusy + ti řidiči, kteří by jinak jezdili na výlukách.
Na páteřních tratích v blízkosti Brna možná nepoberou všechny cestující, jinde ano. Tak jako tak, část cestujících v takovém případě tak jako tak dá přednost jinému způsobu přepravy (autem, linkovým autobusem), tzn. do oněch náhradních autobusů se stejně nepřesunou všichni ti lidé, kteří by jinak jeli ve vlaku.
@Hrackalw… jestliže železnice bude zablokována, tak já budu volit ty partaje, které omezí význam železniční dopravy v celkové veřejné hromadné dopravě. Tj. prefence spolujízdy auty, přestupy na autobusy, rušení lokálek…
Jo jo, v 2009 si jednotlivé partičky v (skoro monopolním) dodavateli zemního plynu do Evropy taky mysleli že můžou vydírat své zákazníky… Od té doby tento dodavatel přišel o desítky procent podílu na trhu
V tom případě bychom byli jediná země v EU která by v případě vítězství těch politiku šla proti železniční dopravě.
„V tom případě bychom byli jediná země v EU která by v případě vítězství těch politiku šla proti železniční dopravě.“
Např. Kypr či Malta (členové EU) nemají železnici vůbec.
Vy moc dobře víte jak jsem to myslel 🙂
Kypr a Malta ji ovšem neměli nikdy.
Prostě tam ty koleje nikdy nikdo nepostavil . Což je poněkud odlišná situace
Jestli „zaříznout“ regionální železniční dopravu? To záleží kdo se zapojí do této stávky. Jestli budou stávkovat proti zákazníkovi svého zaměstnavatele pouze zaměstnanci dopravce (České dráhy), tak fajn, ať České dráhy ztratí (skoro) monopol v regionální krajské dopravě v JMK – jednak lákání konkurence, jednak výměnou za jinou formu veřejné dopravy.. Ale jestli budou stávkovat proti zákazníkovi zákazníka svého zaměstnavatele také lidé provozují železnici, tak ať začne i redukce kolejí (v první řadě rušit vedlejší tratě, v dalším kroku se podívat i na ty tratě které „dublují“ silnice). Holt jestli SŽDC je tak neschopné že nechce nakupovat za tržní ceny jízdenky… Číst vice »
Z vyprávění svého táty vím, že, už za komančů byla snaha vyměnit modrou za zelenou armádu během noci. A to bylo železniční vojsko. A nepovedlo se…..Jenom si myslím, že tak na rychlo a stoprocentně toto soukromník není schopen pokrýt. Nic ve zlém, čtu a přemýšlím o tom, co píšete. V momentě, kdy se politikům navyšuje o 10% a pokoušej se udělat díru ve světě s režijníma výhodama při tom, že kupodivu se má uznávat In100, což je pro mne udělat nákup na celý měsíc a pro ně nic a pakatel, si říkám, jestlí je normální dělat onuce z poctivě pracujících… Číst vice »
Jo, jo, monopol není fajn. „Moc korumpuje, a absolutní moc korumpuje téměř absolutně“. Bude fajn, aby monopol dostal konkurenty… stačí si vzpomenout na bývalý Telecom a jak se k lepšímu změnila situace s dostupností telefonování, když nastoupila konkurence
Ato budou i ve stanicích konkurenční výpravčí- 🙂
„Tak aby případný další budoucí spor v ČD neohrozil nás cestující. “
Odbory OSŽ mají většinu členů u jiné firmy -SŽDC a ČD jim ze zákona musí poskytovat ty „režijky“.Tak nevím,jak může jedna firma řešit spor se zaměstnanci jiné firmy.
A jak dopravce České dráhy může „rozdávat“ paušální jízdenky, když přestali být „plnohodnotným“ dopravcem který hospodří z rozdílu mezi tržbami(a dotacemi) mínus náklady? Tj. když v Jihomoravském kraji České dráhy uzavřeli smlouvu, že bude hospodařit dle marže ke svým nákladům, tak České dráhy už logicky nemůžou rozhodovat, že někoho povezou „zdarma“. Tj. České dráhy v regionálních vlacích na Jižní Moravě už žádné paušální jízdenky nemají, ledaže by České dráhy nakupovali paušální jízdenky za tržní cenu (např. 5 tisíc/rok) od Jihomoravského kraje….
Já bych ty rezijky uznal naprosto všude. V autobusech, vlacích, u soukromniku I v MHD. A ještě bych je vystavil kompletním rodinám vsetne táty z 5teho kolene 😊😂😂😂 když už tak už. A nebo udělejme vše co jezdí zadarmo. Andrej to zalepi a bude klid 😂😂😂😂 Proč by měl někdo kdo to platí uznávat výhody někoho jiného 🤔 to budeme uznávat rezijky i na třese Brno – Bohumín? Proč by tady nemohli platit. Jak se mají dostat zaměstnanci ČD, szdc… Přes tuto trať bez uznávání výhod v celé sítí 😂😂😂 dementovina stecte si konečně rezijky do prd3l3 at si to… Číst vice »
Pracovníci dodavatele chtějí stávkovat na protest vůči odběrateli. Zajímavé. 🙂
P. S. To memorandum před 2 lety předpokládám nepodepisoval Jihomoravský kraj, nebo ano?
Odběratel (Kraj) dostal nabídku od vedení ČD v řádu milionů korun jako kompenzaci od ČD za uznávání Režíjek, přesto ji neakceptuje což je nepochopitelné.
Memorandum je podepsané se Státem prostřednictvím MD,.Kraj to pouze jaksi nerespektuje, byť je součástí ČR.
A bylo to víc nebo míň než požadovaných 480/990/1500 Kč na osobu?
„Odběratel (Kraj) dostal nabídku od vedení ČD v řádu milionů korun jako kompenzaci od ČD za uznávání Režíjek, přesto ji neakceptuje což je nepochopitelné.“
To, že je to „nepochopitelné“, je váš subjektivní pocit.
„Kraj to pouze jaksi nerespektuje, byť je součástí ČR.“
Kraj coby objednatel regionální železniční dopravy může při brutto-smlouvě (o kterou zde jde) stanovit podmínky akceptace „neIDS“ jízdenek dle svého uvážení. Je jiným subjektem než MD, které ono „memorandum“ podepsalo.
Stát je snad nadřazen kraji, a je tedy logické, že kraj bude takové memorandum respektovat a ne dělat naschvály.
„Stát je snad nadřazen kraji“
(Nejen) v objednávce regionální železniční dopravy (o které tu je řeč) a smluvních podmínkách s dopravcem nikoliv.
Vy jste někdy v roce 1989 usnul a včera jste se probudil? Stát je kraji nadřazen asi tak stejně jako Vám, pane Dominiku. Každopádně kraj je samostatná právnická osoba a ne organizační složka státu – tou je například ministerstvo.
Ale zákony máme stejné, každý kraj si své netvoří.
Kraj ale není podřízeným MD, když už tak MV, ale hlavně je samostatnou jednotkou volenou jejich obyvateli a voliči na Jižní Moravě rozhodli, že nechtějí za své daně vozit režisty zdarma.
Ale já neříkám, že to má být zdarma, ale má si určit rozumnou kompenzaci (ne nesmyslných 1500,-) a jednu skupinu režistů nevyřazovat.
Třebas, ale to je na diskuzi uvnitř Českých drah… tj. stávkovat by bylo spravedlivé, pokud by zaměstnavatel (České dráhy) nechtěli přispívat svým zaměstnavatelům…. Jenom připomínám, že už nejde o dopravu provozovanou Českými drahami jako podnikání (tj. rozdíl mezi příjmy a výdaji), protože nově jsou dopravci (např. České dráhy) bez rizika toho kolik se utrží – A v této situaci je jediné řešení – tj. České dráhy můžou nakupovat za normální tržní cenu paušální jízdenky na regionální dopravu na Jižní Moravě (např. za 5 tisíc/rok) a se slevou nebo úplně zdarma je prodávat svým zaměstnancům…
„má si určit rozumnou kompenzaci (ne nesmyslných 1500,-)“
Těch 1500 je z jistého úhlu pohledu plusmínus přiměřených, a to: 20 000 Kč coby cena celosíťové IN100 děleno 14 krajů (+ zaokrouhlení „nahoru“ s přihlédnutím k tomu, že JMK patři k větším krajům).
Pokud síťová jízdenka pro 14 krajů stojí 20 000 Kč, tak přiměřená cena za síťovou jízdenku pro jeden kraj by mohla být jen o málo nižší. Vycházejme z logiky, že v ten okamžik, kdy cestující cestuje po jiném kraji, nemůže zároveň cestovat ve svém domovském kraji, a naopak. Takže není logický důvod, proč by ten, kdo projezdí ročně X hodin po celé republice, měl platit nějak zásadně více než ten, kdo stejný počet hodin projezdí jen po jednom kraji.
Až budou In100 a režijka stejné, co se týče poskytovaných služeb, tak pak si to klidně srovnávejte, ale zatím jsou rozdílné.
Máte pravdu, těch 1500 je nesmyslně nízká výše kompenzace. A z toho pak plynou i ty další problémy. Ta kompenzace by měla být stejně vysoká, ať jde o zaměstance ČD, SŽDC, anebo třeba papíren nebo strojíren.
Ale stát posílá kraji dost podstatný příspěvek na veřejnou dopravu, takže by do toho měl mít možnost taky trochu mluvit.
„Ale stát posílá kraji dost podstatný příspěvek na veřejnou dopravu“
– Jde o příspěvek menšinový vůči příspěvku samotného kraje.
– Onen příspěvek není právně vázán žádnými závazky krajů vůči státu ani vůči kterémukoliv z dopravců.
Voliči rozhodli ?
Nevím jestli bylo při volbách toto téma. Možná u Trondy večer doma, hlavní téma rodiny Trondů.
Trondo já to chápu tak že kraj to z jeho pohledu asi dělá dobře nechce přijít o peníze díky tomu že stát podepsal nějaké memorandum. To ale platí. Neměl by tedy kraj chtít kompenzace od státu tedy od MD když to memorandum podepsalo za stát. Proč chce kompenzace od druhé strany ? Ať si to MD a JMK vyřídí mezi sebou.
„podepsal nějaké memorandum. To ale platí“… maximálně tak ve spojích objednávaných ministerstvem dopravy.
Ministerstvo dopravy jednalo jménem státu, takže by možná to memorandum mohlo být závazné i pro spoje objednávané jinou organizační složkou státu – ovšem nikoliv pro spoje objednávané kraji nebo obcemi.
Hrackalwe, JMK žádné memorandum nepodepsal, že ho podepsalo MD není jejich problém. A především, memorandum není žádný zákon, aby ho museli poslouchat.
Kraj je samostatnou právnickou osobou. Součástí ČR je asi tak jako Vy, pane Stando.
Pane Karle dám tedy otázku. Když je kraj tou samostatnou právnickou osobou to znamená že může ignorovat nařízení vlády nebo ministerstev nebo dokonce zákony? Znamená to že v krajských vlacích nebude platit 75 procentní slevy ?
Zákony platí pro kraj samozřejmě stejně jako pro vás. Prováděcími předpisy nelze stanovovat povinnosti, těmi se pouze provádějí zákony. Pokud vám stát uloží, abyste někomu poskytoval nějakou službu zadarmo nebo se slevou, tak by vám to samozřejmě měl kompenzovat, stejně jako kraji. Ale neznamená to, že jste součástí státu a že by vám stát mohl ukládat povinnosti nějakými memorandy.
Ale přesně toto jsem psa výše. Stát slíbil zachování rezijek má páky na to to nařídit tak to má udělat a samozřejmě to kompenzovat. Měla by to být záležitost kraje a státu. Ti by se měli dohodnout.
Pokud si to stát u kraje objedná a zaplatí mu kompenzaci, proč ne…
„Stát slíbil zachování rezijek“
Samo o sobě je zajímavé, že nějaký subjekt slíbil (dle některých odborářských výkladů) něco i za 14 dalších subjektů.
Perličkou také je, že onen stát tedy „slíbil“ produkt, jehož vydavatelem není český stát (ani žádná jeho organizační složka), ale jedna z obchodních společností na trhu v osobní železniční dopravě – společnost ČD, a. s.
To by to musel nařídit zákonem, zákon by musel projít parlamentem a pak by skončil na ústavním soudě, protože by to smrdělo porušením jisté suverenity kraje, kterou má z jiného zákona. To je to stejné jako s Prahou, Pekingem a jednotnou Čínou, nebo Koněvem, Prahou 6 (pokud je to jiná, tak se omlouvám), a Kremlem. V našem právním řádu nemůže dost dobře vláda městu a kraji nic nařídit, jistě asi tam nějaká klička bude v některých případech, ale kraji to uznávání vyhláškou nenařídíte, to by se musel změnit zákon upravující postavení krajů a měst, které si do poměrně znační míry… Číst vice »
„Když je kraj tou samostatnou právnickou osobou to znamená že může ignorovat nařízení vlády nebo ministerstev nebo dokonce zákony?“
Uhýbáte od memoranda k zákonům. Takže zpět k memorandu: ano, memorandum vydané státem či ministerstvem dopravy nemusí žádný z krajů respektovat.
Odporná snaha o vydírání, rozhodně té bandě neustupovat, režijky jsou historická zhůvěřilost, která nemá v dnešní době nějaké opodstatnění. Vlaky objednává a platí kraj, tedy kraj má právo rozhodnout o tom jaká budou ve vlacích platit pravidla. ČD jsou jen a pouze dodavatelem služeb, soutěže se zúčastnily dobrovolně a dobrovolně přistoupily na podmínky kraje, o kterých se veřejně ví minimálně rok. Obě strany mají plné právo od smlouvy odstoupit, pokud se vedení ČD rozhodne ustoupit tlaku odborářů, tak je klidně možné a zcela na místě pokud kraj smlouvu vypoví a najde jiného dopravce, nebo několik dopravcům, kterým podmínky vadit nebudou,… Číst vice »
Režijky mají všude v Evropě a jen u nás každý troll píše, že je to přežitek… ach jo. Takoví Frantíci by už stávkovali dávno.
Tak Frantíci budou stávkovat kdykoliv a kvůli čemukoliv… a pro jistotu sem tam ještě něco zničí… asi jim to tak vyhovuje.
A tady již někdo dnes nebude moci usnout závistí. Vážený pane K.S. mohl by jste odpovědět na jednoduchou otázku ? Jestliže režijka nemá v dnešní době opodstatnění a je to přežitek jek je možné že stále a to bez problémů ne jako u nás funguje v čele Evropě. Evidentně vůbec nechápete co to vlastně režijka je a JMK také.
A jaká jsou v té Evropě vyrovnání mezi objednatelem a dopravcem za uznávání režijek. A jakým procentem se na tom podílí držitel režijky? Když napíšete A, měl byste napsat i B…
Historie a setrvačnost? Nebo třeba byl dopravce s to nabídnout akceptovatelnou dohodu pro objednatele? Jestli chce zaměstnavatel tento benefit poskytovat, je to jeho věc, kterou ale nemůže poskytovat bez dohody s objednatelem, pokud toto není součástí nabídky a tato skutečnost tam musí být explicitně napsána. Po novém kraj platí za dodanou službu, jízdné si vybírá sám, z jeho pohledu jsou režijkáři černí pasažéři, nejsou to jeho zaměstnanci. Navíc pokud klapne tendr na jednotky, tak ČD či kdokoliv jiný bude zajišťovat pouze perzonál, pokud v takovém případě by režijky bez placení a dohody byly morálně a jistě i právně dost problematické.… Číst vice »
Ale konečně proč ne, vždyť mají smlouvu jen na dva roky. Po tomhle extempore už si neškrtnou.
I když nabídnou nejlepší cenu?
Ale co nechme se překvapit, co tato nesmyslná liberalizace přinese.
Nemusíte soutěžit jen na cenu, úplně stačí tam mít podmínku že se režijky neuznávají.
A lze vůbec takovou podmínku dát? Nevím, zda to je pravda, ale MD po jednáních údajně otočilo a ČD budou muset uznávat nadále režijky, tudíž by pak kraj diskriminoval jednoho z dopravců, což asi nejde.
„MD po jednáních údajně otočilo a ČD budou muset uznávat nadále režijky, tudíž by pak kraj diskriminoval jednoho z dopravců, což asi nejde.“
Diskriminací primárně je skutečnost, že ministerstvo dopravy něco přikazuje jedné konkrétní z obchodních společností na trhu v osobní železniční dopravě (a naopak všem ostatním společnostem na témže segmentu trhu nikoliv).
Kdo vlastní akcie ČD? Jsou pod MD, nebo MinFin?
P.S.
Proč se proboha ČD neobrátí na Ústavní Soud? Ten by to mohl rozetnout jednou pro vždy.
Doufejme, že ve výběrovém řízení bude hrát roli nejen cena, ale především kvalita a spolehlivost.
Trondo a nebo si už příští rok neskrtne po volbách současné vedení kraje 😀.
Za zpoplatnění režijek dostanou hlasy navíc. 😁😁😁😁
@Tronda… Nesouhlasím: režijky, láska/nenávist lidí od ČD/SŽDC vůči RGJ atd. skoro nikoho nezajímají.
Lidi zajímá: jestli se dostanou do/z práce nebo doktorovi nebo do školy, jestli je vlaku/busu/na nádraží přiměřeně čisto a normální lidské jednání obsluhy, jestli jim neujede o fous přípoj, jestli funguje hrana/hrana u přestupu z aut/vlaků/busů. A taky nezapomínejte, že lidi nejsou hloupí = když vidí že konkrétní linkou jede doslova pár cestujících, tak to lidi zajímá (= s výjimkou prvních a posledních spojů neznám nikoho kdo by hlasoval proti zrušení takového plýtvání).
Teď jde o to, jestli to do té doby přežiješ a nepraskne ti žilka. To musí bejt hroznej život myslet 2 roky na režijky…
Tronda – na tří + tři roky.
A nebo za dva roky nebude kdo by dopravu po ČD převzal
Osobních automobilů je mezi lidmi tolik, že se vůbec nebojím, že by je nedokázali využít k podnikání, byla-li by poptávka.
Až si kraj bude objednanou dopravu platit pouze a jedině ze „svých“ peněz ( dnes prisypává a ne málo stát) tak si může diktovat
Tak samozřejmě, až vláda v Praze pustí tak polovičku pravomocí a vznikne něco na způsob zemského uspořádání (ne nutně dle historická hranice), tak si to bude schopný celé zaplatit daný samosprávný obvod sám.
„Něčím na způsob zemského uspořádání“ jsou kraje. Historické země jsou pro praktickou organizaci čehokoliv dost nevhodné, zvlášť když těch zemí jsou jen dvě a jedna desetina a ty dvě jsou každá jinak velká.
Právě, nicméně Čechy a Moravskoslezská země mají rozdíl asi jenom 1 milion lidí což už jde, pokud tedy dáme Prahu po způsobu Petrohradu, Vídně, či Washingtonu jako samostatnou. Vzhledem k na sobě nezávislým parlamentům by to problém být nemusel (a je možné že by trojfederace mohla v minulosti předejít rozpadu Československa, neexistovala by tam dominance jedné podstatně větší země), ale celou správu státu by to, pravda, poněkud komplikovalo. Problém současných krajů a i těch starých, je v přílišné roztříštěnosti a příliš malých pravomocích, kde dělení je z dost velké části jen politickým handlem. Pardubický a Královehradecký nebo třeba Zlínský jsou… Číst vice »
Dělit kraje na „umělé“ a „přirozené“ je nesmysl. A přirozenější jsou samozřejmě kraje vzniklé politickým vyjednáváním spíše než kraje vyspekulované někým jen tak od stolu.
Bylo by vám milejší, kdyby kraj ty vlaky zrušil?
„Až si kraj bude objednanou dopravu platit pouze a jedině ze „svých“ peněz ( dnes prisypává a ne málo stát) tak si může diktovat“
Nelze než zopakovat objektivní stav věcí: příspěvek státu na regionální dopravní obslužnost není podmíněn žádnou „protislužbou“, a to tedy ani protislužbou ve věci „kraj si nesmí (ani při bruttosmlouvě, kde nositelem rizika tržeb je právě on) určit, jaké tzv. nettojízdenky ve vlacích budou a jaké nebudou platit“.
Fandím jakékoli nepleše, ale jestli to dobře chápu – odbory vlastně hájí firmu při které působí a tato firma se vlastně ani nebrání nebo nevyjádří?
České dráhy by se už konečně měly přejmenovat – je to zavádějící název, když dnes už prakticky žádné dráhy neprovozují, krom pár vleček. Je komické, když se o jejich zaměstnancích píše jako o „zaměstnancích drah“, když skuteční zaměstnanci drah jsou zaměstnáni u SŽDC.
Takže odboráři chtějí svého zaměstnavatele dohnat pokutami za neodjeté spoje k bankrotu, tomu se říká medvedí služba. 🙂
Odboráři OSŽ jsou asi zvětšiny zaměstnanci jiné firmy (SŽDC) a jejich stávka bude mít dopad na všechny dopravce-nejen ČD.
Aspoň se urychlí automatizace železničního provozu a outsourcing údržbových prací.
Tyhle výkřiky o automatizaci posloucháme na dráze už skoro třicet let.
A už třicet let se tomu smějeme…
Jen se smějte. A kde za mého dětství bývali závoráři, hradláři a výpravčí, jsou dnes už jen posprejované ruiny. Nebo protihlukové zdi.
„Odboráři OSŽ jsou asi zvětšiny zaměstnanci jiné firmy (SŽDC) a jejich stávka bude mít dopad na všechny dopravce-nejen ČD.“
V zde diskutovaném případě nikoliv, viz jeden z bodů v citovaném odborářském prohlášení: „k přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“.
Jízdní výhody jsou poskytovány Mnisterstvem dopravy ČR. Nechápu, proč by mely být uznávány, pokud objednatel, tedy kraj toto nechce. Ostatní dopravci také jízdní výhody nemají. Při dnešním otevřeném železničním trhu by se uznávání jízdních výhod ČD a SŽDC dalo brát jako znevýhodnění zaměstnanců soukromých železničních dopravců objednávaných v rámci Smlouvy o veřejných službách. Myslím, že 1500 Kč, které kraj navrhuje pro ostatní zaměstnance ČD je vstřícný krok. Ať mají režijky zaměstnanci všech dopravců nebo nikdo.
On těm ostatním dopravcům někdo brání vyjednat si s ČD taktéž rezijky?
Režijky zřizuje MD ČR, ne České dráhy, to možná za minulého režimu, kdy bylo Ústřední ředitelství ČSD
Néni pravda že vedení ČD nereaguje.ČD nabídlo Jihomoravskému kraji finanční kompenzaci za režíjky v řádu několika milionů korun.Kraj tuto nabídku od ČD neakceptoval.
Zdroj?
Tronda – návrh ČD,a.s. z posledního jednání ČD,a.s. s JMK ze dne 25.11.2019.
Tak to těžko, protože 25.11. teprve bude. 😃😃😃😃
Tak asi to nebylo 1500 na osobu nebo něco se tomu blížící. Jarda Vám to vysvětlil. 1500 za rok je luxusní cena . Kdokoli normální by to bral bez debat.
Kdokoli normální, když celostátní režijka stojí 1200,- Kč/rok, tak 1500,- za kraj Vám připadá v pohodě?
Zkuste si porovnat třeba s cenou pro běžného cestujícího za neomezené cestování v kraji.
Jasně v tomto ohledu to samozřejmě vyjde lépe, ale to je úmyslná manipulace, porovnávat se to samozřejmě musí s pořizovací cenou režijky.
Manipulaci tu předvádíte zatím vy. České dráhy ví od začátku, co podepsali smlouvu s krajem, že režijky nebude kraj uznávat. Podepsaly. Tudíž opravdu nechápu, proč odbory vůbec skloňují jméno Jihomoravského kraje a nejdou kňourat na vedení ČD.
Manipulaci s cenou tu provádíte vy, abyste obhájil 1500,-, co chce kraj je v pořádku. Vaši averzi k ČD dobře znám.
@HonzaLB… promiňte, ale slovo „kňourat“ není na místě, když člověk vyjednává o odměně za svou práci. Ale máte pravdu, že ti stávkující si pod sebou podřezávají větev když chtějí „ublížit“ zákazníkovi svého zaměstnavatele, namísto toho, aby začali vyjednávat se svým zaměstnavatelem. Aspoň já budu volit ty partaje, které omezí vliv (skoro) monopolních Českých drah, jestli fakt vedení ČD neodvrátí stávku = tj. ať České dráhy nakupují za tržní ceny (např. za 5 tisíc/rok) paušální jízdenky pro regionální dopravu v JMK a ať se slevou nebo zdarma je poskytují svým zaměstnancům… ale je divné, že tento normální požadavek zaměstnanců vůbec není… Číst vice »
@HonzaLB… to je zbytečné vysvětlovat člověku, který své legitimní právo na stávku promrhá = nechce stávkovat kvůli názoru svého zaměstnavatele, ale kvůli názoru zákazníka jeho zaměstnavatele…. Takový vtip nevymyslíš. Protože jediným logickým výsledkem „boje proti zákazníkovi“ je, že zákazník si najde jiného dodavatele (např. veřejnou hromadnou dopravu bude zčásti řešena spolujízdnou v osobních autech)..
Takhle by to možná využívali ti, co bydlí nebo pracují v JHM kraji, ale železničář třeba od Chebu sem určitě nebude jezdit každý den. Proto ta nepřiměřenost.
A proč má Jihomoravský kraj dotovat benefity svého dodavatele?
@HonzaLB. Přesně. Totiž stávka proti zákazníkovi svého zaměstnavatel kandiduje na vtip roku.
„železničář třeba od Chebu sem určitě nebude jezdit každý den. Proto ta nepřiměřenost.“
Tím méně takovému železničáři bude případně vadit, když takového benefitu v REGIONÁLNÍCH** vlacích v JMK nebude moci využít.
Může se (prostřednictvím své odborové organizace) také se zaměstnavatelem dohodnout, že jízdné si pro regionální vlak v JMK zakoupí a ta mu bude zpětně proplacena jako benefit od zaměstnavatele.
** Nikoliv v rychlících, tzn. do Brna/Blanska/Břeclavi/Hodonína atd. se dostane.
Ta celostátní za 1200 je při vašem aparátu asi něco jako administrativní poplatek . Jezdím nepravidelně po třech krajích a věřte mi , že kdyby to všude stálo 1500 na každý kraj zvlášť tak to koupím na hned , aby si to nikdo nerozmyslel.
Zkuste se někdy stavit na pokladně a alespoň se zeptat kolik by vás stála cesta z a do práce , to si vynásobte dvaceti.
A mám takovou perličku . Ministerstvo dopravy opravdu není ministerstvo drah . Ani ČD a ani SŽDC.
Těch 1200 není skutečná cena, ale jen takový manipulační/regulační poplatek.
Verbež.
To jistě. Ale kdo?
Tož asi fšeci .
Proti tomu příplatků jako takovému by asi nikdo nic neměl, ale jeho výše je kraj promine naprosto nehorázná.
Pokud celá rezijka na celou síť vyjde na 1200, tak příplatek na jeden ze 13 krajů je 1500???
To není adekvátní ani pokud budu brát že rezijka je in100, tedy 20.000 korun ročně
jezdit si za 1500 ročně po kraji bez omezení přijde málo vstřícné? to dá běžný člověk za měsíc
Za měsíc dá běžný člověk i mnohem víc.
Jezis, vyndej si hlavu ze zadku. Myslis ze lidi z provozu si ve volnu jentak sedaj na vlak a litaj Aš-Ostrava? Ne sou radi za volno a ze ten zeleznicni bordel muzou aspon na chvili hodit za hlavu.
v tom případě nechápu, proč vyhlašují stávkovou pohotovost kvůli režijkám, když jsou jim k ničemu
Pane Janík, jenže běžný člověk jde na 8 hodin v pracovní dny do práce a má své odkrouceno. Téměř žádná zodpovědnost a pokud má dobré místo, tak má to samé co ten železničář chodící na směny o kterých se civilovi zdá v nejhorších snech…… Režijka nikoho nic nestojí. Výrobní náklady jsou tak 2 koruny. Jde jen o potencionální ztrátu za nepatrný zisk. Jenže v JMK potřebují sehnat love na nesmyslná letadla do Mnichova pro pár desítek těch nejbohatších..
@Zdeněk… To jste zjistil kde že paušální jízdenka (režijka) nic nestojí? Právě naopak…. když jízdné pro některé cestující má být skoro nula, tak kdo doplatí zbytek tržeb Jihomoravskému kraji… já jako daňový poplatník to platit nechci… Já si přeji, aby cestující si za jízdu zaplatili, protože co je (téměř) zadarmo toho si zákazníci vesměs neváží… Takže efektem pravidla že „všichni cestující budou platit jízdné“ (a některým cestujícím bude jízdné proplácet jejich zaměstnavatel) bude efektivní síť linek veřejné dopravy… Ať rozhodne zájem cestujících na kterých linkách bude veřejná doprava a s jakou kapacitou/kvalitou a jak často bude jezdit veřejná doprava…. Možná… Číst vice »
Vy budete přesně ten člověk, za kterého kraj zaplatí tisíce aby mohl doletět do Mnichova letadlem. Na to neřeknete ani půl slova, ale režijky vám budou vadit. Kolik a kdo teda platí za to, že režista jede vlakem v JMK? Nikdo nic neplatí. To Vám odpovím.
„Vy budete přesně ten člověk, za kterého kraj zaplatí tisíce aby mohl doletět do Mnichova letadlem. Na to neřeknete ani půl slova, ale režijky vám budou vadit.“
Předpokládáte falešné dilema, kdy nemalá část lidí (mj. včetně mne) může mít názor, že objednatel si při bruttosmlouvě má právo si stanovit, že v „jeho“ vlacích nebudou platit neIDSkové jízdenky (či určit, za jakých finančních kompenzací tam takové neIDSky platit budou) a zároveň mít názor, že dotování letecké dopravy je (nejen) ze strany krajského úřadu nevhodným vynaložením peněžních prostředků.
Ne, mě paušální jízdenka nevadí. Naopak já jsem pro, aby zaměstnanci Českých drah stávkovali, aby jejich zaměstnavatel nakupoval za tržní ceny jízdenky pro své zaměstnance na cestu z/do práce…. Akorát nechápu proč namísto tohoto normální požadavku na Vašeho zaměstnavatele (České dráhy), bude stávka proti zákazníkovi (Jihomor.kraji) svého zaměstnavatele…. Já jako volič budu volit ty partaje, které dokážou omezit vliv takového neseriózního dodavatele jako jsou České dráhy na regionální veřejnou dopravu na Jižní Moravě
Práce na železnici má své specifikum, ano baví mě jinak bych ji nedělal a abych řekl pravdu, možnost mít režijku je pro mě skoro nedocenitelná a pokud byste se mě zeptal, za kolik peněz bych byl ochoten se ji vzdát, tak mi řeknete, že jsem se zbláznil. Ale nejde jen o to, kolik projedu, ale že tu možnost mám.
A myslím si, že by tohle měl JmK respektovat, neříkám, ať si řeknou o finanční náhradu, ale v rozumné výši. Jak má jinak podnik lákat na benefity, když mu je jiní nechtějí umožnit uplatnit.
Proč by jiní měli doplácet na to, že nějaký podnik poskytuje benefity, které navíc ani nejsou benefity, protože, kdyby to byl benefit, tak by se mělo spočítat adekvátní nepeněžní plnění 20000 (cena IN100) ‐ 1200 (cena režijky) = 18800 a z toho by měl každý držitel režijky zaplatit daň 15 %, tedy 2800 Kč.
„A myslím si, že by tohle měl JmK respektovat“
Však to respektuje a vaši režijní jízdenku vám nebere.
„Pane Janík, jenže běžný člověk jde na 8 hodin v pracovní dny do práce a má své odkrouceno. Téměř žádná zodpovědnost“ Nemáte zdaleka pravdu. „a pokud má dobré místo, tak má to samé co ten železničář chodící na směny o kterých se civilovi zdá v nejhorších snech“ Uvážím-li, že tato věta se zakládá na pravdě, tak to znamená, že nádražácké odbory konají svoji práci špatně, protože neumějí dojednat se zaměstnavatelem lepší plánování směn. „Režijka nikoho nic nestojí. Výrobní náklady jsou tak 2 koruny.“ A přesto ji ČD, a. s., poskytují (nejen) svým zaměstnancům za 1200 Kč. Tedy 1198 Kč zisk/kus.… Číst vice »
„Pokud celá rezijka na celou síť vyjde na 1200, tak příplatek na jeden ze 13 krajů je 1500???“
Těch 1500 Kč je požadovaná plataba kraje po ČD na uznávání „celosíťové“ režijky.
Režijkový příplatek pro cestování pracovníků ČD zajišťujících provoz v JMK je 3x menší.
P. S. Krajů je 14, ne 13.
Krajů je 13 bez Prahy. Asi není moc lidí, kteří by si pořídili síťovou jízdenku na železnici pro cesty ve vlacích jen v rámci území hl.m. Prahy. To, že celá režijka vyjde na 1200 Kč je nějaká cena, která nemá s realitou nic společného. JMK tvoří 9 % ČR z hlediska rozlohy a 11 % z hlediska počtu obyvatel, tedy řekněme 10 % průměrně. Ještě bychom mohli přepočítat délku železnic a počet spojů a ono by to asi také +/- sedělo. Cena IN100 je 19990 Kč, z toho 10 % je 1999. Cena režijky je 1200, z toho 10 %… Číst vice »
No ona cena režijky 1200 Kč je nehorázná. Pokud k ní existuje komerční ekvivalent, který je pro normálního cestujícího téměř 17x dražší.. cena IN100 je skoro 20 tisíc, máme 13 krajů bez Prahy, na jeden kraj to je přes 1500 Kč a to ještě JMK ani nepočítá, že rozlohou i počtem obyvatel patří mezi ty větší kraje…
A to platí i na celém Slovensku bez jakéhokoliv příplatku a za menší příplatek i jednou za rok na cestu po celé Evropě. ;-))
To je teprve NEHORÁZNÁ cena.
Stáhněte na režijky a nehne se kolo!
Mohla by se vyhlásit stávka v úsecích Boskovice – VO , Hrušovany – Bohutice a Čejč – Hodonín 🙂
Nebo Uhřice-Ždánice 😉
Stávkovat by se mělo hlavně na lokálkách s potenciálem. Toho by si nikdo nevšiml.
„Mohla by se vyhlásit stávka v úsecích Boskovice – VO , Hrušovany – Bohutice“
V úseku Hrušovany – Bohutice (resp. přinejmenším Hrušovany – Miroslav) to za pár týdnů (+ kdykoliv potom) už bude vypadat skoro jako při stávce (o víkendu každopádně, v pracovní dny skoro taky).
Pokud by se ke stávce připojili kolegové z SŽDC tak je tomu tak, že nic nevyjede.
I ten soukromník potřebuje řízení provozu od SŽDC…
A stávkou chcete dokázat, že železnice není zase až tak úplně nezbytná?
Při přeplněnosti silnic a při tom, kolik lidí denně využívá vlaky, že není železnice nezbytná? Dobrý vtip.
Stačí vzpomenout na rok 1997, co to tehdy znamenalo pro počet přepravených cestujících.
Myslíte poznatek, že železnice je zranitelnější a tedy méně spolehlivá než jiné druhy dopravy?
„Pokud by se ke stávce připojili kolegové z SŽDC tak je tomu tak, že nic nevyjede.
I ten soukromník potřebuje řízení provozu od SŽDC…“
V takové situaci bude zajímavé sledovat reakci (např. požadovanou výši odškodnění) zejména ze strany Regiojetu.
Mimochodem, SŽDC (ani její zaměstnanci) nejsou vůči JMK v žádném smluvním vztahu. Ten paradox: eventuální protest zaměstnanců SŽDC vůči subjektu, se kterým ani jeho zaměstnavatel nemá smluvně co dočinění. 🙂
Jenže režijky se týkají i jich, a nechápu proč je chce JmK vyřadit, když i zaměstnanci SŽDC zajišťují provoz v JmK.
Co takhle režijky pro kuchařky v kantýně, protože se starají o hladové železničáře? Co takhle režijky pro zaměstnance stavební firmy, která opravuje trať, po které jezdí krajské vlaky? Co takhle režijky pro výrobce uniforem zaměstnanců ČD?
Pane Sůro, takto bychom se mohli přetlačovat do nekonečna, protože pak bychom mohli chtít zvýhodněné ceny po výrobcích potravin, nábytků, atd…, protože těm všem dráha poskytuje nějakou službu.
Režijka je běžnou záležitostí v (často opěvované) západní Evropě, jen zde z toho musíme dělat kovbojku, já neříkám, ať si kraj neřekne o kompenzaci, ale v rozumné výši a za všechny, ne že jednu skupinu zcela vynechá. Protože stejné prapodivné je, že In100, Business a Senior se rozhodl zachovat, myslím si o tom své, ale to je jen má domněnka.
„ať si kraj neřekne o kompenzaci, ale v rozumné výši a za všechny, ne že jednu skupinu zcela vynechá.
Však kraj souhlasil s poskytnutím této jízdenky za rozumnou cenu pro všechny ty, kteří pro něj tu službu zajišťují – tedy pracovníky ČD z výkonů v JMK + jejich rodinné příslušníky.
(Z mého subjektivního pohledu přiměřené.)
Za všechny, krok kraje vyčlenil pouze jednu skupinu, pochopil bych to, kdybychom navrhl požadovali i autobusy, MHD, jenže my nechceme nic víc, než zachovat platnost režijky v nezměněné formě. Protože prostě režijka je asi nejhlavnější benefit na dráze a opravdu bude znít zvláštně, když někomu řeknou, jo můžete s ní i na Slovensko, jen teda v JmK bude zbytečná.
„jo můžete s ní i na Slovensko, jen teda v JmK bude zbytečná.“
Nemáte pravdu. Tak jako tak bude v JMK platit v rychlících a expresních spojích.
„my nechceme nic víc, než zachovat platnost režijky v nezměněné formě.“
Tak si to u svého ZAMĚSTNAVATELE dojednejte. Zatím jste vyhlásili „pohotovost na protest“ jedině vůči odběrateli vašeho zaměstnavatele.
Jo super a můžete mi prosím říci, který rychlík jede do Znojma a jiných menších stanic a zastávek v JmK?
Jenže zde je větší moc na straně kraje, můžu zaměstnavateli tisíckrát říkat, že to chci, ale co ten s tím udělá, když kraj se rozhodl dělit režijkáře na Jihomoravské a cizí (cizí za cenu převyšující roční cenu jízdenky) a ještě k tomu na ČD a neČD.
„Jo super a můžete mi prosím říci, který rychlík jede do Znojma“
Žádný. Nic to nemění na tom, že nemáte pravdu, že režijní jízdenka bude v JMK zbytečná.
„můžu zaměstnavateli tisíckrát říkat, že to chci, ale co ten s tím udělá“
Už jsem to psal coby odpověď na jiný komentář – může vám nabídnout zpětné proplácení vaší jízdenky z JMK coby firemní benefit.
Anebo za vás Jihomoravskému kraji zaplatit těch 1500 Kč ročně.
Bude mi na nic, nebo si myslíte, že jezdím jen tam, kam jedou rychlíky?
Proč mám jednat se zaměstnavatelem o zaplacení, když souhlasím s tím, že 1500,- je hodně? To nedává moc smysl. Nebo tím chcete říct, že jelikož kraj objednává tak si může říct jakoukoliv absurdně vysokou částku a já mám chtít po zaměstnavateli, aby to respektoval?
„Bude mi na nic, nebo si myslíte, že jezdím jen tam, kam jedou rychlíky?“
Nemáte pravdu.
Tam, kam jezdí rychlíky či expresní spoje ČD, dojedete na režijku.
Tam, kam jezdí regionální vlakové spoje ČD či autobusové spoje kteréhokoliv dopravce, dojedete na běžnou IDS jízdenku. V případě regionálních vlakových spojů ČD vám ji zaměstnavatel může proplatit.
„Proč mám jednat se zaměstnavatelem o zaplacení, když souhlasím s tím, že 1500,- je hodně?“
Aneb zaměstnanec dodavatele rozhoduje o tom, jaká částka požadovaná odběratelem služby po dodavateli služby je „hodně“ a jaká ne. 🙂
Jenže uzavřená smlouva je výsledkem nějakého vyjednávání a obě strany ji podepisují dobrovolně s tím, že souhlasí s jejím zněním. Takže to není jen o diktátu kraje.
Však jo, to nerozporuji, že v Rychlíku tam dojedu, ale co dál po kraji? Zrovna tato nutnost pořizovat si ještě IDS mě může odradit navštívit tamější kraj, a pojedu jinám, kde nedělají takové obstrukce. Nebo snad mám mít v mobilu 13 aplikací, abych si mohl kupovat jízdenky dopředu, pro jednotlivé kraje?
Nesouhlasím. Ať kraj prodává paušální jízdenky za tržní ceny, např. za 5 tisíc/rok. Tržba 1,5 tisíc/rok je výsměch… to mi vadí….
A jestli ČD prodají jízdenku nakoupenou za 5 tisíc od Jihomoravského kraje svému zaměstnanci např. stovku, to už je věc uvnitř ČD mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.
A zcela vynechal pracovníky SŽDC, jenž také zajišťují v JmK provoz železnice?
„A zcela vynechal pracovníky SŽDC, jenž také zajišťují v JmK provoz železnice?“
Ano, protože s JMK tito pracovníci nejsou v žádném smluvním vztahu (toť i oficiální zdůvodnění ze strany JMK + subjektivně z mého pohledu jde o zdůvodnění logické).
Sám říkáte, že nejsou v žádném smluvním vztahu se SŽDC, takže ani nemají právo zakazovat dopravci uznávat režijky, které poskytují (dnes) třetí straně.
Zajímavé, že na In100 a Business se shodnout dokázali rychle, by mě jen zajímalo, kdo vlivný, či přímo na kraji, ji vlastní, že to šlo a zde to nejde tak hladce.
Nic nepojede bude chaos ….na železnici,..ale jak chcou nejen učitele stávkují,tak ať stávkují všichni celá republika…. hlavně ať to mají důchodci a mládež zadarmo….. skurveny stát…..
Já bych dal stávku na středu 6.11. společně s učitelská ať nejsou sami ti chudáci kteří mají pořád volno…..a berou sumy větší než hasiči a zdravotní sestry….