Dopravci Železnice

Spor o režijky na jihu Moravy graduje. Odbory ustavily stávkový výbor

Počet majitelů režijních jízdenek dlouhodobě klesá. Ilustrační foto: Jan Sůra
Počet majitelů režijních jízdenek dlouhodobě klesá. Ilustrační foto: Jan Sůra

Ústředí Odborového sdružení železničářů dnes na mimořádném jednání řešilo situaci kolem režijek v Jihomoravském kraji. Výsledkem je ustavení stávkového výboru a hrozba stávkou, které odboráři říkají „porušení sociálního smíru“.

Kraj, který od prosince přebírá podle nové smlouvy s Českými drahami riziko tržeb, dnes znovu zopakoval svou původní nabídku. Podle ní bude uznávat režijky zaměstnancům drah, kteří se přímo podílejí na provozu vlaků na jižní Moravě, za roční doplatek 480 korun. Příslušníkům jejich rodin pak režijky přizná za 990 korun. Po ostatních držitelích režijek chce 1500 Kč.

Jde o nabídku pro vedení Českých drah, to však podle kraje dosud nereagovalo. Kraj v této otázce ale i podle dnešního vyjádření odmítá ustoupit. Vysvětluje to tím, že peníze za režijky chce jako kompenzaci za ušlé tržby z jízdného, od ledna přechází na takzvané brutto smlouvy, kdy riziko příjmů jde plně na kraj.

„Jihomoravský kraj v žádném případě nebrání uznávání režijních výhod zaměstnanců Českých drah ve vlacích objednávaných Jihomoravským krajem. Jihomoravský kraj jedná na základě řádně podepsaných smluv se svým partnerem, Českými drahami, a odborová sdružení by se v tomto případě měla také obracet na České dráhy, protože rozhodnutí je v tuto chvíli na jejich straně,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Stávka by se podle prohlášení odborů týkala jen vlaků objednávaných Jihomoravským krajem. Režijky nicméně nemají jako benefit pouze zaměstnanci ČD, vyplývají z nařízení ministerstva dopravy.

 

Z prohlášení OSŽ

Ústředí OSŽ:
– ustavuje stávkový výbor složený z členů Představenstva OSŽ,

– v případě, že „režijní“ jízdní výhody ve vlacích ČD objednávaných Jihomoravským krajem nebudou vyřešeny podle platné právní úpravy a v duchu Memoranda o udržení sociálního smíru na železnici v souvislosti s řešením problematiky jízdních výhod ze dne 4. 12. 2017, zmocňuje stávkový výbor k vyhlášení stávkové pohotovosti a k provedení všech potřebných kroků k přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem,

– ukládá předsedovi OSŽ a 1. místopředsedovi OSŽ pokračovat v jednání s ČD, MD ČR a Jihomoravským krajem za účelem uspokojivého dořešení problematiky jízdních výhod ve vlacích ČD objednávaných Jihomoravským krajem,

– ukládá předsedovi OSŽ a 1. místopředsedovi OSŽ jednat ve věci ve spolupráci s ostatními odborovými organizacemi působícími na železnici.

573 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pandrhola

Přiznám se, že nemám sílu číst celou diskusi… Nicméně pár bodů k tématu bych měl. 1) Bod sice nepodstatný, ale cena 1500,- je skutečně úlet. Nevím kde kraj přišel na takový nesmysl, ale asi tam má někdo hodně přebujelé ego a myslí si, že u nich po regionálce má potřebu jezdit celá republika. 🙂 Já u nich osobákem za posledních 15 let jel asi 12 km a podobně na tom bude naprostá většina režistů. Takže odpovídající „příplatek“ by byl méně, než 1 Kč za rok. Tady zcela chybí soudnost… 2) Právo na stávku – zde někteří žijí v bludu, že… Číst vice »

Axel

ad 3) bylo by prosím možné ocitovat příslušnou pasáž smlouvy z 06/2018, která potvrzuje co tvrdíte? Odkaz na smlouvu je níže. Já totiž ve smlouvě našel pravý opak toho co tvrdíte = tj. České dráhy, chtějí-li rozdávat paušální jízdenky, tak si je musí koupit od Jihomoravského kraje P.S. Pokud je cena paušální roční jízdenky po slevě (tj. 1500 Kč/rok) za neomezené cestování v Sp/Os vlacích na Jižní Moravě moc peněz, tak fajn, tržní ceny ročních paušálních vlakových regionálních jízdenek zná každý (=jsou asi 5x až 10x vyšší). P.P.S. Souhlasím, že není správné stávku zakazovat nebo za ni trestat, stávka je… Číst vice »

Axel

Ještě doplnění k tomu argumentu, že náklad na paušálních zaměstnanecké jízdenky by firma ČD dostala proplaceny v rámci nabízené ceny od Jihomoravského kraje (tj. že by se o něco navýšilo těch cca 5,6 miliardy bez DPH)… To není tak úplně jisté, protože regionální veřejnou hromadnou dotovanou dopravu nenabízí jen ČD, ale taky jiní železniční dopravci nebo autobusoví dopravci. Další formou konkurence firmy ČD je spolujízdní automobilová doprava… Tj. nabízenou cenu mohla ČD zkusit navýšit, otázka jestli by uspěla a otázka jaký by byl počet objednaných linek/spojů…. Jestli by to nebylo tak, že Jihomoravský kraj by neměl jak navýšit rozpočet, tj.… Číst vice »

Pandrhola

Ano, navýšilo by se to o tolik o kolik chce kraj, tedy kraj to navyšuje sám sobě a nakonec nula od nuly pojde. Akorát pro ČD by to bylo i tak poměrně nevýhodné, protože by kraji zaplatili najednou a vracelo by se to postupně, takže taková bezúročná půjčka. Ale to už je problém kraje, který s tímto požadavkem přišel v podstatě až nyní, tedy po uzavření smlouvy a ČD, zda jim takto pro ně nevýhodnou půjčku budou poskytovat.

Axel

@ Pandrhola… zkuste si o5 přečíst co jsem napsal – kde je napsáno že současný rozsah hromadné regionální dopravy zajišťované firmou České dráhy by zůstal po 2020 stejný? Copak Vám nedochází že při navýšení nabízené ceny firmou České dráhy by se reduktovaly některé vlakové spoje či celé linky, tj. linky kde budou jezdit firma České dráhy (anebo rovnou celé tratě firmy SŽDC). To Vás nenapadlo? Typičtí kandidáti na zrušení jsou některé lokálky a některé spoje na železniční trati podél které vede silnice… Copak jste nezaznamenal že železnice dostává leckdy mnohem vyšší dotace než autobusová hromadná např. zejm. na některých linkách… Číst vice »

Pandrhola

Ne, protože cenu nenavyšují ČD, ale kraj… tím, že navýší náklady dopravci, logicky navýší i cenu služby. To jsou spojené nádoby. Je to tedy pouze problém kraje…

Axel

Na první pohled máte pravdu. Ale na druhý pohled už ne – protože když (železniční) dopravce A zdraží, tak jej může (zčásti) nahradit jiný (železniční) dopravce B. Nebo jej nahradí (autobusový) dopravce. Nebo spolujízdní automobilová doprava. Nebo v případě lokálky Čejč-Hodonín patrně celá železniční linka bude nahrazena mikrobusy nebo taxíky (a protože nevím o využití pro nákladní dopravu, tak patrně bude zrušena/opuštěna i celá železniční trať). Tj. nic nebrání, aby firma České dráhy a.s. navyšovala nabízenou cenu, ale na druhé straně nic nebrání zákazníkovi, aby si našel levnějšího dodavatele nebo levnější řešení … principem dohody je, že se domluví všechny… Číst vice »

Pandrhola

Motáme se v kruhu… asi nemá smysl pokračovat. 😉

Axel

Jo, k normální diskuzi je nutné se vrátit na zeměkouli z „galaxie České dráhy/SŽDC)

Pandrhola

Já naopak hledal pasáž, kde by to ve smlouvě bylo výslovně uvedeno jinak, jenže taková tam není a v podstatě ani nemůže být, protože režijka nespadá pod tarif vyhlašovaný dopravcem a zaměstnanecké jízdné řeší dosud platný zákon, takže taková pasáž by pravděpodobně byla v rozporu. Ano, ta cena je úlet… nevím kolik bude režijek pro příští rok, ale pokud vezmeme odhad 100.000 ks režijek s tím, že zaměstnanců ČD podílejících se na dopravě v kraji bude tak 500-1000 + pár rodinných příslušníků. Podobně u SŽDC, tak i když to jen odhadnu, pak kraj chce 1500 x 96.000 ročně za lidi,… Číst vice »

Axel

Ve smlouvě jsem našel relevantní body a to 10.3 a 10.5. Opravdu nechápu jak někdo příčetný z tohoto textu může dojít k závěru, že i po 1.1.2020 jej České dráhy můžou dle své libosti někoho (skoro) ZDARMA vozit regionální veřejnou železniční dotovanou dopravou v Jihomoravském kraji. V současné době se prý jedná o 7 tisíc držitelů režijních jízdenek kterých se dotkne změna parametrů dodávek služeb Českých drah a.s. pro Jihomoravský kraj (a případné proplácení Českými drahami). P.S. A ono někoho nutí, aby si kupoval paušální (omezenou na Os/Sp) vlakovou jízdenku na území Jihomoravského kraje… Copak zaměstnanci Českých drah/SŽDC výjimečně projíždějící… Číst vice »

Jaaa

Prosím, uvědomte si, že zákon o kolektivním vyjednávání reguluje stávku v případě kolektivního vyjednávání. Žádnou jinou oblast nepokrývá. Naprosto tedy nereguluje, a ani z toho neplyne, že jakákoli jiná stávka (proti komukoli) je nelegitimní, nelegální nebo nespravedlivá.

Stávkovat je možné proti vládě, proti kraji, proti obci, proti zaměstnavateli, proti komukoli. To je přesně to, co plyne z Ústavy.

Axel

Dobrý den, to si nerozumíme. Samozřejmě, že stávkovat jde i mimo zákon o kolektivním vyjednávání, tj. např. v menších firmách kde nepůsobí odbory. A protože je stávka vázána na výkon zaměstnání, tak z logiky věci jde využít v rámci vyjednávání (chcete-li boje) se zaměstnavatelem. Stávka kterou udělají železničáři, kteří chtějí bojovat proti zákazníkovi svého zaměstnavatele (tj. nechtějí „bojovat“ proti svému zaměstnavateli) je nespravedlivá a špatná. A po zásluze za tutu nespravedlivost, během několik le, přijde řada stávkujících o práci a to protože část zákazníků odehnali resp. odeženou. Stávkovat proti vládě, kraji, obci nejde, protože to není stávka, ale realizace práva… Číst vice »

Jaaa

Nikoli. Taková generální stávka v Katalánsku je stávkou v pravém slova smyslu. A ano – stávka znamená přerušení výkonu zaměstnání. Nikoli právo se shromažďovat. Pokud je navíc kombinovaná s nějakou manifestací či shromážděním, je to druhá věc; nemíchejte to dohromady.

axel

Přesně tak – stávka (kvůli mzdovým požadavkům, jak je napsáno výše v článku) opravu nedává smysl, když je směřována proti zákazníkovi zaměstnavatele. Klidně si dokážu představit, že železniční odboráři svolají demonstraci proti Jihomoravskému kraji – ovšem vlaky budou jezdit a odboráři si vezmou dovolenou na demonstraci nebo ve svém volném čase.

Pandrhola

Totálně to motáte… právo na stávku a právo shromažďovací jsou dva odlišné pojmy.
Zde by se tedy mohlo uplatnit právo na stávku s tím, že kdo by chtěl, tak může jít navíc i demonstrovat, protože to se nevylučuje… nejedná se totiž o kolektivní vyjednávání, takže to nespadá pod daný zákon. Tím, že pro tento případ neexistuje příslušný zákon není právo na stávku nijak omezeno.

Pandrhola

Ten počet jsem pouze odhadoval a zapomněl jsem při tom na důchodce, takže skutečně může být počet režistů v rámci kraje cca 7.000. To na věci ale nic nemění. Odborům jde o zachování stávajícího stavu, tedy režijky jako celorepublikového benefitu pro všechny uživatele, což je počet kolem 100.000. Proto je nutné počítat celkový počet a z toho tedy vycházet. P.S. Ano, ono by bylo levnější, než akceptovat přemrštěnou nabídku kraje, kdyby si ti ostatní „náhodní“ projíždějící zakoupili IDS jízdenku a u ČD si ji nechali následně proplatit, protože půjde o jednotky kusů, ale odporuje to logice fungování toho celorepublikového systému… Číst vice »

Axel

@Pandrhola… z čeho vyplývá právo firmy České dráhy, aby změnila dohodnutou cenu (aby zdražila Jihomoravskému kraji) za poskytování veřejné regionální železniční dopravy? Tj. z čeho vyplývá právo firmy České dráhy, aby Jihomoravský kraj zaplatil dodatečné rozhodnutí firmy České dráhy libovolně rozdávat (skoro) zdarma paušální jízdenky v Jihomoravském kraji? Připomínám, že dle smlouvy se Jihomoravský kraj zavázal, aby zaplatil částku (cca 1,2 Kč na osobu a kilometr) a zároveň, aby se předešlo manipulacím/omylům Českých drah při rozdělování tržeb (=jízdenka použita v rychlíku nebo EC/IC nebo Sp/Os,…), tak ve Sp/Os budou veškeré tržby ze samostatných jízdenek. Viz vyjádření hatemana (z jiného kraje,… Číst vice »

Pandrhola

To je stále dokola. Z čeho vyplývá ? Z požadavku kraje o kompenzaci za něco, co už bylo kompenzováno v původní nabízené ceně, protože kraj nevyužil možnost režijní jízdné výslovně odmítnout. Dostali tedy nabídku, kde tyto náklady byly zohledněny, tu akceptovali a nyní to tedy chtejí vlastně zaplatit podruhé. Tedy v podstatě se jedná o stejnou změnu podmínek, jako kdyby řekli, že každý rok budou chtít změnit barvu vlaku, ale nedají za to ani korunu. Vícenáklady vzniklé na popud objednatele jdou prostě za objednatelem. Celá sranda se točí kolem toho, že byla poptávka na cenu, ČD dali cenu dle současného… Číst vice »

axel

Ve smlouvě je výslovně napsáno, že určuje Jihomoravský kraj (viz jednotlivé body v kapitole 10 Smlouvy)…. Proto jsem se Vás o5 ptal kde jste k uvedenému názoru přišel – chápu-li správně, tak Vás uzavřená smlouva nezajímá, ale prachy budou dostávat České dráhy podle toho jak se jim bude líbí. P.S. Jestli ČD dali cenu bez zaměstnaneckých paušálních jízdenek, tak v čem je problém? Přece jako každý normální cestující si cestu zaplatí (zvláště když už Jihomoravský kraj přiznal obrovskou slevu ve výši zhruba 80%-90% z obvyklé ceny)… tj. cestu zaplatí buď přímo cestující jako zaměstnanec Českých drah (a České dráhy mu… Číst vice »

Pandrhola

Ach bože… to je asi vážně marné… Znovu jsem si přečetl kapitolu 10 a není tam jediný bod, který by mohl vyloučit tzv. zaměstnanecké jízdné. To totiž nespadá pod kompetenci dopravce. Zde tedy platí tato pasáž: „Dopravce má právo odmítnout vyhlášení tarifů a Smluvních přepravních podmínek požadovaných Objednatelem či Pověřenou osobou pouze v případě, že by byly v rozporu s platnými právními předpisy…“ S tím, že MD sice dalo krajům možnost, nikoliv povinnost… v případě soutěží zaměstnanecké jízdné vyjmout, ale protože se jedná o možnost, tak by to muselo ve smlouvě být výslovně uvedeno, což skutečně uvedeno není. Kraj se… Číst vice »

Axel

Ale my nejsme v rozporu ve většině. Vy si pouze do smlouvy dosazujete pasáže které ve smlouvě nejsou…. Tj. já vůbec nerozporuji, že třebas má firma České dráhy chuť/povinnost rozdávat paušální vlakové jízdenky (skoro) zdarma některým cestujícím… Akorát já nevidím ve smlouvě jinou možnost, než že České dráhy si nakoupí od Jihomoravského kraje jízdenky, které chce/musí rozdávat zdarma…. Přece několik tisíc lidí cestujících na náklady zákazníka (Jihomoravského kraje) na zaměstnanecké paušální jízdenky zcela změní parametry smlouvy počítané na haléře…. P.S. Jestli to nedochází lidem na železnici, tak nespravedlivou stávkou si znepřátelili/znepřátelí veřejnost a tím odstartují revoluční změny v pohledu na… Číst vice »

Pandrhola

Pravda, nejsme v rozporu ve většině. Já pouze vycházím z logiky věci, kde platí, že zaměstnanecké jízdné je dané zákonem. (zda je to správně, či nikoliv je na jinou diskusi). MD sice umožnilo tuto zákonnou povinnost pro kraje vyjmout v případě vysoutěžených spojů, ale to ve smlouvě vyjmuto není. Takže pokud není ve smlouvě výslovně uvedeno jinak tak platí původní, tedy zákonná úprava, viz bod 10.4. ČD nejspíš ani nemohou svévolně nakoupit nějaké další jízdenky, protože mají povinnost chovat se s péčí řádného hospodáře a princip brutto smlouvy je o tom, že kraj proplácí náklady, které byly stanoveny k platnosti… Číst vice »

Axel

Tak co píšou v tom bodě 10.4: „Dopravce má právo odmítnout vyhlášení tarifů a Smluvních přepravních podmínek požadovaných Objednatelem či Pověřenou osobou pouze v případě, že by byly v rozporu s platnými právními předpisy, a to zejména s výměrem Ministerstva financí ČR, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami nebo s nařízením kraje, které v souladu s právními předpisy stanoví maximální ceny jízdného.“ Tak mě poučte (protože já fakt nevím co je nezákonného chtít od cestujících peníze viz bod 10.1), konkrétně který zákon či jiná právní norma je porušena tím, že zaměstnanci Českých drah, či jejich rodinný příslušníci či… Číst vice »

Pandrhola

Nezákonného na tom chtít od cestujících peníze není nic, rozdíl je v tom, že zaměstnanec nemá status běžného cestujícího, ale spadá pod jinou právní úpravu, kdy jízdné už má jednou uhrazené ve formě benefitu na který si přispívá. Šlo by tedy o dvojí platbu. Omlouvám se, ale už mne nebaví stále něco dohledávat. Zaměstnanecké jízdné se zde řešilo nedávno v jiném článku, najdete ho možná snadno, protože tam byla také dlouhá diskuse… především na téma, zda má tento benefit určovat zákon, nebo zda to má být věcí zaměstnavatele. Jen pro informaci… vedení ČD již odmítlo onu „podivnou nabídku“ kraje jako… Číst vice »

Axel

@Pandrohola… aha, už je jasné proč si nerozumíme. Z pohledu kraje (a jeho zájmu optimalizovat dotovanou veřejnou hromadnou krajskou dopravu např. náhradou busů za mikrobusy, 810-ky za bus anebo nahradit spoustu aut s jedním cestujícím za vlak) není žádný rozdíl mezi cestujícími. Úkolem kraje je zajistit dopravu a protože kraj nemá neomezený měšec (už nevím, kde by bylo možné vybrat nějaké další daně), tak nemůže provozovat poloprázdné spoje. A proto Jihomoravský (a jiné kraje) chtějí nechat na cestujících, aby si sami cestující (svým zájmem) řekli: Kde (mezi kterými místy), Kdy (v jakém čase během dne), a s jakou Kapacitou má… Číst vice »

Pandrhola

No, tohle je debata na jiné téma.

Pandrhola

A ještě drobný dotaz… Kdyby ČD na tu absurdní cenu přistoupily, tak kde asi vezmou těch cca 140 mega ročně, které kraj nyní požaduje navíc ? Muselo by to být na úkor jiných krajů a linek objednávaných ministerstvem, protože peníze nepadají z nebe.
Zde skutečně moc možností není… než že kraj uzná chybu, nebo se dohodnou na nějakém kompromisu ve formě dodatku ke smlouvě, aby neztratili tvář.

Axel

@Pandrhola… 5,6 miliardy bez DPH na 3 roky není malý balík. Z mého pohledu příliš nerozumím proč České dráhy nepoptávají kromě normální paušální jízdenky také kreditní paušální jízdenky. Protože je evidentní, že (z těch zhruba 100 tisíc zájemců o zaměstnanecké paušální železniční jízdenky jak kdosi odhadnul) jen malá část bude často používat Sp/Os v Jihomoravském kraji, tj.vyplatilo by se, aby zaměstnanec Českých drah např. z Karlovarského kraje mohl dostat od Českých drah jízdenku na které by se načítaly jeho jízdy v Os/Sp v Jihomoravském kraji… „co je (skoro) zadarmo, toho si zákazníci vesměs neváží“.

Pandrhola

Ta částka možná nevypadá jako malý balík, ale nejspíš odpovídá nákladům… nemalá část z toho jde třeba na poplatky za dopravní cestu, což třeba autobus platit nemusí. Zkrátka provozovat vlaky není nic levného. Kdyby to byla netto smlouva, tak tam asi bude nějaký prostor k jednání, ale u brutto smlouvy, kde jde o náklady to pochopitelně není možné. Takže ta nesmyslná částka v podstatě znamená, že kraj chce dodatečně slevu skoro 10%. To akceptovat nelze… kdo by doplatil ten rozdíl ? Kraj totiž vychází z hodně pomýleného předpokladu, že všichni budou jezdit především u nich a nedochází jim, že odhadem… Číst vice »

Axel

Kde jste vzal Vámi uvedenou částku 10%? Při 5,6 miliardy bez DPH na 3 roky pro České dráhy se bavíme o částce přes 2 miliardy ročně. Po brutální (80-90%) slevě Jihomoravským krajem je nabízena zaměstnanecká cena 500, příbuzní 1500 za paušální vlakovou regionální jízdenku v Os/Sp v JMK. Tj. průměr zhruba 1000 Kč, při 7 tisících potencionálních zájemcích o tuto paušální „zaměstnaneckou“ jízdenku v Jihomoravském kraji (zdroj: vyjádření železničářských odborářů) jde o 7 milionů ročně, které Jihomoravský kraj dostane buď přímo od zaměstnanců ČD nebo od jejich zaměstnavatele (anebo, a to je velmi důležité, si tito zaměstnanci spočítají, že se… Číst vice »

Pandrhola

Kde ? To je přeci jednoduché… odbory požadují dodržení memoranda o sociálním smíru. kde se jedná o režijce s celorepublikovou platností… tedy ne varianta „celá republika mínus jeden kraj“, protože to by postrádalo její původní smysl. Tedy celkový počet režijek bude pro rok 2020 asi 100.000 (jen odhad s tolerancí +/- 10.000, protože věštit budoucnost neumím). Případná nedohoda se přímo dotkne asi těch cca 7.000 lidí, protože ostatní tam nejezdi, ale jde o zachování toho celosíťového principu. Jenže kraj nabízí nižší cenu pro zaměstnance přímo se podílející, tedy zaměstnance ČD a jejich rodinné příslušníky (480+990 asi můžeme zprůměrovat na 750,… Číst vice »

Axel

Já bych se vrátil k tomu pohledu na vyjednávání, kdy Vy jste psal, že zákazníkovi (Jihomoravskému kraji) mělo být jasné, že kromě více než 2 miliard ročně ještě k nákladům musí připočítat, že nezanedbatelná část cestujících Jihomoravskému kraji nebude platit za jízdné… Připomínám, že šlo o odlišný typ smlouvy narozdíl od minulosti = zjednodušeně řečeno: České dráhy přestaly být „dopravcem, který vozí co nejvíc cestujích“, ale České dráhy se nově staly „dopravcem, který POUZE jezdí“… A proto nerozumím tomu, jak jak by tuto „fintu s (deseti)tisíci černých pasažérů“ měl zákazník poznat. Ve smlouvě to není. Případná ujednání mimo smlouvu se… Číst vice »

Pandrhola

Ono je to těžké, protože jde sice o jiný typ smlouvy, ale i když „POUZE jezdí“, tak stále je ta smlouva o nákladech a veškeré benefity pro zaměstnance jsou přímou součástí nákladů dopravce… Pokud se nepletu, tak oni o tom stále jednají, tedy spor se snaží řešit. Ale myslím si, že řešit spor soudní cestou je vždy nešťastné a mělo by to být až jako poslední cesta k řešení. Zvlášť, když jistý podíl na tomto „nedorozumění“ asi má i samotné MD, které ujasnění k výkladu svého tarifu přineslo teprve nedávno. Z mého pohledu šlo jen o to ujasnit situaci, protože… Číst vice »

PzD

nemáte pravdu … zaměstnanecké jízdné je vyhlášeno tarifem MD … a podle tohoto tarifu ve vlacích JMK, které byly vysoutěženy, režijky neplatí … pravdu má tedy Axel … co se týká požadavku JMK – od standardního cestujícího by utržil minimálně o 1000 Kč ročně více … tedy nabídka za 1500 Kč vůči zaměstnavatelům je poměrně zajímavá … a pozor – je na odborech, zda těch 1500 Kč uhradí zaměstnavatel (ČD, SŽDC, DÚ, MD) kraji sám, nebo je přenese na zaměstnance … v každém případě – pokud do JMK nejezdíte, tak si příplatek nepořizujte a ušetříte svému zaměstnavateli (případně sobě) úhradu… Číst vice »

Axel

@PzD… 2 poznámky: Za 1500,- paušální jízdenku na Os/Sp v JMK beru všema deseti, kde se dá koupit? Princip zpoplatnění je klíčový, aby se určil skutečný zájem cestujících… tj. hledat konkrétní spoje či kompletní linky které buď nebudou jezdit vůbec nebo je nahradí levnější dopravní prostředek/dopravce. Např. na lince Čejč-Hodonín by možná byl nejlevnější taxík, vzhledem k počtu cestujících které jsem viděl vystupovat v Hodoníně jako cestující projíždějící Hodonínem.

Pandrhola

A zde jsme u toho omylu… MD dalo krajům možnost neuznávat režijku u vysoutěžených výkonů… tedy možnost, nikoliv povinnost. Kraj tuto možnost ve smlouvě nevyužil, mluví se tam pouze o tarifu dopravce, což není tento případ. Kraj chce tedy tuto možnost uplatnit dodatečně nad rámec původní smlouvy a tím pádem došlo k oné patové situaci… Protože chtít dodatečně cca 140-150 mega ročně je úplný úlet.

Axel

Ve smlouvě JihoMoravský kraj -České dráhy z 06/2018 nevidím možnost dopravce (Českých drah a.s.) libovolně rozdat (skoro zdarma) jednu jedinou jízdenku…. Ze kterého ustanovení smlouvy jste vyčetl Váš názor?

P.S. Mají-li České dráhy povinnost poskytovat svým zaměstnancům paušální jízdenky, tak v případě smlouvy JMK-ČD je řešení jednoduché – České dráhy si jízdenky nakoupí od Jihomoravského kraje

Pandrhola

Tak ono je to přeci jen o trochu složitější a kraj je v tom celkem nevinně, protože zmatečno vzniklo na ministerstvu a teprve 22.10.2019 došlo k právnímu výkladu a ujasnění pojmů. „Zástupci Ministerstva dopravy proto přislíbili zaslat Jihomoravskému kraji dopis, kde jej MDČR bude o této skutečnosti informovat.“ Takže ze smlouvy platí pro tuto situaci bod 10.4., protože tento tarif vydává MD a ačkoliv obsahuje část, kdy podle ust. § 2, odst. 3) písm. a) až e) Tarifu je platnost režijky v daném vlaku vyloučena, tak zároveň platí, že jediným subjektem, který je právními předpisy zmocněn ke stanovení časového příplatku… Číst vice »

Axel

Třebas tu absurditu té nespravedlivé stávky, která proběhne pochopí i ti železničářští odboráři, kteří zaostávají s čtením, psaním a počítáním (=zaostáváním myslím to, že jim trvalo minimálně 15 měsíců si přečíst smlouvu ke které jejich zástupci mají přístup z titulu členství v dozorčí radě ČD… a když už si smlouvu přečetli, tak 10 týdnů před účinností smlouvy se nespravedlivě rozhodli vyhánět zákazníky svého zaměstnavatele, namísto toho, aby začali jednat se svým zaměstnavatelem ČD resp. SŽDC a nesrali jeho zákazníky tím že zlomyslně zablokují plnění smlouvy dokud zákazník nepřiplatí – holt železničářsko-odborářští vyděrači můžou počítat že část z nich skončí protože… Číst vice »

Axel

A protože stávka je patrně nevyhnutelná, tak ať. Doufám, že po krajských volbách 2020 najdou politici odvahu škrtat v málo využívaných linkách, kterými jezdí platící zákazníci (=mezi platící nepočítám ty z ČD/SŽDC, kteří dostali slevu 80-90%, ale zdá se jim to moc). Tj. je fajn, že po nové smlouvě od 2023 patrně velmi ubyde příjemců té brutální slevy na 500 nebo 1500 Kč ročně, protože řada lidí v ČD/SŽDC přijde o práci. Kvůli vlastní zabedněnosti resp. zaostalosti železničních odborářů

xyz

Pro ujasnění pojmů odkazuji i na tiskovou zprávu Jihomoravského kraje: https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=401700&TypeID=2 Z této tiskové zprávy je v tomto článku uveden jen poslední odstavec, nicméně důležitý je i tento odatavec: „Na stejném jednání Jihomoravský kraj dále deklaroval, že souhlasí též s uznáváním všech režijních jízdenek ČD (zaměstnanci SŽDC, Drážního úřadu, Ministerstva dopravy atd.) ve všech vlacích objednávaných Jihomoravským krajem za předpokladu, že ČD uhradí JMK 1500 Kč za každou jednu vydanou řežijní jízdenku těm zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům, kteří se přímo nepodílí na zajištění regionální železniční dopravy v Jihomoravském kraji. Pro ty zaměstnance Českých drah, kteří se na zajištění regionální… Číst vice »

majo

Ještě Vás to baví? A máte i příspěvek ve kterém neuvidíte číslo 1500?

xyz

Naopak, citace onoho údaje z tiskové zprávy je nejdůležitějším bodem celé polemiky. Zejména její část o tom, že JMK nemá problém s tím, když dopravce oněch 480/990/1500 Kč za (nejen) své zaměstnance zaplatí, takže zaměstnanci nemusejí platit (či jim být strháváno) ani o korunu víc než dosud.

Tím nepatřičnějšími se stávají veškeré zdejší komentáře typu „může za to JMK“ či „nebudu připlácet 1500 Kč ročně“ (= 125 Kč měsíčně) atd.

jan

Se jednou ucitujes k smrti, cim se vlastne uivis, ze tady sedis den, noc, 24hod denne?

Axel

Proč už nerezignovalo vedení železničářských odborů, které zaspalo? A proto zkouší odvést pozornost a nahnat lidi z ČD/SŽDC proti jejich vlastním zákazníkům? Zaspalo, protože prý už ve 2017 byl zveřejn návrh smlouvy. Faktem je, že smlouva byla podepsána 27.6.2018. Co dělali zástupci železničárských odborů, kteří byli zvoleni do dozorčí rady Českých drah a.s.? Spali? Nebo co dělali, že jim trvalo minimálně 15 měsíců si přečíst text uzavřené smlouvy? Možná tato zbrklá reakce je důvodem proč odbory reagují útokem (nespravedlivou stávkou) na zákazníky Českých drah, zatímco normální stávka by byla jako součást vyjednání, aby České dráhy nakoupili (za těch pár milionů… Číst vice »

xyz

„Zaspalo, protože prý už ve 2017 byl zveřejn návrh smlouvy.“
Pouze upřesním: šlo o zadávací podmínky soutěže (byť de facto i tak lze pojmenovat podobu budoucí smlouvy, resp. smluvních podmínek).

Jinak souhlas.

P. S. Před několika hodinami jsem ve stanici na pomezí JMK a sousedního kraje (těsně se ta stanice nachází už v onom sousedním kraji) při výpravě vlaku slyšel, jak výpravčí SŽDC říká směrem k paní průvodčí ČD mj. slovní spojení „zkur**nej Jihomoravskej“.

Proč to tak asi jen řekl? 🙂

Pandrhola

A kde je v tom problém ? Režijky nespadají pod žádný vyhlašovaný tarif. Je to podobný benefit jako stravenky, nebo penzijko.

Axel

Jasně, že paušální zaměstnanecké jízdenky na vlak (režijky) jsou benefit. Akorát zapomínáte ve vlacích Jihomoravského kraje je můžou České dráhy rozdávat leda v případě, že si jízdenky koupí od Jihomoravského kraje. Tj. já bych Vás železničáře chápal, kdybyste stávkovali v létě 2018 (v době uzavření smlouvy mezi ČD a Jihomoravským krajem), tak aby Vám ČD propláceli/rozdávali zdarma nakoupené jízdenky od Jihomoravského kraje. Jinou věcí by bylo jestli by tímto benefitem (tj. nákladem) nezdražili České dráhy své služby až na tolik, že by konkurence byla levnější… Např. na lince R8 byl RGJ levnější o cca 10% než ČD. Ve Zlínském kraji… Číst vice »

Už to vidím

Jak to tak všechno čtu, připadá mi, že si někdo myslí, že lidi půjdou stávkovat za jeden překonaný benefit, který nezvýhodňuje příkladně zaměstnance firem, ale celé jejich rodiny a nesmyslně bývalé zaměstnance drah na penzi, zejména v čase současných dotací od Babiše. Ti zaměstnanci drah nejsou spokojení zejména s vlastní mzdou a to po několik let. Odbory pro ně udělají tvrzené maximum možného, ale nebýt přesčasů, tak průměrna mzda vypadá uplně jinak. Ti stejní zaměstnanci neměli odvahu jít do stávky za to nejdůležitější v pracovním poměru, což je mzda, ani odbory nepovažovali mzdu a její adekvátní nárůst ve vztahu s… Číst vice »

Bert

Musím s vámi naprosto souhlasit. Ano, jsem nádražák, 28 let ve funkci výpravčího. Po zdravotních problémech v osobní pokladně. Režijní výhody využívám opravdu sporadicky, jsem za ta léta naježděný ažaž. Zvýšení mezd by opravdu mělo být na prvním místě, protože bez přesčasů je plat v nepřetržitém provozu výsměchem. Jak tedy postupovat v případě režijních výhod? Zrovna jsem přijel tramvají, nabízí volná místa a režijní výhody! Začíná se mi to trochu motat. Každý zaměstnavatel dnes nabízí výhody, u dopravců je zřejmé, že to bude výhodnější cestování. Nebo ne?

Axel

@Bert…. Dobrý den, konkrétně v Jihomoravském kraji České dráhy můžou nabízet levné/zdarma cestování osobními/spěšnými vlaky leda v případě, že za tržní cenu jízdenky koupí. Tj. na rozdíl od jiných linek se ĆD v JMK v regionální vlakové hromadné dopravě vzdali práva rozdávat jízdenky (téměř) zdarma….

Cyklista

Zopakuji včerejší dotaz, který nebyl zodpovězen:

Proč ČD u vlaků, které provozuje na své riziko – komerční vlaky, požaduje po režistech komerční příplatek?
Proč JMK u vlaků, které bude provozovat na vlastní komerční riziko – vlaky objednané v nové smlouvě, nesmí po režistech požadovat komerční příplatek?

jan

Protože odboráři udělali chybu a ustoupili. Teď se po nich chce ústupek znova a to už je přes čáru. Tím, že ustoupili, se čeká, že budou ustupovat snad donekonečna? Jednou ukážete slabost a kdejaký pitomec se bude po Vás vozit. Byla to chyba, která se nesmí opakovat….

xyz

„Protože odboráři udělali chybu a ustoupili“ Přesněji řečeno: zjevně ustupují každý rok. Namísto toho, aby (když už tedy v minulosti v této věci ustoupili) si pro další rok dojednali (resp. vynutili) u svého zaměstnavatele revokaci tohoto ústupku. „Teď se po nich chce ústupek znova a to už je přes čáru.“ Nicméně není jasné, proč do toho kromě svého zaměstnavatele (odmítajícího vstřícnou nabídku JMK ve smyslu „když zaměstnavateli zaplatíš 1500 Kč/ks ročně, budou moci JMKregionálních vlaků využívat i tzv. neJMK zaměstnanci“ a tím bránícího v pokračování uznávání tohoto typu jízdenek i pro neJMK pracovníky ČD či JMKpracovníky neČD) zatahují např. i… Číst vice »

jan

Ježiši už to nekomentuj inženýre, v hlavě nakadíno a chytréj jak zachodové prkýnko. Ještě Tě z té diskuze klepne a všichni tady heknem blahem.

Cyklista

je to zbytečné…. Odbory by vám všem měly vyjednat lepší pracovní podmínky, kvalitnější zázemí a hlavně konkurenceschopnou mzdu a vy všichni jste spokojení s tím, že pořád jen kecají o režijkách.
Odboráři totiž nejdou a nepůjdou proti ČD ani SŽDC, což je jejich prvořadá úloha – vztah zaměstnavatel x zaměstnanec. Bojí se o svá korýtka. Vždy jdou proti jiným subjektům, státu, kraji.

Bert

Proč se v olomouckém kraji nesmí používat jízdní doklady IDS na rychlících a v JMK ano? Dálkovou dopravu hradí stát nebo i na ni JMK přispívá? A není to jediná výjimka! Co tenhle dvojí pohled na dotační politiku? Je v pořádku?

PzD

Je to jednoduché – ano, JMK za integraci platí … ČD totiž za integraci rychlíků, což jsou vlaky v netto režimu (= tržby náleží ČD), požadují po krajích kompenzaci … a všichni se diví, že JMK chce za režijky do Os a Sp vlaků, které budou v brutto režimu (= tržby náleží JMKú, kompenzaci …

Bert

Děkuji za vysvětlení. Když je to tak jednoduché, pak nechápu, proč se stejně nepostupuje i v jiných krajích? Tam to asi tak jednoduché není. Netvrdím, že kraj nemá právo požadovat kompenzaci za režijky, jen se podivuji nad možností odlišného přístupu financování IDS.

Strojvůdce Příhoda

Koukám, že pár odborářských pitomců si stále nedá s režijkami pokoj. Nárok na ně nemají a jediné, co je třeba, aby v objednávaných vlacích platil pouze tarif objednatele a pak i státní tarif. A bude konečně klid.

VRT

Pár odborářů si tím obhajuje vlastní nesmyslnou existenci. Nic víc. Pitomečkové na to skáčou. Aby se udělal nějaký rozumný sociální program (peníze, směny, bydlení), o tom ani prd. Jen ta plastová kartička. Prostě zmar.

JarynJarin

Samá právnická esa

xyz

„Samá právnická esa“ Míříte-li tento výrok směrem k výrokům typu „SŽDC rovná se stát“, „ČD rovná se stát“ či „kraje musejí uposlechnout pokynů z memorand ministerstva dopravy“, pak máte pravdu. Směřujete-li tento výrok v ironickém vyznění k nositelům opačných názorů než výše zmiňovaných, tak v první řadě připomenu, že JMK podepsal s dopravcem ČD, a. s. smlouvu o zajištění železniční osobní dopravy na období 12/2019 – přinejmenším 12/2022 za oboustranné shody, coby vážný projev svobodné vůle, a to nikoliv v tísni či za nápadně nevýhodných podmínek; mj. včetně podmínky, že smlouva je v režimu „brutto“ a že objednatel si může… Číst vice »

VRT

500 už je blízko! Jako vždy.

Hans

Jako ze už budeš mit vydelano skoro 500? Tak to ti preju chlape!!!

VRT

Táhni na lampárnu, idiote!

VRT

A jsi na sebe pyšnej? Buď! Je to tvůj životní vrchol.

Hrackalw

Mě ty jeho nadávky a urážky také někdy dost vadí. Ale nemazal bych je. Alespoň si všichni udělají o něm obrázek a zjistí jak moc vážně brát názory takového člověka.

VRT

Jaké urážky? Jsem se jen ohradil proti tomu šmejdovi. Koukám, že jeho reakce už je smazaná. Moje na něj taky. Dofám, že pan Sůra dá přednost obsahu před čteností a všechny tyhle šmejdy jako Hans, Hrackalw, asdf odsud vypráská sviňským krokem. Na blití, tenhle lidský odpad.

Jan Sůra

Vypráskán bude každý, kdo tu mluví vulgárně. Takže se mějte

VRT

No doufám, že to platí na všechny…

babilon

DOBYT!

VRT

Režijky, to je jistota…

Axel

Shrnutí: a) Od 2020 přebírá JMK část aktivit (tržby atd.) dotované regionální veřejné hromadné dopravy na Jižní Moravě (tj. dopravce se mění z „plnotučného“ dopravce na „nízkotučného“ dopravce, který sice „má své jisté“, ale přišel o kus svých dřívějších pravomocí, např. o pravomoc si libovolně rozhodnout komu a jakou dát slevu na jízdném jako např. tzv. režijky už nemá v rukou dopravce, ale „slevu“ si dopravce musí zaplatit). b) Smlouvu v tomto smyslu podepsaly ČD v 2018 a vyjednávat o ní začali patrně v 2017 c) Při současné slevě Jihomoravského kraje na 500 Kč s DPH resp. na 1500 Kč… Číst vice »

majo

Že tě to baví to pořád řešit….

Hans

Ty uz jsi tim fakt posedlej, to ti nakej rezijkar prebral zenskou nebo co?
Sdělím ti smutnou zprávu. Tvoje shrnutí, předpoklady, doufani ani závěry nikoho nezajímají, je to snuska nenavistnych plku.
Ještě si zapomněl napsat kouho budeš volit abysme to vsichni věděli.

Axel

@Hans, díky za zpětnou vazbu.
Doufám, že až díky stávce začnou politici redukovat ty nejvíc dotované linky veřejné hromadné dopravy, tak přiměřeně se sníží zdanění automobilistů. Anebo se zlepší služby ve zbývajích linkách veřejné hromadné dopravy.

Závěrem – Všem diskutujícím přeji hezký víkend na téma „celý svět je zaujatý proti nedotknutelným režijkám“. A až Vás přestane bavit stávkovat, tak dejte vědět, ať zase začnu jezdit hromadnou (a nebojte, nebudu se vyhýbat ani vlakům Českých drah).

VRT

Vyházet tenhle odpad z dráhy! Ať si žerou kamení…

Axel

@VRT… jestli jste navrhoval propustit z práce lidi podobné inteligence jakou projevují zde v diskusi, tak to prr. To ne. To je věc zaměstnavatele jestli chce dávat práci takovým duševním gigantům. Mě a ani nikomu kdo není z ČD nebo SŽDC do toho nic není. A už vůbec bych si nedovolil někoho označovat za „odpad“.

P.S. Ale budu moc rád, až politici začnou redukovat ty nejvíc dotované (=protože nejmíň využívané) linky veřejné hromadné dopravy. Začal bych lokálkami. Čejč-Hodonín by měla skončit co nejdřív. Další příklady železničních tratí „na odstřel“ jsou zde v diskuzi níže

VRT

Souhlas. Kde se to dá podepsat???

Axel

Myslíte to o změně rozdělování vybraných daní (=ukončit z nostalgie udržované, ale málo používané linky)? Podepisovat není třeba, stačí se zeptat konkrétních kandidátů na hatemana (nebo na radní/radního) na názor a podle osobní preference si vybrat a pak přijít k volbám (krajským). Budou za rok, asi někdy na podzim.

Strojvůdce Příhoda

Jenže zrušení provozu mezi Čejčem a Hodonínem již jednou neprošlo a neprojde ani po druhé, potřetí atd. Nehledě na to, že platba za objednávané vlaky zde jsou fakt jen drobné. Proto bych se spíš zaměřil na zlepšení využití této trati – nová zastávka v Mutěnicích zde: https://mapy.cz/s/jepuzeporu

Dále úprava přístupu v Čejči k nádraží vytvořením nové přístupové cesty takto: https://mapy.cz/s/hokoforaha

Uvědomte si, že pokud nemáte chuť zazdít časem provoz mezi Čejčem a Zaječím, tak se tyto úpravy stejně budou muset udělat.

Axel

Dobrý den, hovořím jako cestující, který projíždí/přestupuje vlakovým nádražím Hodonín. Vlakem z/na Čejče jsem viděl jezdit hrstku lidi (=na prstech jedné ruky). Tj. proto odhaduji, že tato linka je brutálně prodělečná. S ohledem na pochybnosti o údajích Českých drah (viz vyjádření hejtmana Plzeňského kraje, který už dokázal odhalit jedno švindlování dotovaného dopravce) bych už z tohoto principu považoval za jednoho z primárních kandidátů na zrušení nejen tuto linku, ale i celou trať Čejč-Hodonín. Tj. proto jsem pro, ať rozhodne zájem CESTUJÍCÍCH platících obvyklou cenu jízdného, opakuji platících cestujících (platícími cestujícími nepovažuji cestující z ČD/SŽDC s možností jezdit ročně za 500… Číst vice »

Dominik

Automobily zdanit ještě víc, ekologicky, to je snad nejhorší možný způsob dopravy.

Axel

Hm… s ohledem na stávku asi využiju nabídku příbuzného a budu kupovat Dacii na LPG… tolik k „ekologii“. A ohledně „zdanit auta ještě víc“… Tak jo, klidně hlasujte pro ještě větší zdanění aut a jejich provozu. S ohledem na tu nespravedlivou stávku (kdy záchranou pro cestující budou zejména auta) Vašemu návrhu nedávám moc šancí na úspěch

VRT

Jistě, 100% zdanění individuální dopravy a vláčky (speciálně na lokálkách) nejlépe zadarmo! Převodovka z 810 místo mozku, no…

jan

Pro zklidnění hormonů doporučuji seznamku on hledá jeho. Dobře se vzájemně zhulite a vyčistíte hlavu. xyz doporučuji to samé. To jen aby se necítil ukřivděne.

Radim

To je pořád bububu stávkou, ale všichni víme, že OSŽ do stávky nikdy nepůjde, protože by muselo zaplatit pokuty soukromým dopravcům za to, že nemohli jezdit. A spousty dalších překážek. A to si nikdo na hrb nevezme.

Leinad

ČD a část SŽDC můžou stávkovat i když nechají jezdit soukromníky. Ne každý zaměstnanec SŽDC je výpravčí/dispečer.
A taky se dá udělat bílá stávka, na kreportu se řeší hodně nejasností v předpisech.

Axel

No, už je ta hrozba nesmyslnou a nespravedlivou stávkou naštvala spoustu lidí (=nespravedlivou protože nejde o normální stávku, tj. stávku proti zaměstnavateli, ale jde o zlomyslnou snahu poškodit zákazníky zaměstnavatele). ČD přišli o kus dobré pověsti, kterou v minulých letech pracně získávali.

jan

Až by se nedomluvili a ta stávka náhodou bude, tak budu mezi prvníma ca Vám to bububu omlátí o hlavu.

xyz

„OSŽ do stávky nikdy nepůjde, protože by muselo zaplatit pokuty soukromým dopravcům za to, že nemohli jezdit“
V tomto případě ale do ničeho takového skutečně nechce jít, viz odborářské vyjádření citované v článku „k přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“.

Hrackalw

Ono také SŽDC do žádné stávky nepůjde, půjdou do ní její zaměstnanci :-). No nevím ale k tomu asi souhlas od vedení nepotřebuji.

Hrackalw

A ty pokuty by neplatilo OSZ ale SŽDC.

xyz

„Ono také SŽDC do žádné stávky nepůjde, půjdou do ní její zaměstnanci :-)“ Dle citovaného prohlášení nepůjde o skutečnou stávku typu „nepracovat“, protože prohlášení OSŽ uvádí „k přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“. Tzn. pracovníci SŽDC budou max. stávkovat stylem „být na pracovišti a pracovat; řídit provoz ostatních vlaků, pouze svévolně nepostavovat vlakovou cestu (atd.) vlakům objednávaným Jihomoravským krajem“. Resp. reálně ani to ne, protože ty vlaky v tu chvíli ani nevyjedou, protože budou stávkovat i pracovníci ČD zajišťující provoz oněch vlaků objednávaných Jihomoravským krajem, tzn. v souladu s oním odborářským prohlášením, pro pracovníky SŽDC… Číst vice »

Radim

Nepůjdou, mají strach, děti, hypotéky…
Při posledním průzkumu (cca dva roky zpět), kdo by stávku opravdu podpořil, to byl jeden z pěti. Sám jsem ten průzkum dělal a u ostatních PV to nebylo jiné.

Dan

Nekecej Radime, takový průzkum byl i u DPMB před a nakonec třičtvrtě lidí nepřišlo do práce. Ještě, že to bylo ve státní svátek, jinak by to o pracovním dnu zkolabovalo.

Dominik

Obávám se, že Radim má částečně pravdu, část lidí by to udělala fikaně, podepsali by, že se stávkou souhlasí, ale nezúčastní se, protože jsou podělaný strachy, ale takoví nepůjdou nikdy, ani za režijky, ani za plat.

VRT

Jedině dobře. Už nejsou 90. léta, kdy rudý dobytek z odborů něco zmohl. Dneska už je to jen pár netáhel, co si tím honí ego.

Strojvůdce Příhoda

Přesně tak. Pokud se netáhla zapojí do stávky, okamžitě jim sáhnout na plat a den, kdy nepracovali, jim neproplatit. On si to každý rozmyslí, když jde o peníze.

Tomáš Sysel

Prosím, dokázal by někdo vysvětlit také problemetiku režijních jízd zaměstnanců dopravce GWTR?

Dan

Všichni mají služební auto pro rodinu, na delší vzdalenosti letadlo a na krátké vzdálenosti vrtulník.

Tomáš Sysel

Dane, děkuji za odpověď. A všechna ta auta, letadla vrtulníky má pod palcem velký bos Bosáček, že?
Rozebírá se zde problematika benefitu pro zaměstnance ČD, ale je třeba řící, že zaměstnanci např. společnosti GWTR mají také kouzelné kartičky, které je opravňují k jízdě zdarma na spojích kompletně hrazených krajem. Nejdná se přitom jen o Jihočeský kraj, ale také o Královéhradecký, Karlovarský i Moravskoslezský. Velice slušně jsem se chtěl pouze dotázat někoho znalého, jak probíhá kompenzace dotčeným krajům za cesty těchto zaměstnanců GWTR.

xyz

„Velice slušně jsem se chtěl pouze dotázat někoho znalého, jak probíhá kompenzace dotčeným krajům za cesty těchto zaměstnanců GWTR“
Můj tip: pravděpodobně ta kompenzace neprobíhá nijak, a to z prostého důvodu: všechny smlouvy (u té jihočeské s GWTR to vím určitě, u ostatních to považuji „jen“ za pravděpodobné) krajů s GWTR jsou netto, tzn. riziko tržeb nese dopravce = sám dopravce může uvážit, jaké jízdenky (příp. za jakých podmínek) bude a nebude komu uznávat.

Leinad

Ty odbory jsou čistě politická organizace.
Nevadí směny strojvedoucích, platy, nezařízené fírcimry na místě pobytů,……
Ale vadí režijky. A ještě zaměstnanci protestují ne proti zaměstnavateli který jim režijky nedá (ačkoliv má velkou slevu – 1500 na všechny zóny IDS JMK na rok), ale proti jeho zákazníkovi. 🙂

Dominik

Na všechny zóny IDS JMK? Pokud se pletu, tak mě odkažte na příslušný článek, ale těch 1500,- má být jen příplatek na režijku, aby byla platná ve vlacích ČD i v JMK, o žádných dalších zónách se nemluvilo. A ani to po JMK nikdo nechce, nám stačí platnost ve vlacích.

K.S.

Tak je možné že jihomoravákům ČD koupí IDSku na celý kraj, to je blbých 22 tisíc na osobu a rok. Pokud to budou kupovat ve velkém, třeba dostanou slevu. To by bylo hezké čisté řešení, ale teď je otázka kolik lidí mají dráhy v JmK. Ale budu to spíš náklady desítek milionů korun ročně., což by pro ČD neměly být problém.

Dominik

Jinak k těm platům, bez režijky by se mohlo stát, že místo požadovaných třeba 15% (stejně se to ve finále uhraje tak na 5 – 8%, ale furt lepší než předchozí roky, kdy to byla sotva 2%), bychom mohli chtít třeba 30% (40), takže reálně by to do výplaty mohlo být i 8 – 10 tisíc měsíčně, což by asi zabolelo víc než režijky.

xyz

„takže reálně by to do výplaty mohlo být i 8 – 10 tisíc měsíčně, což by asi zabolelo víc než režijky.“
O to víc je v zájmu ČD, a. s. přistoupit na vstřícnou nabídku JMK na rozumně vysokou kompenzaci cca 120 Kč měsíčně (= 1500 Kč) ročně za „neJMK“ pracovníka ČD, a. s. (či jeho rodinného příslušníka).

Dominik

1500,- za jeden kraj za vlaky ČD Vám přijde rozumné, když režijka na celou republiku vyjde na 1200,-? Máte zajímavé počty. V čem je ten JMK kraj tak výjimečný, že je dražší, jak celá republika dohromady?

xyz

„1500,- za jeden kraj za vlaky ČD Vám přijde rozumné, když režijka na celou republiku vyjde na 1200,-?“
I zde zopakuji – těch 1200 Kč je částka, kterou chce zaměstnavatel po zaměstnanci.

Těch 1500 Kč je částka, kterou chce objednatel coby přiměřenou kompenzaci za jednu režijní jízdenku typu „ne zaměstnanec ČD v JMK či jeho rodinný příslušník“.

Nic Českým drahám, a. s., nebrání tuto částku 1500 Kč ročně (tedy 125 Kč měsíčně neboli též cca 4 Kč denně) v plné výši zaměstnancům proplácet tak, že oni sami finančně nic nepoznají.

J.L.

Těžko to lze vysvětlit víc polopaticky. Děkuji.

Tuzemák

Nebo jednoduší řešení, ČD si nakoupí pár desítek „erárních“ karet od kraje. Cena je na domluvě mezi oběma subjekty (ČD-Kraj). Při nástupu na směnu, je dotyčný dostane proti podpisu, na konci směny ji opět vrátí, když je jim zatěžko vypisovat cesťáky. Nebude je přeprava vrámci služby stát ani Kč. No a v případě zájmu tu na individuální cestování máme, jako každý jiný IN100, nebo vlastní auto. 🙂

Axel

@Tuzemák… jen technická. Ve firmě České dráhy a.s. pracovalo na konci loňského roku cca 18 tisíc lidí. Řekněme, že 500 lidí ubylo (odchody k RGJ, Arriva, Leo, GWTR či k jiným soukromníkům nebo ubylo v České Třebové na železničním „hřbitově“ loko/vlaků, kde už asi není takový „nával nebožtíků“). Odhaduji, že v Jihomoravském kraji se vyskytovalo řekněme 1/5 lidí zaměstnanců ČD a.s. (někteří pracují trvale v JMK, ale někteří jen projíždí např. Břeclav jako výchozí/konečná stanice nebo Železniční uzel Brno) tj. spíše bych čekal, že České dráhy budou poptávat od Jihomoravského kraje 2 typy jízdenek a to jízdenky pro projíždějící zaměstnance… Číst vice »

BoH

Vám přijde jezdit po kraji za 1500 Kč za rok hodně? Taky zajímavé počty 🙂

Dominik

Jako samostatná jízdenka na všechnu dopravu asi dobrý, ale jako příplatek (který je dražší jak režijka) za to, že budou ve vlacích dopravce akceptovány jeho zaměstnanecké výhody to je trochu moc (vzhledem k ceně základní režijky).

J.L.

„vzhledem k ceně základní režijky“ – Kde se prodávají režijky za tuto „základní cenu“? Rád bych si ji koupil.

Dominik

Režijka ač je jen pro zaměstnance, tak základní cenu má, nebo co je potom těch 1200,-?

J.L.

Těch 1200.- je „obezlička“ zaměstnavatele, aby zaměstnanec nemuset platit daň z příjmu (a odvody) za nepeněžní část mzdy. Rozhodně to ale není cena odpovídající hodnotě.

PzD

nezapomínejte, že pro zaměstnance dopravců JMK přišel s vlastní jízdenkou za 480/990 NEVÁZANOU na Režijku MD, kterou ČD ale odmítly svým zaměstnancům uznávat v rychlících v rámci JMK. Tedy proti dnešní ceně 1100,- by jihomoravský zaměstnanec ČD mohl ušetřit 620,-Kč. Nedělejme si iluze, že všichni zaměstnanci jsou fandové a na výlety a dovolené jezdí vlakem (svá auta nechají stát doma a raději se s dětmi a batohy vydají na vlak? k moři vlakem místo letadla?, ..)., a reálně tedy potřebují celosíťovou jízdenku (který už ani celosíťová není a nebude, že? Ústecko, Jižní Čech,y Liberecko, Zlínsko, Brno – Bohumín, …). PROČ… Číst vice »

Jaaa

Mne hrozně baví, jak tady všichni pořád kážou, co by měl chtít a dělat někdo jiný. 😀

BoH

Ano, ale stále je to zlatá cena (oprati všem jiným cestujícím :))

stano

Ale no tak, zase to svoje pořád dokolečka.

Dan

Tak když má někdo za 1100 republiku tak na kraj je to sakra dost. To se na to ale musíte podívat i z druhé strany. Ne jenom, že já platím třeba desítku tak je to za pakatel.

xyz

„Tak když má někdo za 1100 republiku tak na kraj je to sakra dost. To se na to ale musíte podívat i z druhé strany.“ Pohledem z oné druhé strany – ze strany „neJMK“ nádražáka: – Někdo (nádražák) dá 1100 za republiku. – Dopravce/zaměstnavatel coby slušný zaměstnavatel vážící si práce svých zaměstnanců akceptuje dohodu s JMK o tom, že neJMK pracovníci budou moci využívat JMKregionálních vlaků za příplatech 1500 Kč a onen dopravce tuto částku za každého ze zaměstnanců/jejich rodiny zaplatí. – Onen „někdo“ (ten samý zaměstnanec z kategorie „ne ČD v JMK“) nadále platí pořád těch stejných 1100 Kč… Číst vice »

Dan

Nezáviď a přidej se na dráhu a jako bonus ušetříš spoustu času na tomto webu v protireži diskuzi. Raketové inženýry potřebujeme jak sůl.

xyz

„Nezáviď“
Nikomu nic nezávidím.

„na tomto webu v protireži diskuzi.“
Proti existenci režijních jízdenek v této diskusi téměř nikdo nevystupuje.

xyz

“ Nevadí směny strojvedoucích, platy, nezařízené fírcimry na místě pobytů“
Ba naopak, v diskusích na toto téma se někteří na tyto jevy i upomínají ve smyslu „máme mizerně rozplánované směny, dopřejte nám aspoň ty režijky“ či „přespáváme na nuzných ubikacích, dopřejte nám aspoň ty režijky“ (pozn. přičemž ve skutečnosti: málokdo v takových diskusích uvádí názor, že by pracovníci dopravce neměli mít nárok na zaměstnanecké jízdenky).

stano

Kluci, jděte do stavky, když to neuděláte teď, tak příště to začnou osekávat další kraje a nakonec třeba fira bude muset prolongovat i 8 krajů kde jezdí jen aby byl variabilní. A dostneme se do nesmyslů o kterých polemizovat je na těžké bolesti hlavy.

Axel

Zajímavé, že skoro nikoho z údajných zaměstnanců ČD nezajímá nesolidní jednání jejich zaměstnavatele vůči zákazníkům, ať už jde o tuhle nespravedlivou stávku nebo o nepravdivé nabídky služeb cestujícím https://zdopravy.cz/glosa-proc-ceske-drahy-prodavaji-mistenky-do-neexistujicich-vozu-asi-samy-nevedi-36349

Jo, je fajn aby České dráhy přišly o další kus zakázek. Buďto ve prospěch individuální/spolujízdní dopravy nebo nahradit je busy nebo levnější železniční konkurencí viz soutěž o R8, kde RGJ byl levnější o 10%. A bez podrazů, jaké předvádí zaměstnanci ČD, kteří si jako terč vybrali někoho jiného než vedení svého zaměstnavatele. Holt, kluci, „těsně vedle“.

Pako

Věřte že i u RGJ až se rozroste, je možné, že tak třeba za tři, pět let budou zaměstnanci ve stávkové pohotovosti, pokud jim např. nebude chtít přidat. Popř. tato situace časem může nastat u kteréhokoli dopravce, tak jako u ČD

J.L.

@Pako: Budou ale stávkovat proti svému zaměstnavateli, nikoliv proti jeho zákazníkovi.

Dan

No proč asi firi u RJ vstoupili do federace a dobrovolně přispívají odborům. Ten s nema kroutil a vydrbaval jak to jen šlo. A najednou když jsou už ve federaci tak RJ u inzerátu na firu začal uvádět každoroční zvyšování mzdy. Jen tak sám od sebe, nic ho k tomu nevedlo.

xyz

„Kluci, jděte do stavky, když to neuděláte teď, tak příště to začnou osekávat další kraje“
Nebo takové kraje tím více přidělí kontrakt jinému dopravci než ČD, a. s. Protože jiní dopravci takové problémy nemají.

stano

To je nějaká duševní porucha furt kopírovat psané texty? A komu to budou zadávat ty kraje kdyzt už teď soukromníci od nového GVD mají problém s personálem. Viz arriva, pár nespokojenců od CD se najde co přestoupí ale to je nespasi. To je jak se u carga hekalo blahem jak o všechno přijdou a itak má vargo prest 70% výkonu je pátý největší dopravce v EU. To si jako opravdu myslíte, že to převezmou ve velké míře soukeníci?

Axel

Zkuste se podívat kolik jezdí auto po silnici, takže podpořit spolujízdu parkováním gratis … to bude tvořit část náhrady. Ale díky stávce železničáři naštvali hodně lidí, takže si stačí připomenout fakt že jsou auta brutálně zdaněné a hromadná doprava (zejména regionální vlaky) tak bohatě dotované… tak se to narovná díky omezení veřejné hromadné dopravy ve prospěch aut.

To fakt nikoho ze železničářských odborářů netrklo, že některé málo využité tratě brzy skončí? A fakt lidem ze SŽDC nedochází, že bude tlak na zrušení tratí které vedou souběžně se silnicemi?

Dominik

A JMK je tak výjimečný, že uznání režijky ve vlacích ČD by u něj mělo být dražší jak na celou republiku.
Nebo máme být takový dobrodějové a vzdát se režijky za 20 000 ročně (2 000 měsíčně) do výplaty, protože všichni přeci děláme jen kvůli prachům a 2 000,- je přeci pořádný ranec.

Dan

Leda tak ve snu, kde ty auta hlavně ve městech budou parkovat, když už teď není místo a zavádí se modré zóny. To jako všichni ráno vyjedou do práce autem? Jen od Tišnova na Brno jezdí ráno 4 narvané vlaky za hodinu. To jako ty lidí teď všichni sednou do auta. A co žáci, budou řidicaky od deseti let. Nebo jak si predstavujete?

Axel

Holt namísto zeleně budou parkoviště. A ne, všichni nepřesednou do auta, pouze část. A nestane se to hned, ale během pár roků skončí lokálky a bude tlak na ukončení provozu tratí vedených souběžně se silnicemi (tj. tratě bez významného podílu nákladní dopravy). Tj. ano, část zaměstnanců si touto nespravedlivou stávkou polepší (zůstanou vytížené tratě kde se doufám dokáže železniční dopravce ČD líp uživit než na zapadlých lokálkách). Jo, a ČD můžou zapomenout na dosavadní víc než 95% podíl na regionální dotované železniční dopravě na jižní Moravě, protože už leda politický sebevrah si po této nespravedlivé stávce zopakovat rozhodnutí sociálních demokratů… Číst vice »

Dan

Žádné parkoviště ve městech nebudou, kde je postaví, max parkovací domy za cenu parkovného co většina lidí nezaplatí. Od baráku mam jeden takový dům za cenu 36000 ročně. To se vyplatí. Spravedlnost je taková jakou si vyberete. Kdyby jste rezijku měl, viděl bych jste jinou spravedlnost a tak podobně. Politický sebevrah bude kopat jak o život, ostatní kraje to radši nechali být. Hlasy voličů a udržení se v politice jsou pro ně důležitější. MD dalo krajům pravomoc rozhodovat o veřejné dopravě v kraji, poněvadž kraje vědí lepe jak kde co je potřeba. Na to krajům významnou částkou přispívá MD. V… Číst vice »

Axel

@Dan, ale já bych taky chtěl mít proplaceny cesty z/do práce…. to mi přijde jako normální požadavek na zaměstnavatele. Akorát nechápu proč lidé od ČD a od SŽDC o tomto požadavku dosud nikdy nejednali se svým zaměstnavatelem, tj. firmou České dráhy resp. SŽDC… aby jim jejich zaměstnavatel kupoval/proplácel jízdenky…. Přece na jižní Moravě se bavíme o předloňsku 2017, kdy ČD už věděli (a to včetně odborářů v dozorčí radě ČD) že nově bude o jízdenkách již nebudou rozhodovat České dráhy, ale Jihomoravský kraj (tzv. brutto smlouva, kde České dráhy jezdí za své náklady plus přiměřený zisk).
https://zdopravy.cz/nejvetsi-zakazka-na-zeleznici-jihomoravsky-kraj-vybira-dopravce-za-vice-nez-5-miliard-korun-6087/

Dominik

Akorát to asi ještě nikdo netušil, jaký bordel udělají s režijkami, resp. Nikdo nepočítal, že by je mohli chtít zakazovat.

Axel

Prosím Vás, co dělají zástupci odborů v dozorčí radě ČD? Spí? Přece druhá největší zakázka pro České dráhy (největší zakázkou mají ČD od Ministerstva dopravy) není maličkost, takže proč odbory zaspali a neuvědomili si, že se „mění pravidla“… že má-li pokračovat proplácení cest z/do práce zaměstnanců Českých drah a.s., tak České dráhy a.s. budou muset kupovat jízdenky pro své zaměstnance (v regionální dotované dopravě na jižní Moravě)… Přece nejde nabídnout zakázníkovi za jakou částku bude dopravce jezdit, uzavřít smlouvu že zákazník si ponechá tržby a dopravce bude „mít své jisté“ a následně zákazníkovi sdělit, že část cestujících musí jezdit bezplatně,… Číst vice »

Dominik

Axel, jednoduchá otázka? Mluvil některý z krajů, že s přechodem na nový typ smlouvy o zákazu režijek? Pokud vím, tak ne, ani o zákazu tarifu dopravce, zde je primární chyba.

Axel

Znovu zopakuji – změnila se pravidla hry (vyjednávalo se o nich v 2017, smlouva ve 2018)…. tj. dle nových pravidel je logické, že České dráhy získají jízdenky pro své zaměstnance, tak že tyto jízdenky budou kupovat… nic jim v tom nebrání a už dostali brutální slevu (1500 Kč ročně). A proto nechápu proč nyní železniční odbory nestávkují proti vedení svého zaměstnavatele, ale namísto toho zaměstnanci chtějí zlomyslně poškodit zákazníky svého zaměstnavatele.

PzD

už jsem to psal, opakuji se, ale … kromě přechodu na smlouvu s rizikem tržeb JMK jako jediný soutěžil … a tedy dle platného Tarifu MD o zam. výhodách Režijky neplatí atd. … ano – řešit se mělo v roce 2017, v rámci soutěže je možnost pokládat dotazy, připomínky, …. předpokládám, že jak vedení ČD, tak OSŽ (prostřednictvím podnětů vůči ČD) této možnosti plně využilo … celá věc je tedy nyní poněkud překvapující a spíše mi připadá, že všichni spali 🙁 … nebo to někomu účelově vyhovuje

Jan Sůra

Jen faktická: třetí. Druhý je Středočeský kraj.

Axel

@HonzaLB, jojo. já to bral z pohledu krátkodobých zakázek. Protože ve Středočeském kraji se ČD dohodli na 10-leté smlouvě. Zatímco na jižní Moravě šlo pouze o 3-letou smlouvu od 2020 , tj. brzy bude další vyjednávání o smlouvě na další období po 2023… takto jsem myslel (ale nenapsal -:))ten hejt, že si odboráři v dozorčí radě ČD měli prioritizovat monitoring činnost svého zaměstnavatele. Proto nechápu ten virvál odborářů proti zákazníkům ČD, když z pohledu ČD jde na jižní Moravě v zakázce na 5 miliard o nespravedlivou stávku kvůli pár milionům korun ročně (počítám několik tisíc paušálních jízdenek za ten směšný… Číst vice »

Leinad

Byla podepsána brutto smlouva a nikdo netušil, že budou platit jízdenky objedbavatele a nikoliv jízdenky dopravce.
V tom případě byste měli vyměnit obchoďáka který neví co prodává.

Axel

Hm… jsem jen obyčejný cestující, kterého naučili číst, psát a počítat…. tak co jsem zjistil (na rozdíl od profesionálních odborářů zastupujících desetisíce železničářů z ČD/SŽDC/…): „10.1 Veškeré tarify a Smluvní přepravní podmínky uplatňované Dopravcem při poskytování plnění dle této Smlouvy stanovuje Objednatel, resp. Pověřená osoba. “ „10.3 Dopravce není oprávněn vyhlašovat vlastní, ani jakýkoliv jiný tarif či kombinaci tarifů na Linkách bez souhlasu Objednatele.“ Objednatel je Jihomoravský kraj. Zdroj Registr smluv ke smlouvě datované 27.6.2018. Je ke zvážení jak moc/málo jsou přínosní profesionální odboráři, kteří si smlouvu přečtou po více 15 měsících od podpisu (a cca 10 týdnů před účinností… Číst vice »

Axel

Myslím tuhle smlouvu https://smlouvy.gov.cz/smlouva/6098607 Celou jsem nečetl, ale nenašel jsem nic z čeho by vyplývalo právo Českých drah libovolně (a z kapsy Jihomoravského kraje) komukoliv rozdávat jízdenky… jestli se pletu, tak budu rád, když někdo ocituje tu příslušnou pasáž textu… Když už mě ti i…i z odborů v ČD/SŽDC donutí svojí nespravedlivou stávkou přesednout do auta, tak bych rád věděl jestli i železničářské odboráře ve škole naučili číst, psát a počítat. Nespravedlivou stávkou myslím to, že nestávkují proti svému zaměstnavateli (aby ČD proplatili svým zaměstnancům celkem těch pár milionů ročně – jde o jen o pár milionů, protože ČD dostali… Číst vice »

xyz

„„10.3 Dopravce není oprávněn vyhlašovat vlastní, ani jakýkoliv jiný tarif či kombinaci tarifů na Linkách bez souhlasu Objednatele.““
A jaká ironie, když už s tím onen objednatel souhlasil v rozumné podobě „490 Kč/ks pro místní pracovníky ČD“ (mimochodem, i tuto částku by ČD mohly zaplatit za své zaměstnance samy a nepožadovat ji po svých zaměstnancích“, resp. 1500 Kč za ostatní (kde i tady platí, že tuto částku může za zaměstnance zčásti či i plně uhradit zaměstnavatel), tak je to pro některé osoby stejně špatně a ustaví stávkový výbor úkolující kromě zaměstnavatele (O. K.) mj. také onoho vstřícného objednatele.

Smutné. 🙁

PzD

přidejte ještě pár měsíců, protože znění smlouvy bylo zveřejněno už při vyhlášení nabídkového řízení, tedy v roce 2017.

Dan

To je úplně jednoduché, teď to vygradovalo tak teď se to řeší. Doteď se čekalo jak se kdo zachová. Pokud chcete proplácet jízdné do práce tak věřte, že takový zamestnavatele jsou a můžete dát výpověď a k takovému přestoupit. Jinak když jsem dělal na dráze tak jsem tam byl jenom kvůli rezijce abych mohl jako mladý cestovat po cz-sk a Evropě. Na nějaké dojíždění to až tak není, pokud někdo nedojizdi daleko. Ten benefit je úplně o něčem jiném než o dojíždění do práce. A další obrovsky benefit je neřešit nákup jízdenek. Jedu z Košic do Brna jeee, to je… Číst vice »

xyz

„To je úplně jednoduché, teď to vygradovalo tak teď se to řeší.“ Zajímavý postřeh, že „gradace“ tedy trvala prý cca 2 roky. Velmi pomalá „gradace“ co do hájení zájmů zaměstnanců. „A další obrovsky benefit je neřešit nákup jízdenek. Jedu z Košic do Brna jeee, to je přeplněný vlak“ Pouze připomenu to, co jste napsal jen „mezi řádky“: – platící cestující takovým vlakem jet musejí – ani takové výhody nestojí zaměstnavateli (ČD, a. s.) za to, aby za ně proplatil těch 1500 Kč ročně A také připomenu, že: – cesta z Košic do Brna = bez použití jakéhokoliv spoje objednávaného Jihomoravským… Číst vice »

Dan

Kopirovaci psychopate a bla bla bla. Pořád dokolečka jak u blbečku.

Dan

Ja to uvedl jako příklad a ty se toho chytneš jak cikánce cecku a gradujes do nesmyslnych vysin dal a dal….

Dominik

Nebudu, můžu přijet od Bratislavy, takže vůbec přes Ostravu nemusím jet.

xyz

„můžu přijet od Bratislavy, takže vůbec přes Ostravu nemusím jet.“
… čímž padá vámi zmiňovaná varianta „přesednu ve Vrutkach do jiného místo přes BA to vemu prest Ostravu“ (coby vámi zvýhodněná výhoda oproti platícím cestujícím, kteří i při přeplněném vlaku již musejí v takovém vlaku zůstat, protože jízdenku mají pro konkrétní trasování), resp. přinejmenším se mění do krkolomné varianty „přes Ostravu a dále přes Olomouc/Prostějov“ či do ještě oklikovější varianty „z Ostravy do Brna přes Břeclav“.

Dan

Chytrý kluk, te je tady škoda v diskuzi, máš na vic…

Dominik

Já o žádném přesedání ve Vrútkách nemluvil, navíc kdyžtak mohu dojet do Olomouce a z Olomouce Rychlíkem, ten pokud vím, zůstává ČD.

Pako

To že je nemají, neznamená že je jednou nebudou mít…

súdružka Kolesárová

Souhlasim a mate moji podporu,ale pozadujte „rezijky“ (nebo jine zvyhodnene jizdne) predevsim po svem zamestnavateli (CD), ne po JMK ani jinem kraji. Vsak se svym zamestnavatelem urcite nejak dohodnete, je vas malo a on vas potrebuje…

Axel

Přesně tak, celá stávka je nespravedlivá, protože odboráři míří „těsně vedle“. Holt měli už dávno vyjednávat se svým zaměstnavatelem firmou České dráhy (nebo SŽDC). A to vyjednávání o jízdách z/do práce zaměstnanců ČD/SŽDC zdarma by ideálně mělo skončit před podáním nabídky Českých drah Jihomoravskému kraji.

Leinad

Jaký z/do práce zdarma, přejezdy během směny se dají proplatit.
Režijka je jiný název pro IN100

Dominik

A on kdy, na In100 mohu na Slovensko či si převézt kolo?

Leinad

Tak IN100 + podobný produkt na Slovensku + kolo.

Dominik

Takže to stejné není, potom i částka 20 000,- ročně je jen výcuc.

Cyklista

Informace o tom, že jste drážní zaměstnanec se dá nahrát i na IN 100. je to naprosto stejná kartička, se stejným čipem.

Jízda na Slovensku není vázána na režijku. Režijka je pouze elektronický doklad o zaměstnání.

Bespi

Ne rezijka neni IN100. V mnoha vecech se lisi. Ma horsi vlastnosti nez IN100.

Proplaceni cest je hromada papirovani, ve vysledku to stoji vic nez a rezijka/IN100.

xyz

„Ne rezijka neni IN100. V mnoha vecech se lisi. Ma horsi vlastnosti nez IN100.“
Srov. s příspěvkem napsaným o 17 minut dříve a „o řádek výše“:
„A on kdy, na In100 mohu na Slovensko či si převézt kolo?“
🙂

„Proplaceni cest je hromada papirovani“
Přesto k němu – předpokládám – např. taková SŽDC již přistupuje, když proplácí např. traťovým pochůzkářům či údržbářům zab. zař. cesty do stanic/úseků, kde buď není osobní železniční doprava, anebo kde osobní doprava je, ale zajišťovaná jiným dopravcům než ČD, a. s.

Dan

A slyšel jste o tom, že gvtr dalo szdc jízdenky gratis, zkuste hádat proč.

Dominik

Pst to se tady říkat nesmí, přeci jiný dopravce nikdy nebude režijky akceptovat

Tronda

Ale oni jim nic nedali, za účelem služebních cest uznávají služební průkaz vybraných zaměstnanců SŽDC a za následné proplacení jízdného, je to stejné jako kdyby jim SŽDC vyplatila cesťák.

Tronda

Popř. jak se dopravují zaměstnanci, kteří si režijku nepořídili.

jan

Do práce létají tzv trondoidem…

Dominik

V něčem horší, v něčem lepší, jak In100.

Dan

IN 100 je proti rezijce menší brácha.

Tronda

Časem nebude:-))

VRT

Za normálních okolností (třeba u učitelů) požadavky zaměstnanců podporuji a přijdou mi smysluplné. Tady v tomhle případě by to ale opravdu už chtělo někoho jako Ronald Reagan:
„V roce 1981 začala stávka vyhlášená odbory letových dispečerů, čímž byl porušen zákon zakazující odborům zastupujícím státní zaměstnance stávkovat. Reagan vyhlásil na základě „Taft Hartley Act“ nouzový stav a v tiskové konferenci vyzval stávkující, aby se do 48 hodin vrátili do práce, jinak o ni přijdou. Dne 3. srpna 1981 nechal Reagan vyhodit 11345 stávkujících dispečerů, kteří neuposlechli jeho výzvy.“ (wiki)

Axel

Nesouhlasím, že stávka má být ukončena propouštěním. Protože zaměstnanci ČD i SŽDC mají právo stávkovat. Ovšem jinou věcí je jejich kuriózní omyl, že železničáři kvůli svým mzdovým požadavkům stávkují s cílem donutit ke změně názoru nikoliv svého zaměstnavatele (=to je přece normální), ale stávkou chtějí donutit ke změně názoru zákazníka svého zaměstnavatele. Takže za mě jde o nespravedlivou stávku i kdyby šlo o hlavičku špendlíku nebo jinou haléřovou položku. A budu volit ty partaje, které omezí podíl železniční dopravy na veřejné hromadné dopravě. V první řadě budou cílem lokálky s nízkým využitím. V druhé řadě doprava na železničních tratích vedených… Číst vice »

Dominik

Jak mám jednat se zaměstnavatelem, když ten mi chce umožnit využívat benefit? On není ten, kdo ho blokuje, nebo snad má přistoupit na nesmyslných 1500,-? Navíc jaký je rozdíl mezi režijkou zaměstnance v JmK a neJmK, že si kraj troufá to takto dělit?

Dan

Velká pravda, takto to tu ještě nikdo nenapsal.

Axel

@Dominik … Co kecáte? České dráhy mají právo nakupovat paušální jízdenky od Kraje, tak jako každý jiný za tržní ceny https://www.idsjmk.cz/cenik/Cenik.pdf a poskytovat nakoupené jízdenky svým zaměstnancům. České dráhy jako velký zákazník dostali od Kraje velkou slevu (podle mě přemrštěnou protože těch 1,5 ročně je fakt pakatel), takže nechápu co by ještě České dráhy chtěli….

Dominik

To je možná lákavé, pro někoho, kdo benefit na dopravu nemá, ale jakou má logiku, kupovat paušál IDS (když kraj se rozhodl hrát si na svém písečku, protože přeci tam nikdo jiný, než občané kraje, VHD nejezdí), když mám režijku. Navíc nikdo po kraji nepožaduje platnost v MHD či bus, takže to bude jen příplatek za akceptaci režijky, takže to dost je

Axel

Zkuste pročíst ještě jednou výše uvedené a poté použít hlavu. Protože pak třebas napíšete něco smysluplného. A zopakuji – co jste si Vy jako zaměstnanci v minulosti dohodli se svým zaměstnavatelem České dráhy a.s., tak nemá souvislost s veřejnou regionální dopravou dotovanou Jihomoravským krajem. Protože ČD se dobrovolně zřekli svého dřívějšího postavení plnohodnotného dopravce (který riskuje kolik utrží od cestujících) a vydali se na jednodušší cestu „odjezdit to“ jako námezdný provozovatel vlaků. Čili České dráhy chtějí-li pro své zaměstnance přepravu zdarma, tak tu přepravu musí zaplatit Jihomoravskému kraji. A České dráhy to mají Jihomoravskému kraji zaplatit v tržní ceně (což… Číst vice »

xyz

„(když kraj se rozhodl hrát si na svém písečku, protože přeci tam nikdo jiný, než občané kraje, VHD nejezdí)“
To nikdo netvrdí. Ani sám kraj.

„Navíc nikdo po kraji nepožaduje platnost v MHD či bus, takže to bude jen příplatek za akceptaci režijky, takže to dost je“
Opět (pokolikáté už?) zopakuji: 20 000 děleno 14 (+ zaokrouhlení „nahoru“ s přihlédnutím k velikosti kraje) = 1500 Kč ročně coby přiměřená cena coby kompenzace ze strany dopravce směrem k objednateli.

Dominik

Ještě jednou 20 000 je cena In100 za režijku platím 1500,-, takže z logiky věci (když to chcete počítat z ceny) byste to měl počítat z toho kolik platím za režijku, kdyby to byl příplatek na In100, tak si to počítejte z In100 (nebo kdyby alespoň poskytovaly to samé).
Navíc bych rád viděl něco, kde příplatek za rozšíření je větší než základ.

xyz

„takže z logiky věci (když to chcete počítat z ceny)“
Už jsem to sem psal asi třikrát, tak zkusím napočtvrté:

rozlišujte „cenu, za kterou zaměstnavatel prodá jízdenku zaměstnanci“ (zde 1200 Kč pro celou síť, zvýhodněná zaměstnanecká cena) vs. „cenu, za kterou dopravce-zaměstnavatel kompenzuje uznávání jízdenky směrem k objednateli“, zde 1500 Kč (vyjma pracovníků ČD v JMK a jejich rodinných příslušníků – pro vlaky objednávané Jihomoravským krajem) coby cena odpovídající hodnotě ekvivalentu pro běžné cestující (protože ona kompenzace se netýká zaměstnance, nýbrž je ve vztahu dopravce – objednatel).

Leinad

Co je na 1500 nesmyslného, všechna pásma IDS JMK na rok stojí míň?

Bespi

Jde o to, ze je spousta lidi co tohle nepotrebuji. Proste staci ty vlaky. Pak taky lidi co prejizdi z kraje do kraje … to jako az tohle zavede kazdy kraj tak clovek bude davat pres 20k krajum? Asi ne. Zakladni problem tohole je v prvni rade totalni nekoncepcnost a nedomyslenost. Coz je v tomto state cim dal vetsi standard at jde o cokoliv.

xyz

„to jako az tohle zavede kazdy kraj tak clovek bude davat pres 20k krajum?“
– Předně, zdaleka ne každý kraj toto zavádí, tzn. mimoběžně předjímáte.
– A hlavně: nejde o platbu ze strany zaměstnance (viz vaše zmínka „ČLOVĚK bude dávat“), ale ze strany zaměstnavatele (resp. de facto ani nejde o platbu, ale o snížení úhrady, kterou tak jako tak dopravce dostane od objednatele za zajištění služby).

Bespi

1. Ze pro strom nevidite les, je vas problem.
2. Samamova metoda. To ze ted je to jeden kraj, neznamena ze za nekolik let to nebudou vsechny.
3. Clovek nemuze jezdit na 20 mistech najednou. Bohate by stacilo kdyby ten poplatek byl za jeden kraj a to ten ve kterem konkretni zamestanec bydli/pracuje a ostatni kraje to uznavaly. Takove reseni je ekonomicky win-win pro vsechny. Technicky vzato to nemusi byt omezeno jen na zamestance … klidne by mohla byt „celostatni IN100“.

xyz

„Samamova metoda. To ze ted je to jeden kraj, neznamena ze za nekolik let to nebudou vsechny.“ V převážné většině krajů tomu tak nebude dalších 10 let, protože se tam nesoutěžilo (a v nesoutěžených krajích musejí být režijní jízdenky ČD uznávány – viz platná vyhláška) a také proto, že ony 10leté kontrakty v oněch krajích ani nic takového nepředpokládají. „Clovek nemuze jezdit na 20 mistech najednou.“ Tím méně dávají logiku argumenty typu „nádražák z Chebu jede do JMK jednou za rok, takže těch +1500 Kč placených za něj zaměstnavatelem směrem k objednateli je moc“. „Bohate by stacilo kdyby ten poplatek… Číst vice »

Bespi

– Celostatni IN100 pro vesterou dopravu, muze byt pro bezneho cloveka pri dnesnich cenach klidne 25k a stale to bude vyhodne pro vsechny strany.
– Urovnen zvyhodneni pro zamesntance v doprave je otazka, predpokladam, ze by ty jizdni vyhody byly stupnovane stejne jako u beznych zakazniku – tj. forma nejake slevy z bezne ceny. To by melo vyhovovat vsem stranam a bylo by to zcela transparentni. Nebo se pletu?

Dominik

Nebo jednoduše převést současnou režijku pod SJT, výhody v zahraničí dojedná MD, režijka bude pro všechny zaměstnance drah a bylo by po problému, ale to se raději CENDIS zaštiťuje síťovou jízdenkou.

xyz

„Navíc jaký je rozdíl mezi režijkou zaměstnance v JmK a neJmK, že si kraj troufá to takto dělit?“ Sám JMK to zdůvodnil – zaměstnanec v JMK se podílí na provozu vlaků smluvně objednaných Jihomoravským krajem. Zaměstnanec mimo JMK nikoliv. „On není ten, kdo ho blokuje, nebo snad má přistoupit na nesmyslných 1500,-?“ – Nelze než i zde zopakovat, že oněch 1500 Kč/ks/rok je přiměřená částka co do věci „kompenzace od dopravce k objednateli“, resp. co do věci „cena celosíťové jízdenky děleno počet krajů“. – S ohledem na předchozí: blokující stranou jsou ČD, a. s., nepřistupující na kompromisní nabídku JMK s… Číst vice »

Dominik

1500,- zato, že budou respektovat režijku ČD ve vlacích ČD? Trochu drahý špás, jo kdybychom požadovali všechny dopravce a k tomu ještě bus a MHD, tak neřeknu, ale to po kraji nikdo ano nechce.

xyz

„1500,- zato, že budou respektovat režijku ČD ve vlacích ČD?“
Ne, 1500 Kč za to, že bude respektovat režijku ČD pro „osoby nezajišťující provoz těchto vlaků na území předmětného kraje + jejich rodinné příslušníky“ ve vlacích, jejichž provozovatelem jsou ČD, a. s., ovšem s nositelstvím tržeb ze strany objednatele.

„Trochu drahý špás“
… tedy 125 Kč/měsíc. Neboli 4 Kč/den. Z pohledu kraje velmi vstřícné (a cenově i přiměřené s ohledem na již zmíněné „20 000 Kč děleno čtrnácti“).

Dominik

A v čem je JMK tak výjimečný, že by měl být dražší, jak režijka po zbytku republiky?

xyz

„A v čem je JMK tak výjimečný, že by měl být dražší, jak režijka po zbytku republiky?“ Překopíruji i sem: Těch 1200 Kč je částka, kterou chce zaměstnavatel po zaměstnanci. Těch 1500 Kč je částka, kterou chce objednatel coby přiměřenou kompenzaci za jednu režijní jízdenku typu „ne zaměstnanec ČD v JMK či jeho rodinný příslušník“. (tzn. smícháváte dohromady dva pojmy – sníženou cenu ve vztahu „zaměstnavatel – zaměstnanec“ vs. běžnou cenu ve vztahu „objednatel – dopravce“). Nic Českým drahám, a. s., nebrání tuto částku 1500 Kč ročně (tedy 125 Kč měsíčně neboli též cca 4 Kč denně) v plné výši… Číst vice »

Dan

Mně se strašně líbí jak všichni šmejdi se snaží když už není zbytí rozepisovat částku na týden, den, případně hodinu jen aby to opticky vypadalo jako nízká částka. Vždyť jsou to jen dva rohlíky denně a podobné nesmysli.

xyz

„Vždyť jsou to jen dva rohlíky denně“… a ani za to nestojí takové společnosti, jakou jsou ČD, a. s., jejich „neJMK“ zaměstnanci za to, aby za ně tato společnost zaplatila ekvivalentní částku umožňující přepravu těchto zaměstnanců ve vlacích objednávaných Jihomoravským krajem.

„jí jak všichni šmejdi se snaží když už není zbytí“
Samozřejmě že „je zbytí“; mnoho dalších argumentů již bylo napsáno. Zpět tedy k roční částce 1500 Kč: jde o přiměřenou, vstřícnou částku, kterou by ČD měly v zájmu sociálního smíru se svými „neJMK“ zaměstnanci akceptovat.

Zatím tak neučinily.

Dominik

Možná pro Vás, ale k ceně režijky je to absurdní (a je jedno zda to bude hradit zaměstnavatel či zaměstnanec). Ještě jsem u ničeho nezažil, aby příplatek za rozšíření stál víc jak základ.

Karel

Tak třeba pražská Lítačka – základ (samotná karta) stojí 50 až 100 Kč, a rozšíření (aby vám to v nějakých pásmech platilo jako předplatní jízdenka) stojí vždycky víc než ten základ.

xyz

„Ještě jsem u ničeho nezažil, aby příplatek za rozšíření stál víc jak základ.“
Předně: všechno je jednou poprvé.

A hlavně: všechno je také relativní.
Pokud by „základní“ režijní jízdenka stála (ve smyslu „zaměstnavatel by za ni od zaměstnance požadoval“) jen 100 Kč/ks/rok, pak by „příplatek za rozšíření stál víc než základ“ i v případě, pokud by takový příplatek byl třebas jen 150 Kč/rok (a dost možná by tedy i – z vašeho pohledu – by „to k ceně režijky bylo absurdní“).

Dan

Argumentujete pouze ze své strany a neberete v potaz protistranu podud protiargumentuje a nesouhlasi. A pořád dokola u v milionovém příspěvků na tomto webu.

ukojesita

Podmínky, za jakých budou zaměstnanci jezdit po kraji, měl ale zaměstnavatel, tedy ČD, s Jk vyjednat ve smlouvě. Ze strany ČD bylo několikrát řečeno, že s podobou smlouvy nemají žádný problém…takže ať tyto částky zaměstnancům jednoduše zaplatí. A odbory to mají prosazovat při projednávání nové kolektivní smlouvy…

Axel

@ukojesita… Přesně tak. Nechápu, proč tak normální věc (=zaměstnanci ČD mají jednat s vedením ČD) nechápou zdejší diskutující, kteří údajně pracují pro ČD.

Akorát doplním – Odbory v ČD měly řešit už v roce 2017 (předtím než ČD poslali nabídku Jihomoravskému kraji), od toho mají ze zákona možnost dostávat informace od svého zaměstnavatele (např. formou účasti v dozorčí radě, která má konkrétně v ČD dost silnou pozici).

Hhdm

Vy stě se úplně zbláznil?!Ekologie Vám asi nic neříká že?!

jan

A odkud vzal těch náhradu za těch 11345 dispečerů? Je natrhal na stromě nebo jak, trošku se rozepíšte….

stano

Četl jste to předtím než jste to sem vložil?

J.L.

Ano. Tazatel se ptal na podrobnosti. Ty jsou tam popsány dostatečně, i když v duchu amerického přístupu.

stano

No právě a je tam napsáno, že jim to pěkně zkolabovalo, potom využili armádní dispečery, snad i z uklízeček se snažili udělal dispečery a v roce 1985 zrušili těm co stávkovali doživotny zákaz a brali je zpět. Samozřejmě vznikli nové odbory do kterých vstoupili. Dále je tam uvedeno, že trvalo 10let až se situace stabilizovala. Takže nevím co tímto ten pitomec Regan dokázal? Potom dál Clinton tento nesmyslný zákaz úplně zrušil v devadesátých letech. Proč asi, jenom tak sám od sebe, z ničeho nic ho to trefilo. Nemáte odkaz na vyčíslení škod za těch 10let?

Chronosphere

Hoho,to je správná připomínka,jenom nevím,jestli stejný zákon,tj.zakazující stávku státních zaměstnanců platí i u nás.Pokud jo,tak duševní giganti,jako Hralckaw, kteří ani neví,kdo je jejich zaměstnavatel,ale je přesvědčen že stát 🥴, vlastně chystali nelegální stávku.Dává logiku aby v organizacích nezbytných pro funkci státu byli zaměstnanci státu,bez možnosti stávkovat.Policie, armáda, hasiči ,řízení leteckého a železničního provozu.Jeden z železničních dopravců ale jistě pro stát nezbytný není,tak ať si jeho zaměstnanci stávkují do zblbnutí.Jenom aby to ten jejich zaměstnavatel přežil.Kupředu,levá…🚂🚂🚂

Dan

Bože, to je taková spleť nesmyslů, a ten závěr, to je koruna diletantismu. To jako, že doprave, který má i od nového GVD pořád 95% podíl není vůbec důležitý. Bravo, takové odborníky potrebujeme jak sůl. Ne aby jste nám náhodou emigroval…

Karel

Možná má 95% podíl, ale pokud nezíská žádné zakázky, ještě bude rád, pokud od něj někdo jeho vozidla a pracovníky převezme. DPÚK měl taky v jednom kraji téměř monopol, a když zlobil, do roka po něm nebylo málem ani památky. V okolních zemích je spousta dopravců, kteří – také díky celosvětovému útlumu železniční dopravy – rádi skočí po každé zakázce. Třeba takové DB už tady získaly dominanci v autobusové dopravě, tím spíš by pro ně nebyla železniční v tak malé zemičce, jako jsme my.

Axel

Byla by škoda, kdyby ti poctiví a normální lidi z ČD (potkávám jich spoustu) přišli o práci kvůli neschopnosti/hlouposti odborářů působících v ČD a kvůli chybám managementu firmy ČD

Dan

Jako myslíte arriva tak Vám klepne ještě víc co ona nabízí benefity na cestování. Třeba skupinová jízdenka ARRIVA za 300kč na rok i pro rodinné příslušníky a třeba jízdenka AVL dokonce zdarma. Jako za 300kč možnost jezdit v celé skupině arriva by byla bomba. Kor když působí snad v 15 státech EU.

asdf

Ááá, zas ten chytrolín,co doslova nemůže kvůli režijkám spát. Psát příspěvek ve dvě v noci,to už je choroba.

Jaaa

V ČR protiústavní.

Nashledanou.

xyz

Mimochodem, jak vysoké příspěvky na dopravu na pracoviště dostávají od zaměstnavatele (tzn. SŽDC, s. o.) výpravčí SŽDC sloužící ve stanicích Holubice, Rousínov, Komořany u Vyškova a Luleč, tedy ve stanicích, ve kterých nic či skoro žádné vlaky nezastavují?

Děkuji za odpověď.

Dominik

Zatím žádné, navíc tato situace jde řešit i tak, že může být určen vlak, který tam běžně nestaví, ale pro dopravní zaměstnance tam zastaví. Tak jako se to řeší i u hůře dostupných hradel a hlásek.

xyz

„navíc tato situace jde řešit i tak, že může být určen vlak, který tam běžně nestaví, ale pro dopravní zaměstnance tam zastaví.“
Otázka zcela konkrétně míří na tyto čtyři stanice. Staví v nich některý z rychlíků tzv. olomouckých (dopravce: ČD) či bohumínských (dopravce: ČD; od 12/2019: Regiojet)?

Dominik

Nevím, tamější trať zas tak dobře neznám.

stano

Tak ono existuji i odbočky kde taky nic nezastavuje. A co má jako být? Teď by neměli mít nárok na tento benefit?

Kupředu levá

Už rozvil čas a voní nadějemi svobody slunce, prší z oblaků. Vpřed, soudruzi, hle, zaslíbenou zemí, kde už není pánů ani žebráků. Kde nebe míru nad hlavou se klene, kde už člověk není vlkem člověku. Vpřed, soudruzi, k té zemi zaslíbené, kterou chudák marně hledal od věků. R. Do houfu v srdce spojme svoji víru, muž podle muže, podle boku vbok, my dojdeme! My dojdeme! Je čas, je čas, by každý z nás svou paži k činu zved! Tam, kde se napře síla v jeden ráz, tam se pohne svět! Do houfu v srdce v jeden pevný blok, kupředu levá,… Číst vice »

Karel

Žije, žije ve stepi
jeden v suché otepi.
Druhý v láptích pod pařezem,
třetí v díře mezi bezem.
Ať si jsou, tam kde jsou.
Ať sem na nás
nelezou.

KraKen

Rodiče moji neměli kde bydlet.
Boháči měli paláce.
My však už nikdy nepoznáme,
co je to býti bez práce!

V palácích jsou dnes ozdravovny,
pracovny našich závodů.
Z zítra pro chleba se půjdem
tak jako dneska pro vodu!

Kdo tohle všechno způsobil,
kdo podal chudým ruce?
Dělníci spolu s rolníky,
řijnová revoluce.

J.L.

Z mojí mateřské školky:

Tluče bubeníček, tluče na buben
a svolává hochy „Hoši pojďte ven“.
Budujeme republiku, nebude to v okamžiku,
ale za pět let bude jako květ.

I my nejmenší chceme pracovat,
svoji republiku chceme budovat.
My sbíráme textil, kosti,
aby bylo všeho dosti.
A v ten pátý máj
bude u nás ráj.

Anonym

Ti dopravci se vám na to taky mohou vysrat… 😉😉

Stanislav Fanta

Tuhle diskuzi odmítám číst, je tu opravdu vyjímečně hodně nablito. Snad jen podotknu, že pokud by se chtělo, jistě by se našlo kompromisní řešení, přijatelné pro všechny strany. Pokud si bude každý hrát na svým písečku, brečet a dupat do země, stejně tu ničemu nepomůže, výsledek bude ke škodě VŠEM zúčastněným, nikdo na tom stejně nic moc nevydělá (každý to na just ojebe, jak se dá) a akorát budou všichni nasraní, to je celé.

Axel

No, k tomu, aby člověk nebyl zbytečně nas… tak by stačilo, aby zaměstnanci stávkou vyjednávali se svým zaměstnavatelem. Taková stávka by byla normální, spravedlivá. A mě jako cestujícího by „bolela“, ale chápal bych ji. Jenže o normální stávku není zájem, namísto toho je cílem stávky něco jiného – nespravedlivého: odradit zákazníky svého zaměstnavatele…

Hrackalw

Takže podle vás je kraj zákazníkem státu ?

Axel

Cože?

Hrackalw

Napsal jste přeci že cílem této nespravedlivé stávky je odradit zákazníka svému zaměstnavateli nebo tak nějak. Již jsem psal že výbor ustavilo OSŽ takze převážně zaměstnanci SŽDC a jejich zaměstnavatelem je stát. Takže podle vaší teorie je kraj zákazníkem státu. Pěkný nesmysl že 🙂 . Čtěte po sobě co píšete.

xyz

„Již jsem psal že výbor ustavilo OSŽ takze převážně zaměstnanci SŽDC“
… a také zaměstnanci ČD, a. s.

„zaměstnanci SŽDC a jejich zaměstnavatelem je stát“
Ne, jejich zaměstnavatelem je SŽDC, s. o.

Hrackalw

s. o. jestli se nepletu je státní organizace takže stát.

xyz

„s. o. jestli se nepletu je státní organizace takže stát.“
Nikoliv, takže samostatný právní subjekt. Ostatně (viz i jiný můj komentář) proti SŽDC, s. o. ani nejsou namířeny ony „odborářské úkoly“ (viz body v článku kurzívou).

Karel

Pletete.

Jaaa

Tady je zase Einsteinů na právo…

SŽDC nemá žádný vlastní majetek. Je to jen prázdná schránka, kterou si stát vytvořil, aby kam měl papírově nacpat tabulky.

Axel

Efektem, že budou stávkovat zaměstnanci SŽDC kvůli (já vlastně nevím co reálně chtějí) bude, že „neprojede ani vagon“. Jo, to odradí zákazníky. Takže v první řadě se zruší lokálky. V druhé řadě se šáhne na redukci linek vedených souběžně se silnice. A zbývající linky doufám budou výdělečnější, takže těch kdo v SŽDC „přežije propouštění“ se doufám zvednou výplaty.

Hrackalw

To ale nic nemění na tom že jste v minulém příspěvku nenapsal blbost. Stejně tak jak je pochybná celá ta vaše teorie o nespravedlivé stávce. Mohu vám poradit ? Dříve se to říkávalo. Běžte si stěžovat na nádraží do lamparny 🙂 .

Axel

Jo, třebas jsem napsal blbost. V každém případě mě ta nespravedlivá stávka rozezlila. A budu volit partaj, která slíbí, že omezí železniční osobní dopravu, protože v tom oboru pracuje tak velká část nepříliš inteligentních, že nemá smysl pokračovat v brutální dotování, tak jako doposud. Stačí si srovnat jak obrovsky je zdaněn provoz automobilů ve srovnání jak velké částky z našich daní se používá na dotování veřejné hromadné dopravy (zejména té železniční).

Hrackalw

Na to pane máte samozřejmě právo. Uznávám že každá stávka asi rozezli mnoho lidí.

Ignác Pospíšil

Jenže Vy nemůžete omezit železniční dopravu, protože vlak uveze podstatně více lidí než jeden autobus. A řidiči na autobusy co? Nejsou… Takže pokud jde o inteligenci, tak raději mlčte…

Axel

Souhlasím, že dálkové vlaky zůstanou. Stejně tak zůstanou regionální vlaky s téměř plně využitou kapacitou. Ovšem brzy skončí lokálky jsou-li málo využívané (tj. využitím myslím počet cestujících/nákladů, nemyslím počet linek jezdících skoro prázdných). A v budoucnu budou ohroženy železniční tratě vedené souběžně se silnicí.

Tj. ano, ti zaměstnanci ČD a SŽDC, kteří zůstanou i po zrušení části tratí si polepší. Nevím jak se uživí ti propuštění pro nadbytečnost (kteří si propuštění vyvolali zčásti sami touto nesmyslnou a nespravedlivou stávkou)

xyz

„To ale nic nemění na tom že jste v minulém příspěvku nenapsal blbost.“
IMHO nenapsal „blbost“.

Je logické, aby představitelé odborů o svých výhodách jednali právě se svými zaměstnavateli, tzn. s ČD, a. s. (kterým JMK nabídl uznávání běžných režijních jízdenek za rozumnou kompenzaci 1500 Kč/ks/rok) a SŽDC, s. o. (např. pro zpětné proplácení běžných jízdenek z těchto regionálních vlaků coby benefit poskytovaný zaměstnavatelem – provozovatelem dráhy).

Nic takového se ovšem nestalo a odbory „zaúkolovaly“ jiné subjekty – primárně ministerstvo dopravy a Jihomoravský kraj.

Dominik

1500,-Kč/rok není přiměřená suma.

xyz

„1500,-Kč/rok není přiměřená suma.“
Nelze než zopakovat, že z pohledu JMK je cena takové jízdenky adekvátní ceně celosíťové roční jízdenky ČD, tedy částce 20 000. Při rozpočtení na počet krajů, vychází oněch 1500 Kč/rok v přepočtu na jeden kraj coby odpovídající částka.

Dominik

Jak jste přišel zrovna na 20 000,-? Režijka a In100 rozhodně nejsou to samé a proto jej nelze ani srovnávat. Navíc zaměstnanecké jízdné, je proto zaměstnanecké, jelikož je zvýhodněné

xyz

„Navíc zaměstnanecké jízdné, je proto zaměstnanecké, jelikož je zvýhodněné“
Z pohledu zaměstnavatele vůči zaměstnanci ano.

Z pohledu objednatele vůči dopravci (tedy zaměstnavateli oněch zaměstnanců z předchozího řádku) nikoliv.

„Jak jste přišel zrovna na 20 000,-? Režijka a In100 rozhodně nejsou to samé a proto jej nelze ani srovnávat.“
O. K., jaká by dle vašeho názoru měla být (namísto 20 000) ona částka, která by po vydělení čtrnácti vyšla coby kompenzace požadovaná Jihomoravským krajem po dopravci za uznávání režijní jízdenky pro „neJMK pracovníka (či jeho rodinného příslušníka) ČD, a. s.?

Dominik

Tak jelikož za režijku platím, jako zaměstnanec 1200,-, tak logicky 1200,-, vy jste také vycházel z komerční ceny In100.

Bespi

Ano 1500Kc je unosne a v jistem ohledu ok. Nicmene pokud se na to koukne v sirsim pohledu tak je to nesmysl. Proste naprosto nekoncepcni reseni. Tohle je jen dusledek neschopnosti ministerstva dopravy neco skutecne resit.

asdf

Kafemlejnek.

xyz

„již jsem psal že výbor ustavilo OSŽ takze převážně zaměstnanci SŽDC a jejich zaměstnavatelem je stát.“ Ovšem subjektem dotčeným dopady oné stávky by byl právě Jihomoravský kraj (nikoliv SŽDC či MD), viz citovaný údaj „přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“ v tomto článku. Z citovaného údaje mj. vyplývá, že pokud vůbec by se oné stávky měli účastnit pracovníci SŽDC řídící provoz vlaků objednávaných Jihomoravským krajem (což mj. znamená i pracovníky CDP Přerov řídící příslušné části tratí č. 330 a 250, přičemž jejich pracovní působiště je v úplně jiném – Olomouckém – kraji), tak by šlo… Číst vice »

Leinad

Kraj je zákazníkem čd A.S.

asdf

Pane, vy jste tak chytrej, proč nejdete do politiky a všechny nás nespasíte?

xyz

„Tuhle diskuzi odmítám číst, je tu opravdu vyjímečně hodně nablito.“
Čili aniž byste konkrétní příspěvky četl, tak víte, že jde o (vašimi slovy) „zvratky/blitky“. 🙂

Hrackalw

Pan Fanta to možná řekl dosti drsně 😀 . Ale i tato diskuze odhaluje jednu skutečnost. Celé rozdrobení bývalé ČSD celá liberalizace byla provedena dosti amatersky a způsobila jeden veliký s prominutím bordel a Kocourkov. Nejsou dovyresene vztahy nejsou patřičné zákony a pod. Asi to potrvá dlouho než se to podaří dát do pořádku. Nic víc se k tomu asi napsat nedá.

xyz

„Celé rozdrobení bývalé ČSD celá liberalizace byla provedena dosti amatersky“ … kdy pak výsledkem je, že stát přikazuje jedné konkrétní obchodní společnosti (!), aby tato uznávala své zaměstnanecké jízdenky i pracovníkům jedné státní organizace (včetně těch pracovníků, kteří do oné organizace nastoupili ve chvíli, kdy ona obchodní společnost již byla samostatným obchodním subjektem a ne státní organizací se stejným názvem). A železničářské odbory prosadily, aby toto přikazování (navzdory návrhům toto zrušit) pokračovalo i nadále. “ a způsobila jeden veliký s prominutím bordel“ … kdy namísto logického rozdělení typu „správce infrastruktury má v majetku koleje, nástupiště, budovy, jakož i řízení a… Číst vice »

Dominik

Nesmyslné bylo vůbec dělení SŽDC – ČD, měla zůstat jedna společnost, ať si ostatní dopravci (případně i EU) skáčou jak chtějí vysoko, že dopravce je zároveň i správcem infrastruktury.
Místo aby si ostatní dopravci zařídili depa, zbrojení, opravy, atd…, jak umí, tak raději vymyslíme zařízení služeb, aby je tam ČD pustit museli (i když za peníze).

Karel

A to, že na silnici jezdí i vozidla, která nepatří správci silnic, je taky špatně, že? Silniční doprava měla být jeden podnik, ať si soukromí majitelé aut a autobusů skáčou jak chtějí vysoko…

MiKi

Já myslím, že kraj nabídl dobré řešení. DOjíždění do práce pro zaměstnance za hubičku, pro jejich příslušníky za levný peníz a pro ty ostatní držitele jízních výhod ze zákona, nabídl více než konkurence schopnou cenu za celoroční jízdenku.

Petr Šimral

Zajímavé je, že jak jde o „režijky“, tak diskuze je vždy minimálně o stech příspěvků : -)

Axel

Největší ROFL je, že zaměstnanci chtějí stávkovat proti zákazníkům svého zaměstnavatele. To nevymyslíš.

Petr Šimral

Na zničení železniční dopravy si stačí železnice sama 🙁

ythomas_ct

…ano, bohužel je to tak. A zdaleka nejde jen o tuto problematiku. Třeba taková železniční normotvorba také dosti často vykazuje rysy podřezávání vlastní větve. Na druhou stranu – vždycky když čtu podobné články na téma režijky, tak nabývám skoro dojmu, že jde o nejzásadnější problém české železnice, což je svým způsobem uklidňující… 🙂

Hrackalw

Jsi na velikém omylu. Jestli jsi dobře četl tak stávkový výbor ustavilo OSŽ. A tam minimálně polovinu clenu ne-li více tvoří zamestnenci SŽDC nevím proč se tu téměř výhradně hovoří a špína hází jen na ČD. A pro zaměstnance SŽDC nejsou kraje zákazníkem. Zaměstnanci SŽDC budou stávkovat proti svému zaměstnavateli proti státu.

Petr Šimral

Sorry pane. Já psal zcela záměrně o „železnici“… Zkuste vymyslet nějaké jiné zdůvodnění…

Hrackalw

Já odpovídal panu Axelovi.

Petr Šimral

Beru zpět, sorry…

Axel

@Hracklaw… pokud jde o zaměstnance SŽDC, tak proč SŽDC nechce nakupovat jízdenky od (Jihomoravského) kraje a rozdávat tyto jízdenky svým zaměstnancům? Jo, jasně, že chápu, že SŽDC následně za nakoupené jízdenky (např. 5000 Kč/rok rozdávané zdarma). musí zdražit za používání železnice. A právě to zdražení rozhodne jestli se vyplatí udržovat i takové tratě jako je trať Čejč-Hodonín … když si člověk srovná tu hrstku cestujících, a to že tato konréktní lokálka vede skoro souběžně se silnicí a autobusák v Hodoníně je 120 metrů od vlakového nádraží… Takže ve finále zbydou leda ziskovější železniční tratě a předpokládám, že lidem kteří zůstanou… Číst vice »

Hrackalw

Ale to je zase jiná otázka já reagoval na vás že to je stávka proti svému zákazníkovi a to tedy rozhodně v tomto případě stoprocentně neplatí.

Axel

No, jestliže stávka zaměstnanců ČD míří proti zákazníkovi jejich zaměstnavatele, tak je to nespravedlivá stávka. A ta stávka zaměstnanců SŽDC, která proběhne, tak ta je nespravedlivá na druhou.

Alda

Když můžou staVkovat učitele tak proč ne jiní…. učitele jsou chudáci….

Karel

Váš češtinář stávkoval po celý rok, zdá se.

Železničář z venkova

Na dráze jsou velké podstavy , takže nějaké propouštění z nadbytečnosti fakt nehrozí

xyz

„A tam minimálně polovinu clenu ne-li více tvoří zamestnenci SŽDC“
U těch je to paradoxnější. Chtějí protestovat proti subjektu, se kterými ani jejich zaměstnavatel nemá žádný smluvní vztah.

Axel

Samozřejmě i lidé ze SŽDC mají právo stávkovat. Že by měli stávkou „vyjednávat“ se svým zaměstnavatelem je normální. Ale tato nespravedlivá stávka proti zákazníkovi svého zaměstnavatele připraví železniční dopravu o ty vlažnější podporavatele železnice jako jsem např. já. Takže postupné rušení lokálek po proběhlé stávce pokládám za naprosto férový postup a budu volit ty politiky, kteří po této nespravedlivé stávce udělají hluboký řez. A podobně bych čekal, že se zaměří pozornost i na perspektivu železniční tratě bez významné nákladní dopravy, pokud tato trat vede (skoro) souběžně se silnicí.
https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/vlaky-na-odpis-zeleznici-z-cejce-do-hodonina-nahradi-autobusy-20190403.html

Axel

Takže záchrana lokálky díky podpoře veřejnosti se už nebude opakovat https://zdopravy.cz/kraj-ustoupil-vlaky-v-useku-cejc-hodonin-rusit-nebude-27560/

Hrackalw

Pro SŽDC nejsou kraje žádný zákazník.

Axel

@Hrackalw… O to víc nespravedlivější je stávka zaměstnanců SŽDC, která proběhne. Namísto toho, aby zaměstnanci SŽDC stávkou vyjednávali s vedením svého zaměstnavatele

Hrackalw

A jen pro vaši informaci dle nařízení EU má dojít k poměrně značnému přesunu nákladní dopravy na železnici do určitého roku již si přesně nepamatuji má být na železnici 50 procent přepravy. Tomu rušení lokálních trati jistě napomůže a státu splnění tohoto požadavku ulehčí 🙂 .

Axel

Např. zrušení (kvůli stávce která nyní proběhne) tratě Čejč-Hodonín určitě nijak nezabrání tomu, aby se zvýšila přeprava nákladů po železnici. Nebo Vy snad víte o nějakém solventním zákazníkovi nákladní dopravy, z poplatků za přepravu jeho nákladů by se zaplatila údržba této tratě? Já o nikom takovém nevím. Takže je fajn, že proběhne stávka, aspoň skončí plýtvání kvůli nesmyslnému udržování této tratě

Hrackalw

Tuto trať neznám tak bohužel na toto nemohu objektivně reagovat. Snad jen teoreticky. Místo kde je již hotová infrastruktura je mnohem zajímavější pro investory. A s přihlédnutím k politice EU ta železniční obzvlášť.

Axel

Víte, ta stávka která proběhne bude mít přesně ten efekt, že kazisvěti (=ti nespravedlivě stávkující) akorát znehodnotí tu zbudovanou infrastrukturu. Protože nikdo nechápe proč zaměstnanci nechtějí stávkou vyjednávat s vedením svého zaměstnavatele, ale stávkou chtějí odradit zákazníky svého zaměstnavatele.

A proto odhaduji, že během několika let rapidně ubyde železničních tratí… právě kvůli této nespravedlivé stávce (jak Vy píšete, tak kromě zaměstnanců ČD proti cestujícím budou stávkovat také zaměstnanci SŽDCD proti… já vlastně nevím proti komu… o to je bláznivější celý ten odborářský omyl).

Dominik

Nespravedlivá stávka? Zaměstnavatel snad nechce umožnit využívat benefit? Pokud vím, tak to je kraj, který nejdřív nechtěl vůbec a teď si klade nesmyslnou cenu.

PzD

1. jsem přesvědčen, že ani jeden zaměstnanec SŽDC nemá v pracovní smlouvě jako zaměstnavatele Česká republika
2. ad SŽDC … může mi někdo sdělit, jaká je nabídka SŽDC vůči vlastním zaměstnancům ve věci jízdného na Jižní Moravě?
3. hmmm … v rámci kolektivního vyjednávání SŽDC je jedním z bodů rovněž příspěvek na dopravu

xyz

„Zaměstnanci SŽDC budou stávkovat proti svému zaměstnavateli proti státu.“
– Zaměstnavatelem zaměstnanců SŽDC je SŽDC, s. o.
– V žádném z bodů citovaných v článku není coby protistrana (které jsou ze strany OSŽ ukládány „úkoly“) citována SŽDC, tzn. nemáte pravdu (uváděno je pouze MD, Jihomoravský kraj a ČD).

Tronda

Zaměstnavatelem zaměstnanců SŽDC je SŽDC, nikdo z nich nemá ve smloiluvě Českou republiku. A v jejich případě jde o totéž, stávkují proti zákazníkovy zákazníka svého zaměstnavatele, to nevymyslíš, dali nám kšefty, tak budeme stávkovat. Nebo si myslíš, že v případě zastavení os dopravy třeba ze Střelic do Hrušovan, atd. tam zůstanou výpravčí? Těžko, zavede se výluka a konečně budou moct jít do dolů a továren.

J.L.

A pěšky.

Jirka

Už se trhlo 200 za pouhé čtyři hodiny

F.off

Přesně! Okolo pos..nych režijek se točí svět. Ale když dojdeš fyzicky kamkoliv s dotazem, jak nejvýhodněji cestovat vlakem od nového grafikonu ze Zlínského kraje přes Jihomoravský a ještě s dvěma dopravci, několikrát do týdne, tak na to odpověď není…dále už bych byl jen sprostý.

J.L.

Škoda, že svoje ROH nemají také ostatní železniční dopravci (Arriva, Leo Express, RegioJet a další). Mohla by být ještě větší sranda.

Ale vážně: Všechny ty dohody, memoranda a koneckonců i zákon, který přiznává „režijní výhody“ jen jednomu dopravci a stání organizaci SŽDC, jsou vlastně diskriminací všech železničářů. U těch „zákonem zvýhodňovaných“ jde o pozitivní diskriminaci, u ostatních pak o diskriminaci klasickou. A jako každá diskriminace je vlastně nelegální z pohledu evropského práva.

Bespi

Tak o tom zadna, ja jsem pro aby vyhody byly v adekvatni vysi pro vsechny zamestnance verejne dopravy nezavysle na typu. Ale tohle jde na triko ministerstvu dopravy ne CD ne SZDC … .

J.L.

Máte na mysli „nezávIsle“.

„Tohle“ nejde na triko MD, nýbrž na triko aktérů opoziční smlouvy (jeden sedí na Hradě, druhý teď dostal od prvního nejvyšší státní vyznamenání), kteří v tehdejším zájmu „zachování sociálního smíru“ přiznali tyto výhody zaměstnancům nástupnických právnických osob a neuvažovali při tom, že v budoucnu vzniknou další dopravci.

O diletantismu zákonodárců už jsem se tu několikrát zmiňoval a vždy jsem schytal obrovské množství mínusů.

noerf

Petr Šimral: většinou přes 300 příspěvků

Petr Šimral

Držel jsem se na bezpečné straně….

J.L.

Evidentně zbytečně…

súdružka Kolesárová

Jaký je vlastně původní účel/smysl režijek? Aby se nádražáci dostali levně na výchozí místo šichty a pak domu (což je pochopitelné a dle mne by mělo být i plně hrazené), nebo aby mohli v době volna levně jezdit kamkoliv (dovča apod.)? Protože v druhém případě je to zájem jen a pouze ČD o blaho vlastních zaměstnanců a od toho by se měla také odrážet výše ceny režijky pro JMK

xyz

“ k přípravě stávky, která by se týkala vlaků ČD objednávaných Jihomoravským krajem“
Jinými slovy – stávkovali by právě ti pracovníci ČD, kterých se týká ono vstřícné dojednání o krajském příplatku za režijní jízdenku ve výši jen 490/990 Kč.

Tzn. nikdo z těch, kdo by měli platit (nebo by za ně zaměstnavatel mohl uhradit či jim na to přispět) 1500 Kč či jinou částku.

Dominik

Myslíte, že by se nikdo ze zbytku republiky nepřipojil?

xyz

„Myslíte, že by se nikdo ze zbytku republiky nepřipojil?“
Pokud by tak učinil, pak by tím zastavil železniční dopravu v kraji, který naopak pracovníkům ČD i SŽDC ve vlacích ČD nadále umožní. 🙂

Stráťa

Nejen že ti co stávkující by získali nejmíň ale taky by nejvíc riskovali protože to jsou právě oni kdo by přišel o místo pokud by vlak nahradil autobus.

Pro IDS JMK je ta stávka docela dobrá příležitost vyzkoušet si nahrazení vlaků autobusem a pokud to někde nezafunguje tak hodit vinu jinam (na ČD a jejich zaměstnance).

Axel

Nemyslím, že stávka je dobrá příležitost si něco zkoušet. Spíše nutné zlo. Uvidíme. Nicméně naštvali už tím nehoráznou stávkou=že zaměstnanci dodavatele (tj. lidé z ČD) si myslí, že je OK měnit názor zákazníka svého zaměstnavatele, tj. nechtějí normální stávku proti názoru svého zaměstnavatle

Dominik

Ale s názorem, že 1500,- je moc, souhlasí, tak jak mohu protestovat proti zaměstnávateli, když s ním souhlasím.

vladimír

Toto je nehorázné vydírání od JMK,naserte řízení provozu ,které patří pod SŽDC a nehne se ani kolo.

xyz

„Toto je nehorázné vydírání od JMK“
Naopak, prvky vydírání lze najít výhradně v přístupu odborů.

V projevech JMK žádné prvky vydírání neshledávám.

súdružka Kolesárová

No vidíte a někdo by mohl považovat za nehorázné braní si za rukojmí cestující s výhružkami, že se „nehne ani kolo“

Karel

Kola se hnou, jen tentokrát možná ne po kolejích.

Lukáš F.

Počkejte pár let, SŽDC výpravčí vyhází a nahradí počítačem, který režijku nepotřebuje a nestávkuje.

Dominik

Jasně, jasně, vše bude řízeno dálkově, pak přijde fialová smrt a bude stát půlka republiky (nebo požár jak v Bohumíně), pak si budeme říkat, hergot kdyby byly v každé stanici výpravčí, aby se dalo jezdit aspoň na hubu. Vždyť to vidíme už teď, porucha zab. zař. v jedné stanici a na pár hodin se nehne ani kolo.

Dominik

A pak tu máme tratě, kam se ani takováto masivní investice nevyplatí.

Lukáš F.

Tak tam se zastaví provoz a bude tam jezdit autobus. Chápejte, já si nepřeju, aby se to stalo, ale železničáři stávkující za režijky tomu napomáhají.

Alda

A nebo robotama co?

Papaja501

Nadávat, kritizovat závidět, psát urážky a bludy, jo, to dokáže každej…přemýšlet a uvažovat, to už trošinku míň lidí…I když se to těm rejpalům, kteří možná o provoze vědí to, co já o politice a korupci možná nebude líbit, já jsem na to hrdý, že jsem součástí firmy, kde naprostá většina dokáže táhnout za jeden provaz. Ono, taky jsem v tom 89tým cinkal klíčema i pro tu demokracii. A jestli se někomu stávka, jako poslední možnost vyjádření nespokojenosti nelíbí, tak ať si jde do zbývajících komunistických států a neopruzuje zde…tam se na to nehraje. Taky se mi to nelíbí a je… Číst vice »

Axel

Uvědomujete si vůbec, že stávkovat proti názoru zákazníka svého zaměstnavatele kandiduje na vtip roku? Dřív nebo později podstatná část takových stávkujících logicky přijde o práci u svého současného zaměstnavatele a žádné další stávky s tím nic neudělají, protože Váš zaměstnavatel přijde o zklamané zákazníky.

Jo, kdyby lidé z ČD chtěli stávkovat proti názoru svého zaměstnavatele (=aby ČD nakupovali paušální jízdenky od Jihomoravského kraje a rozdávali nakoupené jízdenky svým zaměstnancům), tomu bych rozuměl. Ale to co předvádí odboráři naštve každého normálního člověka „žijícího mimo galaxii jménem České dráhy/SŽDC“

Papaja501

Oni nepříjdou o práci……..Oni už v dnešní době dávají sami od sebe výpovědi v té situaci, do jaké se dráha dostala…..i lidé, kteří pracovali dvacet a více let. A odcházejí úplně od oboru, jak jsou znechucení……Taková je situace..a nechybí moc, aby se vlaky začaly odříkat kvůli nedostatku zaměstnanců, ostatně u LB to už delší dobu je……..budou absoloventi, pár srdcařů a zbytek z východu..Nic moc pěknýho pro bezpečnost a provoz…..Možná tak v době, kdy bude vše řízeno bezchybným počítačem bez nároku na kontrolu.

Axel

Jako cestující to nedokážu posoudit. Nicméně dle Výroční zprávy za 2018 firmy České dráhy k 31.12.2018 meziročně ubylo 168 zaměstnanců, tj. 0,9% z celkového počtu.

Ale není mi jasné proč tedy lidé, kteří z ČD neodešli, se dopouští takovou chybu = udělají takovou pitomou stávku? Pitomou myslím to, že chtějí stávkovat proti názoru zákazníka svého zaměstnavatele. Normální (všemi lidmi pochopitelnou) stávkou je stávkovat proti názoru svého zaměstnavatele… ale tuhle normální stávku lidé v ČD nedělají. Nechápu to.

Papaja501