Sněmovna zalepila jednu z děr ve státní kase. Většina slevy na spotřební dani z nafty končí

Čerpací stanice. Ilustrační foto: Zdopravy.cz / Jan SůraČerpací stanice. Ilustrační foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra

Kvůli slevě utíká státu 800 milionů korun měsíčně.

72 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
medvěd

Když schválili takový schodek, měli by dělat zadarmo ! Na palivech si všichni přichází na své a stát taky. Takže jen divadýlko ……….

Gwann

A jak si to představujete neschválit schodek?

Zvýšit třeba daň z příjmu fyzických osob na dvojnásobek jen administrativním rozhodnutím? Zrušit školství a půlku zdravotnictví? Snížit ministerskou vyhláškou důchody na půlku?

Výkřiky vás a vám podobných by měli být odměňovány odnětím voličského práva. Předvádíte proč jsme kde jsme. Každý, ať tydýt nebo univerzitní profesor, má právě jeden hlas. A víc je tydýtů.

Mendy

Takže jsme se dozvěděli, že chudinka stát kvůli nižšímu trestání občanů za úspěch přichází o peníze. Já jsem myslel, že provozování silnic je docela výnosný byznys, ale asi to byla jen dezinformace.
https://autobible.euro.cz/clanky/patrali-jsme-jak-se-financuji-silnice-v-cesku-desitky-miliard-od-ridicu-zmizi-v-jinych-kapitolach-rozpoctu/

PetrH

Zkuste si trochu aktualizovat data. Proč asi článek uvádí údaje za rok 2019…

Mendy

„Rozpočet SFDI na rok 2022 byl schválen jako vyrovnaný v celkové výši 127,6 mld. Kč.“
„Pro rok 2022 se počítá se zapojením evropských zdrojů v celkové výši 46 mld. Kč (včetně nespotřebovaných nároků).“
https://silnice-zeleznice.cz/finance-a-pravo/financovani-dopravni-infrastruktury-z-rozpoctu-statniho-fondu-dopravni-infrastruktury-730

SDA v roce 2022 uvádí 8 747 712 vozidel.
https://portal.sda-cia.cz/stat.php?v#rok=2023&mesic=3&kat=stav&vyb=&upr=&obd=m&jine=false&lang=CZ&str=vpp

(127 600 000 000 + 46 000 000 000) / 8 747 712 = 19 845,19. Takže aby majitelé silničních vozidel zaplatili celý rozpočet SFDI včetně dotací z EU, muselo by se za každé vozidlo včetně motocyklů, autobusů a nákladních automobilů zaplatit jen 19 845,19 Kč za rok 2022.

PetrH

No, čísla hezká, ale úplně mimo. SFDI nejsou jen výdaje na silnice a ne všechny silnice jsou v SFDI… Výběr spotřební daně z paliv (a to nejsou jen auta, ale i vlaky a paliva na jiné účely) právě díky těm snižováním sazeb (viz níže) klesl letos odhadem na cca 75 miliard. Rozpočet ŘSD (což jsou dálnice a silnice 1. třídy) je 65 miliard, což je skoro ten výběr SD, že. Dále jenom Středočeský kraj dává na silnice 5 miliard korun, rádi by 8 mld, kdyby na to měli, viz nedávný článek zde. K tomu máme dalších 13 krajů a taky… Číst vice »

Mendy

To nemá cenu. Já to vzdávám. My racionálně uvažující se prostě musíme smířit s tím, že levicové extremisty s Jediným Správným Názorem přesvědčíme jen celoživotními vědeckými studiemi. Jakékoliv jiné diskuze nemají smysl.
Ten celý rozpočet SFDI i s dotacemi EU jsem napsal schválně, abych přestřelil a udělal vám radost.

PetrH

Došly argumenty, nastoupilo okecávání jako na ZŠ :). Zkrátka vás autíčkáře dotujeme, jenže vy jste na to zvyklí…

Mendy

Opravdu nehodlám googlit během veškerého svého volného času zadarmo pro někoho jiného. Už jsem to několiktrát zkoušel a výsledek nulový, stejnou zkušenost mám i s pozorováním.

PetrH

No, ono se to dá těžko rozporovat, co jsem psal. Vygooglil jste data z roku 2019, která se hodila do krámu a pak k tomu přidal výpočty z vlastního prstu. Za takovou rešerši by nikdo peníze ani zápočet nedal.

Mendy

Nebudu kvůli nějakému PetroviH prolézat celý internet, ptát se stovek odborníků a posílat dotazy tisícům obcí. To je rozdíl mezi internetovou diskuzí a tou vaší „rešerší.“ Použiju první relevantní údaj, který se mi podaří najít.
A omlouvám se, že jsem chtěl vaší teorii přilepšit.

PetrH

Lol, mi stačilo sečíst výdaje z dvou rozpočtů, které tu náhodou byly nedávno, abych se dostal cca na výběr spotřební daně z paliv.

Logicky kdybych k tomu přidal rozpočty dalších 13 krajů a tisíců obcí, tak ten celkový součet nebude nižší, ale ještě o dost vyšší. Dyť jen zbytečná Blanka stála 40 miliard, které z vás nikdy nikdo nevyrazí.

PetrH

Jinak, všimněte si těch mínusů. Nejdřív měl Mendy u toho blábolu jen mínusy. Pak tady naběhl nějaký bot, rozdal 7 plusů a 7 mínusů k mým a jeho příspěvkům.

PetrH

a teď všude přidal přesně dva 🙂

Jirka

Za jaký úspěch? Normálně pokud jezdíte autem, tak je normální platit daň z paliv, protože nejenom že se ničí vozovka, ale také se vypouští do vzduchu splodiny a to generuje vyšší zátěž zdravotnictví, tak to prostě je a není třeba proti tomu jakkoliv protestovat.

PetrH

Kroutit volantem je zřejmě úspěch 🙂

Mendy

Normální je platit za to, co chcete a neplatit za to, co nechcete. Pokud by mě stát nenutil platit za to, co nechci, měl bych více peněz na to, co chci.

Gwann

Výběr spotřební daně je trestání za úspěch? A ty silnice a jiné státní výdaje se bez těch daní zaplatí jak?

Vojtěch

Přesně tak. Slevy se nezrušila, šle snížila. Jedna z mála dobrých věcí kterou bývala vláda zavedla. Ročně jsou to jednotky miliard, které se daji velmi jednoduše najít jinde, když bude mít vláda chuť a odvahu.

Jirik

Od kdy se okradani v mensi mire rika sleva, to je mi teda zahadou.

Jirka

Jaké okrádání? Kde má stát brát peníze na zdravotnictví, důchody apod.? Nemůžete mít nulové daně a socialistické služby.

PetrH

Pravicová chudina. Když si neumíte vydělat, tak vás okrádá stát.

Mendy

Dovolím si několik citátů: „Miluji diskusi. Neočekávám od nikoho, že bude jen sedět a souhlasit se mnou.“ „Demokracie je shodou v různosti. Na rozdíl od diktatur nepovažuje jiné mínění za cosi, co je třeba odstranit. Na tom jsme se už v podstatě dohodli. Méně shody je v pochopení, že i demokracie je současně vládou, že není bezvládím či arénou sobců a moralistů.“ „Neexistují veřejné peníze. Existují jen peníze daňových poplatníků.“ „Problém se socialismem spočívá v tom, že ani peněženky těch druhých nejsou bezedné.“ „Stát není řešením problému, stát je jeho součástí.“ „Řešení není v ničem jiném než v důsledném zavedení… Číst vice »

PetrH

Docela jsem se trefil, že? Takových myslitelů s průměrným příjmem na pravici je… Často volí Svobodné, takže naštěstí nic neovlivní, ale je s nimi aspoň sranda, když jsou k ničemu.

Mendy

Kdo nemaká, má podprůměrný příjem a vinu hází na kapitalisty. Kdo maká a má strach z neúspěchu, má průměrný příjem, přestože ví, co by měl pro finanční jistotu dělat. A kdo maká a nemá strach z neúspěchu, ten se jednou dočká okamžiku, kdy za něho budou makat jeho peníze.

Gwann

daň = okrádání? WTF?

Pokud si toto myslíte, tak si výslovně nepřeju, aby byla vaše zdravotní péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění a abyste jezdil po silnicích svým pekáčem, který – chrań vás ruka Páně – se opovažte parkovat na veřejném prostranství.

Mendy

Vtip je v tom, že kdyby ho stát neokrádal, tak by si to mohl dovolit v komerční sféře, a zároveň by nemusel platit za něco, co nechce.

Franta Palkoska

Těch 800 mil měsíčně stát v současné situaci určitě spasí. (ironie)
Ale minimálně to bude další důvod, proč zase zdražovat a nechat lidem ještě míň peněz v peněženkách.

Jan Sova

To je jedna z ekonomických pouček „jak na inflaci“ – okrást lidi o kapitál.

Gwann

Pokud považujete daň za krádež, račte nevyužívat, co se z těch daní platí. Včetně školství pro vaše ratolesti. Přeji hezkou zábavu s placením plného školného.

PetrH

Na to už se najelo:
největší nedostatek škol je v Praze, kde je nejvíce pravicových voličů, takže se minimální stát uplatňuje v praxi. Sice je to zásluha předešlých vedení, ale kdyby ty školy byly, byl by schodek vyšší, tzn. si to nemůžeme dovolit.

Frantisek

Nebo přehodnotit dopravní a jiné životní priority namísto setrvávání v zajetých zvycích za každou cenu. Mohlo by se ulevit silnicím, lidem kolem nich, krajině…

Franta Palkoska

Já mám to štěstí, že pracuju z domova, ale mnoho lidí musí denně jezdit desítky kilometrů, aby se do té práce vůbec dostali a těch mi je líto. Jde o to, že vláda jeden den vyhlašuje, jak je potřeba šetřit a zvednout daně a druhej den vyhodí 50 milionů na michellinskou hvězdu, z toho bych zvracel. A takových přešlapů už bylo více.

Gwann

Aha, takže 10 mld ročně je nic…

Krom jiného…jde o NAFTU. většinu fakt neprojedete ve své jedničkové ochcávce s TDi.

Mimochodem, ten nesmysl o peněženkách, jak ten rozpočet chcete alespoň trochu srovnat?

Zdeny 78

V podstatě ano, jelikož tzv. pomoc UA nás stála již 45 mld. Ono by šlo šetřit i tady. A osobně jsem zvědav jestli to opravdu bude těch 10 mld. Tranzitní doprava bude nakupovat jinde, prodraží se stavby apod.

PetrH

Rusku jsme poslali 53 miliard za ropu jen za rok 2022, tak se nemusíte bát, pořád Rusko podporujeme víc.

Jan

A co menšina slevy?

Panda

Spotřební daň se naposledy zvyšovala 2010, jestli se nepletu. Není čas na zvýšení podobně jako u cigaret a alkoholu? (Ideálně zvýšený výběr poslat do zdravotnictví).

MHD

Já bych byl rád za spotřební daň na reklamu.

PetrH

Roku 2010 byla spotřební daň na naftu dokonce vyšší: 10,95 Kč na litr.
První snížení bylo 1.1.2021 na 9,95 Kč a na tuto hodnotu se vracíme teď.

Václav

Z tabáku i alkoholu se daň také zvyšuje.

Panda

Ano, ale u pohonných hmot nikoliv.

Frantisek

Protože alkohol a tabák přece škodí zdraví vždy, zatímco auta nikdy. 🙂

Pavel B.

Ona se bohužel nerušila. Jen se snížila na 50% absurdní slevu, takže „vybrané skupiny“ tunelují budoucí generace jen o trochu méně.

Pešek

Typičtí debilové z ANO+SPD…

Nemanic

Tak klasická opozice, všechno opačně, než chce vláda. Vsadím se, že kdyby byli ve vládě, tak by udělali to samé, co vláda současná…

Savik

Souhlas, prostě typická česká opozice, jedno jakých barev… prostě opak.

kix

„to ale odmítla opozice. Tím se prohloubil výpadek příjmů státního rozpočtu nejméně o dvě miliardy korun,“ škoda, že to lidi co je volí nikdy nepochopí..

MHD

Tak zase lidi, kteří je volí mohou poukazovat na zrušení EET. Sleva na dani i zrušené EET bych v hlouposti považoval za sobě rovné.

Savik

Já také.

kix

eet pohřbilo samotný ano, krom toho je to kravina bez pořádného efektu, spotřební daň má efekt jasný

král j

To není modré rozhodnutí. Odnesou to prostí občané, kteří jezdí do zaměstnání či k lékaři.

mgr.pavel

On je někdo nutí jet autem (a ještě s dieslovým motorem)?

Jirik

Ne, ale nekdo se je v tom snazi omezit.

Frantisek

A jiní zase díky tomu k tomu lékaři muset nebudou. Možná i podpoří bližší prodejnu, protože dovážet nákup ze vzdálených hyper-super najednou vyjde o něco dráž. Stejně tak jiné dodavatelské řetězce využívající v podstatě dost dotovanou dopravu. Vyplatí se dovézt jen to, co nelze získat v místě.

Gwann

Daně se platí, smiřte se s tím.

Pokud nechcete mít soukromě placené školství a zdravotnictví a silnice na úrovni kamerunského pomezí směrem k čadu.

Mendy

Nevěděl jsem, že do každé vesnice jezdí elektrobusy.

Zdeny 78

Minimálně levicově zaměření lidé z velkých měst si to myslí…

Gwann

Jasně, většinu nafty v ČR spotřebuje ochcávka, která veze k lékaři beznohou slepou babičku z podhorské vísky, kam se dá dostat jen autem a to pouze v létě.

Politicky marketing

Ovšem před jejich politickym marketingem smekam. Koupili si tu – jak to rici kulantne – méně chytrou – část elektoratu a dluhy, které svým rozhazovanim nasekali zaplati nakonec ve vyssich danich ti, kteří je nevolili. (Prumerna kobliha je v exekuci a nebo v penzi takze ti toho na danich moc nepoplati…)

Jan Sova

Bohužel je nevolí jen penzisté a darmošlapové, ale též valná část státní správy v širším měřítku.

EC104

A já pořád čekám na ty sumy přesahující 60kč za litr paliva…Páni ministři prosím ať už to stoji 70kč nebo nejlépe 100vku.

Tomas

No sláva.

Jarda

To všechny zničí! Nafta za 33 korun, to je likvidační! Chleba zdraží o 500 % kvůli tomu! Když byla sleva a nafta stála 45 korun, tak jsme se všichni měli daleko lépe!

PetrH

hlavně se to snížení ceny nafty do cen zboží nějak neprojevilo :).
Logicky, je to jen velmi malá část ceny.

Pezos

Tak aby ne, když je inflace poháněna je růstem nákladů, ale růstem marží.

Pezos

*ne

PetrN

„opoziční odborníci“ opravdu pobavili, byť to možná nebyl účel (a nebo skrytě byl ? 🙂 ), tihle lidi jsou opravdu odborníci na svém místě, zvláště ti exoti z SPD 😂

František

Třeba jim vadilo, že o něco málo bude potřeba řepky do příměsí… I když loňska zdražení teda bohužel ukázala, že objem prodeje paliv se s cenou moc nemění.

Jiří Kocurek

No bodejť, nebo snad kvůli tomu nějak výrazně přestaly jezdit vlaky, traktory… méně se kope bagrem a ostatní pracovní stroje stojí, vč. kolejových?

Frantisek

To skutečně potřebné (jo, i část aut a autobusů, abyste to zase nepřekroutil) bude jistě jezdit dále. Je to jen položka do případného rozmýšlení, zda skutečně ještě takto, nebo třeba šetrněji. Motivace, možná i trochu stimulace.

PetrH

tak oni kritizují vládu za schodky, za zvyšování daní a že neutrácí dost. Zvláštní schizofrenie.