Smartwings vrátily do provozu všech sedm letounů 737 MAX 8. Další čekají v USA

Letadlo OK-SWC po ověřovacím letu. Foto: SmartwingsLetadlo OK-SWC po ověřovacím letu. Foto: Smartwings

Pět letadel aktuálně létá na linkách z Prahy, dvě z Polska.

Letecká společnost Smartwings vrátila tento týden do provozu poslední ze sedmi letadel Boeing 737 MAX 8, které má dopravce ve flotile a musel je v březnu 2019 uzemnit. Není ale jasné, kdy a kolik letadel tohoto typu ještě flotilu rozšíří.

Zařazení letadla registrace OK-SWC do komerčního provozu oznámily Smartwings na svém twitterovém účtu. Letadlo, podobně jako čtyři další stroje (OK-SWA, SWE a SWF), létá z Prahy. Další dva letouny (OK-SWB a OK-SWM) létají z polských letišt.

Jde o letadla, která byla uzemněna v době, kdy už byla v Evropě. Smartwings si původně objednaly 37 letadel tohoto typu, není ale jasné, kolik jich nakonec chtějí převzít. Podle dat na Flightradar24.com má registrační značky českého dopravce dalších jedenáct letadel, které jsou nyní v USA a čas od času absolvují zkušební let.

S návratem do provozu letadel 737 MAX začaly Smartwings v březnu letošního roku. Během uzemnění byla letadla pravidelně udržována, zprovozňování se řídí přesně stanovenými předpisy. Před zařazením do komerčního provozu je nutný ještě ověřovací let.

V červnu začal v USA soudní spor, ve kterém Smartwings požadují dvě miliardy korun a vrácení záloh za dříve objednaná letadla. Smartwings v žalobě uvádí, že zavedením problematického řídicího systému MCAS Boeing uvedl v omyl nejen je, ale také příslušné regulátory.

Smartwings na dotazy ohledně dodávky dalších letadel 737 MAX neodpověděly.

Tagy 737 MAX 8 Boeing 737 MAX smartwings
3 komentáře