V USA začíná soud Smartwings s Boeingem, aerolinky chtějí náhradu

Boein 737 MAX 8 registrace OK-SWA společnost Smartwings. Foto: Anna Zvereva / Flickr.comBoein 737 MAX 8 registrace OK-SWA společnost Smartwings. Foto: Anna Zvereva / Flickr.com

Smartwings chtějí od Boeingu vysoudit kompenzace přes 2 miliardy korun a vrácení záloh za dříve objednaná letadla.

Soud v americkém Seattlu začíná řešit obchodní spor, který může mít zásadní dopad na byznys největší české letecké společnosti.

Smartwings v USA žalují amerického výrobce Boeing za škody, které způsobilo dvouleté uzemnění letadel 737 MAX a současně se domáhají vrácení zaplacených záloh. O zahájení řízení informoval list Seattle Times. Smartwings původně podaly žalobu v sídle Boeingu v Chicagu, tamější soud ji ale přesunul do Seattlu, kde se letadla vyrábí.

Soudní spor není překvapením, Smartwings dlouhodobě uváděly, že náhradu škody budou vymáhat touto cestou. Podle původních plánů měly aerolinky se svojí flotilou postupně přejít na letadla 737 MAX 8, celkem jich měly objednáno 37. Stihly jich převzít ale jen sedm.

List upozornil, že Boeing měl pro Smartwings vyrobeno třináct dalších letadel, která dopravce odmítl převzít. Většinou už pro ně má jiného zákazníka. Smartwings v žalobě uvádí, že zavedením problematického řídicího systému MCAS Boeing uvedl v omyl nejen je, ale také příslušné regulátory.

Smartwings zrušily kontrakt na nákup dalších letadel, současně žalují výrobce o vrácení zálohy na dvě letadla ve výši 833 tisíc dolarů.

Šéf Smartwings Jiří Šimáně už dříve uvedl, že po Boeingu požadují jako náhradu škody zhruba 2,5 miliardy korun. Jde o přímé škody způsobené například dodatečnými náklady na pronájem jiných letadel, v částce není kupříkladu ztráta trhů. Uzemnění komplikovalo dopravci situaci hlavně v roce 2019, kdy byla letecká doprava na vrcholu a letadla 737 MAX měla být jedním z tahounů růstu Smartwings.

Reakci Smartwings zjišťujeme.

Tagy 737 MAX 8 boeing Boeing 737 MAX smartwings
27 komentářů