Slovenský Martin přebral první autobusy od Iveca, budou jezdit pro nový dopravní podnik

Nové autobusy Iveco pro DP Martin. Foto: FB stránka města MartinNové autobusy Iveco pro DP Martin. Foto: FB stránka města Martin

Nově zřízený martinský dopravní podnik ukázal nové autobusy. Od příštího roku s nimi přebere výkony od dopravce SAD Žilina.

Slovenské město Martin ležící v Žilinském kraji představilo na začátku tohoto týdne nové autobusy, se kterými od ledna pokryje místní linky. Jedná se o 35 nízkopodlažních autobusů ve dvanáctimetrovém provedení. Vyrobený model odpovídá typu Iveco Urbanway 12M s pohonem na stlačený zemní plyn CNG. Cena jednoho autobusu se pohybuje okolo 252 tisíc eur.

Stroje jsou plně klimatizované a vybavené informačním systémem Bustec. Zároveň byly dodány v zeleném nátěru, což u některých uživatelů na sociálních sítích vzbudilo vlnu nevole a poukazovali na to, že k městu patří zejména modrá barva.

Nabídka autobusů Iveco zvítězila ve veřejném výběrovém řízení vypsaném již v březnu, smlouva pak byla podepsána v první polovině května. „Tímto máme za sebou první velmi důležitou etapu budování našeho vlastního dopravního podniku,“ uvedl tehdy primátor města Ján Danko. Výrobce uvádí, že autobusy Iveco Urbanway Natural Power vykazují podstatně nižší emise, než jsou limity stanovené aktuálními normami. Vozidlo Urbanway Natural Power může jezdit i na biometan, který vzniká z organického odpadu.

„Věříme, že cestující ocení nejen komfort a moderní prvky, ale i optimalizované náklady a k životnímu prostředí šetrný provoz. Tato objednávka je dalším potvrzením naší pozice jasného lídra na slovenském trhu,“ řekl obchodní ředitel Iveco Bus pro trhy střední a východní Evropy Jan Kimla.

Nové autobusy budou v Martinu prozatím parkovat v provizorní vozovně na ulici Gorkého, Československé armády a Hrdinů SNP. Od 1. ledna příštího roku pak stroje vyjedou ve službách nově zřízeného Dopravního podniku města Martin, který od ledna přebere dopravní výkony od současného dopravce SAD Žilina.

 

Nové autobusy Iveco pro DP Martin. Foto: FB stránka města MartinNové autobusy Iveco pro DP Martin. Foto: FB stránka města MartinNové autobusy Iveco pro DP Martin. Foto: FB stránka města MartinNové autobusy Iveco pro DP Martin. Foto: FB stránka města MartinNové autobusy Iveco pro DP Martin. Foto: FB stránka města Martin
Tagy Iveco Martin
12 komentářů