Slovenské ZSSK si pronajmou lokomotivy: uspěla dosud neznámá společnost z Erste Group

Lokomotiva Vectron, foto: SiemensLokomotiva Vectron, foto: Siemens

(Aktualizováno 20:20) Slovenský státem vlastněný dopravce Železničná spoločnosť Slovensko poptávala pronájem moderních elektrických lokomotiv. Nejlepší nabídku podala dosud neznámá slovenská společnost

(Aktualizováno 20:20) Slovenský státem vlastněný dopravce Železničná spoločnosť Slovensko poptávala pronájem moderních elektrických lokomotiv. Nejlepší nabídku podala dosud neznámá slovenská společnost S Rail Lease, která porazila zavedenou německou půjčovnu lokomotiv ELL.

Na uveřejněný výsledek výběrového řízení poukázal železniční magazín railtrains.sk, zejména na fakt, že společnost S Rail Lease vznikla až 13. července letošního roku, 16 dní po vyhlášení soutěže. Vlastníkem jsou S Slovensko a Slovenská sporiteľňa, obě z rakouské finanční skupiny Erste. S Slovensko působí mj. v poskytování finančního a operativního leasingu.

Aktuálně běží lhůta pro odvolání. Pokud žádný z účastníků nepodá námitku, ZSSK získají do pronájmu 10 vícesystémových elektrických lokomotiv Siemens Vectron. Cena desetileté smlouvy je 59 mil. eur (1,53 mld. korun) a zahrnuje také údržbu. Fotografie první kompletní lokomotivy, 383.101 registrované na Slovensku, přitom již několik dní koluje na internetu, jak upozornil nizozemský portál Railcolor.

Poptávané stroje musí být schválené pro Slovensko, Česko, Polsko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Harmonogram dodávek byl připomínkován uchazeči během soutěže. Dopravce chce všechny získat do konce příštího roku – první 3 už do 10. prosince 2017, 4 do 30. června 2018 a zbývající 3 do 31. prosince 2018.

S Rail Lease přestřednictvím Slovenské sporiteľni odmítl do uzavření soutěže a uzavření smluv výsledky komentovat. Vyjádření ELL zjišťujeme.

 

Tagy ELL Erste Group S Rail Lease Siemens Vectron ZSSK
2 komentáře