Na utracení miliard za nové slevy stačí souhlas vlády. Ministerstvo kvůli nim přijme další lidi

Motorový vůz řady 810 (RegioMouse), ilustrační foto. Foto: České dráhyMotorový vůz řady 810 (RegioMouse), ilustrační foto. Foto: České dráhy

Vláda bez důvěry může rozhodnout o utracení téměř šesti miliard korun za povinné slevy pro důchodce či studenty bez souhlasu

Vláda bez důvěry může rozhodnout o utracení téměř šesti miliard korun za povinné slevy pro důchodce či studenty bez souhlasu sněmovny. Materiál, který má kabinet schvalovat, totiž počítá s tím, že půjde jen o vládní nařízení. Vláda chce pro seniory a mládež zavést slevu na jízdném v autobusech a vlacích ve výši 75 procent, kterou bude muset dopravcům kompenzovat.

Nepůjde ale o jediné náklady navíc, které nový systém slev navržený premiérem v demisi Andrejem Babišem přinese. Ministerstvo dopravy počítá s tím, že kvůli kontrole dopravců a jejich výkazů, přijme celkem šest lidí. Deníku Zdopravy.cz to potvrdilo několik zástupců dopravců, kterým dnes ministerstvo plány na slevy představilo. Ministerstvo dopravy zatím na dotazy ke slevám neodpovědělo, stejně jako ministerstvo financí.

O plánech na slevy ve výši 75 procent informoval v sobotu jako první deník Zdopravy.cz. Babiš v neděli v Otázkách Václava Moravce nový systém slev potvrdil. Státní rozpočet na letošní rok s penězi na kompenzace vůbec nepočítá. Sehnat je má ministerstvo financí.

Peníze vezmeme z dalších úspor státu a rušením například takových nesmyslů jako program Start NPO za 1,3 miliardy a vybíráním daní. Já nevím, jestli jste viděl, ale do konce února nárůst výběru DPH, myslím, pokud si to nepletu, byl téměř 17 procent nevíc. Už nikdo nemůže říkat, že je to růstem. Je to tím, co finanční správa dělá i to EET, které přineslo 6 miliard,“ řekl Babiš u Moravce.

Šest miliard je poměrně zásadní suma v objemu peněz, které u nás do veřejné dopravy jdou. Stát a kraje ročně na provoz vlaků rozdělí zhruba třináct miliard korun, podobnou sumu pak vydají kraje na autobusy.

Babiš současně uvedl, že chce, aby systém začal platit od 10. června. „Mělo by to nastat od změny toho cestovního řádu, myslím, že 10. června, že dáme všem slevu 75 procent,“ řekl Babiš. Nové opatření se týká lidí nad 65 let a dětí a mládeže do 18 let a studentů až do 26 let.

Poprvé se k novému plánu vyjádřily i České dráhy. Ty původní verzi, která počítala s jízným zdarma pro tyto skupiny kritizovaly. „Rozsah státem garantovaných slev i konkrétní podmínky, za nichž je budou moci senioři a studenti využívat, jsou součástí návrhu, který bude teprve schvalovat vláda. Nicméně pokud budou slevy schváleny v navrženém rozsahu, jsou České dráhy připraveny zvýšený zájem o cestování svými vlaky zvládnout. Koncept nových slev v navrženém rozsahu považujeme za rozumný a nepochybně bude motivací pro větší využívání hromadné dopravy,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Tagy Andrej Babiš České dráhy kompenzace Ministerstvo dopravy ministerstvo financí slevy pro děti do 15 let Slevy pro seniory slevy pro studenty
33 komentářů