Letecké společnosti Letectví

SkyUp chce létat do Kyjeva i z Prahy, na Ukrajině již získal povolení

SkyUp Airlines přistávají na Letiště Praha s prvním letem. Foto: Letiště Praha
SkyUp Airlines přistávají na Letiště Praha s prvním letem. Foto: Letiště Praha

Letecká společnost SkyUp chce otevřít již pátou linku z České republiky. Firma získala povolení k provozu linky mezi Prahou a Kyjevem, nemá ale dosud potřebná razítka z české strany.

O udělení přepravních práv informoval server Avianews. Státní komise pro letectví povolila od 1. června provoz mezi Kyjevem a Prahou čtyřikrát týdně. Podle mezivládních dohod musí dopravce mezi Českem a Ukrajinou povolovat obě země, neexistuje takzvaná dohoda o „otevřeném nebi“, která platí v Evropské unii.

Mezi Prahou a Kyjevem létají ČSA a Ukraine International. SkyUp létá do Kyjeva z Pardubic. Mimo jiné i proto, že nemusel složitě žádat o povolení jako v případě, že by chtěl na trasu, kde už je nyní za každou zemi jeden dopravce. Mluvčí SkyUp Olga Tkačenko uvedla, že s linkou z Pardubic i nadále počítají. O povolení letů z Pardubic do Kyjeva žádá také Wizz Air.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky ale dosud ukrajinský dopravce o povolení pro lety mezi Prahou a Kyjevem nezažádal v Česku. „O zájmu ukrajinské společnosti SkyUp o zahájení provozu mezi Kyjevem a Prahou víme. Udělení práv ukrajinskými úřady je však vnitřní záležitostí ukrajinské strany. Z našeho pohledu je důležitá designace, tedy určení k provozu na dané lince učiněné ukrajinskými úřady, a poté žádost samotného dopravce o udělení provozního oprávnění. Ani jedno Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy dosud neobdržel,“ uvedl Jemelka.

SkyUp létá z Prahy do Lvova, Charkova a Záporoží, z Pardubic do Kyjeva.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

kdykoliv jsem letěl s UIA, tak jsme tam byli skoro samí tranziťáci. Takže tenhle nesíťovej přepravce zřejmě cílí na jiný druh cestujících 🙂

Hans

Docela zábavné komentáře tady, tu linku Pardubice -Kyjev jsem použil 7krat do začátku března
převážně samí Ukrajinci, Češi fakt výjimka
a co vedle me kdy kdo sedel, tak do Prahy jela menší část z nich . dvakrát holky z Oloumouce, jednou i z Brna a od Liberce.
Takže fakt bych to neviděl jednoznačně, že by to cele stěhovali na Vencu Veškrnu..

Janina

Pochybuju, že jim to ČR povolí. Snad jen, kdyby zbankrotoval Ukrainian Internation.

Rossec

Pokud jim povolí Praha – Kyjev tak nevěřím že zachovají Pardubice – Kyjev.

Petr

Pokud je linka z Pardubic dotovaná tak si ji asi budou chtít ponechat. Ale víceméně máte pravdu. Do Pardubic létají protože do Prahy ze začátku nemohli.

Ivan

Dotovaná není.

Petr

Tak uvidíme, jak se situace vyvine.

Analytik

Situace se vyvine jednoznačně, Pardubice nikoho nezajímají, ani v ČR, ani na Ukrajině.

Jakub K

Hodně Ukrajinců automaticky nepracuje v Praze, ale spousta ve Východních Čechách …

Hans

Jedině Praha. Všechno ostatní (Brno, Ostrava, Pardubice) je fuj. Chápu to správně? 😉

Jenda

Pardubické letiště má určitě nižší (jestli vůbec nějaké – přesně nevím) poplatky, Česko není jen Praha a pokud bude poptávka i z Východních Čech dostatečná (v co jako Východočech věřím), tak bych řekl, že budou fungovat obě linky. Navíc co by opustil SkyUp, akorát by to obsadil Wizz Air.

Mata

Wizz by se z Kijev Pardubice stejně do dvou let odklidil protože by zjistil že tím nikdo nelítá.