Letecké společnosti Letectví

Do Prahy začaly létat ukrajinské aerolinky SkyUp, z Česka otevírají tři linky

SkyUp Airlines přistávají na Letiště Praha s prvním letem. Foto: Letiště Praha
SkyUp Airlines přistávají na Letiště Praha s prvním letem. Foto: Letiště Praha

Nabídka leteckého spojení mezi Českem a Ukrajinou je od dnešního dne bohatší. Provoz v Praze zahájily ukrajinské aerolinky SkyUp Airlines linkou do Lvova. Postupně k ní přibude v dalších dnech ještě spojení do Charkova a linka z Pardubic do Kyjeva.

SkyUp Airlines přiletěly dnes ze Lvova s dvouhodinovým zpožděním. Na všechny linky využívají Boeingy 737-800, v případě prvního letu dvacet let starý stroj registrace UR-SQG.

Mezi Prahou a Lvovem bude létat dvakrát týdně ve čtvrtek a v neděli od 17.10., do Charkova ve stejné dny, provoz začíná dnes odpoledne. Linka z Pardubic do Kyjeva bude v provozu od 22. října třikrát týdně v úterý, pátek a v neděli. „Nová spojení do Charkova a Lvova podpoří cestovní ruch obou zemí, kromě českých cestujících ji využijí zejména ukrajinští turisté, kterých v posledních letech v České republice přibývá. Zároveň se také usnadní cestování mezi Českou republikou a dalšími destinacemi na Ukrajině pro početnou ukrajinskou komunitu, která zde dlouhodobě žije a pracuje,“ řekla už dříve mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

SkyUp nemůže létat mezi Prahou a Kyjevem přímo kvůli leteckým dohodám s Ukrajinou, podle kterých nemůže být na trase více než jeden dopravce za každou zemi. Proto si vybral Pardubice, na svých stránkách i inzeruje, že jsou jen hodinu od Prahy.

Letecké spojení mezi Českem a Ukrajinou není zatím příliš rozvinuté. Do Kyjeva z Prahy létají ČSA a Ukraine International, čtyřikrát týdně létají pak ČSA do Oděsy. ČSA od zimy navýší počty letů do Kyjeva. Doprava mezi Českem a Ukrajinou přitom v poslední době výrazně roste kvůli přílivu ukrajinských zaměstnanců do Česka i rostoucímu zájmu českých turistů. Toho chtějí využít i železniční dopravci s novými spoji na polsko-ukrajinské hranice.

Ceny letenek zůstávají stále u řady termínů na relativně nízké úrovni, například na příští týden je jednosměrná letenka do Lvova za 45 dolarů.

Letové řády

Praha – Lvov 9:50-12:00

Lvov – Praha 8:00-8:30

čtvrtek, neděle

Praha – Charkov 16:35 – 20:05

Charkov – Praha 14:00 – 15:35

čtvrtek, neděle

Pardubice – Kyjev 12:50 – 15:40

Kyjev – Pardubice 11:00 – 11:50

úterý, pátek, neděle

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LKPD

chyba zase v článku :mají i 737-700 a 737-900

Petr

„Proto si vybral Pardubice, na svých stránkách i inzeruje, že jsou jen hodinu od Prahy.“
Pokud to bude fungovat, tak by se toho snad mohli chytnout i další dopravci a Praha by konečně mohla mít nízkonákladové letiště.

Janina

Kdyby jim mezistátní smlouva nebránila lítat do Prahy, tak o Pardubicích ani neuvažují.

Apex

Neměl Skyup létat také do Varů? Myslím, že se tak vyjadřovalo jak vedení kraje, tak letiště?

avijan

Ano, jednání probíhala v rámci hledání pro společnost nejlepšího, jistě z ekonomického pohledu, řešení cílového letiště v ČR pro spojení z KBP. Nakonec padla volba na PED…

dopravák

Podle mě rozumná volba: lokalita docela dobře dostupné z poměrně rozsáhlé oblasti středu ČR vlaky i po silnicích – trochu daleko je to vlastně jen z okrajů republiky, a to ještě i jen kromě severních a východních Čech.

Vítek

Je škoda té smlouvy, nikdy na ty lety nebude taková konkurence jaká by mohla bez ní být

Zdeněk

Výborný tah ukrajinských aerolinií! Ze západní Ukrajiny, zejména od Lvova a Ivano-Frankivska pochází vedle bývalé Podkarpatské Rusi nejvíce Ukrajinců pracujících v ČR. Použitím leteckého spoje se lépe vyhnou mafiánským vydřidušským praktikám, které na ně čekají během zdlouhavé cesty, a taktéž i buzeraci na hranicích.

Nicky

Monopolní linky byly vždy pro ČSA/TVS vhodnější než střet s konkurencí, ale ani tak jim to nešlo.

Honza

https://www.flightradar24.com/data/flights/pq893

vypadá to, že časy letů jsou trochu jiné než v článku…

Jen tak

predrecnik narazi na to, ze google, flightradar a dalsi sw, ktere cerpaji data z rezervacnich systemu mají cas odletu z charkova do prahy v 14 a prilet v 1535

a stejné časy má i skyup na svém webu.

nikoli 11:50 – 13:25

Libor

I ten Lvov lítá zpět do Prahy v 9:50 a ne v osm. Minimálně to mám na koupené letence 🙂

Jen tak

(a stejne tak i let praha – charkov je ve skutecnosti 16:35 – 20:05)