2206_CENDIS_sleva_jizdne_Zdopravy_728x90

Škoda ukázala Scalu v policejním provedení. Cenu odmítá stát zveřejnit, u jiných aut to není problém

Škoda Scala v provedení pro českou policii. Foto: Škoda AutoŠkoda Scala v provedení pro českou policii. Foto: Škoda Auto

Automobilka Škoda Auto a ministerstvo vnitra dál tají, za kolik pořídí více než 1 200 policejních vozů Škoda Scala. Stát

Automobilka Škoda Auto a ministerstvo vnitra dál tají, za kolik pořídí více než 1 200 policejních vozů Škoda Scala. Stát i výrobce se odvolávají na obchodní tajemství, v jiných soutěžích přitom automobilka neměla problém cenu zveřejnit. Automobilka poprvé představila, jak nová vozidla v policejním provedení budou vypadat.

Daňový poplatník tak pouze ví neúplnou rovnici: stát koupí nejméně 1 200 vozidel v hodnotě 840 milionů korun bez DPH. Za jakou přesnou cenu však neřekne. Jediným řešením je obrátit se na soud, který by určil, zda jde skutečně o obchodní tajemství.

Ministerstvo vyhovělo Škodě Auto, která si přála cenu nezveřejnit. Utajování informací o ceně nabídky přitom ve veřejných zakázkách není zvykem. „Vzhledem k průběžně probíhajícím výběrovým řízením považujeme jednotkovou cenu za součást našeho obchodní tajemství a využili jsme zákonných možností tuto cenu nesdělovat,“ řekl mluvčí automobilky Pavel Jína. Škoda Auto považuje za dostatečnou informaci, že stát zaplatí celkem 840 milionů korun. „Daňový poplatník je dostatečně informován o čerpaných prostředcích,“ dodal Jína. Taková informace ale neříká, kolik stojí jedno auto.

Škoda přitom u jiných policejních zakázek se zveřejněním informace o jednotkové ceně problém nemá. Jde například o zakázku na vozy Kodiaq.

Proč ministerstvo přistoupilo na požadavek Škody Auto? „Je nutné si uvědomit, že nabídková cena je předmětem hospodářské soutěže mezi dodavateli, kterou zadavatel nemůže ovlivnit, a pro veřejnost je tedy dostačující vědomí, že nabídková cena nepřekročila předpokládanou hodnotu, a proto se nejedná o nehospodárný nákup,“ řekla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.  Odkázala na podobnou situaci u zakázky na služby mobilních operátorů, kteří také nechtějí zveřejňovat rozdíly v poskytovaných slevách jednotlivým občanům  a velkým odběratelům.

Mírné úpravy proti sériové produkci

Automobilka v soutěži porazila Hyundai. Všechny vozy budou dodány se speciálními úpravami včetně policejní výbavy, motorem 1,5 TSI/110 kW a sedmistupňovou převodovkou DSG. Jedná se o speciálně upravený vůz pro potřeby Policie ČR, do jehož standardní výbavy patří například 6 airbagů, startování tlačítkem, přední mlhovky, zadní parkovací senzory, autorádio s Bluetooth, manuální klimatizace nebo čalounění sedadel odolnější látkou.

Auta budou oproti sériové produkci mírně upraveny. Pro vyšší odolnost a zachování světlé výšky vzhledem k přidané výbavě v podobě policejní vestavby (majáky, kamery, vybavení) budou upraveny zadní nápravy vozů. Oproti sériové výrobě budou ve vozech odlišné pružiny, tlumiče a robustnější kryt motoru a převodovky.

Škoda dodala Scalu v policejním provedení už například do Velké Británie.

Škoda Scala v provedení pro českou policii. Foto: Škoda AutoŠkoda Scala v provedení pro českou policii. Foto: Škoda AutoŠkoda Scala v provedení pro českou policii. Foto: Škoda AutoŠkoda Scala v provedení pro českou policii. Foto: Škoda AutoŠkoda Scala v provedení pro českou policii. Foto: Škoda Auto
Tagy Ministerstvo vnitra Policie České republiky Škoda Auto Škoda Scala
71 komentářů