Škoda Transportation představila nový dieselový autobus Škoda D‘CITY

Nový autobus D’CITY. Foto: Škoda TransportationNový autobus D’CITY. Foto: Škoda Transportation

Vstup Škody na autobusový trh: Plzeňská strojírna dodá šest zájezdových autobusů ministerstvu obrany.

Plzeňská skupina Škoda Transportation dnes v Praze na Žižkově představila nový autobus ze své nabídky. Jde o devítimetrový autobus Škoda D’CITY, který je poháněn dieselovým motorem. Je určen pro MHD. Škoda Transportation se po loňské akvizici tureckého výrobce autobusů Temsa mateřskou skupinou PPF prezentuje nově jako „přední evropský výrobce kolejových a kolových vozidel pro hromadnou dopravu“. Dodavatelem karoserie pro Škodu D’CITY je právě Temsa.

„Cestující jistě kromě prostorného interiéru a pohodlné výbavy ocení i snadný nástup a výstup do vozu. Vůz totiž disponuje funkcí kneeling – naklánění vozu u každé zastávky. Pro osoby se ztíženou pohyblivostí má autobus ve výbavě také vyklápěcí rampu,“ uvedl obchodní manažer pro kolová vozidla ve společnosti Škoda Electric Martin Schlosser.

Autobus Škoda D’CITY je vybaven americkým motorem Cummins ISBE o výkonu 182 kW, má automatickou převodovku Allison, maximální rychlost je 100 km/h. Splňuje emisní normu Euro VI. Jeho velikost je podle Škody optimální do klikatých uliček měst, protože má na výšku lehce přes tři metry (3 132 mm), je široký 2 400 mm a na délku má 9 536 mm. Provozovatelé si mohou při objednávce sami určit počet sedaček od 30 do 36. Vůz má klimatizaci, couvací kameru nebo nezávislé topení o výkonu 32 kW.

Základní montáž vozidla probíhá v Turecku, v Plzni se pak autobus bude přizpůsobovat zákazníkům. Škoda jej nicméně prezentuje jako české vozidlo. První kus nyní čeká prezentační jízda po českých městech, která mají MHD. Škoda jej bude dopravním podnikům rovněž půjčovat na zkoušku.

„V letošním roce jsme výrazně rozšířili naši nabídku o dieselové autobusy. Vyšli jsme tím naproti zájmu zákazníků o dieselové autobusy, které jsou ekonomicky výhodné a nabízí komfortní řešení pro cestování. Nabízíme tak nyní kompletní portfolio kolových vozidel pro městskou, příměstskou, meziměstskou i zájezdovou dopravu. Konkrétně od trolejbusů (klasických i parciálních), přes elektrobusy až po úsporné autobusy s dieselovým pohonem. K tomu navíc zajišťujeme zákazníkům i veškeré poprodejní služby,“ doplnil Schlosser.

Škoda vedle dnes představeného městského autobusu D’CITY, nabízí také primárně meziměstský autobus D’INTERCITY a zájezdový autobus D’COACH. U posledního jmenovaného již vyhrála dvě výběrová řízení na celkem šest autobusů pro ministerstvo obrany. Dodávat je bude ještě do konce letošního roku. V únoru navíc skupina uzavřela první zakázku na 14 elektrobusů Škoda E’City pro Dopravní podnik hl. m. Prahy. Šlo o vůbec první úspěch Škody v tendru ve spojení s tureckou sesterskou firmou Temsa.

Nový autobus D’CITY. Foto: Škoda TransportationNový autobus D'CITY. Foto: Škoda TransportationNový autobus D'CITY. Foto: Škoda TransportationNový autobus D'CITY. Foto: Škoda TransportationNový autobus D'CITY. Foto: Škoda TransportationNový autobus D'CITY. Foto: Škoda TransportationAutobus Škoda D’CITY. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářAutobus Škoda D'CITY. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářAutobus Škoda D'CITY. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Tagy autobus Škoda D’CITY Škoda Transporation
36 komentářů