Vlaky a autobusy pod jednou střechou. PPF završila akvizici v tureckém výrobci autobusů Temsa

Samořiditelný autobus od Temsy. Foto: TemsaSamořiditelný autobus od Temsy. Foto: Temsa

Zařazení výrobce autobusů do skupiny má pomoci i plzeňské Škodě Transportation.

Skupina PPF dnes vstoupila na svůj 25. trh, když završila akvizici polovičního podílu v tureckém výrobci autobusů Temsa Ulaşım Araçları. Nákup už schválili regulátoři a smlouva je podepsána. Druhou polovinu firmy si ponechal turecký Sabanci Holding.

Do skupiny PPF patří i Škoda Transportation; a právě pro ni má být vstup do tureckého výrobce autobusů „příležitost pro rozvoj moderních a ekologických produktů“. PPF to uvedla na twitteru. Škoda je největší evropský výrobce trolejbusů.

PPF o svém plánu v Turecku informovala už v únoru, kdy obě strany podepsaly takzvaný Letter of Intent. Završení procesu bylo tehdy podmíněno úspěšným provedením due diligence, tedy hloubkové kontroly stavu firmy. K potvrzení transakce došlo v květnu, byla ale stále podmíněna „získáním souhlasů odpovědných regulátorů a dohodou s bankami o budoucím financování“.

Sabanci chtěla prodat autobusovou firmu už loni, tehdy se dohodla se švýcarskou společností True Value Capital Partners. Turečtí vlastníci ale obvinili nové partnery, že z firmy vyvádějí majetek. Temsa kvůli sporům na přelomu roku zastavila výrobu a Sabanci si vzala firmu zpět pod svá křídla. Výroba je soustředěna do Adany, zaměstnává přes 3000 lidí.

Temsa byla založena v roce 1968. Ročně vyrobí přes 10 tisíc autobusů a lehkých nákladních aut. Autobusy Temsa se prodávají v téměř 70 zemích včetně Spojených států, Velké Británie, Francie či Německa.

Tagy ppf Škoda Transportation Temsa Turecko
26 komentářů