Škoda Electric začala s dodávkami trolejbusů pro norský Bergen

Trolejbus Solaris s elektrovýzbrojí Škoda pro město Bergen. Pramen: Škoda ElectricTrolejbus Solaris s elektrovýzbrojí Škoda pro město Bergen. Pramen: Škoda Electric

Plzeňská Škoda se vrací na norský trh. Dokončila trolejbusy pro město Bergen.

Škoda Electric ze skupiny Škoda Transportation předala první z flotily deseti nových trolejbusů pro norské město Bergen. První cestující by se měli svézt nízkopodlažními vozidly na podzim letošního roku. Škoda to oznámila v tiskové zprávě.

Škoda pro trolejbusy vyrábí kompletní elektrovýzbroj a zajišťuje konečnou montáž, karosérie dodává polský Solaris, který je také finálním partnerem norského zákazníka.

„Dodávky dokončených trolejbusů jsme zahájili v září letošního roku a během podzimu zakázku dokončíme,“ uvedl projektový manažer Škody Electric Jan Naglmüller. Do Bergenu míří parciální trolejbusy, které mohou jet část trasy na baterie. Ty se dobíjejí za jízdy pod trolejí.

Trolejbusy jsou přizpůsobeny severským podmínkám, mají dodatečnou izolaci bočních stěn, stropu a podvozku v oblasti podběhů kol a dvojitá boční okna. Zajímavostí jsou bezpečnostní pásy na sedadlech pro cestující.

Trolejbusy jsou vybaveny  kamerovým systémem, který monitoruje interiér vozidla, prostor dveří, slouží při couvání a sleduje i sběrače na střeše. Nade všemi dveřmi je nainstalován automatický systém počítání cestujících.

Bergen je jedním ze dvou měst ve Skandinávii, kde cestujícím v hromadné dopravě slouží trolejbusy. Druhým trolejbusovým provozem disponuje švédská Landskrona, kde také jezdí trolejbusy se systémem z plzeňské Škody.

V Bergenu bylo už v letech 1972 až 1986 provozováno dvacet trolejbusů Škoda 9Tr, aktuální dodávka tak pro Škodu znamená návrat na tento severský trh.

Tagy Bergen Norsko parciální trolejbusy Škoda Electric Solaris
17 komentářů